Информативна служба
Српске Православне Цркве

7. март 2007. године

У ВОЈВОДИНИ: НА ВЕРОНАУЦИ ДВЕ ТРЕЋИНЕ ПРВАКА

Као и ранијих година, прваци у основним школама су и ове, уз обавезне предмете, почели да изучавају и изборне. Уз обавезне изборне предмете – веронауку и грађанско васпитање, ђацима је понуђено још неколико предмета. По подацима Покрајинског секратаријата за образовање од 11.579 ђака првака за веронауку се определило 63,3 одсто.

Извор: Дневник, 7. март 2007. (Д. Девечерски)

ПРЕДСТАВНИК СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ НА 11. РУСКОМ СВЕТСКОМ САБОРУ О КОСОВУ И МЕТОХИЈИ

Сабрат Цетињског манастира јеромонах Петар (Драгојловић) јуче је, у склопу 11. светског руског народног сабора који је јуче почео у Мосви одржао предавање на тему «Најновија страдања српског народа на Косову и Метохији. По завршетку излагања које је оставило снажан утисак на присутне отац Петар је одговарао на бројна питања публике, а потом је дао интервју руском радију «Глас Русије». У току интервјуа он је говорио о последицама државног раздвајања Србије и Црне Горе, о страдању и гоњењу косметских Срба, о значају Косова и Метохије за српски народ, о садашњој ситуацији на Космету и преговорима о његовом статусу. «Косово и Метохија је душа и срце Србије, српски Хорив и српски Јерусалим. То је завјетна српска земља», казао је отац Петар у интервјуу «Гласу Русије». Он је захвалио Руском Патријарху Свјатјејшем Господину Алексију II и председнику Русије Владимиру Путину на подршци коју у овом драматичном тренутку српске историје Руска Црква и руска држава пружају нашем страдалном народу на Косову и Метохији.

Извор: Светигора прес - В.К./Р.В.

У ДЕЦЕМБРУ ПРЕДСТАВЉАЊЕ РЕКОНСТРУКЦИЈЕ МАНАСТИРА БАЊСКА

Сви потребни подаци везани за историјат, документацију, археолошка истраживања и животописе манастира Бањска биће готови до јуна, а у децембру биће представљена идеална реконструкција свих грађевина тог манастирског комплекса, најавила је директор Републичког завода за заштиту споменика културе мр Гордана Марковић.
 
"Обнова манастира Бањска, који је преко 520 година био у рушевинама, започета је 2004. године, а ове године, посебно теске за српски народ, се интезивира с обзиром на одлуку Бугарске Православне Цркве да мошти светог краља Милутина, који почивају у храму Свете Недеље у Софији, врати Српској Православној Цркви", рекао је Епископ рашко-призренски Г. Артемије.

Он је објаснио да је ове године планирана обнова не само манастира Бањске, него и реконструкција самог насеља Бањске и бање у том насељу које је од просле године власниство Епархије рашко- призренске. Програм обнове манастира Бањске, код Звечана у северном делу Косова и Метохије, састоји се из три сегмента. План генералне регулације насеља Бањске урађен је у Републичком заводу за заштиту споменика културе, а његову даљу израду наставља Архитектонски факултет у Београду, објаснила је Марковићева на конференцији за новинаре. У оквиру дела програма везаног за обнову бање обављени су разговори са најеминантнијим институцијама и стручњацима у Београду који ће, као своју донацију, припремити идејна решења за бањске објекте.

Она је најавила да ће објекте у центру насеља урадити академик Милан Лојаница, поклонички центар за пријем ходочасника архитекта Светислав Лицина, док ће резиденцијални, репрезентативни објекат за пријем црквених великодостојника и државника урадити град Београд.
Идејано решење здравственог центра урадиће Урбанистички завод Београда, спортско-рекреативни центар и уређење слободних и и парковских површина припремиће два београдска факултета - Архитектонски и Сумарски.

Према њеним речима, у манастиру Бањска тренутно се изводе радови на декомпоновању и конзервацији зида из турског периода, започети 2005. године, али је неопходно извршити геомеханичка испитивања и договорити се о начину зидања реконструкције манастира, за шта ће помоћи научни рад проф. др Марице Шупут о том манастиру, као и истраживања проф. др Војислава Кораћа.

"Оно што брине је обезбеђивање средстава, јер обнова манастира Бањска није ушла у Национални инвестициони план, али се надамо да ће Министарство вера овај пројекат укључити у програм НИП-а за 2007. годину", напоменула је она.

Треба ипак рећи да се у обнову овог манастирског комплекса до сада укључило неколико министарстава пре свега за капиталне инвестиције, културу, рад и запошљавање, вера, енергетике, пољопривреде и водопривреде, која су обезбедила око 33 милиона динара.

"Обнова манастира Бањске представља модел обнове културног добра", рекла је Марковићева, изражавајући наду да ће на тај начин бити подигнути сви манастири на северу Косова и Метохије.

Извор: Епархија рашко-призренска

МОНАШЕЊЕ У ЕПАРХИЈИ ШУМАДИЈСКОЈ

Његово Преосвештенство Епископ шумадијски Г. Јован је 2. марта 2007. године, у присусутву великог броја монаха и монахиња и благочестивог народа пристиглог са разних страна, у манастиру Преподобног Симона Монаха – Прерадовац код Опарића (општина Рековац), обавио монашење мр Зорице Миловановић из Београда. Полагање монашког завета и примање ангелског образа обављено је према древним монашким уставима који се чувају и негују у Православној Цркви.

Новопроизведена сестра Ана причислена је, уз Божју помоћ, младом сестринству недавно обновљеног женског манастира Преподобног Симона Монаха, на чијем је челу високопреподобна настојатељица Текла.

Р.П.

ЗАВРШЕТАК ИЗГРАДЊЕ ЦРКВЕ СВЕТЕ ПЕТКЕ У ЈАГОДИНИ

Радови на изградњи Цркве Свете Петке у Јагодини, који су почели 2002. године, биће окончани у овој години. Из Националног инвестиционог фонда одобрено је пет милиона динара за завршетак изградње овог храма. После завршетка грађевинских радова, отпочеће радови на уређењу унутрашњости храма.

 

НОВИ БРОЈ „СВЕВИЂА"

У издању Епархије будимљанско-никшићке, недавно се појавио нови број „Свевиђа". „Свевиђе" је почело да излази у новом руху. Концепција часописа се полако мења, како дизајн тако и квалитет текстова. Надамо се да ћемо ускоро доћи до облика који је најприступачнији и најкориснији нашим читаоцима.

Нови број „Свевиђа" (33) изашао је из штампе на празник Св. Теодора Тирона.

Извор: Епархија будимљанско-никшићка

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2007 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
info@spc.yu