Информативна служба
Српске Православне Цркве

22. март 2007. године

МЕЂУНАРОДНИ УГОВОР АКАДЕМИЈЕ СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ ЗА УМЕТНОСТИ И КОНСЕРВАЦИЈУ СА ПРАВОСЛАВНИМ БОГОСЛОВСКИМ ФАКУЛТЕТОМ ИЗ ПРЕШОВА, СЛОВАЧКА

На позив протојереја-ставрофора др Петра Корманика, декана Православног богословског факултета из Прешова, Словачка, делегација Академије Српске Православне Цркве за уметности и консервацију у саставу протојереј-ставрофор др Радомир Поповић, декан Академије, Ивица Чаировић, секретар Академије и Срђан Ћосић, дипл. теолог, боравила је у Прешову три дана. Том приликом је потписан Међународни уговор о сарадњи који подразумева сарадњу у различитим областима, организацију научних истраживања, размену научника и студената, припрему симпосиона, итд. Пре свечаног чина потписивања уговора, о. Радомир Поповић је одржао предавање на тему Однос Српске Православне Цркве са Православном Црквом у Словачкој и чешким земљама, са посебним освртом на тренутно стање у Српској Цркви. После предавања о. Радомир је дуго одговарао на разна питања студената који су показали да су добро обавештени о дешавањима у српској држави и Српској Цркви, а посебно у Епархији рашко-призренској. На крају, о. Петар је поклонио икону Светог Луке о. Радомиру, а узвратни дар био је икона Христа Призренског, копија фреске Христа Чувара призренског из Цркве Богородице Љевишке (копију је живописао Милан Кочијашевић).

Међународни уговор је потписан у аули Православног богословског факултета, после седнице Наставно-научног већа, у присуству свих професора који су разговарали са о. Радомиром о условима сарадње њиховог факултета са Академијом, пошто постоји потреба да се њихови талентовани студенти школују у Србији и да затим осликавају цркве којих је све више у Словачкој.

У среду, 21. марта 2007. године, делегација из Србије је обишла Саборни храм Светог Александра Невског који се налази поред Православног богословског факултета. Затим је уприличен пријем код Архиепископа прешовског Г. Јована, у присуству Владике Тихона и протојереја Александар Цап, директора Епархија. Декан Радомир Поповић је, у разговору са Архиепископом Јованом, говорио о тренутном стању у Српској Цркви, о Патријарху српском Г. Павлу, затим о епархијама СПЦ, литургијском животу и о савременим проблемима (хомосексуализам, секуларизам, наркоманија), а посебно о покушајима решења свих поменутих проблема у Српској Цркви. О Прешовској епархији је говорио о. Александар Цап. Затим је делегација Академије Српске Цркве, заједно са Архиепископом Јованом и деканом о. Петром, била на званичном пријему код др философских наука Франтишека Михалека, ректора Прешовског универзитета. Ректор је са о. Радомиром Поповићем разговарао о својим искуствима из Београда (пошто је боравио у главном граду Србије), савременим проблемима српског друштва, о Прешовском и Београдском универзитету, о стању на Косову и Метохији као горућем европском проблему (по питању одвајања и независности Косова и Метохије Парламент у Словачкој се изјаснио негативно).

За потписивање Уговора између Православног богословског факултета у Прешову и Академије Српске Православне Цркве за уметности и консервацију био је, са стране домаћина, задужен о. Владимир Коцвар, који је, у сарадњи са правном службом Прешовског универзитета, сачинио сам текст Уговора, организовао све пријеме и био одличан домаћин. На многаја љета...

ДОКТОРАНТИ ПОЛИТИЧКИХ НАУКА ЛОНДОНСКОГ УНИВЕРЗИТЕТА У ПОСЕТИ ПРАВОСЛАВНОМ БОГОСЛОВСКОМ ФАКУЛТЕТУ УНИВЕРЗИТЕТА У БЕОГРАДУ

Православни богословски факултет је 21. марта 2007. посетило 27 доктораната политичких наука лондонског универзитета The London School of Economics and Political Science (LSE). Током двочасовног разговора са продеканима ПБФ Владаном Перишићем и Богољубом Шијаковићем докторанти су показали изузетно интересовање за дијалог о људским и верским правима у бившој Југославији, као и историјској улози Српске православне цркве. На данашњем скупу је говорио и декан ФПН Милан Подунавац. Докторанти, иначе чланови LSE Grimshaw International Relations Club, гости су Факултета политичких наука Универзитета у Београду.

Докторанти ће 23. марта посетити Жичу и Студеницу, а сутрадан српску енклаву у околини Приштине. Организацију посета нашем факултету и манастирима координирао је управник Инфо-документационог центра ПБФ Александар Раковић.

LSE је основан 1895. године. Дао је 14 нобеловаца и 34 председника и премијера држава. Чак 28 бивших студената и сарадника LSE тренутно су посланици у британском Доњем дому, а 42 су чланови Горњег дома британског парламента. Након Оксфорда и Харварда, LSE је рангиран као трећи по значају светски универзитет друштвених наука. Библиотека LSE је највећа светска библиотека друштвених наука.

Извор: Православни богословски факултет Универзитета у Београду

ПРОВАЛА У ЕПАРХИЈСКИ ДВОР У БОСАНСКОМ ПЕТРОВЦУ

У ноћи између 21. и 22. марта о.г., по трећи пут у року од годину дана, догодила се провала у Епископску резиденцију Епархије бихаћко-петровачке у Бос. Петровцу.

Полиција Унско-санског кантона и екипа кантоналних истражиоца извршили су увиђај и прва констатације је да је почињена материјална штета на објекту епископије, као и унутар зграде.

Претходна два случаја провале и напада на Епархију бихаћко-петровачку, која су се догодила у марту и октобру прошле године, још увек нису расветљена, а овакви случајеви узнемиравају и плаше и саме Србе повратнике јер се ради о нападу на Српску Православну Цркву као институцију која ужива највећи углед међу Србима, као и на Епископа – представника Српске Православне Цркве и Епархије бихаћко-петровачке.

Извор: Епархија бихаћко-петровачка

КОНСТИТУТИВНА СЕДНИЦА САБОРСКОГ ОДБОРА ЗА ИЗУЧАВАЊЕ СТРАДАЊА СПЦ И ВЕРНОГ ЈОЈ НАРОДА У БОСНИ И ХЕРЦЕГОВИНИ У ПЕРИОДУ ИЗМЕЂУ 1991-1995. ГОДИНЕ

Свети архијерејски сабор у својој седници од 17. маја 2006. године под АС бр. 5/зап.71 донео је одлуку да усвоји предлог Његовог Преосвештенства Епископа бихаћко-петровачког Г. Хризостома и да оснује Одбор Светог Архијерејског сабора за проучавање страдања Српске Православне Цркве и верног јој народа у току грађанског рата у Босни и Херцеговини између 1991-1995. године. Стога је у понедељак 19. марта 2007. године у Бања Луци у сали парохијског дома Ребровачке цркве одржана прва (конститутивна) седница овог Одбора.

Епархијски Архијереји свих пет Епархија које постоје на подручју Босне и Херцеговине именовали су по два члана у овај Одбор.

Одлуком Светог Архијерејског сабора за Председника овог Одбора постављен је Епископ бихаћко-петровачки Г. Хризостом. У име Епархије бањалучке именовани су протојереј-ставрофор Вујадин Новковић, који је на седници Одбора изабран за потпредседника истог те протођакон Чедо Вранић, такође на овој седници изабран за секретара Одбора. У име Митрополије дабробосанске именовани су протојереј-ставрофор Момир Васиљевић, парох на Палама, који је именован за портпарола Одбора и г. Драшковић Милош. Из Епархије зворничко-тузланске за чланове Одбора именовани су јереј Жељко Теофиловић, парох сребренички и историчар, и књижевник г. Крстановић Жарко. Епархију захумско-херцеговачку ће заступати г. Голијанин Момчило и Асановић Никола, а Епархију бихаћко-петровачку јереј Љубиша Самарџић, парох старомајдански, и архиђакон Варнава Дамјановић, секретар ЕУО Епархије бихаћко-петровачке, који је на овој седници именован за записничара Одбора.

На седници се водио разговор о начину на који треба да делује Одбор. Како и на који начин да се нађу средства за финансирање овог пројекта који је од великог културног, историјског и националног значаја. Епископ Хризостом, председник овог Одбора позвао је своје сараднике да приступе овом послу непристрасно него из поштовања према пострадалим и жеље да се докаже истина о страдању Срба на овим просторима.

Одбор је донео одлиуку да се обрати Влади Републике Српске да помогне у остваривању овог пројекта, а следећу своју седницу ће одржати на Палама у четвратак 21. јуна 2007. године када се очекују и први видљиви резултати рада овог Одбора.

После седнице Одбора у храму Рођења Пресвете Богородине у Ребровцу служен је парастос свим жртавама пострадалим у протеклом рату.

A.В.

Извор: Епархија бихаћко-петровачка

ПЕДЕСЕТ И ЈЕДНА ГОДИНА ОД ПРЕДСТАВЉЕЊА У ГОСПОДУ СВЕТОГ ВЛАДИКЕ НИКОЛАЈА СРПСКОГ

Дана 18. марта ове године у Лелићу, бисеру ваљевског краја, Преосвећени Епископ ваљевски Г. Милутин служио је Свету Архијерејску Литургију уз саслужење Преосвећеног викарног Епископа хвостански Г. Атанасијае, викара Његове Светости Патријарха српског Г. Павла, и свештеномонаха и пречасног свештенства из више епархија Српске Цркве. На Светој Литургији је одговарао хор Св. Три Јерарха из Крупња.

Преосвећене Владике Г. Милутин и Г. Атанасије су, у беседама и поздравном говору, истакли да је Лелић Свето место и да је освештан моштима Светог Владике Николаја. После Свете Литургије, у капели-задужбини блаженоупокојеног Епископа шабачковаљевског Г. Јована, Преосвећени епископи су служили помен свим Велимировићима сахрањеним у крипти капеле. Настојатељ Лелићке обитељи, Високопреподобни Архимандрит Авакум, поздравио је угледне госте и поклонике и на свечан начин уручио мало Архијерејско одјејање надлежном Епископу, а златник Владике Николаја Епископу Г. Атанасију. Одлазећи из Лелића, упућен је позив свим верним Србима да дођу на поклоњење Светом Владици, на велики сабор који се одржава у мају месецу, када се прославља и дан посвећен овом новопросијавшем српском светитељу.

СВЕТИ ВЛАДИКА НИКОЛАЈ ВЕЛИМИРОВИЋ, СЛАВА СРПСКЕ ШКОЛЕ И ФОЛКЛОРНЕ ГРУПЕ ПРИ ЦРКВИ У ВАЈКОЛУ

Његово Преосвештенство, Епископ аустралијско-новозеландски Г. Иринеј већ по други пут посећује вернике Бризбејна. Преосвећени Владика Иринеј је у недељу 18. априла 2007. године, на упокојења Светог Владике Николаја Велимировић, Епископа охридског и жичког, светитеља српског и свеправославног. Слава Српске школе и Фолклорне групе при Црквеношколској општини Светог Николе у бризбејнском насељу Вајкол. Свету Архијерејску Литургију је служио Преосвећени Епископ Г. Иринеј уз саслужење архимандрита Лазара, сабрата српског манастира у Илајну, протојереја-ставрофора Велибора Бојичић, месног пароха и јереја Станише Остојић.

За певницом складно и побожно поју млади појци из Вајкола појачани гостима из Волонгабе и Златне Обале. За време Свете Литургије црква је била пуна верника. Народ је пажљиво и побожно учествовао у молитви, а доста народа се причестило. На крају службе, Епископ Иринеј је у беседи пастирски поучавао своју паству о Светом Владики Николају.

После Свете Литургије уследила је трепеза љубави коју су несебично припремили парохијани. На крају је Преосвећени Владика Иринеј, кроз подсећање на Светог Владику Николаја Велимировић, поучио окупљене о важности слављења празника и о Владики Николају, и на крају се захвалио на свему.

Извор: Епархија аустралијско-новозеландска

ПОДИГНУТ КРСТ НА СПОМЕН КОСТУРНИЦИ КОД ЦРКВЕ СВЕТОГ НИКОЛЕ У ВРАЊУ

Дана 11. марта 2007. године, а поводом Крстопоклоне недеље Васкршњег поста 2007. године, Његово Преосвештенство епископ врањски Господин Пахомије, служио је Свету Архијерејску Литургију у цркви Светог Николе у Врању, метоха манастира Хиландара из 14. века.

По завршетку Свете Литургије, академски сликар из Сомбора г. Зоран Стошић Врањски поклонио је свој рад икону Светог Николе овој цркви у Врању.

Епископ врањски Пахомије, освештао крст који је подигнут на новоизграђену спомен-костурницу у комплексу цркве Светог Николе у Врању, у коју ће бити похрањени земни остатци пронађени на локалитету цркве Светог Николе од 14. века до данас. Пројект за изградњу спомен-костурнице урадио је Завод за заштиту споменика културе из Ниша, а подигнута је добровољним прилозима породица Тончић и Адамов из Врања.

Извор: Епархија врањска

НЕДЕЉА ЗАДУЖБИНАРСТВА У ЕТНОГРАФСКОМ МУЗЕЈУ, БЕОГРАД

У оквиру Недеље задужбинарства, коју организује гђа. Љиљана Дугалић са благословом Његовог Преосвешетнства Епископа будимљанско-никшићког Г. Јоаникија, у Етнографском музеју у Београду, јуче је промовисан часопис Свевиђе, у издању Епархије будимљанско-никшићке. У програму су говорили поред Преосвећеног Владике Јоаникија, проф. др Радојка Вукчевић, др Славенко Терзић и Влајко Ћулафић. Том приликом је појао хор Тројке Бркић из Глушаца.

Данас у 19 часова, у Етнографском музеју ће о Православној Далмацији (о духовности православних Срба који живе у Далмацији) говорити Преосвећени викарни Епископ Г. Атанасије (Ракита) и др Аника Сковран. У програму ће учествовати Октет Свети Сава, под диригентском палицом Предрага Миодрага.

Сутра у 19 часова на тему Полимље у нама (о православним црквама и манастира Полимља) говориће: др Аника Сковран, др Вељко Ралевић (ктитор манастира Ћелија Калудра), мр Гордана Марковић (директор Завода за заштиту споменика културе Републике Србије), мр Предраг Лутовац (директор Полимског музеја у Беранама) и проф. Веско Драшковић. Том приликом ће Женски хор појати песме из Акатиста Пресветој Богородици.

ПРЕДАВАЊЕ И ИЗЛОЖБА ПОВОДОМ ОБЕЛЕЖАВАЊА ПОГРОМА НА КОСОВУ И МЕТОХИЈИ (17. МАРТ 2004) У НОВОМ САДУ

У недељу, 11. марта ове године, у свечаној дворани Змај – Јовине Гимназије у Новом Саду, проф. др Славенко Терзић је одржао предавање на тему Драма Косова и Метохије.

Уважени гост, професор Института историјских наука САНУ у Београду, упознао је присутне са резултатима свог вишедеценијског научног истраживања косовско – метохијског проблема и његове драматичне кулминације у нашим данима.

Професор Терзић је изнео мноштво непобитних чињеница које показују да је тренутно стање у овој српској покрајини последица дуготрајних и систематских утицаја различитих интересних страна. Нажалост, према речима предавача, сталном отуђивању српских етничких простора умногоме је допринела сужена историјска свест нашег народа. Ипак, смирено и стрпљиво бављење овим болним националним питањем представља најбољи вид борбе против покушајa насилног разбијања државне територије, који нису без преседана у савременој светској историји.

По благослову Његове Светости Патријарха српског господина Павла и Његовог Преосвештенства Епископа бачког господина Иринеја, 17. марта ове године, у холу Скупштине града Новог Сада одржана је изложба фотографија Не заборави 17. март, аутора Дарка Дозета.

Oтварајући изложбу, Епископ Иринеј је рекао да она представља својеврсно сведочанство о страдању српског народа и светиња на Косову и Метохији, напомињући важност саборног народног учествовања у решавању судбине наше баштине.

Овом догађају, који је настао у организацији Градске скупштине и покровитељством Завода за изградњу града Новог Сада, присуствовали су и Епископ захумско – херцеговачки господин Григорије и презвитер др Владан Перишић, професор Православног богословског факултета у Београду.

Никола Раонић

Извор: Епархија бачка

ЦРКВА И СЕКТЕ

Велико интересовање новосадске публике привукло је гостовање неколико предавача из Београда на синоћ одржаној Трибини у свечаној дворани Змај – Јовине Гимназије у Новом Саду.

Капетан Зоран Луковић, из Управе криминалистичке полиције у Београду и аутор познате књиге Секте – приручник за самоодбрану, др Влајко Пановић, клинички психолог Војно – медицинске академије у Београду и Слободан Спасић, психолог, одржали су предавање на тему Црква и секте.

У оквиру предавања, приказан је ексклузиван видео-материјал о активностима неких од најдеструктивнијих сатанистичких секти, као и о нарастајућем таласу душегубних преварa које се врше преко савремених средстава јавног информисања.

Никола Раонић

Извор: Епархија бачка

ЛЕПЕНСКИ ВИР – ЦРКВА АДАМСКА

У уторак 27. марта 2007. године, у оквиру трибине др Радослав Грујић, на Академији Српске Православне Цркве за уметности и консервацију - говориће на тему Лепенски вир – Црква Адамска (реконструкција праисторијске архитектуре) др Предраг Ристић, проф. Црквене архитектуре. Трибину ће водити јереј мр Жељко Ђурић.

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2007 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
info@spc.yu