Информативна служба
Српске Православне Цркве

28. март 2007. године

ОБНОВА САБОРНОГ ХРАМА СВЕТОГ ЂОРЂА У ПРИЗРЕНУ И ХРАМА СВЕТОГ НИКОЛЕ У ПРИШТИНИ

У циљу упознавања јавности са резултатима мешовите Комисије за спровођење обнове (КСО) која је формирана на основу Меморандума о разумевању потписаног од стране Његове Светости Патријарха Павла 2005. године као и јуче извештавамо јавност о извештајима који су објављени у званичној публикацији која је штампана од стране Савета Европе и КСО и која је доступна у електронском формату.

Комплетан извештај који је публиковала Комисија за обнову КСО је доступан у ПДФ формату на адреси:
http://www.kosovo.net/images/imkso/kso_final.pdf (6.4 mb) - текст на српском.

Комплетан извештај, на енглеском језику, у ПДФ формату доступан је на адреси:
http://www.kosovo.net/images/imkso/ric2006_final.pdf (7, 2 mb) - текст на енглеском.

Данас приказујемо радове на храму Св. Ђорђа у Призрену (надзорник арх. Милан Ћатић). Пројекат за обнову храма Св. Ђорђа припремио је Завод за заштиту споменика културе из Новог Сада. Овај пројекат су накнадно разрадили арх. Милан Ћатић и бугарски инжињери које је ангажовао извођач радова, директор фирме Американ Инвест Компани. Пројекат обнове приштинског храма Св. Николе припремила је канцеларија Завода за заштиту споменика културе из Лепосавића, чији су експерти вршили надзор у току радова.

У току 2007. године предвиђено је да се интензивно наставе радови на уређењу унутрашњости храма Св. Ђорђа и постави нови дрвени иконостас чији је нацрт у припреми. Такође, у храму Св. Николе планира се постављање иконостаса по угледу на претходни као и заштита преосталог живописа. У дворишту храма Св. Николе радови се настављају финализацијом реконструцкције храма Св. Георгија Руновића као и почетком радова на потпуној реконструкцији Епископског двора у организацији Европске агенције за реконструкцију и развој ЕАР. Истовремено са овим пројектом ЕАР ће радити у току 2007 и обнову зграде старе Богословије - Задужбину Симе Игуманова. За почетак ових радова КСО је пре две недеље добио званичну ауторизацију од стране Светог Архијерејског Синода Српске Православне Цркве.

На обе локације предвиђено је да сви радови буду завршени до краја 2007. године када би објекти могли да уђу у редовну литургијску употребу. Преостали Срби у Приштини, као и Срби у Прирену, које је Преосвећени Владика Теодосије недавно посетио са радошћу очекују да се поново чују звона на ова два храма. "Да се чује да још има Срба у Призрену и Приштини" кажу они у нади да ће обнова ових храмова охрабрити и друге Србе на повратак. У међувремену УНМИК у сарадњи са КФОР-ом и КПС-ом предузима посебне мере заштите како би се ови објекти адекватно обезбедили.

ХРАМ СВ. НИКОЛЕ, ПРИШТИНА - Посебан део из општег извештаја који покрива радове на храму Св. Николе доступан је у ПДФ формату на адреси:
http://www.kosovo.net/images/imkso/06_sv.nikola_pristina.pdf (800 кб)

Штета која је крајем 2006. године начињена на делу крова храма Св. Николе биће убрзо санирана, поруцују из КСО. "Већ сам захтевао да читав комплекс буде адекватно обезбеђен, рекао је викарни Владика Теодосије, и надамо се да ће нове мере безбедности спречити вандалске нападе и пљачку". "Наравно, каже Владика Теодосије, повратак свештеника у парохијски дом у Приштини и почетак редовног литургијског живота биће од огромног значаја не само за оне Србе у Приштини који су ту остали да живе и редовно посећују храм да би припалили свеће, већ и за оне који би се могли вратити у своје домове. Зато је обнова нераскидиво повезана са повратком нашег народа. Пре пар година покренули смо врло важну акцију "Обновимо светиње молитвом" и било би добро да наставимо да на тај начин охрабрујемо народ на повратак. Ми сада обнављамо грађевине али народ молитвом и повратком треба да унесе живот у ове светиње и то је наш циљ. Једно без другог не може", закључио је Владика Теодосије поводом недавне посете храму Св. Николе са представницима КСО и Савета Европе.

Извор: www.kosovo.net

ЖИВОПИСАНА ТРПЕЗАРИЈА У ЕПИСКОПСКОМ КОНАКУ
У МАНАСТИРУ ЖИЧИ

Са благословом Преосвећеног Епископа жичког Г. Хрисостома живописана је трпезарија у епископском конаку у манастиру Жичи.

Творац архитектонског и грађевинског решења угледни је архитекта и академик Александар Дероко, који је на овом здању објединио све три стилске групе црквене архитектуре – рашке аркаде, византијски стубови и моравски слог опеке. Епископски конак је изграђен 1938. године. После оштећења, које је у току Другог светског рата претрпело здање, Епископ Василије је тек 1964. године започео обнову конака. Међутим, захваљујући свом богатом искуству и богословском образовању, тек је Преосвећени Епископ Хрисостом допринео да резиденција Епископа жичког добије изглед који доликује наследнику трона Светог Саве.

Трпезарија је правоугаоне основе, димензија 8,5 x 4,7 метара, својом дужином орјентисана север-југ. На северној страни, у централном делу, налази се мала апсида распона 2 м. Програм живописа је израдио Преосвећени Епископ жички Г. Хрисостом, а трпезарију је живописао Дејан Милосављевић, коме је то уједно био дипломски рад на Академији Српске Православне Цркве за уметности и консервацију, у Београду. На зидовима су представљени светитељи који имају додира и утицаја на живот Епископа жичког Хрисостома (Свети Георгије, Свети Димитрије, Свети Јован, Свети Теодор Вршачки, Свети Јован Златоуст), затим који су у вези са Српском Црквом и Епархијом жичком (Свети Сава, Свети Арсеније, Свети Јоаникије, Свети Николај Жички), наравно, представљени су и преподобни монаси (Свети Антоније, Свети Симон, Свети Симеон Мироточиви, Свети Петар Коришки, Свети Јоаникије Девички), а на плафону су представљени Еманиул – Исус Христос са четворицом Јеванђелиста. Орнаменти који су осликани углавном су копија орнамената из манастирске Вазнесењске цркве (XIV век). Наравно, живописац се потрудио да у трпезарији ослика светитеље који се већ налазе у Вазнесењској цркви, у истом стилу и духу.

Живопис је осликан у асеко техници, акрилном емулзијом, а за позлату ореола коришћено је 22,5 каратно злато.

У понедељак 26. марта 2007. године у преподневним сатима, у трпезарији је одржана, овом приликом, јединствена и свечана одбрана дипломског рада студента-дипломца Дејана Милосављевића, у присуству Преосвећеног Епископа жичког Г. Хрисостома. Комисија на дипломском испиту је била у саставу протојереј-стварофор др Радомир Поповић, декан Академије Српске Православне Цркве за уметности и консервацију; мр Мирослав Станојловић, проф. Консервације и рестаурације фреске; и Горан Јанићијевић, проф. Фрескописа и ментор, у присуству ђакона Срђана Радојковића, проф. Цртања и сликања икона. Г. Дејан Милосављевић је дипломирао са највишом оценом, а сви су се сложили да је његов живописачки рад у трпезарији у манастиру Жичи у рангу магистарског рада.

Ивица Чаировић

OПЉАЧКАНА КАПЕЛА НА ВЕЛИКОМ ПРАВОСЛАВНОМ ГРОБЉУ
У СОМБОРУ

У ноћи између 23. и 24. марта 2007. године, на Великом православном гробљу у Сомбору, опљачкана је капела Успења Пресвете Богородице.
Приликом овог вандалског чина причињена је знатна материјална штета. Из касе је украден новац, разбијена су стакла на продавници капеле, а на под храма су бачене иконе и посуде са цвећем.
Из полиције смо добили информацију да се интезивно трага за починиоцима овога недела.

презвитер Милош Ловрић

Извор: Епархија бачка

СЕДНИЦА ЕПИСКОПСКОГ САВЕТА У ЗАГРЕБУ

Дана 20. марта 2007. године у 10,00 часова одржана је седница Епископског савета у просторијама Епархије загребачко-љубљанске, у Загребу, Илица 7. На седници је расправљано о коначном распореду средстава намењених обнови сакралних објеката, начин и динамика кориштења у 2007. години; затим о информацијама о изградњи парохијских домова у 2007. години, те ажурирање података у жалбеном поступку и података који су у току решавања;  о комплетирању захтева за доношење одлуке Владе Републике Хрватске о повратку национализоване имовине Српске Православне Цркве и СПД Привредник; затим о информацијама о издавању проспекта-апела ради прикупљања средстава за обнову ратом страдалих објеката; и на крају о информацијама о додели средстава за објекте који имају статус културног добра, а одобрена су од Министарства културе Републике Хрватске за 2007. годину и информацијама о новоформираним парохијама.

Извор: Митрополија загребачко-љубљанска

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2007 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
info@spc.yu