Информативна служба
Српске Православне Цркве

26. март 2007. године

МИТРОПОЛИТ КИРИЛ СМОЛЕНСКИ И КАЛИЊИНГРАДСКИ
БОРАВИО У БЕОГРАДУ

Његово Високопреосвештенство Митрополит Кирил боравио је у Беогаду од 23. до 25. марта. Домаћин посете Његовог Високопреосвештенства било је Руско Подворје у Београду, а посета је уприличена поводом освећења новобновљене цркве Свете Тројице, као и изласка из штампе превода на српски језик књиге Митрополита Кирила, која је промовисана на Богословском Факултету Београдског Универзитета.

Његова Светост Патријарх српски Господин Павле примио је у петак, 23. марта у 12 часова, у Патријаршији, Његово Високопреосвештенство Митрополита Смоленског и Калињинградског Г. Кирила, Председника одела Међуцрквених и спољних односа Руске Патријаршије у пратњи његовог заменика Високопречасног протојереја ставрофора о. Николаја Балашова, протођакона Андреја Пасхина и ђакона Сергеја Уланова.

Разговору су, са српске стране, присуствовали чланови Светог архијерејског синода: Високопреосвећени Митрополит Загребачко-љубљански г. Јован, Преосвећени Епископ зворничко-тузлански г. Василије, Преосвећени Епископ бачки г. Иринеј, Преосвећени Епископ милешевски г. Филарет, као и Преосвећена Господа Еископи сремски Василије и хвостански Атанасије.

Митрополит Кирил је благодарећи за помоћ приликом обнављања храма Свете Тројице затражио благослов Његове Светоси за боравак у Београду преносећи, истовремено, и поздраве Руског Патријарха али и Председника Путина, потврћујући, на тај начин, постојање традиционално добрих односа двеју сестринских православних Цркава. Истакао је, при том, да руска јерајрхија и верни народ помно и молитвено прате збивања на нашим просторима, а нарочито последње разговоре и дешавања везана за југ Србије и решавање статуса Косова и Метохије, које је срце Србије и колевка српског духовног идентитета. Ова тема, која је давно престала бити само свесрпска, надилазећи државне и националне границе, неосетно се наметнула као доминантна тема раговора и интересовања гостију.

Његова Светост је у име српске Цркве замолио Митрополита Кирила да пренесе Свјатјејшем Патријарху Руском Алексију изразе наше најдубље захвалности за све што Руска Црква у целини, њен верни народ, као и државно руководство, чине како би и српско питање на Балкану и определење за Косовски завет, а то значи за правду и Царство Небеско, били презтентовани широм света на начин праведан и равноправан.

Посета Његовог Високопресвештенства г. Кирила настављена је посетом Председнику и Премијеру Србије, а заокружена посетом Богословском Факултету и духовним свечаностима у светотројичном храму руског Подворја у Београду.

ОСВЕШТАНА ОБНОВЉЕНА ЦРКВА СВЕТЕ ТРОЈИЦЕ – ПОДВОРЈЕ МОСКОВСКЕ ПАТРИЈАРШИЈЕ, У БЕОГРАДУ

Високопреосвећени Митрополит смоленски и калињинградски Г. Кирил је у недељу, 25. марта 2007. године, пре Свете Архијерејске Литургије освештао обновљену цркву Свете Тројице у Београду (Подворје Московске Патријаршије). После свечаног чина великог свештања цркве, архијереји, свештеници, ђакони и верни народ су кренули у литију око храма. Затим је Високопреосвећени Митрополит Кирил служио Свету Архијерејску Литургију уз саслужење Високопреосвећеног Архиепископа цетињског и Митрополита црногорско-приморског Г. Амфилохија и Преосвећеног Епископа бачког Г. Иринеја, свештенства и ђакона из Српске и Руске Православне Цркве.

Светој Архијерејској Литургији су присуствовали министри у Влади Републике Србије: др Милан Радуловић, др Радомир Наумов и Зоран Лончар, Ненад Поповић, шеф Економског тима за Косово и Метохију, затим представници дипломатског кора у Србији, амбасадор Русије у Србији, предстваници Римокатоличке Цркве – Надбискуп београдски Г. Станислав Хочевар, нунциј Еуђенио Збарбаро, и многи други културни и јавни радници.

НА ПРАВОСЛАВНОМ БОГОСЛОВСКОМ ФАКУЛЕТУ УНИВЕРЗИТЕТА У БЕОГРАДУ ПРЕДСТАВЉЕНА КЊИГА ОСНОВИ СОЦИЈАЛНЕ КОНЦЕПЦИЈЕ РУСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ

Високопреосвећени Митрополит смоленски и калињинградски Г. Кирил у суботу је био гост Православног Богословског Факултета Универзитета у Београду поводом појављивања из штампе на српском језику његове књиге Основи социјалне концепције Руске Православне Цркве.

Преосвећени Епископ бачки Г. др Иринеј, декан Православног богословског факултета у Београду, поздравио је, као домаћин, уваженог госта и његову пратњу, затим, епископе Српске Цркве: Захумско-херцеговачког Г. Григорија и Врањског Г. Пахомија, Његову екселенцију Министра вера др Милана Радуловића, протојереја-стварофора др Драгана Протића, ректора Богословије Свети Сава; Његову Екселенцију г. Еуђенија Збарбара, нунција у Београду; Надбискупа београдског Г. Станислава Хочевара; представнике Исламске заједнице у Србији, и све присутне. Затим се Преосвећени Владика бачки Г. Иринеј посебно, на руском језику, обратио Високопреосвећеном Митрополиту Г. Кирилу и заблагодарио му на посети. Преосвечени Владика бачки Г. Иринеј се посебно захвалио министру вера др Милану Радуловићу због тога што је Министарство вера Владе Републике Србије покрило трошкове штампања ове књиге на српском језику.

Представљајући књигу, Владика бачки је нагласио да је ново и посебно у овој књизи методолошко и формално издвајање социјалне тематике из целине благодатног корпуса православне хришћанске теологије и њено систематско, прегледно и образложено излагање, под призмом светог Јеванђеља и Свештеног Предања Цркве. Управо ту новину и посебност пружа овај званични саборски документ Руске Православне Цркве, дат у српском преводу залагањем више лица, а за чију коначну верзију одговорност сноси и Владика бачки који је коначни редактор превода са руског језика. Владика је нагласио да је искрено благодаран оцима јубиларног Сабора епископa Московске Патријаршије из 2000. године, што су одборили и објавили овај пастирско-богословски текст, његовим састављачима што су се потрудили да пред нас изнесу “старо и ново”, - древно и неизмењиво духовно искуство Цркве у одговорном сучељавању са изазовима и искушењима данашњег времена, - а настојатељу Подворја Московске Патријаршије у Београду, оцу Виталију Тарасјеву, што је покренуо иницијативу и свесрдно се заложио за његово објављивање на српском језику. Владика бачки је, између осталога, истакао да се социјална делатност Цркве одвија као наставак и као неотуђиви и саставни део Евхаристије, Литургије, богочовечанског начина постојања, живљења, делања, сведочења, даривања, самоприношења и саможртвовања за живот и спасење света, а у славу Бога Тројединога. То је прва и последња порука овога зборника са скромним, па ипак изражајним и адекватним насловом Основи социјалне концепције Руске Православне Цркве. Тој књизи благодаримо на дивном духовном дару, јер нам уствари предочава социјално учење Православне Цркве уопште, а ми треба да се постарамо да даље радимо и градимо, уз помоћ Божју и молитвама светих угодника Божјих.

После ових уводних речи Преосвећеног Епископа др Иринеја о књизи је говорио и протојереј-ставрофор др Зоран Крстић, проф. Каноског права на Православном богословском факултету београдског Универзитета. Он је истакао важност оваквих зборника за све сфере саврменог друштва.

Високопреосвећени Митрополит Г. Кирил се на почетку свог излагања захвалио домаћинима на изузетном дочеку и свима онима који су се потрудили да ова књига угледа светлост дана, а посебно Епископу бачком Г. др Иринеју, декану Факултета, који је и коначни редактор превода. Високопреосвећени Митрополит је истакао да је Руска Црква, у време цара Петра I, иако привилегована у друштву, била лишена слободе да проповеда народу догмате и јеванђељско учење Цркве Христове. Цар је говорио у име Цркве, као глава Цркве. После тог регреса, у Октобарској револуцији извршен је геноцид над православним руским народом, посебно свештенством. Треће искушење православне вере у Русији био је крах СССР, на Преображење 1991. године, јер је било неопходно да Црква, која је била око 300 година под строгом контролом власти, искаже своје мишљење о свим догађајима. Народ који је сада дошао у Цркву, почео је да поставља нова питања свештеницима. Због тога је Свети Синод Руске Цркве поверио Митрополиту Кирилу да образује комисију која би се бавила савременим питањима на које Црква треба да одговори својим верницима. Тако је настао документ о социјалном учењу Руске Православне Цркве, који је сада представљен српском језику. У књизи су одговори на питања о људским правима, на национално питање, на питање односа између државе и Цркве, на питање када Црква може да буде непослушна држави, у контексту хришћанске етике – када су у питању чедоморство, хомосексуални бракови, затим по питању биоетике и екологије,...

ОБЕЛЕЖЕНА ОСМОГОДИШЊИЦА
ОД НАТО БОМБАРДОВАЊА СРЈ 1999.

У суботу 24. марта, када се обележава осмогодишњица од НАТО бомбардовања, у свим храмовима Српске Православне Цркве у Отаџбини и расејању служен је парастос свим жртвама који су настрадали у току НАТО бомбрадовања 1999. године. На тај начин, обележена је трагедија из 1999. године када је у Србији страдало 1.002 припадника војске и полиције и око 2.500 цивила међу којима и 89 деце а око 10.000 људи је рањено и повређено.

У цркви Светог Марка у Београду, Његово Преосвештенство викарни Епископ хвостански Г. Атанасије, викар Његове Светости Патријарха српског Г. Павла, служио је прастос у присуству председника Владе Републике Србије др Војсилава Коштунице и министара: Радомира Наумова, Александра Поповића, Слободана Вуксановића, Слободана Лаловића, Зорана Стојковића, Драгана Јочића, Ненада Поповић, шеф Економског тима за Косово и Метохију.

Истим поводом, Високопреосвећени Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије служио је парастос у цркви Светог Николе у Котору.

ПРЕДСТАВЉАЊЕ АКАДЕМИЈЕ СРПСКЕ ЦРКВЕ
НА ДАНИМА ЗАДУЖБИНАРСТВА У БЕОГРАДУ

У суботу 24. марта, у оквиру Дана задужбинарства у Етнографском музеју у Београду, на тему Савремена уметност Цркве и задужбинарство говорили су професори Академије Српске православне Цркве за уметности и консервацију.

На почетку је протојереј-ставрофор др Радомир Поповић, декан Академије и проф. Опште историје Цркве укратко представио курикулуме и рад по одсецима на Академији и професоре. У препуном фоајеу Етнографског музеја присутнима се прво обратио  мр Мирослав Станојловић, проф. Консервације и рестаурације фреске који је представио савремену обнову фрескописа у српским храмовима у контексту рада са студентима на Академији. Затим је мр Тодор Митровић, проф. Иконописа говорио о савремном иконопису и раду и труду студената на оригиналним иконама, у контексту догматског учења Православне Цркве. После исцрпног излагања говорила мр Јелена Узелац, проф. Консервације и рестаурације иконе о консервацијама и рестаурацији икона на дрветном и платненом носиоцу са иконостаса из цркава Српске Православне Цркве на Академији, са посебним освртом на обнову иконостаса цркве у Батајници. Пошто се Академија бави црквеним уметностима уопште мр Предраг Миодраг, проф. Литургијског богословља са основама црквеног појања је говорио о доприносу на пољу црквеног појања и замисли о дириговању духовне музике на Академији. У том контексту појао је хор студената Академије (тропар 8. гласа, стихира гл. 5 Мудраци са Истока, Мокрањац стихира 4. гласа Трикратни вопрошченијем поје мр Предраг Миодраг у пратњи Стевана Стевановића и Бранимира Јовановића, тропар Кнезу Лазару 3. гласа, Достојно јест 5. гласа, велико).

На крају програма говорио је Преосвећени Епископ диоклијски и игуман острошки Г. Јован, проф. Светог Писма Новог Завета и иконографије, на Академији Српске Православне Цркве за уметности и консервацију. Преосвећени Владика је говорио о задужбинарству код Срба од Немањића, па до данас, пошто српски народ има изражен задужбинарски дух од самих почетака свог хришћанског постојања. Затим је Владика говорио о труду у манастиру Острогу и највећим задужбинарима ове српске светиње. На крају се Владика дотакао и неопходности изучавања Новог Завета на ликовним црквеним Академијама, јер је насушна потреба свих иконописаца да добро познају Свето Писмо, а посебно Нови Завет. Владика је уједно и аутор књиге Руковети из богословља, уџбеника за студенте на Академији и приручника за иконописце из Новог Завета.

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2007 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
info@spc.yu