Информативна служба
Српске Православне Цркве

21. март 2007. године

ПРЕДСЕДНИК РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ
РАЗГОВАРАО СА ЗВАНИЧНИЦИМА СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ

Председник Републике Српске Милан Јелић разговарао је јуче у Бањалуци са епископима Српске православне цркве у Републици Српској и Босни и Херцеговини: Његовим Високопреосвештенством Митрополитом дабробосанским Г. Николајем, Његовим Преосвештенством Епископом зворничко-тузланским Г. Василијем, Његовим Преосвештенством Епископом бањалучким Г. Јефремом, Његовим Преосвештенством Епископом бихаћко-петровачким Г. Хризостомом и Његовим Преосвештенством Епископом захумско-херцеговачким Г. Григоријем. Састанку је присуствовао и директор Републичког секретаријата за вере Јово Турањанин.

Заједнички је оцењено да је улога и допринос Српске православне цркве у развијању и очувању историјских, културних и духовних вредности, идентитета и јединства српског народа, изузетно велика. Српска православна црква је значајан интегративни фактор јединства и активан субјект у јачању националне свести српског народа.

У протеклим трагичним сукобима на овим просторима све епархије су претрпеле и велико материјално страдање рушењем многих цркава, манастира, парохијских кућа и епархијских дворова. Од пет, три епископа се и даље, силом прилика, не налазе у својим ранијим седиштима, јер се за њихов повратак нису стекли услови.

Подржавајући напоре Владе и осталих институција Републике Српске да се помогне побољшању материјалног положаја цркава и других верских заједница у Републици Српској, председник Републике је указао на значај остваривања слободе вере, вероисповести и верских опредељења, те стварању националног и верског дијалога, толеранције, праштања и узајамног помирења.

Председник Републике инсистира на доследној примени Закона о слободи вере и правном положају цркава и верских заједница у Босни и Херцеговини.

Истовремено, потребно је обезбедити повратак црквене имовине, тамо где год је то могуће, и пре доношења Закона о реституцији, посебно зграде Богословије у Сарајеву, зауставити процес приватизације имовине верских заједница и обезбедити материјалну помоћ и услове за здравствено и пензионо осигурање свештеника.

Од органа Федерације Босне и Херцеговине посебно ће бити затражена заштита средњовековног манастира Рмањ код Мартин Брода, чији је опстанак угрожен планираном изградњом хидроцентрале.

Извор: www.mitropolijadabrobosanska.org

ИКОНА БОГОРОДИЦЕ МЛЕКОПИТАТЕЉНИЦЕ У БЕОГРАДУ

Благословом Његове Светости Патријарха српског Господина Павла у недељу, 25. марта, у 16 часова, у Београд стиже копија чудотворне иконе Богородице Млекопитатељнице освећенe на оригиналу иконе у Кареји – Света Гора.

Икона ће бити изложена у Вазнесенској цркви до среде, 28. марта, где ће је верни моћи целивати.

Свечани дочек је у недељу, 25. марта, у 16 часова испред Вазнесенске цркве. У продужетку ће се служити вечерње и акатист.

Из Београда чудотворна икона Богородице Млекопитатељнице креће на пут, у пратњи Његовог Преосвештенства Епископа славонског Господина Саве и 110 поклоника, у организацији Поклоничке агенције Српске Православне Цркве «Доброчинство», и пред Васкрс, стићи у земаљску отаџбину Христову, где ће као дар Српске Православне Цркве бити уручена братству манастира Светог Саве Освећеног.

О икони Пресвете Богородице Млекопитатељнице

Богородица Млекопитатељница представља ређи тип иконе. На њој је приказано како Пресвета Богородица доји Христа Младенца. Ова икона се најпре налазила у манастиру Светог Саве Освећеног у Јерусалиму. Са светитељевом патерицом, била је завештана будућем Сави, царском сину који ће, као обичан поклоник, доћи у манастир. Требало је да при његовом поклоњењу гробу Саве Јерусалимског причвешћени игумански штап падне.

Почетком 13. века, када је у манастир дошао српски монах Сава, ово пророчанство се обистинило. Тако је Свети Сава Српски на дар добио патерицу Саве Јерусалимског, икону Богородице Тројеручице, која је припадала Јовану Дамаскину и икону Богородице Млекопитатељнице. По повратку на Свету Гору, икону Богородице Млекопитатељнице је поставио у испосницу у Кареји. Али том приликом је направљен преседан - икона је стављена лево од царских двери, на место које припада Христу.

Извор: Задужбина Светог манастира Хиландара

НАУЧНИ СКУП БИОМЕТРИЈА, ЛИЧНА ИДЕНТИФИКАЦИЈА,
БЕЗБЕДНОСТ И СЛОБОДА

На научном скупу под називом БИОМЕТРИЈА, ЛИЧНА ИДЕНТИФИКАЦИЈА, БЕЗБЕДНОСТ И СЛОБОДА, одржаном20. марта 2007. године, у сали Патријаршије је проучена проблематика биометријских система идентификације из информатичког, етичког, правног, теолошког, социолошког и безбедносног аспекта. На овом симпосиону се чуло више различитих мишљења од стране факултетских професора из земље и иностранства, стручњака из области информационих технологија, представника Адвокатске коморе Србије, бивших владиних службеника и многих других. На скупу су учествовали и представници Српске православне цркве.

Скуп су отворили информатички стручњаци са техничким аспектима везаним за биометријске системе идентификације и њихову употребу у пракси, могућности заштите, злоупотребе и односа са осталим технологијама. Говорници су имали различита мишљења по питању саме потребе за оваквим системима, начину имплементације и могућностима злоупотребе.

Следећа сесија је почела представљањем књиге БИОМЕТРИЈСКИ СИСТЕМИ ИДЕНТИФИКАЦИЈЕ, аутора Оливера Суботића, чији је излазак из штампе и био повод за одржавање скупа. У питању је прва српска научна студија из ове области са комплетеном критичком апаратуром. Аутор је, наводећи 15 тачака закључка своје студије, позвао остатак српске академске јавности да се укључи у дебату и да буде на нивоу свога времена.

Трећа сесија је била усмерена на друштвене импликације биометријских система идентификације. У оквиру тог дела разматрани су социолошки, етички и теолошки аспекти ове проблематике. Сви учесници овог дела су  били сложни у оцени да биометријски системи идентификације нису проблематични из техничког, већ управо из антрополошког аспекта, уз различите ставове по питању конкретног проблема.

Последњи део скупа је био посвећен политиколошким и безбедносним аспектима ове проблематике, из аспекта глобалне парадигме, савремене криптологије и војних доктрина.

Јединствен закључак свих учесника скупа је да ова тема захтева темељну обраду и да пре тога није добро ићи на употребу, те да држава мора уважити став стручних и академских институција и заштити право на приватност грађана, уз измену постојећих и доношење нових закона. Као примарно је наведено обавезно уношење текста скорашње уредбе о добровољности у сам Закон о личној карти, чиме би се избегла њено потенцијално укидање, као и доношење адекватног закона о заштити података о личности. Такође, сви учесници су се сложили да је концепт централне базе биометријских и њима придружених података, уз могућност укрштања са осталим базама преко ЈМБГ-а, проблем који захтева посебну расправу.

ВЛАДИКА ВАСИЛИЈЕ - НЕЈЕДНАК ТРЕТМАН ПРЕМА ВЕРСКИМ ЗАЈЕДНИЦАМА У БИХ

Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански Г. Василије рекао је јуче у Бањалуци да се не може говорити о једнаком третману према националном бићу и верским заједницама сва три народа у БиХ све док се не реши питање зграде Богословије у Сарајеву.

"У односу на исламску заједницу и њихове вакуфе, однос Федерације БиХ према Српској православној цркви је дискриминаторски. То је најсавременија пљачка, гора од пљачке која је извршена приликом национализације и других облика одузимања некретнина од вјерских заједница и грађана", изјавио је владика Василије новинарима након састанка са председником РС Миланом Јелићем.

Владика Василије је истакао да се Српска православна црква заузима за једнак третман према свим верским заједницама, те да им се изађе у сусрет у вези са њиховим просветним институцијама.

"Ако се обећава и гарантује да ће се Исламској заједници у Бањалуци и другим градовима РС дати медреса, ми онда очекујемо да се то учини и Српској православној цркви у ФБиХ, односно да се СПЦ преда на употребу њена строго намјенска зграда, зграда Богословије гдје би требало да отворимо богословски факултет" - прецизирао је епископ Василије.

Директор Републичког секретаријата за вере РС Јово Турањанин рекао је да је неизвесно решење проблема враћања имовине СПЦ.

"Није у питању само враћање зграде Богословског факултета у Сарајеву, него су још и тројица епископа силом прилика изван својих сједишта" - појаснио је Турањанин.

Он је додао да је у разговору са Јелићем покренута и иницијатива о здравствено-пензионом осигурању верских службеника, те обнови порушених верских објеката.

Предсједник РС Милан Јелић данас се у Бањалуци састао са највишим званичницима СПЦ у БиХ - Митрополитом дабробосанским Господином Николајем, Епископом бањалучким Јефремом, Епископом бихаћко-петровачким Хризостомом, Епископом зворничко-тузланским Василијем и Епископом захумско-херцеговачким Григоријем, а састанку је присуствовао и и директор Републичког секретаријата за вере Јово Турањанин.

Извор: Инфо служба СОЗ-а Епархије зворничко-тузланске

СТЕВАНУ ИЗ СМИЛЧИЋА КОД ЗАДРА ВРАЋЕНА КУЋА

Повратник из Смилчића код Задра Стеван Граовац добио је кључеве своје куће и тако је окончан службени поступак повратка.  Овим случајем је срећно окончана најбизарнија повратничка прича избеглих Срба из Далмације.

Случај «ЧОВЕКА С ТРЕШЊЕ» о коме је писао и Ројтерс, привукла је пажњу и многих других медија. Британски "Сандеј телеграф" пише: "Повратак из прогонства: Србин присиљен да живи на дрвету". Његову причу "Сандеј телеграф" представља као судбину једног од 300.000 хрватских Срба који су избегли током рата.

Стеван је око три године по повратку у своје родно место живео на стаблу трешње, док у исто време у његовој родној кући су живели босански Хрвати који се нису хтели иселити.

 - Срећан сам ипак што ми је кућа враћена иако је у лошем стању, поднео сам молбу у Бенковцу да ми држава помогне некако је средити, јер то сам нећу моћи.

П. П. Азап

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2007 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
info@spc.yu