Информативна служба
Српске Православне Цркве

5. април 2007. године

АРХИПЕИСКОП АМФИЛОХИЈЕ СЛУЖИО У ЦЕТИЊСКОМ МАНАСТИРУ СВЕТУ ТАЈНУ ЈЕЛЕОСВЕЋЕЊА

Његово Високопреосвештенство Архиепископ Цетињски Митрополит Црногорско-приморски Г. Амфилохије служио је јутрос са свештенством Свету Литургију пређеосвећених дарова, а у поподневним часовима Свету тајну Јелеосвећења у Цетињском манастиру.

Оче Свети, љекару душа и тијела наших, који Си послао јединородног Сина Твога, Господа, Бога и Спаса нашег Исуса Христа, који од сваке болести исцјељује и од смрти избавља, исцијели и нас овдје сабране и подијели здравље и спасење свим сродницима нашим, свој Цркви нашој православној и свим вјернима крштеним у име Христа Господа и Бога нашега, поновио је у архипастирској бесједи, у препуном Цетињском манастиру, Високопреосвећени Архиепископ Г. Амфилохије ријечи молитве која је седам пута изговорена за вријеме обављања прадревног чина Јелеосвећења.

«Тако испуњавамо заповијести Светог апостола Јакова, брата Господњег који нам је, научен од Господа свог и нашег, рекао: «Ако неко болује међу вама, нека као такав призове свештенике црковне да се они помоле, па ће молитва вјере таквог исцијелити од душевне и тјелесне немоћи». Црква Христова то чини кроз вјекове, вјерна завјештању Светог апостола Јакова и самом благослову Божијем, оном који је Бог уткао у свеукупну Своју творевину и обдарио је силом и снагом да може да буде на здравље и на оздрављење човјеково. Постоје природне силе и дарови који су прирођени, дати творевини и отуда је могуће и љекарима да на основу тих природних дарова стварају љекове којима се људи исцјељују. И док љекара није било, народ је увијек знао гдје и коју биљку и травку у природи може наћи, која би била на оздрављење тјелесно. Здравље које нам Бог даје није само те врсте здравља, већ је Господ тој природној сили придодао и силу Свога Духа Светога кога смо ми призвали, и кога непрекидно призивамо да освешта уље да би било на исцјељење душе и тијела и задобијање живота вјечног. Ми смо се помазали тим освештаним уљем на здравље душе и тијела и преко тог уља милост, благодат и дар Духа Светога сишли су на нас», рекао је у својој бесједи Архиепископ Г. Амфилохије.

Његово Високопреосвештентсво Архипеископ Цетињски Митрополит Црногорско-приморски Г. Амфилохије служиће сјутра са свештенством Свету Литургију Светог Василија Великог-Спомен Христове Тајне вечере у цркви Светог Ђорђа у Подгорици са почетком у 9 часова.

С.К.

ГЕНЕРАЛНИ ДИРЕКТОР ОСУЂУЈЕ НАПАД НА ОБЈЕКАТ СВЕТСКЕ КУЛТУРНЕ БАШТИНЕ - УНЕСКО У ДЕЧАНИМА, НА КОСОВУ

Генерални директор УНЕСКО, Коициро Матсура, данас је осудио ракетни напад који је извршен прошле недеље на манастир Дечани и изразио дугорочну подршку УНЕСКО како би се обезбедило очување ове грађевине. Овај манастир је део ансамбла Средњовековни споменици Косова, које је уписано у листу Светске културне баштине 2004 и стављено на листу Угрожене светске баштине 2006. године.

„Осуђујем овај напад на манастир Дечани“, изјавио је Генерални директор. „УНЕСКО и читава међународна заједница признали су универзалну вредност овог споменика када је он уписан у листу светске културне баштине. Ми у УНЕСКО остајемо привржени намери да наставимо започети посао који ће обезбедити очување културне баштине на Косову и стога апелујем на лидере свих косовских заједница да покажу уздржаност у вези наслеђа које је драгоцено за све нас“.

Овај манастир - највећа средњовековна црква у југоисточној Европи, која поседује изузетно богате византијске фреске и романичке скулптуре, била је мета напада неколико пута од краја 1990тих година. Први извештаји указују да је објекат из 14 века претрпео само мању штету у прошлонедељном нападу. Нико од монаха који живе у манастиру није повређен.

Након напада у марту 2004. год., Генерални директор УНЕСКО послао је експертску мисију да процени штету на културној баштини на Косову. Г. Матсура је такође сазвао донаторску конференцију уз подршку Генералног секретара Уједињених нација, Председника Србије и управе привремене Мисије УН на Косову (УНМИК). Прикупљена су три милиона (америчких) долара за радове на обнови низа културних и верских објеката који чине културно наслеђе на Косову.

Извор: www.kosovo.net

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2007 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
info@spc.yu