Информативна служба
Српске Православне Цркве

19. март 2007. године

НАУЧНИ СКУП О БИОМЕТРИЈСКИМ ИДЕНТИФИКАЦИОНИМ ДОКУМЕНТИМА

У уторак, 20. марта 2007. године, у сали Патријаршије, ул. Краља Петра I, бр. 5, од 9,00 до 13,30 часова, биће одржан научни скуп БИОМЕТРИЈА, ЛИЧНА ИДЕНТИФИКАЦИЈА, БЕЗБЕДНОСТ И СЛОБОДА

Подстакнут дебатом у јавности коју је изазвао нови Закон о личној карти, као свој допринос темељнијем разматрању овог веома битног проблема који је актуелан не само у Србији, већ и у целом свету, Институт за политичке студије у Београду, уз сарадњу Верског добротворног старатељства Архиепископије Београдско-Карловачке, организује научни скуп на којем ће учествовати:

  • Његово Високопреосвештенство Архиепископ Цетињски и Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије
  • Проф. др Слободан Антонић, Универзитет у Београду – Философски факултет
  • Г. Владимир Божовић, адвокат, доскорашњи генерални инспектор МУП-а
  • Г. Владимир Димитријевић, професор, аутор бројних теолошких, књижевних и философских студија
  • Г. Дагољуб Ђорђевић, адвокат
  • Г. Никола Марковић, председник Друштва за информатику Србије
  • Протођакон Радош Младеновић, директор Духовног центра Св. владике Николаја, Краљево
  • Проф. др Бранка Мраовић, Свеучилиште у Загребу – Геодетски факултет
  • Г. Александар Павић, У.Г. «За живот без жига», политолог
  • Проф. др Светозар Радишић, стручњак за стратешко ратовање
  • Г. Бранко Радун, политички аналитичар, Нова српска политичка мисао
  • Г. Зоран Савић, Асоцијација за рачунарство, информатику и нове медије Србије
  • мр Драган Спасић, Стручњак за сертификациона тела и дигиталне (електронске) сертификате
  • Г. Оливер Суботић, теолог и информатичар
  • Г. Александар Трифони, војни криптолог
  • Проф. др Милан Туба, Универзитет з Београду – Природно-математички факултет

НА ЦЕТИЊУ ОДРЖАНА СЕДНИЦА ПРОСВЕТНЕ КОМИСИЈЕ СВЕТОГ АРХИЈЕРЕЈСКОГ СИНОДА СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ

У суботу је у Богословији Светог Петра Цетињског на Цетињу одржана 5. редовна седница Просветне комисије Светог Архијерејског Синода СПЦ, тела које се бави израдом програма рада средњих богословских школа – на основу реформисаног плана који предвиђа петогодишње школовање у Богословији.

Сабрање је почело Светом архијерејском литургијом коју је у Цетињском манастиру служио Високопреосвећени Архиепископ Цетињски Митрополит Црногорско-приморски Г. Амфилохије уз саслужење игумана манастира Крка архимандрита Германа, игумана Цетињског манастира оца Луке и ректора Цетињске Богословије протојереја Гојка Перовића. У обраћању гостима и осталим верницима након Литургије Владика је подсетио да је СПЦ све школе које је раније имала обновила и родила нове високе школе као што су факултети у Сарајеву и Либертвилу.

«Све те школе показују животност наше Српске Православне Цркве и њену снагу и у исто вријеме њен допринос свеукупном образовању и васпитању Православне Цркве у данашњем свијету», казао је Митрополит Црногорско-приморски.

На данашњој седници Просветне комисије расправљано је о наставном програму за други и трећи разред обновљене петогодишње Богословије. Комисију, иначе, чине делегати свих седам Богословија СПЦ са председником Архиепископом Цетињским Митрополитом Црногорско-приморским Г. Амфилохијем. Поред председника Комисије седници су присуствовали Његово Високопреосвештенство Митрополит Дабробосански Г. Николај који је ректор Богослковије у Фочи, затим протојереј-ставрофор Милутин Тимотијевић, ректор Призренске Богословије са седиштем у Нишу, протојереј-ставрофор Душан Петровић, ректор Богословије у Сремским Карловцима, протојереј-ставрофор др Зоран Крстић, ректор Богословије у Крагујевцу, представници Богословија у Крки и Београду, као и професори Цетињске Богословије.

На седници је договорено да се данашње одлуке систематизују и у форми предлога доставе мајском заседању Светог Архијерејског Сабора СПЦ који коначно одобрава план и програм Богословија наше Помесне Цркве.

Извор: Светигора прес - Р.В.

ВИСОКИ ДЕЧАНИ: ПАРАСТОС ПОСТРАДАЛИМ ПРАВОСЛАВНИМ ХРИШЋАНИМА У МАРТОВСКОМ ПОГРОМУ 2004. ГОД.

С благословом Његовог Преосвештенства Епископа Рашко-призренског Г. Артемија у свим парохијским и манастирским црквама на простору њему надлежне Епархије у суботу је с почетком у 12.00 часова служен парастос православним хришћанима који су пострадали на Косову и Метохији до данашњег дана, посебно у току Мартовског погрома 2004. године.

У манастиру Високи Дечани парастос је служио игман манастира - Његово Преосвештенство Викарни Епископ Липљански Г. Теодосије уз саслужење четворице свештеномонаха манастира Дечани.

Извор: www.kosovo.net

ОТВОРЕНА ИЗЛОЖБА КОПИЈА ФРЕСАКА СА КОСОВА И МЕТОХИЈЕ У НАРОДНОЈ БИБЛИОТЕЦИ (17 – 24. МАРТ 2007)

У Народној библиотеци у Београду, у суботу 17. марта 2007. године, у 19 часова, Преосвећени викарни Епископ хвостански Г. Атанасије отворио је изложбу ДА СЕ НЕ ЗАБОРАВИ, изложбу копија икона и фресака са манастира и из цркава са Косова и Метохије, поводом обележавања трогодишњице од мартовског погрома Срба на Ксову и Метохији 2004. године.

На почетку програма гђа Весна Јовановић, у име г. Сретена Угричића, директора Народне библиотеке, поздравила је госте и пожелела је да се још дуго састајемо на истом месту, пошто је ова изложба већ традиционална сарадња Академије Српске Цркве са Народном библиотеком. Затим је све госте поздравио протојереј-ставрфор др Радомир Поповић, декан Академије, речима да смо се окупили да се сетимо свих оних икона које су искрвариле заједно са српским православним родом на Косову и Метохији, страдалним и прогањаним од стране непријатеља лепоте... Декан је даље најавио Преосвећеног викарног Епископа Атанасија (Ракиту) који је пренео свим окупљенима благослов Његове Светости Патријарха српског Г. Павла и Његовог Преосвештенства Епископа рашко-призренског Г. Артемија. У осврту на косовско-метохијску трагедију, Владика Атанасије је навео речи Владике Артемија да ће Косово и Метохија живети у нама док се ми сећамо те српске земље, и нагласио је да Академија Српске Цркве на челу са својим деканом Радомиром Поповићем оваквим изложбама показује да Срби нису заборавили Косово и Метохију, нити да ће је заборавити ако студентима преносе љубав према уметности и косовско-метохијском предању и Завету. После отварања изложбе, мр Мирослав Станојловић, проф. Консервације и рестаурације фресака (зидних слика), одржао је краће предавање о порушеним црквама и страдалим живописим на Косову и Метохији и још једном подсетио све окупљене на лепоту црквене уметности на јужним српским просторима.

Изложба ће трајати до 24. марта, када је пре осам година почело НАТО бомбардовање Србије.

ПРЕДСТАВЉАЊЕ МАНАСТИРА ЋЕЛИЈА КАЛУДРА
У ЕТНОГРАФСКОМ МУЗЕЈУ

Са благословом Епископа будимљанско-никшићког Г. Јоаникија, у Етнографском музеју у Београду, од 20. до 25. марта би ће уприличена изложба фотографија (светлописа) Драгана Танасијевића на тему Манастира Ћелија Калудра, из Епархије будимљанско-никшићке. Изложбу ће отворити 20. марта у 19 часова, Преосвећени Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије, заједно са Душаном Миловановићем, историчарем уметности. У току тих шест дана организатор је замислио да се поред изложбе одржавају и округли столови на теме ктиторства (разговор са Епископом будимљанско-никшићким Г. Јоаникијем), обнове манастира и живописа, о православној Далмацији (разговор са Епископим далматинским Г. Фотијем), а треба издвојити представљање рада и труда студената и професора са Академије Српске Православне Цркве за уметности и консервацију, Београд, које је заказано за 24. март у 19 часова.

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2007 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
info@spc.yu