Информативна служба
Српске Православне Цркве

27. март 2007. године

РУСКИ ПАТРИЈАРХ АЛЕКСИЈ II КАЗАО МИНИСТРУ МИЛАНУ РОЋЕНУ: У УСТАВУ НЕ ТРЕБА ОБРАЋАТИ ПАЖЊУ НА САМОЗВАНУ ЦПЦ

У Патријаршијској резиденцији Светоданиловског манастира у Москви у недељу су разговарали Свјатјејшиј Патријарх Московски и целе Русије Господин Алексиј II и министар иностраних послова Црне Горе г. Милан Роћен, саопштила је прес-служба Московске Патријаршије.

Разговору су присуствовали руски амбасадор у Црној Гори Јаков Герасимов, предсједник Међународног фонда јединства православних народа Валериј Алексејев и секретар Одјељења за спољне црквене везе Московске Патријаршије протојереј Николај Балашов. У саопштењу се истиче да је Руски Патријарх захвалио Роћену на напорима које је уложио у организовању посјете Свете Деснице Светог Јована Крститеља Русији у јуну прошле године.

Светјејши Патријарх Алексиј II је нагласио да Руску Православну Цркву с Црногорско-приморском Митрополијом везују чврсти братски односи и да Митрополит Црногорско-приморски Господин Амфилохије ужива велико поштовање и ауторитет код православних верника у Русији. У саопштењу се додаје да је Предстојатељ Руске Цркве изразио наду да ће уз подршку новог правитељства Републике Црне Горе те везе бити оснажене и проширене.

У саопштењу Московске Патријаршије се посебно истиче да је Руски Патријарх у разговору изнео свој став о појави самозване ЦПЦ у Црној Гори. «Ми не желимо да се мешамо у унутрашње послове Црне Горе, али сматрамо да би у уставном конституисању ваше државе правилно било да се наведу основне вероисповијести, рецимо Православље, ислам и не обраћати пажњу на самозвану “црногорску православну цркву”, казао је он.

Патријарх Алексиј је пожелио Роћену успех у обављању нове дужности. Министар Роћен је казао да су односи Црне Горе с Русијом и у прошлости и сада приоритет црногорске спољне политике. Он је изразио увјерење да ће његов данашњи сусрет с Патријархом послужити јачању разумијевања међу нашим државама и народима, стоји на крају саопштења.

Извор: Светигора прес - Р.В.

ПРЕГЛЕД ТОКА ОБНОВЕ СРПСКИХ ПРАВОСЛАВНИХ СВЕТИЊА НА КИМ У ТОКУ 2006 ГОДИНЕ

У циљу упознавања јавности са резултатима мешовите Комисије за спровођење обнове (КСО) која је формирана на основу Меморандума о разумевању потписаног од стране Његове Светости Патријарха Павла 2005. године КИМ инфо-служба презентоваће наредних дана у специјалним издањима фотографије и објашњења везана за резултате обнове у току 2006. на појединим објектима Српске Православне Цркве уништеним или оштећеним у Мартовском погрому 2004. Извештаји који буду објављивани садржани су у званичној публикацији која је штампана од стране Савета Европе и КСО и која је доступна у електронском формату.

Због све учесталијих напада на обновљене објекте КСО у сарадњи са УНМИК полицијом, КФОР-ом и КПС-ом припрема врло опсежне мере заштите сваког објекта Српске Православне Цркве у већински албанским деловима Покрајине. Представници УНМИК-а су о овим мерама већ обавестили надлежне органе Републике Србије, а у току је припрема и пројекта посебног видео-надзора који ће у комбинацији са физичким присуством стражара омогућити бољу и ефикаснију заштиту српских светиња које су обновљене. Владика Теодосије као члан КСО је на томе више пута оштро инсистирао, а нарочито после недавног напада на храм у Пећи. У међувремену, општина Пећ је прихватила обавезу да финансира поправку штете, па су на храму Св. Претече већ поправљена врата и сви прозори, а у склопу активности 2007. год. КСО планира обнову парохијског дома, сређивање порте, унутрашње уређење храма, и постављање иконостаса. У град Пећ се већ вратило 10так Срба који очекују да се обнови њихова парохијска црква, а у плану је повратак више десетина породица у Патријаршијску улицу која води према манастиру Пећка Патријаршија из центра града.

Извештаји који следе објављују се јавности ради објективног информисања, а не у циљу представљања обнове као некаквог спектакуларно успешног пројекта.

"Камо среће да ове објекте не морамо да обнављамо, рекао је владика Теодосије, и да они нису никада били уништени. Ипак, обнова ових објеката није само у функцији враћања у претходно стање наших светиња, већ пре свега у циљу охрабривања нашег верног народа да Црква остаје на Косову и Метохији без обзира на статус Покрајине и да ће ове светиње поново заживети духовним животом. То је наша обавеза и дужност као Цркве не само према оним малобројним Србима који су остали на Косову и Метохији и чекају да се поново огласе звона Љевишке и Св. Николе у Приштини, већ и према онима који желе да виде конкретан пример који ће их охрабрити да се врате на своје светиње где су крштени и уз које су одрасли. Обнова порушеног у сарадњи са међународном заједницом и локалним институцијама, чије постојање не можемо игнорисати, нема стога никакво политичко значење, већ представља само оно што смо ми као Црква дужни да чинимо за наш верни народ, да живо сведочимо да смо постојали, да постојимо и да ћемо постојати на Косову и Метохији", рекао је Преосвећени Владика Теодосије поводом објављивања завршног извештаја СЕ о обнови у 2006. години. "Да ли ћемо успети - то је тешко сада рећи имајући у виду сложену политичку и безбедносну ситуацију. Наш владика Артемије нас је увек учио да радећи дело Божје увек чинимо оно што до нас стоји, а од Божјег допуштења зависи да ли ће то успети или неће. Ми као свештена лица морамо да својим примером позовемо народ на повратак, а не да чекамо да то учини неко други", закључио је Преосвећени викарни владика Теодосије.

Комплетне извештаје можете да прочитате (на српском језику) на Интернет странице: http://www.kosovo.net/images/imkso/kso_final.pdf (6.4 mb), а на енглеском на страници http://www.kosovo.net/images/imkso/ric2006_final.pdf (7, 2 mb).

Данас ћемо приказати радове на храму Богородице Љевишке (надзорник арх. Јовица Лукић) и манастиру Девич (надзорник арх Зоран Гарић, директор завода у Лепосавићу). Оба ова пројекта су рађена у директној координацији са канцеларијом Завода за заштиту споменика културе у Лепосавићу, а целокупни извештај о обнови цркве Богородица Љевишка у Призрену можете наћи на Интернет страници http://www.kosovo.net/images/imkso/01_ljeviska_prizren.pdf (800 kb), а о обнови манастира Девича на страници
http://www.kosovo.net/images/imkso/02_devic.pdf (700 kb).

Извор: www.kosovo.net

АРХИЈЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА У ХРАМУ СВЕТОГ САВЕ У КРИЖЕВЦИМА

У пету недељу Васкршњег поста Високопреосвећени Митрополит загребачко-љубљански Г. Јован служио је Свету Архијерејску Литургију у храму Светог Саве у Крижевцима, 25.марта 2007. године уз саслужење протојереја-ставрофора Звонка Пилингер из Вараждина, јереја Ђорђа Филиповић из Загреба и ђакона Угљеше Пилингер из Копривнице. На Светој Литургији одговарао је квартет хора Преображењског храма из Загреба. На крају Литургије Митрополит је проповедао и извршно примопредају дужности у Крижевачкој парохији. По молби протојереј-ставрофор Звонко Пилингер разрешен је даљег опслуживања парохије у Крижевцима, Салнику и филијалној цркви у Липници, а дужност новог администратора примио је јереј Ђорђе Филиповић, парох у Војаковцу и Загребу. Протојереј-ставрофор Звонко Пилингер опростио се од својих парохијана који су то пропратили са сузама у очима.

После подељене нафоре и црквене штампе у име Кола Српских сестара наше Епархије Госпођа Снежана Петровић са својим супругом Guido D' Antonio припремила је погаче и остало послужење за све присутне на светој литургији, што је оставило леп утисак код верника на овом скромном молитвеном слављу.

После завршеног богослужења и скромне Агапе отишли смо до парохијског стана који треба да се обнови као и сама црква Светог Саве. Министарство културе као и Крижевачка општина помоћ су обећали да се овај културно историјски споменик достојно обнови. У Крижевцима има тридесетак православних породица.

Извор: Митрополија дабробосанска

ПРОМОЦИЈА ВАРАЖДИНСКОГ АПОСТОЛА У БУДИМПЕШТИ

Катедра за словенску филологију Универзитета Лоранд Етвеш и Задужбина Јакова Игњатовића организовали су промоцију ВАРАЖДИНСКОГ АПОСТОЛА из 1454. године.

Промоција је одржана 22. марта у библиотеци катедре за словенску филологију. У програму промоције учествовали су Високопреосвећени Митрополит Јован као и стручни сарадници књиге из Београда и Будимпеште. Високопреосвећени Митрополит Јован поздравио је присутне бираним ријечима:

“Најпре дозволите да се срдачно захвалим на успешној промоцији Вараждинског Апостола у Будимпешти на Катедри за Словенску филологију Универзитета ЛОРАНД ЕТВЕШ и ЗАДУЖБИНИ ЈАКОВА ИГЊАТОВИЋ, 22.03.2007.године и ангажовању угледних личности за ову свечану промоцију;Иштвану Лукачу, шефу катедре ЗА СЛОВЕНСКУ ФИЛОЛОГИЈУ (Muzeum korut 4/D-prizemlje), Иштвану ЊОМАРКАЈ, који је дао тон свечаног научног излагања, коме смо честитали 70-ти рођендан и млади професор, који је говорио о Ђурђу Бранковићу, нашим драгим гостима: професору Философског факултета Универзитета у Београду Томиславу Јовановићу, академику Момчилу Спремићу и у име Музеја СПЦ у Београду Мирославу Илићу и мојој смирености да говорим пред тако угледним личностима и угледним гостима. Такође захваљујем нашим свештеницима који су на свој начин дали допринос овом значајном научном скупу: протонамеснику Мирославу Шешевиђу, великом прегаоцу на обнови задужбине Текелијанум, услужном ђакону Зорану Остојићу и племснитом појцу храма Светог Георгија и осталима. Управи Српске школе Госпођи Директору од дечјег вртића до гимназије, која нас је домаћински угостила посним ручком, господину Драгомиру Дујмов на његовим књигама: Чувар пештанског кандила; о Стојану Вујичићу, Воз савести и Раскршће; свима који су учествовали у хору и дали свечани тон целом научном скупу промоцијс Вараждинског Апостола.

Пособно дугујемо нашу захвалпост Задужбини Јакова Ињатовића за рагледање заменитости Будимпеште, Задужбину Текелијанум, зграду Српске православне црквенс општине,Српску гимназију, храм Светог Георгија, кафану Златни Јелен, импозантну палату Франц Јозефа - чувену Библиотеку, место где је била Српска четврт и споменик Вуку Караџићу, наш отуђени храм Пресвете Богородице, права Катедрала, некадашњу палагу Деспота Стефана Лазаревића у центру старог Будима близу римокатоличке Катедрале, код палате СПЦО палату са мозаиком Мајке Ангелине и друге знаменитости до симпатичне Српске Кафане у којој смо били послужени на српском језику! Богата историја и Српске иравославне цркве и световне историје и богатог културног садржаја који су створили Будимпештански Срби и Сентандрејски дају подстрек да и савремени делатницн наставе такву традицију и српску културу. Морална је обавеза пречанских Срба да и даље његују сарадњу са мађарским културним радницима, јер се српско присуство кроз векове сачувало и данас у Будимпешти и у целој Мађарској,где су Срби боравили.Наставимо добру и племениту сарадњу из златног времена правне државе и поретка Франц Јозефа!”

Извор: Митрополија загребачко-љубљанска

ВЛАДИКА ГРИГОРИЈЕ ОДРЖАО ПРЕДАВАЊЕ
НА ФИЛОЗОФСКОМ ФАКУЛТЕТУ У ПАЛАМА

Онако како вјерујеш, онако и живиш. Не може ништа да постоји, а поготово не може да постоји личност у заједници без љубави, бесједио владика Григорије.

"Христос центар историје", тема је предавања које је у препуном амфитеатру Филозофског факултета Универзитета Источно Сарајево у Палама одржао Његово преосвештенство епископ захумско-херцеговачки и приморски Г. Григорије.

Предавање је организовала Студентска организација источносарајевске високошколске установе, у сарадњи са Студентском унијом Републике Српске. Поред великог броја студената и професора, интересовање за бесједу владике Григорија показали су и многи јавни и политички радници, те бројни грађани, тако да се у петак увече стекао утисак да би било који простор у граду подно Романије и Јахорине био претијесан да прими све оне који су хтјели да виде и чују епископа захумско-херцеговачког и приморског.

- Онако како вјерујеш, онако и живиш. Из тога што је наш Бог Света Тројица требамо научити најосновнију ствар - да је наш Бог љубав. Не може ништа да постоји, а поготово не може да постоји личност у заједници без љубави. Е, тај Бог који је љубав, одлучио је да створи овај свијет. Није то учинио на начин да удари дланом о длан, нити га је створио тако што је само рекао - да буде, нити само својом стваралачком снагом и енергијом, већ га је створио, никако другачије, него кроз самога Сина свога, крај једнога од три лица Свете Тројице - рекао је владика Григорије.

Владика Григорије је казао и то да је икона Божија у човјеку слобода, а да је то важно зато што једино онај који је слободан може да остварује заједницу.

У разговору са новинарима, владика Григорије је, између осталог, казао да Српску православну цркву интересује шта је са односом према пострадалим Србима у оба свјетска и овом недавном грађанском рату на овим просторима, не заборављајући да помене како је створена атмосфера у којој су Срби увијек и само злочинци.

- Истина ће доћи на своје и треба бити пажљив, вриједан и све на поштен начин истражити. За српски народ који дуго живи на овим просторима, важно је да схвати да не би требало да има било какав комплекс ни више ни ниже вриједности. Сматрам да и немамо комплекс, без обзира на такве ударе и приче како смо злочинци, како смо починили овај или онај злочин - рекао је владика Григорије.
Он је додао да требамо и са те стране погледати истини у очи, али и према српским жртвама имати много бољи и јаснији однос него до сада.

- Значајно ће бити како ће то медији представити домаћој и свјетској јавности и какав ће то имати публицитет - рекао је владика Григорије, не заборављајући да у том контексту помене посљедњи рат на овим просторима.

- Сва та прича о злочинима била је у другим функцијама, што је увијек опасно, а та прича треба за циљ да има помирење и тежњу да се то никада не понови, а никако да буде у функцији новог завађања, подјела међу људима и неразумијевања - казао је епископ захумско-херцеговачки и приморски Григорије.

Извор: Инфо служба Епархије зворничко-тузланске

ИЗЛОЖБА ИКОНА У ОСИЈЕКУ

У галерији Фрањевачког самостана у осјечкој Тврђи, у недељу 25. марта отворена је изложба икона Уметничке радионице Прохор Пчињски.

Многобројним посетиоцима после отпеване духовне мелодије Српског певачког друштва Јавор из Вуковара обратио се гвардијан фра Жељко Паурић који је поздравио све присутне госте и уметнике.

Изложбу је отворила Прочелница градског уреда за културу гђа Мирјана Смоје.

Ово је једна од боље организованих манифестација где су заједно били православци и католици те је неспорно да је Изложба православних икона имала функцију заједништва. Град Осијек иначе је познат по многобројним екуменским сусретима и овим догађањима како се могло чути трасиран је Екуменски идеал.

Укупно је 20 српских аутора изложило врло лепе и квалитене иконе.

Инфо-служба Епархије Осечкопољске и барањске

СЕДНИЦА УПРАВНОГ ОДБОРА ЦЕНТРАЛНОГ ЦРКВЕНОГ САВЕТА,
27. МАРТА 2007, ЧИКАГО, ИЛИНОЈ

У уторак, 27. марта, у Чикагу се одржава седница Управног одбора Централног црквеног савета за Америку и Канаду. Седници која почиње у 10 часова пре подне присуствоваће сви Епископи Српске Православне Цркве за Америку и Канаду, заједно са потпредседницима својих Епархија. Пошто се прочитају одлуке Централног савета са седнице у децембру 2006. године, саслушаће се извештај благајника о статусу благајне и буџета.

Потом ће бити разматрано питање плана здравственог осигурања свештенства Српске Православне Цркве у Америци и Канади. Затим ће се дискутовати о предложеним акцијама за помоћ конгрегација око премијума. На седници ће такође бити речи и о плану дистрибуције буклета Једнообразних правила.

За среду, 28. марта, сазвана је и седница Епископског савета Српске Православне Цркве у Америци и Канади, у сали Саборне цркве Светог Васкрсења Христова у Чикагу у десет сати пре подне. Седници ће присуствовати: Високопреосвећени Митрополит Средњезападноамерички Христофор, Преосвећени Епископи Источноамерички Митрофан, Канадски Георгије, Новограчанички Лонгин и Западноамерички Максим.

Иначе, Епископ Западноамеричи Максим је стигао у Чикаго у недељу вече, 26. марта. Пошто је пре подне посетио Ставропигијални манастир у Њу Карлајлу, где је одслужио помен преминулој схи-игуманији Евпраксији, поподне се у Чикагу неформално састао са студентима Теолошког факултета у Либертивилу. Потом је посетио Епископа Новограчаничког Г. Лонгина у његовој резидинцији у Манастиру Нова Грачаница, Треће језеро, Илиној.

Извор: Епархија западноамеричка

ОДРЖАНА СЕДНИЦА ЕПАРХИЈСКОГ САВЕТА И ЕПАРХИЈСКОГ УПРАВНОГ ОДБОРА ЕПАРХИЈЕ БУДИМЉАНСКО-НИКШИЋКЕ

У суботу, 24. марта 2007. године, после Свете Литургије и помена жртвама НАТО бомбардовања у Манастиру Ђурђевим Ступовима (Беране) одржана седница Епархијског савета (ЕС) и Епархијског управног одбора (ЕУО) Епархије будимљанско-никшићке на којој је председавао Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.

На сединици је констатовано да је у току претходне године унапређен црквени живот у Епархији и да у свестрани процес обнове, укључујући изградњу и обнову светиња, све више узима учешћа верни народ заједно са својим свештенством и монаштвом. Са благодарношћу свим ктиторима, задужбинарима и добротворима истакнуто је да је у пуној мери заживело задужбинарство на целом подручју ове обновљене Епархије.

Са забринутошћу је констатовано да је Православна Црква у Црној Гори обесправљена због одуговлачења или одбијања државе да Цркви врати неправедно одузету а често и узурпирану имовину као и да регулише односе са Црквом на правно ваљан начин поштујући црквено устројство по угледу на европске земље са најдужом демократском традицијом. Православни верници у Црној Гори обесправљени су и због тога што је одузето право родитељима и деци на верско образовање у грађанском школству. Донешена је одлука да Епархија будимљанско-никшићка уложи додатни напор ради позитивног решења наведених проблема.

ЕС и ЕУО донели су план рада и распоред дужности за наредну годину ради унапређена вјерског живота и ефикаснијег рада свих црквених одбора на подручју Епархије. Такође је усвојен завршни рачун Епархије за 2006. и предлог буџета за 2007. годину.

Благодарећи Богу на његовим даровима и помоћи ова највиша епархијска тијела упутили су најтоплије васкршње честитке свим добротворима Епархије и целом православном народу.

СЛУЖБА ЗА ИНФОРМИСАЊЕ
ЕПАРХИЈЕ БУДИМЉАНСКО-НИКШИЋКЕ

ПРЕОСВЕЋЕНИ ЕПИСКОП ФОТИЈЕ:
БУДУЋНОСТ САМО УЗ ПОВРАТАК СТАНОВНИШТВА

Свештенство Српске православне Цркве на подручју Епархије далматинске у Хрватској навикло је на тешку ситуацију, повремене инциденте и провокације, али је прави проблем што се не враћа српско становништво – изјавио је данас Тањугу Епископ далматински Фотије.

,,Живимо, обнављамо наше манастире и цркве, уз одређену помоћ и државе Хрватске, посебно за објекте који су споменици културе, али све је то недовољно – само уз повратак нашег становништва, имамо будућност и смисао’’, рекао је владика Фотије, који се са Епископом горњокарловачким Герасимом налази на поклоничком путовању руским православним светињама и обиласку клирика, који су из далматинске Епархије дошли на школовање у Русију.

,,Наша Црква, на жалост, у данашњој ситуацији тешко живи’’, рекао је епископ СПЦ и подсетио да по попису из 2001. год. на простору далматинске Епархије (која обухвата сплитску, шибенско-книнску и задарску жупанију), живи 25. 000 Срба, а пре сукоба 1991. год. било их је више од 100. 000.

,,Када сам као владика далматински дошао 1999. год. у Шибеник, затекао сам апокалиптичну пустош, војска је прешла преко читаве територије Епархије, људи су се иселили, а њихове куће попаљене, при чему су страдале и многе наше цркве и манастири’’, рекао је епископ Фотије.

Владика је указао и на то, да су у централној Далмацији, по српским селима већином цркве порушене или девастиране, те да је 1999. год. затекао само четири парохијска свештеника. Од манастира једино је био активан манастир Крка - духовни центар православних Срба у Хрватској, у коме је кроз историју изшколовано близу 700 свештеника, међу којима и 14 епископа.

,,Почели смо да радимо, обнављамо храмове у оним селима у које се вратило становништво. Дошло је и нешто младих свештеника, а најзначајније је то што од 2001. год. поново ради богословија Света Три Јерарха у манастиру Крка. Поред већег броја парохијских свештеника, сада су оживели и манастири Крупа и Драговић’’, изнео је епископ Фотије.

Међутим, у градовима је стање много теже. У станове исељених Срба на подручју Далмације, уселили су се други људи, а држава још увек није спремна да врати избеглим Србима станарско право. Са друге стране, у села су се вратили већином старији људи.

,,Проблем је и то што на просторима Далмације нема великог броја предузећа која раде, где би се запослили млађи људи и обезбедили себи и својој породици егзистенцију’’, рекао је епископ Фотије.

На питање да ли у будућности може да се очекује неки значајнији повратак Срба у Хрватску, епископ СПЦ је рекао да је то сада ,,у домену Промисла Божијег’’.

Међутим, уз поменуте активности Цркве у духовној обнови, сигурно би и ,,земаљски чиниоци’’ као што су хуманитарне организације, затим институције државе Србије, које се баве дијаспором, свакако могле и требале помоћи у обнављању кућа и стварању услова за нормалан живот Срба, па и оних који још увек планирају да се врате.

,,Не може се стално бежати. Та психологија није добра. Многе су генерације Срба живеле у Далмацији, као и на нашем Косову и Метохији, и створиле бесцен културне вредности, своје манастире, језик и историју. Због тога се опстанку Срба на овим просторима мора помоћи’’, закључио је владика далматински.

Извор: Епархија далматинска

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2007 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
info@spc.yu