Информативна служба
Српске Православне Цркве

13. април 2007. године

ПРЕДСЕДНИК ТАДИЋ РАЗГОВАРАО СА ФИЛИПОМ ВУЈАНОВИЋЕМ О ЗАШТИТИ ИМОВИНЕ СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ У ЦРНОЈ ГОРИ

Председник Србије Борис Тадић у телефонском разговору са црногорским председником Филипом Вујановићем изразио је забринутост због најаве тзв. Црногорске православне цркве да ће преузети имовину Митрополије црногорско-приморске Српске Православне Цркве и затражио да Црна Гора заштити имовину Српске Православне Цркве.

У саопштењу Прес службе председника Србије наводи се да је Тадић од председника Вујановића добио уверавања да ће то бити учињено.

Представник канонски непризнате Црногорске православне цркве Стево Вучинић најавио је раније да ће присталице те организације одмах после Васкрса почети да преузимају цркве и манастире од Митрополије црногорско-приморске, односно Српске Православне Цркве.

Вучинић је рекао да ће одлука о преузимању цркава, уз помоћ или без помоћи државе, бити донесена на седници "Митрополијског савета ЦПЦ", која ће бити одржана 14. априла.

Он је поручио да ће то бити учињено "без обзира на очекивани отпор свештеника и присталица Митрополије црногорско-приморске и Српске Православне Цркве".

Црногорски председник Филип Вујановић рекао је у уторак, 10. априла, да је обавеза државе Црне Горе да штити својину Митрополије црногорско-приморске.

"Обавеза свих предсједника држава и свих који се налазе на државним функцијама је да знају да је правни и економски основ сваке државе поштивање и гаранција права својине. Како то свака држава треба да чини, тако је и Црна Гора обавезна да спријечи сваку узурпацију својине", рекао је Вујановић новинарима.

У СРПСКОМ ПОДВОРЈУ У МОСКВИ ОРГАНИЗОВАН ПРИЈЕМ ЗА ПРЕДСТАВНИКЕ ПОМЕСНИХ ПРАВОСЛАВНИХ ЦРКАВА

У среду Светле седмице, 11. априла, Преосвећени викарни Епископ моравички Г. Антоније, представник Српске Православне Цркве при Московској Патријаршији, организовао је Васкршњи пријем за представнике Помесних Православних Цркава који пребивају у Москви - Епископа Нифона, представника Антиохијске Православне Цркве; Архимандрита Игнатија из Бугарске Православне Цркве; и Архимандрита Закхеја, представника Америчке Православне Цркве.

Владика Антоније сличан пријем организује и за представнике других помесних Цркава који због својих обавеза нису могли да присуствују пријему у среду. То су представници Александријске Православне Цркве - Епископ Атанасије, Јерусалимске Православне Цркве - Архимандрит Стефан и протојереј Алексеј Јушченко, представник Православне Цркве Чешке и Словачке.

Према www.st-catherine.ru приредила Инфо служба СОЗ-а Епархије зворничкотузланске

ИНТЕРНЕТ ПРЕЗЕНТАЦИЈА ЕПАРХИЈЕ ОСЕЧКОПОЉСКЕ И БАРАЊСКЕ МЕЂУ НАЈПОСЕЋЕНИЈИМА У ХРВАТСКОЈ

Интернет презентација епархије осечкопољске и барањске је у недељи између 26. марта и 9. априла 2007. године постигла рекорд у посећености. Приметно је да су хрватски медији Јутарњи и Вечерњи лист с похвалом писали о представљању ове странице на Интернету. У тих неколико дана, страницу је посетило преко 3.000 корисника.

Све информације о животу и раду наше Цркве на простору источне Хрватске можете читати на страници:

www.eparhija-osjeckopoljskabaranjska.hr

Интернет презентација је урађена са благословом Његовог Преосвештенства Епископа осечкопољског и барањског Г. Луикијана, а њен је главни уредник протојереј Предраг Азап, парох винковачки и први човек Инфо службе Епархије.

Извор: Инфо-служба епархије осечкопољске и барањске

ПРАВОСЛАВЉЕ У КИНИ

Његова Светост Патријарх московски и све Русије Г. Алексије говорио је о врло тешким условима у којима раде и живе православци у Кини, у јубиларној 50. години од када је Московска Патријаршија дала аутономију Кинеској Православној Цркви. Православна Црква у Кини слави свој јубилеј немајући ни епископа, ни свештеника, који су родом Кинези; тако да су Свете Литургије за Васкрс ове године служили свештеници из Руске Православне Цркве. Светој Литургији у Пекингу присуствовало је више од 120 православних верника, а у литији око Генералчног конзулата Русије у Шанјагју било је преко 300 верника. У градовима Женшену и Гуанжоу на Светим Литургијама је било православних Кинеза, Срба, Украјинаца, Румуна, Француза и Американаца. У хонкошкој Цркви Светог Петра и Павла служио је протојереј Дионисије Поздњајев.

Руску црквену мисију у Кини је установио руски цар Петар Велики 1712. године, и радила до 1954. године када је затворена из политичких разлога. У том периоду саграђено је око 100 цркава широм Кине. Пре педесет година Свети Синод Руске Цркве основао је аутономну Кинеску Православну Цркву, а за Епископа пекиншког хиротонисан је Василије Шуанг (+1960). Отац Александар Ду је последњи Кинез свештеник је преминуо у Пекингу 2003. године.

Према сведочанствима у Кини има 9.000 и 15.000 верника Православне Цркве.

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2007 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
info@spc.yu