Информативна служба
Српске Православне Цркве

5. март 2007. године

ОСКРНАВЉЕНА ОБНОВЉЕНА ЦРКВА СВ. ЈОВАНА ПРЕТЕЧЕ У ПЕЋИ

Преосвећени Викарни Епископ липљански Г. Теодосије данас је обавештен од стране међународних представника да су непозната лица провалила у храм Св. Јована Претече у граду Пећи и оскрнавила овај храм који је обновљен прошле године у склопу програма обнове који води Савет Европе. Врата на храму су проваљена, а сви прозори на цркви поразбијани. На зидовима су исписани погрдни графити и унесено је смеће које је разбацано по црквеној порти. Међу графитима виде се натписи УЧК (Ослободилачка Војска Косова) и ТМК (Косовски заштитни корпус). Врата цркве стоје разваљена и до сада нико ништа није предузео.

''Нажалост, ово је још један пример верске и етничке нетолеранције и вандализма над нашим светињама које са муком обнављамо'', рекао је Преосвећени Владика Теодосије, представник Српске Православне Цркве у меморандумској Комисији за обнову, додавши да је ''трагично да Општина и полиција нису предузели никакве мере да обезбеде ову цркву и поред више наших захтева да се цркве на којима је рађена обнова заштите од даљег вандализма.''

Подсећамо да је пре месец дана је оштећена обновљена црква у Приштини, а пре тога и цркве у Подујеву и Призрену.

Управо због неодговорног понашања локалних институција, које је познато од раније, План Мартија Ахтисарија о културној баштини између осталог предлаже да "Српска Православна Црква има пуно право да одлучује о управљању својом имовином и приступу својим објектима" (члан 1.5, анекс 5). Српски преговарачки тим са представницима Српске Православне Цркве у Бечу пре неколико дана веома је одлучно бранио ово право Српске Православне Цркве од покушаја појединих представника албанске делегације да се ова провизија одбаци или ревидира.

Владика Теодосије је о овом најновијем инциденту обавестио Преосвећеног Епископа рашко-призренског Г. Артемија као надлежног архијереја.

Извор: www.kosovo.net

МИТРОПОЛИТ АМФИЛОХИЈЕ ЗАВРШИО ПОСЕТУ ЕКАТЕРИНБУРГУ

Архиепископ Цетињски Митрополит Црногорско-приморски Господин Амфилохије на крају своје посете Екатеринбургу, учествовао у раду Округлог стола на тему «Међуетнички проблеми, световни и религиозни аспекти, искуства Југославије» који се одржавао на уралском државном Рударском универзитету који је у Екатеринбургу познат по неговању међуетничког и међуверског дијалога.

После посете геолошко-рударском музеју овог универзитета који сликовито приказује огромна природна богатства Урала, Високопреосвећени Митрополит је са Архиепископом екатеринбуршким Г. Викентијем посетио манастирску обитељ Светих Царских Страстотерпаца, мушки манастир који се налази на месту уништења огњем и киселином посмртних остатака Царске породице Николаја II Романова.

Двојица Архијереја су потом служили бденије у Храму На Крви у Екатеринбургу. Свету Литургију су на крају посете служили Архиепископ Викентије и Митрополит Амфилохије.

Извор: Светигора прес - Ђ.И.Б./Р.В.

У ОБНОВУ ХИЛАНДАРА ДО САДА УЛОЖЕНО
ОКО 3,5 МИЛИОНА ЕВРА

Директор Задужбине Хиландар Миливој Ранђић изјавио је да је до сада у обнову манастира Хиландар који је изгорео у мартовском пожару 2004. године уложено око 3,5 милиона евра и да је реконструисан значајан део инфраструктуре и смештајних капацитета.

Ранђић је агенцији Бета рекао да су у протекле две године завршени велики капацитети за смештај гостију и радника, а реконструкција манастирског Конака из 1814. године ушла је у завршну фазу.Он је казао да би на пролеће требало да буде завршен идејни пројекат за реконструкцију Конака подигнутог 1821. године, вредан око 5 милиона евра. “Осим северног дела манастира који је изгорео, планирају се и радови на реконструкцији јужног крила који вековима није обнављан како би се омогућила одрживост и живот манастира”, рекао је Ранђић.

Он је казао да је Грчки Центар за заштиту светогорског наслеђа усвојио документ који су сачинили стручњаци манастира и задужбине Хиландара о обнови који покрива више зона манастира и тај документ ће како је додао за месец дана бити представљен у Београду.

Влада Републике Србије до сада је уложила три милиона евра у обнову Хиландара, а у наредних седам година предвиђено је да се за обнову три тешко оштећене манастирске зграде издвоји још седам милиона евра. Према Ранђићевим речима за обнову манастира до сада је прикупљено око пет милиона евра које су највећим делом издвојиле држава и Српска Православна Црква преко донација грађана Србије и Срба из дијаспоре.

Подсећамо да је манастир Хиландар, који су крајем 12. века основали Свети Симеон (Стефан Немања) и његов син Свети Сава, пожар захватио ноћу 4. марта 2004. године,  у ком је изгорео североисточни део комплекса у коме су биле монашке ћелије, гостопримница, Бели конак, те административни део манастира и књижара.

Извор: Блиц, 5. март 2007.

СВЕТА ЛИТУРГИЈА У ЗАДРУ

У другу недељу Часног поста 4. марта 2007. године, Његово Преосвештенство Епископ далматински Г. Фотије служио је Свету архијерејску Литургију у цркви Светог Илије у Задру.

У својој беседи сабраном народу, Епископ Фотије је посебно нагласио значај Великог поста и потребу да хришћани посебно у овом периоду ходе уским путем Вере, јер је то једини спасоносни пут за човека у овом свету.

На Светој Литургији поред православних хришћана из Задра присуствовали су и крчки богослови, који већ по традицији, на почетку Васкршњег поста учествују на богослужењу у Задру.

После Свете Литургије, Епископ Фотије је са надлежним задарским свештеником, протом Петром Јовановићем обишао просторије музеја Црквене општине Задар, у којем стручњаци-рестауратори из Кијева приводе крају рестаурације старих задарских икона. Музеј Црквене општине Задар би требао у току ове године да буде отворен како би његово вредно културно благо постало доступно широј јавности.

Извор: Епархија далматинска

ХРИШЋАНИ У СВЕТУ

У препуној „Свечаној сали“ Богословије „Свети Арсеније“ у Сремским Карловцима у четвртак 1. марта представљена је књига „Хришћани у свету“ аутора протојереја проф. др Љубивоја Стојановића.

У организацији Управе Богословије, књигу су промовисали протојереј др Радомир Сандо, јереј мр Владимир Вукашиновић, проф. др Александаг Јовановић, декан Учитељског факултета у Београду и сам аутор.

Проф. др Александар Јовановић, отворио је промоцију уз констатацију да студенти Учитељског факултета са љубављу и нестрпљењем очекују свако предавање протојереја Љубивоја Стојановића, што га сврстава у врсне теологе и духовнике. Протојереј Драгомир Сандо напоменуо је да ће ова „врло слободно писана а у исто време и врло теолошки добро обрађена“ књига сигурно наићи на разне критике. То је добро рекао је отац Драгомир јер се ту показује „ јединство у различитостима“.

Јереј Владимир Вукашиновић истакао је да је ова књига од свих седам до сада које је аутор издао највише „ богословски зрела“. Топло је препоручио читаоцима где ће се по његовим речима „ њом моћи користити како врсни теолози, тако и људи који се тек упознавају са вером“. На крају је сам аутор проф. др Љубивоје Стојановић захвалио свима који су толико лепих речи изнели о овом његовом делу као и свима који су помогли да ова врло корисна књига угледа светло дана. На првом месту Министарству Вера Републике Србије, чији је отац Љубивоје службеник као саветник Министра Вера.

Свештеник Благоје Катић

МР ВЛАДИМИР МИХИЋ ОДРЖАО ПРЕДАВАЊЕ У ЗМАЈ – ЈОВИНОЈ ГИМНАЗИЈИ У НОВОМ САДУ

Предавањем мр Владимира Михића на тему Црква и савремени психолошки проблеми, одржаном 25. фебруара ове године у свечаној дворани Гимназије Јован Јовановић – Змај у Новом Саду, започео је нови циклус предавањa Школе православне духовности. Предстојећи пролећни семестар биће, такође, посвећен социјалним питањима данашњице.

После кратког увода у којем су изложени резултати актуелних научних истраживања, предавач је слушаоцима представио неколико образаца лечења савремених болести, чија је примена саставни део редовне медицинске и социолошке праксе у свету. Према речима мр Михића, психолошки проблеми човека последица су савремених друштвених збивања и убрзаног технолошког развоја. Трендови данашњице могући су узрок многих психолошких проблема, чија их заједничка особина специфично дефинише као болести зависности.

Никола Раонић

Извор: Епархија бачка

ОТВОРЕН КОНКУРС ЗА ИЗГРАДЊУ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ
У ГРАДУ ВИНКОВЦИМА

Прошле недеље отворен је конкурс за изградњу Сррпске Православне Цркве, у граду Винковцима. Почетак обнове покренут је још 2003. године када је израђена пројектна документација, а тада је и добијена грађевинска дозвола од стране Уреда државне управе у Вуковарско-сремској жупанији. Све време до сада ишчекивало се да овај пројекат започене с радом, а личним залагањем пароха винковачког протојереја Предрага Азапа обновљен је црквени живот и изграђен нови парохијски дом који је такође страдао у рату.

Министарство мора, туризма, промета и развитка Републике Хрватске 26.фебруара 2007. године званично је као наручилац радова објавило у Народним новинама јавни конкурс за изградњу Српске Православне Цркве која се налазила у средишту града а по новом пројкету биће јој враћен првобитни изглед.

Извор: Инфо-служба Епархије осечкопољске и барањске

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2007 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
info@spc.yu