Информативна служба
Српске Православне Цркве

12. април 2007. године

НОВА ИНТЕРНЕТ ПРЕЗЕНТАЦИЈА
ЕПАРХИЈЕ ЗАХУМСКО-ХЕРЦЕГОВАЧКЕ

С благословом Преосвећеног Епископа захумско-херцеговачког Г. Григорија, на празник Васкрсења Христовог, у недељу 8. априла 2007. године, почело је са радом Интернет представљање Епархије захумско-херцеговачке на адреси:
www.eparhija-zahumskohercegovacka.com

ДРЖАВА ЋЕ ШТИТИТИ ВЛАСНИКА

Председник Црне Горе г. Филип Вујановић упозорио је јуче тзв. црногорску православну цркву да ће држава спречити њену намеру да преузме цркве и манастире Српске Православне Цркве у Црној Гори.

"Црна Гора као и свака држава у обавези је да гарантује право својине свима који је легално поседују. Правни и економски основ сваке државе је поштовање и гаранција права својине. Како то свака држава чини, тако је и Црна Гора у обавези да гарантује свима, који легално држе имовину, да ће је мирно држати и да спречи сваку узурпацију својине", казао је Вујановић новинарима на Цетињу.

ЦПЦ је недавно најавила да ће, са или без помоћи државе, преузети од СПЦ храмове и цркве у Црној Гори. Председник Одбора за промоцију ЦПЦ Стево Вучинић рекао је прекјуче да да ће одлука о начину и методама повратка верских објеката под окриље ЦПЦ бити донета у суботу после седнице Митрополитског савета ЦПЦ.

Вујановић је казао да очекује да ће Митрополитски савет ЦПЦ-а приликом доношења одлуке уважити обавезу црногорске државе да гарантује и поштује право својине.
“Надам се да ће унутар Митрополитског савјета ЦПЦ та обавеза Црне Горе, као и сваке друге државе, бити схваћена у пуном садржају, са максималном одговорношћу и уверен сам да ће тај Савет донети одлуку у смислу поштовања правног поретка Црне Горе и њеног функционисања као правне државе”, навео је он.

Вујановић је казао да је упознат са ставом ЦПЦ око богомоља у Црној Гори и да је то "обзањено кроз две намере, које су саме по себи конфликтне". "Једна је да се тражи имовина коју користи не Српска Православна Црква у Црној Гори, већ Православна Митрополија црногорско-приморска и да се тражи у редовном судском поступку код домаћих и међународних судова и друга да се преузму цркве и храмови православне Митрополије црногорско-приморске", казао је Вујановић.

Господин Будимир Алексић рекао је да најаве тзв. ЦПЦ нико не схвата озбиљно. Он је агенцији МИНА рекао да је “ЦПЦ средство притиска у рукама режима на Митрополију црногорско-приморску, односно на православну цркву у Црној Гори.” Демократска српска странка је оценила да је Вучинићева најава претња миру и правном поретку и позвала државне органе, "поготову полицију", да поступе према закону.

Извор: www.vijesti.cg.yu - Д.Ј.

ПРЕДСТАВЉАЊЕ САБРАНИХ ДЕЛА
СВЕТОГ НИКИТЕ РЕМЕЗИЈАНСКОГ

Јуче је, у 19 часова, у Библиотеци града Београда (Дворана уметности), представљено капитално издање Сабраних дела Светог Никите Ремезијанског, у преводу са латинског језика. Ова врло битна књига не само за историју, богословље и археологију, већ и за културу на балканским просторима, угледала је светлост дана захваљујући Друштву љубитеља манастира Дивљана, код Беле Паланке, где је и живео и богословствовао Свети Никита Ремезијански (Белопаланачки). Књига је двојезична (српски и латински текст) са критичким апаратом, а у уводу су две студије о Светом Никити.

На представљању Сабраних дела говорили су: Преосвећени викарни Епископ хвостански Г. Атанасије, проф. др. Александар Јовановић, протојереј-ставрофор др Радомир Поповић, Живота Јоцић и Душица Петровић, преводилац.

Преосвећени викарни Епископ хвостански Г. Атанасије се најпре осврнуо на вредност рада приређивача овог капиталног издања и допринос богословљу Цркве Христове, јер су списи Светог Никите врло битни за богословску мисао, како ондашњу тако и савремену. Свети Никита се борио против јеретика, а врло предано је радио на ширењу Хришћанства и на крштавању незнабожаца. Пошто је Никита живео у IV веку, узбурканом веку тражења Истине, запажа се његова преданост у брањењу Никејске вере, али  и познавање теологије Другог васељенског - Цариградског сабора, која ипак није експлицитно изражена у његовим списима. У том периоду, хришћански свет се поделио на две хемисфере – латинску и грчку, а Свети Никита је и по језику којим је писао и по богословљу припадао првој хемисфери. Велики допринос списа Светог Никите јесте методологија уцковљавања људи, што га ставља раме уз раме са Светом Кирилом Јерусалимским. Његове беседе јасно говоре о вери у Христа, крштењу и Светим тајнама. Својом ревносном борбом против разних јеретика из ранохришћанског периода, а посебно Арија и његовог следбеника Фотина Сирмијумског, Свети Никита се уклапа у богословље Светих Кападокијаца. Даље, Свети Никита је врло битан јер у својим делима износи мудрост и начин приступања Богу, као и начин личног богопознања. На крају излагања, Преосвећени Владика Атанасије је истакао леп и стилски дотеран превод са латинског, а затим се захвалио приређивачима и свима који су учествовали у објављивању овог капиталног дела.

Господин Живота Јоцић, који је говорио у име Друштва љубитеља манастира Дивљана, прво је истакао важност духовне и материјалне обнове манастира Дивљана и уопште белопаланачког краја који је у античко доба био врло напредан и на пољу културе и економије. Он је нагласио да Никиту својатају разни народи, управо због тога што је био вредан мисионар, пастир и писац. Писао је на латинском, односно до нас су стигли само његови списи на латинском језику, јер су све земље тог дела Римског Царства биле на латинској хемисфери и латински језик је био службени језик тог дела Царства. Доказ да је његов рад био врло поштован јесте и тај што је његов Символ вере прочитан на сабору у Ниму, проглашен за званичан Символ вере целе Галије. Његова Химна Тебе Бога хвалим постала је најпознатија хришћанска песма, читана је приликом крунисања многих царева и краљева (нпр. краља Александра), за њу су музику компоновали Хајдн, Моцарт, Мокрањац и многи други. Његове беседе су припојене корпусу Светог Амросија Миланског због важности и лепоте стила. “Својатају га Немци јер је покрштавао Готе који су били у пролазу кроз Балкан. Французи га хоће зато што је био на два сабора у Француској; Италијани јер је био неколико пута у посети папи и Павлину из Ноле; Румини јер је покрштавао Трачане; Бугари јер је покрштавао Бесе…” Због свега изреченог требало би да се вратимо Светом Никити, а не да га заборављамо.

Проф. др Александар Јовановић је у свом кратком, али језгровитом излагању навео неколико претпоставки којима будућа наука треба да се бави. Посебно је занимљиво то што је Никита био полиглота, што може да укаже на његово порекло. Никита је побијао све јереси тако да је био упознат са савременим дешавањима у Царству. Покрштавао је Бесе који су били упорни у паганству и жртвоприношењу што показује Никитину снагу и смирење. Све претпоставке које су изнете су предлог за даља истраживања о Светом Никити из Ремезијане.

Душица Петровић, преводилац, истакла је да је сам рад на превођењу био веома леп јер су Никитини списи писани јасним и стилски одређеним језиком. Она је преводила са латинског текста који је издао познати немачки теолог и филолог Клаус Гамбер. Списи су били подељени у четири групе, и она је исту поделу оставила у српском преводу. Једину недоумицу гђа. Душица Петровић је имала код списа о Палој девојци који је писан другачијим стилом и има другачији тон од свих Никитиних списа.

На крају је протојереј-ставрофор др Радомир Поповић, у својству приређивача, нагласио да је радостан што се Свети Никита вратио кући. Овај подухват је веома битан због богатства културе и богословља на балканским просторима. У краћем излагању, наглашено је да је Никита био монашки тип човек, али човека реалног и свесног времена у коме живи и ствара. Радио је у пасивним крајевима, али је успео да уради, за неке, немогуће – да покрсти незнабошце и шири Хришћанство. На крају, о. Радомир је истакао да очекује добронамерне критике које би довеле до другог допуњеног издања Сабраних дела Светог Никите из Ремезијане.

BACКPCEЊE XPИСТOВO У ЦРКВИ CВЕТОГ CAВЕ У GREENSBOROUGH (MELBOURNE)

У данима који су предходили празнику Христовог Васкрсења црквa Cветог Caве y Гpинзбapи билa је претесна да прими све оне који су дошли да дочекају Живог и Васкрслог Господа. Почевши од Лазареве суботе у којој су најмлађи песмама хвале најсвечаније дочекали улазак Господа Исуса Христа у Јерусалим, и са вpбoвим гранчицама у рукама заједно са своjим свештеником клицали Осана! Благословен који иде у име Господње, пpeкo пpaзникa Цвeти, пa Велики Четвртак, Велики Петак и Велика Субота донели су кроз jеванђељска казивања једaн сасвим другачији oceћaj који је својствен само oвим данима.

На велики четвртак у 19 часова звук клепала означио је почетак бденија на којем су прочитана дванaест јеванђеља, да би се у петак изјутра почело са царским часовима као наговештајем голготске жртве. Свечано изношење и целивање плаштанице на Велики петак почело је у 19 часова кoje je слyжиo Његово Преосвештенство Bлaдикa аустралијско-новозеландски Г. Иpинej.

У вечерњим сатима певане су статије, са трократним опходом епископa и народa са плаштаницом око храма. Нa Велику суботу, Литургија је служена у 10 часова нa кojoj je вeлики бpoj пpишao Свeтoj чaши нa причешћe, а yвeче на Васкрс богослужење је започело Васкршњим јутрењем тачно у поноћ, a сyтpaдaн служена je Света Литургија, на којој сy oсвeћeнa васкршњa jaja.

Ђакон Владислав Шиповац

Извор: Епархија аустралијско-новозеландска

СВЕТА ЛИТУРГИЈА У КАТЕДРАЛИ СВЕТОГА НИКОЛЕ, ЛОС АНЂЕЛЕС

На Светлу Среду, у Саборној цркви Светога Николе у Лос Анђелесу (Антиохијска Патријаршија) служена је Света Архијерејска Литургија, са тројицом епископа: Епископ Лос Анђелеса и Запада Јосиф (Антиохијска Патријаршија), Епископ Берклија Бенџамин (Америчка православна Црква) и Епископ Западноамерички Максим (Српска Православна Црква).

Епископ Јосиф је као домаћин позвао епископе на саслуживање, а Светој Литургији су присуствовали сви свештеници из његове епархије са својим породицама, као и благочестиви народ.

Јутрење је почело у 9,30 часова, а Литургија у 10 часова, током које је извршена хиротесија за чтеца, и облачење у расу једног послушника. Литургијску беседу о јављањима Васкрслога Христа произнео је Епископ Западноамерички Максим после читања Јеванђеља. Епископ Јосиф је на крају Литургије обавестио присутне о јучерашњем историјском сусрету четворице Православних Епископа на Западу Америке. После евхаристијског славља уследила је трпеза љубави.

Протојереј Никола Чеко је све присутне свештенике и народ обавестио о предстојећем сусрету свештенства Српске Православне Цркве у Америци и Канади који ће се одржати у Лос Анђелесу, 30. и 31. маја ове године. Истакао је значај посете Епископа Атанасија, умировљеног Захумскохерчеговачког и свештеника Стаматиса Склириса (иконописца). Позвао је свештенике да дођу на предавања свеправославног карактера.

На Светли Уторак у Лос Анђелесу су се састали сви канонски Православни Епископи: Митрополит Сан Франциска Герасим (Васељенска Патријаршија), Епископ Лос Анђелеса и Запада Јосиф (Антиохијска Патријаршија), Епископ Бенџамин (Америчка православна Црква), Епископ Западноамерички Максим (Српска Православна Црква). Иницијатор сусрета био је Епископ Јосиф, а сусрету су присуствовали по један свештеник из сваке Епархије V. Rev. Great Economos Michel Najim (St. Nicholas Antiochian Cathedral), V. Rev. John Bakkas (St. Sophia Greek Cathedral), V. Rev. Michael Senyo (Holy Virgin Mary OCA Cathedral), V. Rev. Nikola Ceko (St. Stephen Serbian Cathedral).

Сусрет је почео појањем васкрсног тропара и благословом за ручак. После ручка који је почео молитвом и куцањем васкршњима јајима, уследио је разговор. Било је речи о 5 најважнијих тема: заједничко служење сваке године на Недељу Православља, било у јужној, било у северној Калифорнији; организовања богословских семинара за свештенике и мирјане; саслуживање у епископским седиштима, током којих би началствовао епископ-домаћин; и да ће јединство Православља ојачати кроз заједничка служења, међусобно дружење, семинаре и братску подршку, а следећи сусрет је заказан за јули месец у Сан Франциску.

Извор: Епархија западноамеричка

ОПЉАЧКАН СВЕТОЈОВАНСКИ ХРАМ У СОМБОРУ

У суботу, 7. априла, око 22,00 часа, опљачкан је храм Рођења светог Јована Претече у Сомбору. Провалници су обили браву на улазним вратима и однели новац из туторског стола.

У овом вандалском чину поломљен је часни крст на царским дверима и оштећена ризница у којој се чувају свети сасуди.

презвитер Бранко Вујиновић,
настојатељ Светојованског храма у Сомбору

Извор: Епархија бачка

ХУМАНИТАРНИ КОНЦЕРТ ЗА ДОВРШЕТАК РАДОВА НА СПОМЕН ХРАМУ СВЕТОГ САВЕ

У среду, 11. априла) у 12 сати, у галерији Пословног центра „Ђуро Салај“, одржана је Конференција за медије поводом Великог добротворног концерта Јована Маљоковића и Балкан салса бенда, који ће бити одржан у суботу, 14. априла, са почетком у 20 часова, у Великој сали „Академије 28“, у Немањиној 28.

На конференцији за штампу овај догађај су најавили: Иван Ковачевић, генерални директор „Ђуро Салај“; проф. др Војислав Миловановић, протонеимар Храма св. Саве на Врачару; Јован Маљоковић, лидер Балкан салса бенда; Милан Пурић, координатор одбора за организацију концерта.

Директор Ковачевић је, између осталог, рекао да: „...Ђуро Салај“ у будућности има у плану сличне добротворне акције које ће бити намењене помоћи довршетку Храма, а овај концерт представља почетак тих акција.“ Ковачевић је истакао и да је „велика сала овог пословног центра сала на располагању свим уметницима који искажу жељу за оваквим добротворним пројектом“, и позвао све институције уметности и културе да следе овај пример, и покрену сличне акције за Храм.

Јован Маљоковић је изразио задовољство што, на иницијативу руководства центра „Ђуро Салај“, има прилику да помогне изградњу Храма, и позвао све своје колеге – музичаре и уметнике, да организују сличне акције. „У суботу, на концерту, имаћете прилику да чујете моју најновију музику, која је представљена и на недавно издатом дуплом ЦД-у, али и врхунске џез-солисткиње.“ Лидер Балкан салса бенда је рекао да се овим добротворним концертом и култура диже на виши ниво.

Протонеимар Храма Војислав Миловановић је, у име Синода Српске Православне Цркве и градитеља Храма, изразио дубоку захвалност руководству „Ђуро Салај“ и Јовану Маљоковићу, рекавши да је ово „први случај да иницијативу за добротворну акцију за Храм покрене и неко други, тј. нека друга институција, а не само Српске Православна Црква, Друштво за подизање Храма или Канцеларија протонеимара“. Протонеимар Миловановић је истакао и да ова акција не доноси само драгоцену новчану помоћ Храму, већ подсећа Београђане, као и народ целе наше земље, на значај подизања овог Спомен-храма Светом Сави – у историјском, културном и националном смислу. Такође, присутне је упознао са тренутним радовима у Храму, и објаснио који радови тек предстоје. Протонеимар Храма је позвао све поштоваоце квалитетне музике, самим тим и џез-музике, коју изводи Јован Маљоковић са својим бендом, да дођу на концерт, и уживајући у њему помогну и градњу Храма светог Саве на Врачару.

Пословни систем ''Ђуро Салај'' АД, поводом највећег хришћанског празника Васкрсења Христа Спаситеља, организује Велики Добротворни концерт Јована Маљоковића и Балкан Салса Бенда, у Великој сали ''Академија 28'' (Ул. Немањина 28), у суботу, 14. априла 2007. са почетком у 20 часова. Концерт се реализује уз сагласност Канцеларије протонеимара Храма св. Саве на Врачару - проф. др Војислава Миловановића, и Друштва за подизање Храма.

Укупан приход од продаје улазница намењен је завршетку радова на изградњи Храма светог Саве у Београду. Цена улазнице је 400 динара, и могу се купити на благајни ''Ђуро Салај'', или резервисати путем телефона: (011) 3619 223.

Пословодство и запослени у Акционарском Друштву ''Ђуро Салај'', полазећи од просветитељског карактера делатности свога предузећа, оличеног у традицији дугој више од пола века, и следећи главни идеал монаха Саве Немањића: ''Вера у Бога и Служење Њему и ближњима, љубав и милосрђе, и кроз веру просвећивање и морално очвршћивање себе и свога народа'', подсећају на чињеницу да је ово година у којој српски народ обележава осам пуних векова од преношења моштију Светог Симеона Мироточивог, са Свете Горе у Србију. Над моштима овог утемељивача српске државности, архиепископ Сава је измирио браћу Стефана и Вукана, заветујући тако свеукупан српски народ на очување јединства народа и државе.

Овом акцијом изражавамо осећање дужности према светитељу, просветитељу и заштитнику српског народа - Светом Сави, и планирамо да овај концерт буде први у низу акција за помоћ довршетку Храма св. Саве на Врачару.

Јован Маљоковић је један од наших најуспешнијих џез музичара, који је већ дуго у самом врху домаће џез музике. Као врсни тенор-саксофониста, композитор и аранжер, са својим бендом је наступао на свим домаћима фестивалима у земљи, али и у Еворпи, на Куби, итд. Снимио је осам ауторских албума. Инспирацију за своју музику црпи и из домаће традиције, и тако успешно ствара фузију различитих стилова и поднебља. Бенд Јована Маљоковића наступа последњих пет година, а у њему, поред Јована Маљоковића (саксофон), свирају и: Немања Бановић (труба), Драган Ћалина (клавијатуре), Иван Илић (тромбон), Горан Потић (гитара), Славиша Павловић-Стенли (бас гитара), Миодраг-Ђино Маљоковић (бубњеви).  На овом концерту наступиће и даме (вокали): Ивана Котов, Анћелка Симић, Јелена Теунис и „Соул систас“.

Имајући у виду историјску, културну и националну вредност Храма и његов значај за потомство, позивамо Вас да нам се придружите у овој племенитој акцији и својом донацијом помогнете што бржи завршетак Храма светог Саве на Врачару.

Извор: Канцеларија Протонеимара Спомен-храма Светог Саве на Врачару

ЕПИСКОП ЛУКИЈАН У МИРКОВЦИМА

Јуче на светлу среду 11. марта, Преосвећени Епископ осечкопољски и барањски Г. Лукијан уз саслужење десет презвитера и епархијског ђакона Драгaна Сердара служио је Свету Архијерејску Литургију у винковачком приградском насељу Мирковци.

Његово Преосвештенство Епископ Лукијан је у току Архијерејске Литургије одликовао протонамесника Ђорђа Ковачевића чином протојереја.

Епископ Лукијан је новом протојереју пожелео да буде и даље ревносни слуга Божији у винограду Господњем. Присутне вернике је замолио да заједно у сарадњи с својим парохом наставе радити и у складу с својим могућностима помогну у обнови цркве и заветне капеле светог великомученика Пантелејмона у Мирковцима.

Извор: Инфо служба Епархије осечкопољске и барањске

ОСЛОБАЂАЈУЋА ПРЕСУДА ЗА ВЛАДИКУ ЈОВАНА

Основни суд у Велесу донио је ослобађајућу пресуду за Архиепископа охридског и Митрополита скопског Г. ЈОВАНА, кога је македонско тужилаштво теретило за наводно присвајање новца у вријеме док је био на челу три епархије канонски непризнате Македонске цркве, јавио је дописник Срне из Скопља.

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2007 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
info@spc.yu