Информативна служба
Српске Православне Цркве

10. април 2007. године

ОСЛОБАЂАЈУЋА ПРЕСУДА ЗА ВЛАДИКУ ЈОВАНА

Основни суд у Велесу донио је ослобађајућу пресуду за Архиепископa охридскoг и Митрополита скопског Г. ЈОВАНА, кога је македонско тужилаштво теретило за наводно присвајање новца у вријеме док је био на челу три епархије канонски непризнате Македонске цркве, јавио је дописник Срне из Скопља.

 

Преузето: Инфо служба СОЗ-а Епархије зворничко-тузланске

ДРЖАВА ЋЕ ЗАШТИТИТИ ИМОВИНУ МИТРОПОЛИЈЕ ЦРНОГОРСКО-ПРИМОРСКЕ

Црногорски предсједник Филип Вујановић изјавио је данас на Цетињу да ће држава Црна Гора штитити својину Митрополије црногорско-приморске и да ће спријечити њену узурпацију од канонски непризнате Црногорске православне цркве /ЦПЦ/.

"Обавеза свих предсједника држава и свих који се налазе на државним функцијама је да знају да је правни и економски основ сваке државе поштивање и гаранција права својине. Како то свака држава треба да чини, тако је и Црна Гора обавезна да спријечи сваку узурпацију својине", рекао је Вујановић новинарима.

Он је изразио наду да ће митрополијски савјет ЦПЦ-а, схватити обавезу државе Црне Горе да штити имовину са максималном одговорношћу.

"Увјерен сам да ће митрополијски савјет ЦПЦ-а донијети одлуку у складу са поштивањем правног поретка Црне Горе и њеног функционисања као правне државе и да ће повратак своје имовине тражити у редовним судским поступцима пред домаћим и међународним судовима", рекао је Вујановић.

Представник ЦПЦ-а Стево Вучинић најавио је раније да ће присталице те организације "одмах послије Васкрса почети да преузимају цркве и манастире од Митрополије црногорско-приморске, односно Српске православне цркве".

Вучинић је рекао да ће одлука о преузимању цркава бити донесена на сједници митрополијског савјета ЦПЦ-а, која ће бити одржана 14. априла и поручио да ће то бити учињено "без обзира на очекивани отпор свештеника и присталица Митрополије црногорско приморске и Српске православне цркве.

Подгорички парох прота презвитер Велибор Џомић најавио је недавно да ће Митрополија црногорско-приморска "свим дозвољеним средствима бранити власништво над црквама, манастирима и свим другим црквеним објектима Црној Гори од канонски непризанте ЦПЦ и њених присталица.

Он је поновио да је "једини титулар над православним црквама и манастирима у Црној Гори Митрополија црногорско-приморска".

"Али, ако мисле другачије, нека изволе", поручио је Џомић.

Преузето: Инфо служба СОЗ-а Епархије зворничко-тузланске

У САРАЈЕВУ ПРОСЛАВЉЕНО ВАСКРСЕЊЕ ГОСПОДЊЕ

Празник Васкрсења Господа Исуса Христа свечано је прослављен у сарајевским храмовима.

Најсвечаније је било у Саборном храму Рођења Пресвете Богородице, у коме је Свету архијерејску Литургију служио Његово Високопреосвештенство Митрополит дабробосански Г. Николај, уз саслужење свештенства Митрополије дабробосанске.

Васкршњој Литургији у Саборном сарајевском храму присуствовао је велики број вјерника, а обезбијеђен је био и директан радио-телевизијски пренос.

Након Свете Литургије, прочитана је Васкршња посланица Свјатјејшег Патријарха српског Г. Павла и архијереја Српске Цркве, а потом је окупљеним вјерницима Пасху Господњу честитао и Митрополит Николај:

„Ево нас у данима када прослављамо Празник над празницима – Васкрсење Господа и Спаса нашег Исуса Христа! Све вас поздрављамо радосним поздравом побједе над гријехом, смрћу и ђаволом:

ХРИСТОС ВАСКРСЕ И ЗАИСТА ВАСКРСЕ!

На позив Христов долазимо у свете храмове на Свету Литургију, прослављајући Његово Васкрсење из мртвих, као првенца из Ада, а потом ћемо и ми. Васкрсли Христос тражи да пред Њим отворимо своје срце, да Га вјером нашом у срце смјестимо и живимо Христом и у Христу. Неизрецива радост обузима нас кад стојимо пред Њим и у искреној молитви говоримо оно што желимо.

Цијели свијет чуо је глас Васкрслога, а Његове ријечи у срце су смјештали они који су повјеровали. Кроз Христа-Логоса Божијег, створен је овај свијет и све у њему. Све је учинио да човјек буде што ближе Њему, а далеко од гријеха. Али човјек тај однос поквари, па мораде напустити Божију близину. И поред свега тога, човјека, као слику и прилику Своју, Логос не остави сама себи, него дође у овај свијет као Богочовјек Исус Христос, како би живио међу нама и с нама. Међутим, људи, љубитељи гријеха, не видјеше у Њему свога Творца, него га гледаху као грешника – нарушитеља Божијег Закона, иако „Он гријеха не учини нити се превара нађе у устима Његовим,“ како веле свети Апостоли.

Послије Васкрсења, Христос се сусретао са својим Апостолима, женама Мироносицама и другим људима, да би се у четрдесети дан по Васкрсењу, са човјечијом душом и тијелом вазнио на небо и сјео с десне стране Бога Оца. Овиме је прославио човјека и упутио нас да се и ми непрестано приближавамо Богу, јер је тамо наша отаџбина, а не овдје на земљи.

Христовим Васкрсењем – највећим догађајем у историји рода људског, од Бога Логоса послати смо Богу Оцу, учествујући у плану спасења рода људскога који се непрестано одвија по Његовој вољи и по Његовом светом Јеванђељу. Стога је наша вјера залог Божији у нама и свим људима и народима.

Призивајући на све Божји благослов, поздрављамо вас још једном древним и радосним поздравом:

ХРИСТОС ВАСКРСЕ!“

Високопреосвећени Митрополит је поподне служио Пасхално вечерње у храму Светих апостола Петра и Павла у Рудом.

Празничне Литургије на Васкршњи понедељак и Васкршњи уторак, Митрополит Николај служи у храму Светог пророка Илије у Сокоцу, односно у храму Вазнесења Господњег у Подграбу код Пала, док на Источни петак служи у храму Светог Макарија патријарха српског у Соколовићима код Рудог.

Преузето: Митрополија дабробосанска

ВАСКРС У ЕПАРХИЈИ ГОРЊОКАРЛОВАЧКОЈ

Највећи хришћански празник, Васкрсење Господа Бога и Спаса нашега Исуса Христа, који ове године славе сви хришћани заједно, прослављен је свечаним васкршњим богослужењима у великом броју храмова Епархије горњокарловачке. Богослужењима је присуствовао и велики број верника, који су жељели да у својим храмовима, у духу хришћанске православне вере, како то једино и приличи нама хришћанима, прославе победу вечног живота над смрћу коју нам је даровао Господ Исус Христос.

Његово Преосвештенство Епископ горњокарловачки Г.Г. Герасим служио је Васкршње јутарње и Свету Архијерејску Литургију у капели Светог оца Николаја мирликјског у Карловцу. Епископу су салуживали надлежни парохијски свештеници: протојереј Душко Спасојевић и јереј Славиша Симаковић. Богослужењима је, поред већег броја верника, присутвовао и амбасадор Републике Србије у Хрватској – господин Радивоје Цвјетићанин и саветник преседника Републике Хрватске – проф. др. сц. Синиша Таталовић. После заамвоне молитве Епископ Герасим је извршио освећење сира и јаја које се традиционално врши на Васкрс, а по завршеној Литургији прочитана је васкршња посланица Његове Светости Патријарха српског Г.Г. Павла. Након тога, због заслуга на јачању црквене организације, вјерског живота и духовности, Епископ Герасим је протојереја Душка Спасојевића, одликовао правом ношења напрсног крста.

На Васкршњи понедељак, Епископ Герасим је, уз саслужење протојереја-ставрофора Душка Спасојевића и јереја Мирослава Бабића, служио Свету Архијерејску Литургију у храму Вазнесења Господњег у Коларићу. Овом приликом, надлежног парохијског свештеника јереја Мирослава Бабића, Епископ је одликовао чином протојереја.

Преузето: Епархија горњокарловачка

У ЕПАРХИЈИ БУДИМЉАНСКО-НИКШИЋКОЈ

На Васкрсни понедељак, Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Господин Јоаникије служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Ђурђеви Ступови у Беранама. У наставку свете Литургије одржан је свечани пријем поводом празника Васкрсења Христовог за бројне званице из Берана, Бијелог Поља и Андријевице.

 

Преузето: Епархија будимљанско-никшићка

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2007 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
info@spc.yu