Информативна служба
Српске Православне Цркве

29. март 2007. године

ОБНОВА ХРАМОВА СВ. ЂОРЂА (РУНОВИЋА) ПРИЗРЕН; СВ. ИЛИЈЕ, ВУЧИТРН; ВАВЕДЕЊА У БЕЛОМ ПОЉУ И ЂАКОВИЦИ

У данашњем, трећем и последњем специјалном издању посвећеном обнови у току 2006. год. презентоваћемо радове на храму Св. Ђорђа (Руновића) у Призрену (надзорник арх. Милан Ћатић), храму Св. Пророка Илије у Вучитрну (надзорници арх. Зоран Гарић и арх. Јовица Лукић), храму Ваведења Пресвете Богородице у Пећи (надзорник арх. Милан Ћатић) као и радовима у Ђаковици на зиду порте старе цркве Пресвете Богородице (надзорник арх. Милан Ћатић).

ХРАМ СВ. ЂОРЂА (РУНОВИЋЕВА ЦРКВА) - ПРИЗРЕН - Посебан део из опстег известаја који покрива радове на храму Св. Ђордја Руновића доступан је у ПДФ формату на адреси:
http://www.kosovo.net/images/imkso/04_runovic_prizren.pdf (800 kb)

Стара Црква Св Ђорђе је мања и старија Црква унутар исте целине Саборне Цркве Св Ђорђа. Црква је спаљена у марту 2004. године. КСО је обавио почетну интервенцију у 2005. да би спречио даље страдање и да заштити Цркву и вредно зидно сликарство од временских дејстава.

У унутрашњости, оштећени малтер је обновљен или скинут са малтером на бази креча и окречено је на просторима без зидног сликарства. Нове утеге од храстовог дрвета су положене унутар оригиналних зидних удубљења због замене изгорелих дрвених утега. Постављање каблова за електричну инсталацију је урађено са посебном пажњом да се избегне зидно сликарство.

Оловни покривач је покраден у два наврата, једном после немира 2004, а други пут после прве заштитне интервенције у 2006. Ново постављање крова је урађено са оловним таблама од 2.5 мм дебљине. Камене површине су очишћене и консолидоване. Нова врата од храстовог дрвета и прозори су постављени у отворе. Измештање плочника око цркве је открило доказе оригиналног северног брода цркве. Овај доказ, иако познат из претходног археолошког истраживања, утицао је на завршетак радова на овом простору. Постављање новог плочника је изостављено због археолошких последица на градилишту. Археолошка стратегија ће бити прихваћена.

ХРАМ СВ. ПРОРОКА ИЛИЈЕ - ВУЧИТРН - Посебан део из општег известаја који покрива радове на храму Св. Илије доступан је у ПДФ формату на адреси:
http://www.kosovo.net/images/imkso/05_sv.ilija_vucitrn.pdf (800 kb)

Црква Светог Илије је претрпела озбиљна оштећења током марта 2004. године. Као први део заштитних интервенција КСО је изградила привремени кров 2004. године да би се спречило даље пропадање цркве. Привремени кров је демонтиран пре радова обнове који су изведени током 2006 године.

Дизајн обновљеног крова се разликује од првобитног. Црква је покривена традиционалним каменим плочама, док је припрата која је саграђена касније покривена црепом. На овај начин материјал крова одражава радове адаптације који су се урадили у прошлости и разлику између две етапе свог развоја. За цркву, основни слој крова је консолидован и покривен са хидроизолацијом пре постављања камених плоча. Нова врата и прозори на цркви су направљени од храстовине. Укљањање старих оквира и постављање нових је захтевало пажљив рад због близине фресака у областима близу отвора.

Кровна структура припрате је потпуно обновљена са гредама и даскама од меког дрвета који се ослањају на постојећи зид, користећи старе камене јастуке. Цртеж изнад плоче стуба са каменорезом је пажљиво уклоњен. Зидови су консолидовани, поново омалтерисани и окречени унутра споља. Нови подови су од мермера.

Унутрашња обнова цркве представља озбиљну потешкоћу због пуно простора који је покривен фрескама из два различита периода Ово ће бити предмет будућих конзервационих пројеката које ће спроводити стручњаци. Простор који није покривен фрескама је омалтерисан са секо малтером ради припремања простора за нову израду фресака.Унутрашња дрвена галерија, степениште и балустрада су обновљени од храстовине да би се слагали са првобитним. Под целе цркве је од природног камена. Постављање каблова за нове електричне инсталације је испод пода. Вертикално постављени каблови не иду преко места где су фреске.

ХРАМ ВАВЕДЕЊА ПРЕСВЕТЕ БОГОРОДИЦЕ - БЕЛО ПОЉЕ, ПЕЋ - Посебан део из општег извештаја који покрива радове на храму Ваведења доступан је у ПДФ формату на адреси:
http://www.kosovo.net/images/imkso/07_vavedenje_belopolje.pdf (800 kb)

Након замене крова који је урађен 2005. године, интервенције урађене током 2006. комплетирале су спољашње оправке цркве. Радови рестаурације фасаде су комплетирани, пукотине попуњене малтер оправљен, и сви зидови су окречени и офарбани. Дрвена врата и прозори су замењени са новим храстовим вратима и прозорима. Проблем са влагом која је постојао у темељу зидова је решен инсталирањем новог обимног дренажног система. Око цркве је такође направљена нова стаза. У унутрашњости већи део оштећеног малтера замењен је са кречним малтером нарочито на нижим зидним површинама цркве. Нове дрвене храстове греде су постављене попречно у односу на сводове да би се замениле утеге. Нове греде су појачане са челичном шипкама, камени подови су поправљени замењивањем оштећених плоча и попуњавањем фуга. Да би се поставила електрична инсталација за осветљење постављање каблова је пажљиво урадјено да би се избегли делови зидова где постоје фреске. Током интервенције се обраћала посебна пажња за очување фресака, које захтевају даљу процену као и детаљни програм конзервације.

ХРАМ УСПЕЊА ПРЕСВЕТЕ БОГОРОДИЦЕ - ЂАКОВИЦА - Посебан део из општег извештаја који покрива радове на локацији у Ђаковици доступан је у ПДФ формату на адреси:

http://www.kosovo.net/images/imkso/08_bogorodica_djakovica.pdf
(800 kb)

Црква Успења Пресвете Богородице је потпуно уништена марта 2004, уклоњен је отпад са градилишта. Нема битних остатака. Обнова обимног зида цркве је одобрена као први корак даље обнове. У току 2007. године предвиђена је потпуна реконструкција храма, старе куће (у старом српском стилу) као и новијег парохијског дома чиме би се потпуно обновио овај комплекс.

ПРЕГЛЕД ПРОГРАМА ЗА ОБЈЕКТЕ ПРЕДВИЂЕНЕ ЗА ОБНОВУ

Посебан део из општег извештаја који покрива преглед програма доступан је у ПДФ формату на адреси:
http://www.kosovo.net/images/imkso/09_program_radova.pdf (2 MB)

Поред планова за даље радове у току 2007. године такође је дат приказ и финансијског прегледа са прегледом утрошених финансијских средстава. До сада је за процес обнове или конзервације 35 објеката уништених или оштећених у току Мартовског погрома 2004. године утрошено 2.703.408. ЕУР (у 2005. години на обнови мање оштећених храмова 778.397 ЕУР) и (у 2006. години укупно 1.925.011 ЕУР). Укупан износ утрошених средстава треба да буде израчунат након комплетирања свих преосталих радова јер су неки радови предвиђени за 2006. годину продужени у току три прва месеца 2007. године, при чему су утрошена додатна средства. Трошкове обнове Епископије у Призрену и Богословије Св. Кирила и Методија преузела је на себе Европска агенција за реконструкцију и развој. Радови на овим локацијама треба да почну за неколико дана.

Почетком 2007. године требало би да коначно буду договорени и принципи за обнову конака у манастиру Св. Архангели. Будући да су археолошка истраживања већ рађена на овој локацији од стране службе заштите Србије, када су ископани остаци цркве, трпезарије и делова конака, чврст став Српске Православне Цркве био је и остао да се манастир Св. Архангели не може третирати као археолошка локација која наводно није истражена, на чему је инсистирало Министарство културе Косова, јер је реч о живом манастиру и археолошки истражној локацији.

Што се тиче Саборног храма Св. Тројице у Ђаковици реч је о објекту кога би требало потпуно реконструисати али највероватније у оквиру ширег и свеобухватнијег програма обнове свих осталих објеката Српске Православне Цркве уништених од јуна 1999. године, а који треба да буде осмисљен након завршетка обнове објеката уништених у мартовском погрому 2004. године. Овај храм, подигнут непосредно пред рат 1999. године, већ је био у рушевинама после минирања у току лета 1999. године и у току мартовског погрома албански екстремисти и руља демонстраната разнели су остатке рушевина.

Преосвећени викарни Владика липљански Г. Теодосије као представник Српске Православне Цркве у процесу обнове објеката порушених или оштећених у току марта 2004. године више пута је нагласавао пред међународним и домаћим званичницима да је ово само један део обнове, који се финансира из фондова Владе Косова, која је на себе преузела одговорност да надокнади почињену штету за време пограма. Међутим, нагласио је Владика Теодосије, од 1999. године уништено је укупно 150 објеката Српске Православне Цркве и обнова не може да се заустави само на обнови или конзеравацији 35 објеката из програма КСО. Начини даље обнове свих осталих објеката Српске Православне Цркве биће дефинисани у склопу ширег контекста дугорочне заштите српске духовне и културне баштине на Косову и Метохији о чему тек треба да буде расправљано на државном и црквеном нивоу у сарадњи са међународним и локалним представницима институција на Косову и Метохији.

Извор: www.kosovo.net

ОПШТИНА ПЕЋ ПЛАТИЛА ПОПРАВКУ ХРАМА СВ. ЈОВАНА ПРЕТЕЧЕ У ПЕЋИ - ШТЕТА НА ХРАМУ ПОПРАВЉЕНА

Комисија за имплементацију обнове (КСО) обавестила је јавност да је општина Пећ неколико дана после вандалског напада на храм Св. Јована Претече у Пећи исплатила штету која је начињена на овом објекту и у току неколико дана сви поразбијани прозори су поново постављени и поправљена су улазна врата са новом бравом. Храм су после тога посетили председавајућа КСО Ема Кармајкл (Британија), представник Савета Европе у Приштини Зураб Кацаскацвили (Грузија) и Епископ Теодосије који су том приликом разговарали на лицу места о даљим плановима за унутрашње уређење храма, обнову парохијског дома и уређење порте. Посебно је разговарано о мерама безбедности за овај и друге обновељене храмове на чему интензивно ради канцеларија представника УНМИК-а при Министарству културе Косова на челу са г. Федором Климчуком (Русија).

Наредбом председника општине Пећ г. Љаиција повучена наредба директората урбанизма којом су почетком месеца забрањени радови на изградњи зида и капије на Пећкој Патријаршији. Посебним дописом послато је обавештење да је реч о неспоразуму и да се радови могу несметано наставити. Посебан допринос у решавњу овог проблема дао је г. Александар Ласкарис из Америчке канцеларије у Приштини који је лично посетио Пећ и разговарао са представницима општине и манастира Пећке Патријаршије. Радове на зиду и капији манастира Пећка Патријаршија изводи фирма Плецја из Истиница код Дечана која је у току прошле године радила и на изградњи зида у Високим Дечанима, а истовремено на неколико објеката у склопу програма КСО.
Канцеларија г. Климчука обавестила је ових дана Министарство културе Србије и Преосвећеног Епископа Теодосија о свим мерама које се тренутно предузимају у циљу ефикасне заштите објеката Српске Православне Цркве који су обновљени или који се налазе у фази обнове. У току су врло интензивне консултације са УНМИК-ом, УНМИК полицијом, КФОР-ом и КПС-ом у циљу изналажаења најбољих решења за ефикасну заштиту. Владика Теодосије је предложио да се на најосетљивијим локацијама, у већински албанским срединама, морају поставити стални стражари и да физичку заштиту треба комбиновати са системом видео-надзора преко камера које би биле постављене у близини објеката Српске Православне Цркве. Поред свих поменутих мера УНМИК и Косовске институције планирају наставак информативне кампање преко медија и увођења посебног сколског програма који би имао за циљ да образује младе да постовање културне баштине и верских објеката представља један од главних принципа демократског и цивилизованог друштва.

Извор: www.kosovo.net

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2007 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
info@spc.yu