Информативна
служба
Српске Православне Цркве
6. март 2007. године
У МОСКВИ ПОЧЕО 11. СВЕТСКИ РУСКИ НАРОДНИ САБОР
Под слоганом «Богатство и сиромаштво – историјски изазови Русије», у свечаној дворани Храма Христа Спаситеља у Москви, јуче је почео са радом 11. светски руски народни Сабор.
Сабор је свечано отворио Његова Светост Патријарх Московски и целе Русије Алексеј II, који је у уводном слову између осталог истакао да « у савременом руском друштву теку процеси, који потребују сталну пажњу, јер се дотичу најширих слојева насељења». Ти процеси се, према речима Сватјејшег Патријарха Алексија, односе на « материјално раслојавање руског друштва, покушаје преоријентације сазнања руског друштва на искључиво материјалне вредности, а такође и на пропаганду култа богаћења, која одјекује са академских катедри, политичких и друштвених трибина и страница средстава масовних информација».
Свјатјејши Патријарх Алексеј је подвукао да «уколико је богатство повезано са суровошћу и глувошћу за потребе ближњих оно је греховно. Но, у исто време, и сиромаштво може одвести човека у стање унинија и гурнути на преступни пут», истакао је Патријарх Алексеј. Због тога се, по речима предстојатеља Руске Цркве, «превазилажење сиромаштва, јавља једним од најважнијих задатака за руско друштво» који се може решити «само изградњом етички оријентисане економике и устројавањем система социјалне одговорности».
На крају уводне беседе, Руски патријарх изразио је «наду да ће дискусије на Свјетском руском народном сабору носити конструктивни карактер и послужити добру народа».
На овогодишњем Светском руском народном сабору, поред Његове Светости Патријарха Московског и целе Русије Алексеја II, учествоваће и високи великодостојници РПЦ, угледни државни функционери Руске федерације, као и многи истакнути научни и културни делатници из земље и иностранства.
На данашњем свечаном отварању прочитано је и поздравно слово председника РФ Владимира Владимировича Путина. Речи подршке руског председника прочитао је његов опуномоћеник у Централном федералном округу Георгиј Полтавченко. Председник Путин је у поздравном слову посебно истакао да «ефикасно решење задатка превазилажења сиромаштва» у руском друштву, «не зависи само од економског развитка земље, него и од стања моралног здравља људи». Поздравна слова овом значајном руском сабору упутили су и председник Државне думе РФ Борис Гризлов и председник владе Украјине Виктор Јанукович.
Светски руски народни сабор је међународна друштвена организација која брине о садашњости и будућности Русије. Сабор је основан 1993 г. и његова глава је Патријарх Московски и целе Русије Алексеј II.
У току овогодишњег рада биће организовано пет различитих секција, а као гост Сабора, на секцији која се бави питањем пријатељских односа словенских народа и руске државе, свој реферат ће изложити сабрат цетињског манастира и студент Московске духовне академије јеромонах Петар Драгојловић. Наслов његовог реферата биће «Најновија страдања српског народа на Косову и Метохији». Реферат има за циљ да нашим руским пријатељима приближи реалност огромних људских патњи православних Срба на Космету и укаже на опасност неправедности решења које се преко предлога за будући статус Косова и Метохије финског дипломате Мартија Ахтисарија покушава наметнути држави Србији и српском словенском народу.
Владе Капларевић
ПРОСЛАВА ПРАЗНИКА СВЕТОГ ГРИГОРИЈА ПАЛАМЕ У НОВОМ САДУ
Друге недеље поста посвећене светом Григорију Палами, архиепископу солунском, Његово Преосвештенство Епископ бачки господин др Иринеј служио је свету Литургију у Саборној храму у Новом Саду.
Овом приликом Епископ Иринеј је благочестивог ипођакона Бранислава Ђурагића, службеника Епархијског управног одбора Епархије бачке, рукоположио у свештени чин ђакона.
Данашње евхаристијско сабрање увеличали су благољепним појањем новосадски црквени хорови Свети великомученик Георгије и Свети Стефан Дечански.
Ђакон Горан Ботошки
Извор: Епархија бачка
НЕДЕЉА СВЕТОГА ГРИГОРИЈА ПАЛАМЕ
(ДРУГА НЕДЕЉА ПОСТА) У ДЕНВЕРУ
Друга недеља Часнога Поста, продужетак Недеље Православља, посвећена је великом Солунском архиепископу и Светитељу Григорију Палами чудотворцу. Њоме се прославља још једна победа Православне вере, овог пута победа исихастичког предања у 14. веку над голим хуманистичким схватањем које је заступао Варлам Калабријски. Тим поводом, Епископ западноамерички Максим посетио је српске мисионарске парохије у држави Колорадо: Колорадо Спрингс и парохију Светог Јована Крститеља у Денверу. У првом месту је био на суботњем вечерњу, а у другом је служио недељну Свету Литургију.
Свети Григорије Палама је својим животом и учењем је хришћанима свих времена изнова предочио основни предуслов богопознања и човекопознања. Наиме, његово богословско наслеђе, по имену исихазам, засновано је на виђењу Бога као извора нашег живота. Григоријев усклик: "Господе, просветли таму моју!" јесте узвик сваког од нас који, кроз подвиг само-смирења (кеносис), признаје да је срж овог живота у давању себе Христу кроз заједницу Цркве, чиме се отварамо и припремамо за Царство које долази (С.Д).
Преосвећени Епископ западноамерички Г. Максим је у Колорадо стигао у раним поподневним часовима, дочекан од младог свештеника Радована Петровића (који је августа месеца 2006.г. постављен за пароха ове мисионарске парохије), и председника парохије Радоја Гавриловића. Вечерње у Колорадо Спрингсу је служено у 17 часова, а после је уследио разговор Епископа са парохијанима (око 30-так породица). Било је речи о потреби честих богослужења, организовања црквеног живота итд.
Потом су владика Максим и о. Радован стигли у Денвер где су се састали са Управом парохије и разговарали о тренутном стању, животу заједнице, досадашњим проблемима и плановима за будућност итд. На састанку је решено да Управа, имајући благослов и одобрење Епископа и Епархије, приступи куповини цркве (тренутно постоји таква прилика), а да прода постојеће имање изван града (које је Епископ обишао, као и храм-цркву који се продаје у Девнверу).
У недељу, 4. марта, у цркви Светог Германа Аљаског (Америчка Православна Црква-OCA), служена је Света Архијерејска Литургија, са почетком у 11 ч у мисионарској парохији Св. Јована Крститеља, уз учешће православних и благочестивих Срба верника. Епископ Максим је произнео празничну беседу у којој је подсетио на значај Часног поста иподвига, као и на стварност и доживљај исихазма... Ми се налазимо још увек на почетку поста, па нас Црква и својом химнографијом подсећа на будност и потребу ревитализовања вере.
Парохија у Денверу досеже уназад до 1898. године када су Српски рудари, њих четворица са још тројицом Руса, у месту Глобвилу основали цркву која се тада звала "српско-руска". Њу је посећивао, каже се, и Архиепископ Тихон, потоњи Патријарх Московски, нови Исповедник Православне вере. И дан-данас ту парохију похађа двадесетак српских староседелачких породица, иако она припада Америчкој Православној Цркви-OCA, и данас колоквијално носи назив "руско-српска". Епископ Максим је и њу посетио у раним преподневним часовима. По неким изворима, осамдесетих година 20. века тадашњи руски владика је понудио тадашњем епископу западноамеричком да преузме парохију у потпуности, али тај предлог није нашао одјека.
Данашњу српску парохију у Денверу основао је 1999. г. тадашњи Епископ западноамеричи г. Јован, који је овамо као свог изасланика слао протојереја-ставрофора Велимира Петаковића. Први парох је био свештеник Миливоје Старовлах (неких 18 месеци), потом о. Радиша Нинковић (кратко), па старији свештеник Зоран Милинковић (дошао из Канаде). У периоду од 2002. до јула 2006. године парохију је опслуживао јеромонах Леонтије (Алавања) из Новограчаничке митрополије која је захваљујући свом епископу а тада и администратору западноамеричке епархије г. Лонгину помагала парохију у Денверу.
Иначе, град и срез (County) Denver је најнасељенији град у држави Колорадо, чија је и престоница. Денвер је смештен источно од фронталног дела јужних Стеновитих планина. Становници Денвера се називају "Денверити", Denverites. Процењује се да је у 2006. години становништво града и среза бројало 557,917. Град има надимак The Mile-High City због тога што је његова надморска висина тачно једну миљу (5280 feet или 1609.344 meters). Денвер је историјски познат и као Queen City of the Plains због значајне улоге у земљорадничкој индустрији. Денвер је основан на територији државе Канзас, 1858, а име је добио по гувернеру те области Џејмсу Денверу (James W. Denver), који никада није видео "свој" град.
После Свете Литургије, приређен је свечани ручак за све, на коме су говорили председник парохије, свештеници Радован и Џон, и епископ Максим. Он се у разговору посебно задржао са најстаријим парохијанима, Павлом Никитовићем (некада потпредседник Сток-маркета у Њу Јорку), Жиком Петровићем (некада директор Самсонита) и Богданом Вуновићем (професор математике).
Извор: Епархија западноамеричка
БРАТСКИ САСТАНАК СВЕШТЕНСТВА
АРХИЈЕРЕЈСКОГ НАМЕСНИШТВА ЗВОРНИЧКОГ
У петак 2. марта, у Шековићима и манастиру Ловници, одржан је братски састанак свештенства архијерејског намесништва зворничког.
Свету Архијерејску литургију служио је Преосвећени Владика зворничко-тузлански Г. Василије уз саслужење протонамесника Љубише Вујичића, јереја Славенка Томића и протођакона Жарка Мијатовића. Проповед на литургији одржао је јереј Јован Максимовић. Преосвећени владика Василије обратио се присутним верницима затраживши опроштај од верног народа.
Владика је истакао да је праштање оно што нам је свима потребно посебно у дане поста који треба да обилују љубављу, молитвом и праштањем.
После Литургије у Шековићима, предавање на тему “ Хришћанин новога доба - Литургијска обнова “ одржао је протонамесник Милан Миловановић у конаку манастира Ловница.
Извор: Инфо служба СОЗ-а Епархије зворничко-тузланске
ИЗ ЗАХУМСКО-ХЕРЦЕГОВАЧКЕ ЕПАРХИЈЕ
У селу Срђевићи, код Гацка, ускоро ће поред цркве Свети Никола, која датира из 14. века, бити изграђен црквени дом са капелом. У току су завршни радови на изградњи црквеног дома. Вредност досадашњих радова износи 80.000 КМ, а средства су обезбедили општина Гацко, бројна гатачка предузећа, те становници Срђевића и породице пореклом из овог краја. Велики допринос дала је омладина овог села, која је несебично помагала градњу објекта.
Извор: Инфо служба СОЗ-а Епархије зворничко-тузланске
У НОВОМ САДУ ПРЕДАВАЊЕ КОСТЕ ЧАВОШКОГ
О НАЦИОНАЛНОЈ ДРЖАВИ
У недељу, 4. марта ове године, у свечаној дворани Гимназије Јован – Јовановић – Змај у Новом Саду, проф. др Коста Чавошки, дописни члан САНУ, одржао је предавање на тему Национална држава .
На самом почетку овонедељне Трибине, презвитер Миодраг Андрић, настојатељ новосадског Саборног храма, начинио је кратак приказ богатог стваралачког опуса угледног госта, чије предавање је привукло пажњу великог броја слушалаца.
Своје исцрпно излагање професор Чавошки је започео појашњењем изразa нација и држава , као и историје њиховог појмовног разумевања и примене. Савремени контекст синтагме национална држава , према речима предавача, није суштински супростављен њеном етимолошком значењу, али је очигледно претрпео извесне квалитативне модификације под утицајем сталног политичког динамизма.
У наставку предавања, професор др Коста Чавошки је одговарао на бројна питања учесникa Трибине.
Никола Раонић
Извор: Епархија бачка
КЊИГА О ТАРКОВСКОМ ' ВИЗУЕЛНА ФУГА'
Књижевни "пратећи" програм ФЕСТ-а обогаћен je једном изузетно драгоценом књигом двоје аутора из САД и Канаде Виде Тарановски Џонсон и Грејема Петрија "Визуелна фуга - Филмови Андреја Тарковског".
У ексклузивном разговору за Танјуг Вида Тарановски Џонсон рекла је да је књига објављена за енглеско говорно подручје 1994. године и да је дуго настојала да се појави и њен српски превод што се тек сада остварило захваљујући сарадњи издавачких кућа "Бесједе" из Бањалуке и "Арс либри" из Београда.
Она је специјално за ову прилику стигла из САД где је редовни професор на Универзитету Тафтс у Бостону, директор Програма за руски језик и културу и већ дуже време држи курсеве из историје руског филма.
Џонсон је рекла да је до сарадње на књизи између ње и Петрија, професора универзитета у Канади, где се бави историјом и теоријом филма, посебно европског, дошло после њеног гостовања у Канади са предавањем о Тарковском.
Њихов циљ био је да за енглеско говорно подручје напишу књигу која ће дати целовиту слику живота и дела Тарковског ( 1932-1986), јер на том језику није било озбиљних студија о највећем руском режисеру после Ејзенштајна и уметнику који је битно утицао на развој модерне филмске уметности.
Џонсон је испричала колико је Тарковски у енглеској средини био несхваћен и зато су га често означавали као " неразумљивог". Да би се припремили за писање свеобухватне студије о Тарковском и његовим филмовима и да би их ставили у одговарајући однос према руској и светској литератури и филмским узорима, они су његових седам најважнијих играних филмова одгледали више од 20 пута и проучили сву грађу до које су могли да дођу из руских извора.
Књига има три дела, а први се бави уметниковом биографијом, његовим методима, естетиком и радом у контексту совјетског система . Други део обухвата критичку анализу његових филмова, док се у трећем баве стилистичким одликама његовог опуса, темама које чине његов поетски свет, загонетним визуелним порукама, компликованом елиптичном нарацијом...
Не без поноса, Тарановски Џонсон је рекла да се ова књига још увек сматра непревазиђеном и најтемељнијом о Тарковском јер повезује уметника и његеова дела у целину, због чега су је и насловили "Визуелна фуга".
Извор: ТАНЈУГ
Интернет
презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера
у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net
и сервера у Београду www.spc.yu
(донација Беотел-а).
WAP Презентација
wap.spc.yu
Copyright © 1999-2007 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
info@spc.yu
|