Информативна служба
Српске Православне Цркве

2. април 2007. године

О ПРОСЛАВИ ПРАЗНИКА ВРБИЦЕ И ЦВЕТИ НА ЦЕТИЊУ

У подневним часовима, у суботу, Његово Високопреосвештенство Архиепископ Цетињски Митрополит Црногорско-приморски Г. Амфилохије началствовао је празничном литијом од Цетињског манастира до дворске цркве Рождества пресвете Богородице на Ћипуру, а затим са свештенством служио свечано бденије у Цетињском манастиру.

Светом Богослужењу присуствовали су матуранти Богословије Светог Петра Цетињског, деца с вјеронауке при Цетињском манастиру и бројни верници с Цетиња.

У недељу пред Васкрсење Христово, на празник уласка Господа нашег Исуса Христа у Јерусалим - Цвети Света Литургија служена је у Цетињском манастиру.

У пастирској беседи великом броју вјерног народа окупљеног на Светој служби Божијој игуман манастира јеромонах Лука (Анић) је рекао да на данашњи дан Творац светова који живи у неприступној светлости, уседа на магаре и као последњи улази у Јерусалим.

«Тог Творца свјетова препознаје људска душа, препознаје Га чисто срце, препознају Га дјеца и народ који нема планова о себи већ само план за Царство Божије. Не попут неког великог војсковође са војскама и армадама, чега јесте достојан (и што све и држи под својом влашћу), од чијег погледа и силе анђелске стрепе и како каже Свето писмо побјеже и земља и небо, већ смирен и кротак срцем Христос на магарету улази у Свети град, да покаже какав треба да буде и наш пут у овом животу. Ми кроз смирење треба да идемо у славу која није од овога свијета. Слава од овога свијета не треба Ономе који је виши од небеса, Њему треба чисто људско срце које Он једино и признаје за Свој престо, јер је то једини престо створен Божјим рукама. Сви су остали престоли на земљи људским рукама створени и за Господа немају велику вриједност. За Њега једину вриједност има оно што траје вјечно, онај с којим ће се вјечно дружити, биће које је створио по Свом облику и у чију природу силази да је изнутра направи способном за примање вјечног дружења са Њим и вјечних и неизрецивих тајни Његових», рекао је у својој бесједи јеромонах Лука и додао да бирајући човјека и људско срце за свој престо, Господ показује да слава која се одаје царевима, не само што је за времена, већ није ни истинска слава.

«У слави која је у помпи,  галами, гламуру, узвицима и славословљењима царевима и војводама, нема истинског живота, није то слава која пролази изнутра, која може да васкрсне умрлог Лазара, није то слава која може да оживотвори и испуни радошћу непролазном  људско срце да оно забрују акордима вјечног живота који излазе из њеног Творца, саздатеља и Оног који је вјечно очекује у Царству небеском», рекао је игуман Лука.

Поводом данашњег празника Цвијети, Свету Литургију у цркви посвећеној Рождеству Пресвете Богородице- Влашкој цркви на Цетињу служио је презвитер Љубомир Јовановић уз саслужење ђакона Игора Балабана.

Извор: Светигора прес - С.К.

ЦВЕТИ НА ДОБРОЈ ВОДИ

Храм Преподобне матере Параскеве на Доброј води у Вуковару (Црква свете Петке), саграђена је у раздобљу 1807-1811. година на месту гдје се налази извор лековите воде. Овај свети храм радо посећују многобројни верници вуковарског краја.

На Цветну недељу, Свету Архијерејску Литургију служио је Епископ осечкопољски и барањски Г. Лукијан уз саслужење протонамесника Миљена Илића и Александра Ђурановића. Његово Преосвештенство Епископ Лукијан је у проповеди истако значај данашњег празника, те позвао вернике да сведоче љубав, а младе брачне упозорио на лошу наталитетну слику у овом подручју и поручио им да рађају децу.

За време Литургије певао је октет храма свете Петке којим руководи протојереј Јован Радивојевић, старешина храма свете Петке на Доброј води.

Светој Литургији су присуствовали г -ђа Бојана Ристић, генерални конзул Републике Србије у Вуковару, и г-дин Јован Ајдуковић, заменик вуковарско-сремског жупана.

Инфо служба епархије осечкопољске и барањске

ПРЕДСЕДНИК БОРИС ТАДИЋ ОШТРО ОСУДИО ГРАНАТИРАЊЕ МАНАСТИРА ВИСОКИ ДЕЧАНИ

Председник Србије Борис Тадић оштро је осудио гранатирање манастира Високи Дечани и позвао званичнике Косова да спрече нападе на српске цркве и манастире.

Председник Тадић је, поводом гранатирања манастира, телефоном разговарао са замеником шефа Унмика г. Стивеном Суком, од којег је затражио безбедност за српски народ, свештенство, цркве и манастире.

О ситуацији на Косову и Метохији председник Тадић је телефоном разговарао и са игуманом манастира Високи Дечани, Владиком Теодосијем.

Председник је упозорио да више не сме да се понови 17. март 2004. године, кад је већина српских светиња на Косову и Метохији била спаљена.

“Дужност Кфора и Унмика је да Србе и српску културну баштину на Косову заштите од екстремиста који прете и плаше српски народ и свештенство”, рекао је српски председник и истакао да ови терористички акти не доприносе смиривању ситуације на Косову и Метохији, већ доприносе повећању тензија и изазивају још већи страх код Срба.

Председник Тадић је рекао да се противи независности Косова и Метохије јер би такав будући статус покрајине, између осталог, дао радикалним екстремистима право да протерају преостали српски народ.

У телефонском разговору са Председником Србије Борисом Тадићем Епископ Теодосије се захвалио на подршци и бризи коју Председник показује према светињама на Косову и Метохији. Владика Теодосије је Председника Тадића лично упознао са свим детаљима везаним за напад на манастир.

НОВИ ДЕТАЉИ У ВЕЗИ СА МИНОБАЦАЧКИМ НАПАДОМ НА МАНАСТИР ДЕЧАНЕ

После детаљног прегледања терена око манастира монаси манастира Високи Дечани пронашли су место где је ударила граната која је испаљена са брда око 1 км источно од манастира, изнад реке Бистрице.

Граната је нађена у крову источног зида манастира, двадесетак метара од олтарског дела цркве. Пажљивим прегледом рупе у крову пронађени су остаци гранате који потврђују да је реч о гранати испаљеној из ручног ракетног бацача. Претраживањем брда са којег је испаљена граната италијански војници су пронашли остатке ручног ракетног бацача. Иначе, припадници италијанског КФОР-а данас су читав дан претраживали околину манастира и шуму изнад њега али нису успели да пронађу трагове гранате.

Занимљиво је да сво време док су монаси заједно са војницима КФОР-а прегледали део оштећеног зида непозната лица у цивилној одећи посматрала су манастир са исте локације одакле је граната рано јутрос испаљена. Италијански војници су одмах кренули у потеру за овим лицима која су снимљена фотоапаратом.

Недуго после тога италијански војници су привели два лица која су виђена на брду.

"Најновије информације показују да је заиста реч о терористичком нападу на манастир Високи Дечани, што демантује све тврдње које су разни недобронамерни извори данас износили говорећи да је наводно реч о експлозији мине заостале из рата", рекао је Преосвећни Владика Теодосије након што су откривени трагови гранате. "Граната је испаљена директно у правцу олтарског дела цркве и да је случајно прелетела зид, остетила би чувену дечанску трифору, најлепши олтарски троделни прозор са рељефима из 14. века".

Хвала Богу и Светом Краљу Стефану Дечанском, нападачи нису остварили свој циљ, али су јасно показали да иза напада стоје наоружане криминалне банде које слободно оперишу на простору Дечана. Од свих 23 гранате које су од 1999. године испаљене на манастир Високи Дечани ова последња је пала најближе цркви и конаку у коме монаси живе", рекао је Владика Теодосије.

НЕИСТИНИТЕ ИНФОРМАЦИЈЕ ПРЕДСТАВНИКА КПС ПОВОДОМ ИНЦИДЕНТА КОД МАНАСТИРА ДЕЧАНИ

Према вестима агенције БЕТА, Косовска полицијска служба саопштила је да нема информације да је јутрос било напада у околини манастира Високи Дечани. Портпарол КПС-а за регион Пећи Авни Џевукај је изјавио да полицијска служба Косова у региону Пећи и у општини Дечани нема информација да је уопште било напада "на и око манастира Високи Дечани".

"Једини инцидент који се догодио у заштићеној зони манастира је покушај крађе у складишту металног отпада", рекао је Џевукај и додао да је тражио од станице полиције у Дечанима да провере наводе о нападу на манастир и да је добио одговор да напада није било.

Управа манастира Високи Дечани јавно демантује ову неистиниту тврдњу представника КПС за регион Пећи. Протосинђел Сава Јањић лично је разговарао са главним портпаролом КПС Ветоном Елсханијем и упознао га са оним што се догодило у Дечанима у току ноћи. Поред тога око 8.00 часова манастир Дечани су посетили шеф полицијске станице Дечани са још два службеника КПС којима је о. Сава пренео све информације везане за ноћашњи инцидент. Према томе, изјава представника КПС из Пећи коју преноси БЕТА је нетачна и представља покушај обмањивања јавности.

НЕМА НОРМАЛНИХ УСЛОВА ЗА ЖИВОТ ПОВРАТНИКА У ХРВАТСКУ

Представници избегличких удружења Срба из Хрватске тврде да решавање њихових захтева за стамбено збрињавање иде веома споро. У току ове године у Хрватској би требало да буде обновљено 1.500 у рату оштећених кућа и исплаћено хиљаду новчаних помоћи за обнову. Бржа обнова уништене имовине и решавање захтева за стамбено збрињавање у Хрватској, према мишљењу избеглица, најважнији су за њихов несметан повратак у Хрватску. Према подацима хрватског Министарства мора, туризма, саобраћаја и развоја, својим кућама се прошле године вратило 5.478 људи, од којих је 82 одсто српске националности. Од почетка процеса повратка у Хрватској регистровано је 123.642 српских повратника, од којих је 90.909 из Србије и Црне Горе, 9.148 из БиХ, а 23.585 су расељена лица из хрватског Подунавља.

Потпредседник Самосталне демократске српске странке и саборски заступник Милорад Пуповац је, коментаришући званичне податке о броју српских повратника у Хрватску, рекао да у Хрватској остаје око две трећине регистрованих српских повратника. "Остали се враћају тамо где су живели као избеглице или у нека друга места. Људи углавном одустају од повратка због тога што немају посла ни нормалних услова за живот", наглашава Пуповац. "Може се рећи да смо задовољни досадашњим процесом обнове. Ипак, постоји проблем већег броја нерешених жалби на негативна решења, које су поднели људи који су тражили обнову, али се настоји да оне буду што пре решене", истакао је Пуповац. У Хрватској је прошле године исплаћено 2.392 новчаних помоћи за обнову мање оштећених кућа, а обновљено је 2.600 кућа са већим степеном оштећења. Завршена је и обнова 250 станова.

П.П.Азап

ПИТАЊЕ АБОРТУСА У УСТАВУ ЦРНЕ ГОРЕ

“О овом веома озбиљном питању поведена је расправа на јучерашњем засиједању Скупштине Црне Горе. Природно је што се о томе расправља не само код нас него и широм свијета. За Цркву и за религиозно осјећање смисла живота у цјелини, то је одвајкада било и остало једно од најбитнијих питања човјекове етичности и смислености постојања. И иначе, овдје се заиста ради о једном од најозбиљнијих проблема човјека и човјековог живота уопште. Његово рјешење зависи у суштини од самог односа према животу: да ли је људски живот светиња у апсолутном смислу ријечи или није? Не само за Цркву и њено схватање човјека као иконе, слике и прилике Божје, која је неуништива, и посједује неуништиво достојанство од зачећа до смрти, и послије смрти у вјечности, него и за сваки здравомислећи и досљедни хуманизам, људски живот – јесте светиња над светињама. Чување те светиње и њеног непролазног достојанства представља основни императив сваког закона и законодавства, као и људског морала и моралности у цјелини.

Са тог разлога су ставови који су се чули на Скупштини да би ''слобода рађања требало да нађе мјеста у Уставу'', равнозначни са ставом да би слобода убијања требало да нађе мјесто у Уставу. Јер убити дијете од три дана по зачећу или од 30 дана или од 9 мјесеци или после три или тридесет година по рођењу, значи убити једнога истог човјека. Несумњиво, цивилизација која озакоњује абортус, односно чедоморство, представља притајено некрофилску цивилизацију, у суштини античовјечну и човјекомрзилачку цивилизацију. Ту ништа не помаже позивање на ''конзервативно'' и ''модерно'' поимање живота: живот је свевремена и надвремена светиња. Живот је апсолутна вриједност или није вриједност. Позивање на наводна права жена на ''дио свога тијела'', значи свођење саме жене, мајке на дио нечијег другог тијела, што значи – на потпуно и крајње обезличење а тиме и обезвређење и расчовјечење човјека. Јер ако је човјек у зачећу исто што и пљувачка или израслина женског организма која се може кад затреба одстранити и уништити – онда шта уствари представља човјек? У чему је његово непоновљиво достојанство и непролазна вриједност? Зашто онда не озаконити слободу на свако убиство, а не само слободу чедоморства? Не озваничује ли се тиме, свјесно или несвјесно, свако убиство?

С друге стране, проглашавање оваквог схватања ''конзервативним'' јер би, забога, прихватањем њега ''жену требало затворити у кућу и претворити је у машину за рађање'' – значи у суштини схватање жена као машина за смрт. Жена и њена богодана утроба, створена и призвана да буде радионица живота, свјесно или несвјесно се претвара у радионицу смрти! Љубав која не рађа, не представља ли јалову љубав, не своди ли коначно живот мужа и жене на бесплодни, јалови живот? Дрво без плода, сијече се и у огањ баца. Свођење полности на похот и сладострашће удвоје, не представља ли обоготворење саможивости и самољубља? Нијесу ли најумнији људи нашег времена спознали оно што свједочи свеукупно људско искуство, истовјетност, у дубинама овако схваћене егзистенције, ероса и смрти? Љубав је истинска, пуна и права само ако је саможртвена а управо пуноћа њене саможртвености и дубљег непролазног смисла открива се у њеној родности и плодности, у препорађању двоје и рађању трећег као њене пунине. 

Зато треба добро размислити да ли је достојно Скупштине једног часног народа и његове државе озакоњење абортуса, што значи озакоњење абортирања и негирања непролазног човјековог смисла и достојанства?!”

Митрополит црногорско-приморски
Г. Амфилохије

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2007 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
info@spc.yu