Информативна служба
Српске Православне Цркве

23. фебруар 2007. године

СВЕТИ СИМЕОН МИРОТОЧИВИ - СЛАВА ПРИДВОРНОГ ПАТРИЈАРШИЈСКОГ ХРАМА У БЕОГРАДУ

У Двору Српске Патријаршије, свечано ће бити прослављен Свети Симеон Мироточиви, слава придворног храма Патријаршијског двора.

Празнично Бденије, 24. фебруара, у 17 часова, служиће Његова Светост Патријарх Г. Павле, уз саслужење двојице архијереја и више свешштеника и ђакона. Својим молитвеним појањем Бденије ће украсити Хор Свети Симеон Мироточиви.

У недељу, 25. фебруара у 9 часова, Његова Светост Патријарх српски Г. Павле ће служити Свету Архијерејску Литургију, док ће на Литургији одговарати Прво београдско певачко друштво.

Данашња зграда Патријаршије подигнута је 1935. године, по наредби Блаженопочившег Патријарха Варнаве, а по пројекту арх. Виктора Лукомског, на месту где се налазила стара зграда Митрополије из 18. и 19. века.

У придворном храму налази се дуборезни иконостас, ремек-дело охридских мајстора, са иконама које је, 1935. године, живописао Владимир Предојевић.

О патријаршијском придворном храму, једном од најлепших савремених српских храмова, већ четрвт века води бригу протођакон Стеван Рапајић, секретар Црквеног суда Архиепископије београдско-карловачке.

НАСТАВАК ПРОВОКАЦИЈА У ЕПАРХИЈИ ДАЛМАТИНСКОЈ
- ПРЕТЕЋЕ ПИСМО МАНАСТИРУ КРКИ –

Са жалошћу обавештавамо јавност да се настављају провокације упућене братству манастира Крке и Србима повратницима на територији Епархије далматинске. Наиме, дана 23. фебруара 2007. г. на адресу манастира Крке пристигло је претеће писмо у којем се вређа и прети српском народу.

Анонимни пошиљалац је у препеваној песми српског песника Алексе Шантића „Остајте овде“ између осталих упутио следеће речи:

„Остајте тамо ви смрдљиви црви
Спојила се шпорка срца српска братска
Пролили сте пуно наше свете крви
Независна сада је држава Хрватска“.

Сматрајући да ово писмо, које је пуно мржње, није само обична шала, братство манастира Крка је обавестило полицију очекујући од њих да пронађу анонимног пошиљаоца.

Извор: Епархија далматинска

МИТРОПОЛИТ СЕВАСТИЈСКИ ОПТУЖИО ИЗРАЕЛ ЗА ЕКСПРОПРИЈАЦИЈУ ЦРКВЕНЕ ЗЕМЉЕ У ЈЕРУСАЛИМУ

Високопреосвећени Митрополит севастијски Г. Атала оптужио је Израел за експропријацију земље која припада Православној Цркви у Јерусалиму. Он је ово изјавио на конференцији за штампу посвећеној заштити верског и културног наслеђа Свете Земље, коју је, заједно са шеиком Таисиром а-Тамимијем, врховним шеријатским судијом Палестине, сазвао у Рамали 15. фебруара. По речима православног јерарха, имовина Јерусалимске Православне Цркве никада није била у овако озбиљној опасности као што је данас.

Митрополит Атала је рекао да чињенице откривене израелским новинама ''Харец'' које су писале о притиску израелских власти на Патријарха Теофила III с циљем да га приморају да преда црквену земљу у замјену за званично признање и богату материјалну награду, за Јерусалимску Православну Цркву нису биле неочекиване. Коментаришући став Јерусалимске Патријаршије, митрополит је рекао:''Ми чак и не помишљамо на било какав договор са јеврејима у Јерусалиму који се служе свим средствима да заузму сву имовину у граду''.

По речима Високопреосвећеног митрополита Атале, Израел на све начине покушава да ослаби Јерусалимску Православну Цркву ограничавајући њен утицај у друштву и лишавајући је њене материјалне основе.

У току прес-конференције Митрополит Атала и ат-Тами си истакли да Јерусалим остаје град затворен за домаће палестинско становништво које се фактички налази на војном положају. Они су обојица позвали нову палестинску владу да учини све што је у њеној моћи да сачувају хришћанску и муслиманску имовину и светиње древнога града.

Извор: www.pravoslavie.ru приредила Инфо служба СОЗ-а Епархије зворничкотузланске

ИЗВЕШТАЈ СА САБОР ЕПАРХИЈСКИХ СВЕТОСАВСКИХ ОМЛАДИНСКИХ ЗАЈЕДНИЦА СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ

Од 17.  до 18. фебруара 2007. г., на покладе пред Часни пост, одржан је Сабор епархијских Светосавских омладинских заједница (СОЗ) Српске православне Цркве (даље: Сабор). Благословом Његовог Преосвештенства Епископа бањалучког Г. Јефрема, Сабор је организовала Епархијска канцеларија за рад с младима СОЗ Епархије бањалучке, уз покровитељство Министарства за породицу, спорт и омладину и Секретаријата за вере у Влади РС. Сабор је одржан у хотелу «Монумент» у националном парку Козара, а отворио га је представник Министарства за породицу, спорт и омладину Г. Драган Купрешанин.

Сабор је окупио 40 учесника из 7 епархија СПЦ: Митрополије дабро-босанске и епархија: бањалучке, зворничко-тузланске, бихаћко-петровачке и захумско-херцеговачке (БиХ), као и Архиепископије београдско-карловачке (Србија) и Епархије будимљанско-никшићке (Црна Гора). Учешће су остварили представници оних епархија у којима дјелује епархијски СОЗ, као и епархија са простора БиХ. На жалост, због болести, Сабору није присуствовао проф. др Радован Биговић, професор Богословског факултета СПЦ на катедри за мисију Цркве.

Циљ Сабора је да окупи све оне који се баве организованим мисионарским радом са децом и младима у нашој помесној Цркви, како би се упознали и разменили искуства, те разговарали о могућностима заједничког деловања на пољу методологије, организације и активности.

Треба нагласити да организатор није претендовао да овај Сабор буде званична институција СПЦ за мисионарски рад са децом и омладином. Стога, Сабор је и организован у неформалном смислу, са циљем покретања првог корака у правцу стварања личних веза између свих оних који се баве овим радом и усаглашавања заједничког начина деловања.

Првог радног дана презентоване су активности епархијских СОЗ: бањалучке, зворничко-тузланске, београдско-карловачке и будимљанско-никшићке. Из тих презентација сви учесници Сабора стекли су увид у услове рада, могућности, оригиналне идеје и методологију рада с младима. Из Епархије бањалучке посебно је издвојен пројекат стварања и организације епархијске мреже СОЗ, као и покретање активности на мрежном нивоу. У наставку издвојене су све презентоване активности, разврстане у 4 поља деловања: ресурси, образовање, култура и дијакониа. На основу овог статистичког прегледа свих активности учесници Сабора су, подељени у 6 радних група, изабрали 6 пројеката, као могуће заједничке подухвате. Анализом тих пројеката закључено је да се сви они могу свести на две радне групе: образовање и информисање, као горуће потребе у раду наше Цркве са младима.

Такође, расправљало се и о идентитету СОЗ, као савременог «мисионарског таласа» у СПЦ. Чињеница је да у многим епархијама СПЦ постоје хришћанска братства, удружења и заједнице, свако са својим циљем и начином рада. Међутим, од како је Св. Архијерејски Сабор 1995. г. донио одлуку о покретању СОЗ, као «званичне институције СПЦ за рад са децом и омладином», овај вид удруживања клира и младих православних хришћана има искључиви задатак да осмишљава и води мисионарску дјелатност у једној парохији и епархији. Саваки подручни СОЗ, благословом надлежног Архијереја и одговорношћу парохијског свештенства, у својим специфичним условима и свом социјалном окружењу, улаже напор да своју парохијску заједницу обогати и усаврши на добро наше помјесне и васељенске Цркве. На том путу постоје извјесни изазови и препреке, као што су: важећи законски прописи, утицај иновјерних и (не)наклоност окружења, па до унутрашњих проблема у виду неразумијевања неких чланова Цркве за овај савремени вид организовања хришћанске омладине.

Свечани део Сабора почео је Св. Литургијом у храму св. Апостола Петра и Павла у селу Козарац, подно Козаре. Евхаристијском сабрању началствовао је архимандрит Данило (Павловић), игуман манастира Житомислић, уз саслужење: архимандрита Софронија, игумана манастира Рмањ, протонамјесника Младена Мајкића - пароха Козарачког, јереја Славољуба Моравца (Нови Град), јереја Далибора Поповића (Србац) и ђакона Владислава Радујковића (Бања Лука) и Младена Видовића (Прњавор). Да је Св. Литургија први циљ нашег окупљања, показали су сви учесници овог Сабора који су једним гласом и једном душом активно учествовали у евхаристијском сабрању, охрабрујући и присутне парохијане да им се тако придруже у заједничкој молитви.

Након Св. Литургије, код «Козарачког Крста», надомак споменику на Мраковици, служен је парастос Новомученицима козарачким (од тога око 20.000 деце) пострадалим у Другом светском рату.

Радни део Сабора завршен је заједничким предлогом да се на територији БиХ оснује Регионална мрежа СОЗ СПЦ БиХ (републичка организација по важећим државним прописима), као модел организовања СОЗ у другим срединама где живе православни Срби и делују епархијске СОЗ (Србија, Црна Гора, дијаспора). Тако организован СОЗ могао би бити јак ослонац за покретање мисионаских активности у оним срединама које немају могућност за стицање подршке и покровитељства од локалних и државних институција.
За остварење овог циља, Сабор је поставио временски рок до краја текуће године, а до тада ће сваки епархијски СОЗ уложити напоре у том правцу. Први корак је да бањалучки и зворничко-тузлански СОЗ помогну оснивање епархијског СОЗ, као организованог рада с младима у Епархији бихаћко-петровачкој, обзиром да је Његово Преосвештенство Г. Хризостом већ изразио жељу за покретањем мисионарског удружења у својој епархији. Затим, у наредном периоду покренуће се кампања на државном нивоу за оснивање што више Подручних заједница на територији БиХ, а организоваће се још два Сабора на којима ће се усагласити начин рада и активности будуће Регионалне мреже СОЗ БиХ.

Сви учесници Сабора потписали су заједничку контакт листу, која ће бити постављена на званичним презентацијама епархиских СОЗ и која ће се, временом, проширивати на све епархије које имају мисионарске заједнице младих.

Сабор је завршен посебно наглашеном жељом свих учесника да се стечено искуство и лична познанства прошире на све чланове Подручних заједница у СПЦ, организовањем заједничких поклоничких путовања и учешћу што већег броја младих на заједничким молитвеним скуповима широм наше помјесне Цркве.

Из Епархијске канцеларије за рад с младима
СОЗ Епархије бањалучке

УПОКОЈИЛА СЕ У ГОСПОДУ МАТИ ЕВПРАКСИЈА, ИГУМАНИЈА МАНАСТИРА У ИНДИЈАНИ, САД

У среду, 21. фебруара 2007. године, уснула је у Господу, велике схиме, мати Евпраксија (Пауновић), игуманија манастира Рођења Пресвете Богородице у Њу Карлајлу, Индијана, САД. Мати Евпраксија је била игуманија и манастира Марча у Ричфилду, Охајо. Она је још давне 1974. године дошла у Марчу, који је једини женски манастир у Епархији источноамеричкој, и дуги низ година радила на развоју монаштва и духовности у Епархији.

Датум и место сахране биће накнадно објављени на сајту Епархије источноамеричке.

ВЈЕЧНАЈА ПАМЈАТ!

Извор: Епархија источноамеричка

ДОБРОТВОРНА ИЗЛОЖБА ЗА МАНАСТИР ПРЕСВЕТЕ БОГОРОДИЦЕ, КОД ПИРОТА

У понедељак 26. фебруара у 19 часова, у Дунавском уметничком излогу, Београд (Македонска 4), биће отворена добротворна изложба под називом Упориште вере, наде и љубави.

Целокупна приход са изложбе биће намењен обнови манастира Пресвете Богородице код Пирота. Треба нагласити да су највећи допринос овој изложби и будућој обнови манастира дали чланови Удружења уметника Свети цар Константин, из Ниша.

Организатори изложбе су удружења уметника Дунав АРС из Београда и Цар Константин из Ниша

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2007 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
info@spc.yu