Информативна служба
Српске Православне Цркве

30. март 2007. године

МИНОБАЦАЧКИ НАПАД НА МАНАСТИР ВИСОКИ ДЕЧАНИ - НЕМА ПОВРЕЂЕНИХ

Јутрос, 30. марта 2007. у 1,10 часова, у непосредној близини манастира Високи Дечани, одјекнула је снажна експлозија која је пробудила манастирско братство. Монаси који су јос били будни, међу њима и игуман манастира Епископ Теодосије, потврдили су да се најпре чуо тихи прасак, потом звиждук у трајању од око 2 секунде, после чега је уследила јака детонација у непосредној близини манастира. Граната је највероватније испаљена са брда изнад манастира.

Сви монаси који се сећају минобацачких напада 17. марта 2004, када је у околини манастира пало 7 минобацачких граната, препознали су сличан звук и експлозију.

Иначе, манастир Високи Дечани гранатиран је поред 17. марта 2004 још два пута од доласка снага КФОР-а, у фебруару и јуну 2000. години о чему је КИМ Инфо-служба извештавала јавност. У јуну 2000. КФОР је потврдио да је око манастира пало 9 минобацачких граната. Починиоци ниједног од ова три минобацачка напада нису до сада пронађени и доведени пред лице правде.

Припадници италијанског КФОР-а који обезбеђују манастир и који у близини манастира имају војну базу, одмах су реаговали после експлозије и кренули у потрагу за нападачима. Ситуација око манастира је мирна и под контролом, саопштили су монасима припадници КФОР-а.

Епископ Теодосије је изјавио да је реч о гранатирању манастира и то највероватније у циљу застрашивања и слања претеће поруке монасима и снагама КФОР-а. Познато је да је ово подручје пуно наоружаних ектремистичких група. Рано је говорити о другим детаљима и очекујемо од припадника КФОР-а да изађу са јавним саопштењем, спроведу детаљну истрагу и пронађу починиоце овог терористичког напада на манастир Високи Дечани. “Хвала Богу да нико није повређен ни овај пут”, рекао је Владика.

Извор: www.kosovo.net

САНДА РАШКОВИЋ-ИВИЋ У МАНАСТИРУ ВИСОКИ ДЕЧАНИ

Председница Координационог центра Србије за Косово и Метохију са својим сарадницима посетила је јуче и данас манастире Пећку Патријаршију и Високе Дечане у склопу обиласка српских енклава ради упознавања са тешкоћама са којима се суочавају Срби у овом делу Покрајине.

У манастиру Високи Дечани Др Рашковић-Ивић разговарала је са игуманом манастира викарним епископом Теодосијем и протосинђелом Савом Јањићем. Размењена су мишљења о тренутној политичкој и безбедносној ситуацији у којој се налазе косовско-метохијски Срби, посебно повратници на подручју Метохије. Владика Теодосије је председницу Координационог центра такође упознао са током обнове порушених српских православних светиња из мартовских нереда 2004 године и предао јој публикацију Комисије за имплементацију обнове, која покрива преглед радова у току 2006. године.

Владика Теодосије и Др Санда Рашковић-Ивић разговарали су нарочито о хуманитарној ситуацији и потребама српских повратника и Срба који живе у мањим енклавама, којима је потребна вишеструка помоћ и охрабрење, како од државе, тако и од Цркве. Владика Теодосије је нагласио велики значај манастира Пећка Патријаршија и Високи Дечани који су, као најстарије српске светиње у овом крају, дали посебан допринос у процесу повратка, као и у пружању помоћи за повратнике. На крају посете, Владика Теодосије се лично захвалио председници Координационог Центра за све напоре које она и њене колеге чине за Косово и Метохију.

Извор: www.kosovo.net

ЈАД ВАШЕМ УПУТИО ПИСМО ЗАХВАЛНОСТИ
ОДБОРУ ЗА ЈАСЕНОВАЦ СПЦ

Меморијална установа за жртве и хероје холокауста, Јад Вашем у Јерусалиму упутила је ових дана писмо Одбору за Јасеновац Светог Архијерејског Сабора Српске Православне Цркве и његовом председавајућем, Преосвештеном Епископу Бањалучком Јефрему.

Директорица за међународне односе у Школи за проучавање холокауста Ришел Бад Каплан се у писму захваљује Одбору за Јасеновац на досадашњем труду на школовању педагога у Јад Вашему и посебно на преводу образовних материјала Школе за проучавање холокауста на српски језик.

Одбор за Јасеновац Српске Православне Цркве је до сада ишколовао дванесторо људи у Међународној школи за проучавање холокауста у Јерусалима, јединственој установи такве врсте у свету. Ове године је Одбор урадио превод образовних материјала припремљених у тој школи као свој прилог поводом приступања Републике Србије међународној радној групи за проучавање холокауста и образовање о њему. Превод је делегацији Школе за образовање о холокаусту уручио Епископ Бачки Иринеј приликом њихове прве посете Србији, јануара ове године.

Писмо које је послато 13. марта 2007. преносимо у целини:

“Његовом Преосвештенству Јефрему
Српском Православном Епископу Бањалучком
Предсједавајућем Одбора за Јасеновац Светог Архијерејског Сабора
Алеја Светог Саве 3
78 000 Бања Лука
Република Српска / Босна и Херцеговина

Ваша Екселенцијо!

У име мојих сарадника у Међународној школи за проучавање холокауста у Јад Вашему, желела бих да Вам захвалим за сву вашу подршку тиме што омогућавате педагозима из Републике Српске да учествују у семинарима за професионално усавршавање у историји холокауста у нашој Школи, као и тиме што сте превели на српски упутстава Јад Вашема / ОДИХР-а за педагоге о томе како припремити Спомен-дане холокауста.

Ова упутства сада постоје на тринаест језика и врло нам је драго да смо их учинили доступним педагозима преко нашег интернет-сајта. Не само то, надамо се искрено да бити у могућности и да их дистрибуирамо српским педагозима са којима смо сарађивали током протеклих неколико година.

Моја колегиница Орит Маргалиот недавно се срела са Вашим колегом, Епископом Новосадским Иринејем и ја се искрено надам да ћемо у будућности имати још више прилика да промовишемо наше заједничке циљеве.

Још једном, захваљујемо вам на вашем целокупној подршци и напорима да промовишете сјећање на холокауст и образовање о њему.

Искрено,

Ришел Бад-Каплан
Директор за међународне односе
Међународна школа за образовање о холокаусту”

КРШТЕЊЕ БАЊАЛУЧАНА У ЈОРДАНУ

Шесторо чланова Фолклорног друштва „Чајевец“ из Бање Луке искористило је турнеју по Израелу да прими свету тајну крштења у водама у којима се крстио и безгрешни Господ, у Јордану.

У недељу Свете Марије Египћанке, 12/25. марта, катихумени су са својим кумовима прво обишли Јудејску пустињу у којој се Света Марија подвизавала, а онда су се крај манастира Светог Герасима, места Крштења Господњег и долином Јордана запутили ка северу Свете Земље.

На месту где река Јордан истиче из Галилејског језера, познатом као Јарденит, налази се једно од ретких места где је слободан приступ реци, која је данас већим својим током граница између Јордана и Израела. Ту је њих шесторо јеромонах Јован (Ћулибрк) уз појање братства манастира Сланаца крстио потпуним погружењем, као што је то и са Господом било, а како и налажу свештени канони Цркве.

Испунивши заповест из крштенског Јеванђеља и пративши апостолски пут у Галилеју и крстивши се у име Оца, Сина и Светога Духа, сада новокрштенима Момчилу, Александру, Александру, Јани, Марији и Љиљани предстоји и да држе оно што је Господ заповедио и да тиме јордански благослов пренесу у свој завичај.

Из Јерусалима за «Светигора прес»: јеромонах Јован (Ћулибрк)

У КАЗАЊУ ХУМАНИТАРНИ КОНЦЕРТ ''СРПСКА ГОЛГОТА''

Са благословом архиепископа казањског и татарстанског Анастасија, 1. априла ће у сали Удружења композитора Републике Татарстан бити одржан хуманитарни концерт ''Српска Голгота'', као знак подршке српском народу , преноси сајт казанске епархије.

На концерту ће учествовати: Камерни хор ''Преображење'', хор храма Воздвижења Часног Крста, музички састав ''Jazzia'', Камерни гудачки квартет и др. Учесници ће изводити духовну, класичну и народну музику.

Сав приход од овога концерта биће дариван фонду за обнову храма Пресвете Богородице у Кнешпољу.

Извор: Према www.pravoslavie.ru приредила Инфо служба СОЗ-а Епархије зворничкотузланске

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2007 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
info@spc.yu