Информативна служба
Српске Православне Цркве

28. фебруар 2007. године

ПОМЕН ХИЛАНДАРСКОМ СТАРЦУ НИКАНОРУ

У недељу, 4. марта 2007. године са почетком у 12 часова, у манастиру Раковица ће бити одржан парастос проигуману манастира Хиландара, архимандриту Никанору, који се упокојио 4. марта 1990. године у Сиднеју у Аустралији.

Као и сваке године од престављења (смрти) овог мисионара православне вере, његови поштоваоци ће се окупити на већ традиционалном сабору у спомен на калуђера којег многи сматрају "неугаслим хиландарским кандилом".

Света Литургија у манастиру Раковица почиње у 8 часова.

О старцу Никанору, рођеном почетком 20. века у Дивцима код Ваљева - где је, долазећи повремено из Хиландара, подигао и цркву - хиландарци причају да је био неуморан путник и мисионар и да га на том путу нису зауставиле ни године, а живео је готово девет деценија. И умро је на једном од путовања, на које је кренуо сазнавши да у Аустралији међу тамошњим Србима има неких подела које штете Цркви.

Пут Сиднеја кренуо је из Хиландара 22. јануара "да мири завађену браћу", иако му је тада било 88 година. У манастиру Светог Саве у Илајну поред Сиднеја остало је записано да је поновио оно што је говорио често, жалостећи се због честих српских подела широм света. Један је Бог, једна Србија, један пут - светосавски и једна црква - православна, речи су старца Никанора. То је најважније, све друго је споредно, говорио је.

За калуђера који је у манастиру, на Светој Гори и у Хиландару, провео готово седам деценија, свакако ни да пред путовање у Аустралију није била тајна да су му дани одбројани. Свакако због тога, уверена су његова хиландарска сабраћа, међу својим стварима оставио је и писани аманет где да му буде "вечна кућа". Написао је: "Умрем ли у отачаству, у Србији, сахраните ме око Ниша, на хиландарском метоху. Буде ли ме Господ позвао да будем на путу у Америци, волео бих да будем сахрањен близу владике Николаја Велимировића. Догоди ли се то у Аустралији - остаћу заувек крај манастира Светог Саве".

Старац Никанор почива у манастиру Светог Саве у Илајну, а оних који га се редовно молитвено сећају има свуда где је за живота стизао, остављајући за собом трагове за памћење и приче које се препричавају.

Фото М. и П. Матејић 1971.

Извор: www.hilandar.org

МИТРОПОЛИТ ЦРНОГОРСКО-ПРИМОРСКИ Г. АМФИЛОХИЈЕ БОРАВИ У РУСКОМ ГРАДУ ЕКАТЕРИНБУРГУ

Његово Високопреосвештенство Архиепископ Цетињски Митрополит Црногорско-приморски Г. Амфилохије боравиће од сутра до 4. марта у руском граду Екатеринбургу.

Према програму посете Високопреосвећени Архиепископ Г. Амфилохије сутра у 11 часова по локалном времену одржаће у Православној Гимназији предавање на тему «Косово у седамнаестом  веку и Косово деведесетих година двадесетог века. О љубави српског народа према својој отаџбини. Посебно поштовање Свете српске земље». Након ручка у Православној Гимназији Архиепископ Амфилохије одржаће студентима Екатеринбуршке Духовне семинарије  беседу на тему «Проблеми савременог пастирског живота», а затим ће у 18 часова гостовати на православноој телевизијској станици «Савез».

У четвртак 1. марта Високопреосвећени Митрополит Амфилохије ће беседити студентима Уралског пословног института на тему «Путеви оцрковљавања савремене омладине», након које ће учестовати у раду прве и треће секције Конференције «Породица и будућност Русије». Митрополит Амфилохије потом ће учествовати на Округлом столу програма «Духовно и патриотско васпитање деце и младих. Искуства и проблеми», а затим са члановима заједнице «Трезвеност» говорити на тему «Искуства рада «Трезвености» у Црној Гори»

У петак 2. марта Високопреосвећени Митрополит Амфилохије говориће на прес конференцији у руској новинској агенцији ИТАР-ТАС, на којој ће учествовати и делегати Државне и обласне Думе. Следи учешће на конференцији «Породица и будућност Русије» .

У суботу 3. марта Архиепископ Амфилохије ће говорити на округлом столу на Уралском државном универзитету на тему «Међуетнички проблеми: са светског и религиозног аспекта. Искуства Југославије». У 17 часова Архиепископ Амфилохије ће са Његовим Високопреосвештенством Г. Викентијем служити Свеноћно бденије.

У недељу 4. марта, после Свете Архијерејске Литургије Високопреосвећени Архиепископ Г. Амфилохије завршиће своју посету Екатеринбургу.

Извор: Светигора прес - С.К.

ЕПАРХИЈА БИХАЋКО-ПЕТРОВАЧКА БОГАТИЈА
ЗА ЈОШ ЈЕДАН МАНАСТИР

Одлуком и благословом Његовог Преосвештенства Епископа бихаћко - петровачког Г. Хризостома основан је нови манастир Медна, у селу Медна, на локалитету где су, 11. oктобра 2006. године, пронађене мошти Светих преподобномученика Медљанских.

Нови манастир биће посвећен Св. преподобномученицима Медљанским Серафиму, Авакуму и Мардарију који су се на чудесан начин јављали побожној хришћанки Петри и преко ње открили и обзнанили место свога страдања и почивалишта Епископу Хризостому. Након откопавања и вађења њихових светих моштију многобројни вeрници почели су да долазе на поклоњење Св. преподобномученицима да од њих траже молитвено заступништво и утеху.

Градња манастира започеће ускоро, пошто буде конституисан Грађевински Одбор, а сви заинтересовани за помоћ новом манастиру своје прилоге моћи ће да уплате на жиро-рачун (за КМ) бр. 5620990000710534, матични бр. банке: 6720040000058, шифра дјелатности: 140491, или девизни бр. 54010-1841246, матични бр. банке 1877402, са ЈИБ-ом (јединственим идентификационим бројем) Епархије: 4401765190001. Молимо да се приликом уплате обавезно назначи за нови манастир Медна.

ВЛАДИКА ИРИНЕЈ ПОСЕТИО ЦШО СВЕТИ САВА У ВЕЛИНГТОНУ НА НОВОМ ЗЕЛАНДУ

Његово Преосвештенство Епископ аутсралијско-новозеландски Г. Иринеј је половином фебруара ове године посетио Нови Зеланд и српску православну заједницу која је окупљена у Црквено Школској Општини Светог Саве, у Велингтону. Свету Литургију је служио Његово Преосвештенство Епископ аустралијско-новозеландски Г. Иринеј уз саслужење Митрополита новозеландског Грчке Православне Цркве Г. Амфилохија и оца Лазара, оца Љубомира, ђакона Саше, оца Маријана из Румунске православне цркве у Велингтону, оца Ђорђа из Грчке православне цркве у Велингтону, оца Иана из Антиохијске православне цркве у Велингтону као и цетири монаха из грцког манастира у Велингтону. Светој Литургији су присуствовали верници српске, грчке, румунске, руске и египатске националности.

Величанственој атмосфери испуњеној присуством Светог Духа допринеле су и два посебна чина. У првом делу Свете литургије, Епископ Иринеј и Митрополит Амфилохије указали су велику част присутним верницима, чином унапређења протосинђела Лазара Царана у чин архимандрита Српске Православне Цркве, због његовог самопрегорног труда и рада на Њиви Господњој.

На крају Свете Литургије, Преосвећени Епископ Иринеј је, на предлог Његове Светости Патријарха српског Г. Павла и Светог Архијерејског Синода Српске Православне Цркве, уручио Његовом Високом Преосвештенству Митрополиту новозеландском Цариградске патријаршије Г. Амфилохију, високо одликовање Српске Православне Цркве - орден Светога Саве II степена за делатну љубав према Српској Православној Цркви и српском народу. Захваливши се на указаној почасти Митрополит Амфилохије је Епископу Иринеју поклонио икону Мајке Божије.

Пошто је Митрополит Амфилохије велики православни подвижник, духовник и мисионар благе Христове речи, ови догађаји остаће заувек упамћени у историји ЦШО Светог Саве, у Велингтону.

Извор: Епархија аустралијско-новозеландска

ВЛАДИКА ГРИГОРИЈЕ ГОВОРИО НА РИМОКАТОЛИЧКОМ ТЕОЛОШКОМ ИНСТИТУТУ У МОСТАРУ

Његово Преосвештенство Епископ захумско-херцеговачки Г. Григорије у излагању на Теолошком институту у Мостару нагласио је улогу цркве, саборне и апостолске, у којој се Исус Христос дарује верницима у Светим тајнама.

Он је у свом теолошком излагању сажето приказао догматску науку о Исусу Христу у светлу Библије, патристичке теологије, духовности и Литургије.

Преосвећени Епископ Григорије јуче се на позив Теолошког института у Мостару сусрео са професорима и студентима овог института. Домаћин сусрета био је бискуп херцеговачких бискупија монсињор Ратко Перић.

Григоријев теолошки говор и дијалошки начин обраћања студентима резултат су вишегодишњих сусрета, посебно у току хршћанских празника и сарадње бискупа Ратка и епископа Григорија. У марту 2003. године, на позив Епископа Григорија, мостарски бискуп је одржао предавање у Требињу, у оквиру трибине "Православни разговори".

После предавања, студенти и професори су се, у спонтаном разговору са Преосвећеним Владиком, дотакли и свакодневних верничких питања на овим просторима: о месту и улози хршћанских лаика у животу Цркве, о веронауци у школама и школовању катехета православне веронауке, о животу православних верника у Херцеговини, о обнови Саборне цркве у Мостару и многих других питања.

Извор: Срна, приредила Инфо служба СОЗ-а Епархије зворничко-тузланске

ВИСОКОПРЕЧАСНИ ПРОТОЈЕРЕЈ МИЛОВАН МИОДРАГОВИЋ ОДРЖАО ПРЕДАВАЊЕ У СОМБОРУ

У Недељу Православља, 25. фебруара 2007. године, у амфитеатру Учитељског факултета у Сомбору , високопречасни протојереј Милован Миодраговић, парох новосадски, одржао је предавање на тему Крштење као сједињење са Христом у Литургији.

Према речима оца Милована, света Тајна Крштења је поновно рођење за Царство Небеско, које се наставља кроз сједињење са Христом Богочовеком кроз Његово Тело и Крв у светој Литургији. У другом делу предавања, отац Милован је говорио о смислу Великог и Часног Поста, као и добродетељима и плодовима ове свештене установе Цркве Христове.

презвитер Милош Ловрић

Извор: Епархија бачка

ДУХОВНА ТРИБИНА У СУБОТИЦИ

У четвртак, 22 . фебруара ове године, у просторијама Српског културног центра Свети Сава одржано је предавање на тему ЦРКВА И ЕКОЛОГИЈА.

Гост Tрибине био је презвитер мр Владимир Вукашиновић, асистент на Православном богословском факултету Универзитета у Београду. У оквиру свога предавања, отац Владимир је истакао значај сарадње човека са Богом свим сегментима савремене цивилизације и потребу разумевања улоге човека у домостроју спасења свеколике твари.

презвитер Миодраг Шипка

Извор: Епархија бачка

ЗАВРШЕН СВЕТОСАВСКИ САЈАМ КЊИГА У НИШУ

Јуче је завршен Светосавски сајам књига у Нишу. Том приликом уручене су и Светосавске награде: за најбоље графичко решење и најбоље штампану књигу награда је уручена Задужбини Светог манастира Хиландара – за књигу Дела древних отаца подвижника.

НЕДЕЉА ПРАВОСЛАВЉА У КРАГУЈЕВЦУ

Саборни храм у Крагујевцу прославио је прву недељу Часног поста - Недељу Православља. Свету Литургију је служио Преосвећени Епископ шумадијски Г. Јован, уз саслужење братства Саборног храма, а у присуству великог броја верујућег народа. У спомен победе над иконоборцима и над свим непријатељима Православне вере, и на торжествено успостављање поштовања икона у време патријарха Методија, благочестиве царице Теодоре и сина јој Михаила, свети и богоносни оци одредили су ову прву недељу Часног поста за празновање тог догађаја. Ова недеља је названа Недеља Православља за спомен победе православног вероисповедања над јеретичким зановетањима и земним мудровањима.

Радујмо се и веселимо се, јер данас славимо победу, победу праве вере, победу православља, победу над иконоборцима, победу над свим јересима и јеретицима, над онима који деле, цепају и руше јединство, једне свете, саборне и апостолске цркве.

У навечерје недеље Православља, Његово Преосвештенство Епископ шумадијски Господин Јован са свештенством Архијерејских намесништава крагујевачког и лепеничког служио је вечерње богослужење. Више стотина крагујевчана је традиционалном литијом обележило Недељу Православља. Литија је кренула од Саборног храма, улицом Краља Александра до Крста, где се Његово Преосвештенство Епископ шумадијски Г. Јован са свештенством и верним народом помолио за благостање, напредак града и здравље његових житеља, затим се литија улицом Николе Пашића, улицом 27. марта и Главном улицом вратила у Саборни храм, где је служен молебан и прочитан Синодик православља.

свештеник Дејан Лукић

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2007 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
info@spc.yu