Информативна служба
Српске Православне Цркве

16. април 2007. године

НОВА КЊИГА-ЗБОРНИК ЕПИСКОПА АТАНАСИЈА ЈЕВТИЋА
О БОЖАНСТВЕНОЈ ЛИТУРГИЈИ

ЕПИСКОП Атанасије (Јевтић)


ХРИСТОС НОВА ПАСХА
БОЖАНСТВЕНА ЛИТУРГИЈА 1
Свештеносужење, Причешће, Заједница
Богочовечанског Тела Христовог
изд. Хиландар, Острог, Тврдош
Београд-Требиње 2007, 535 стр.

Благословена 2007 година у Цркви је с правом названа јубиларном годином Светог Јована Златоуста, чија је Света Литургија у најширој употреби на Православном Истоку, јер се ове године навршава 1600 година од упокојења овог великог Светитеља и цариградског Архиепископа.

Наша помесна Црква се укључила у обележавање овог јубилеја трудом Његовог Преосвештенства богољубивог г. Атанасија Јевтића, бившег Епископа Захумско-херцеговачког, нашег дугогодишњег професора патрологије и, својевремено, декана Богословског Факултета у Београду.

Ова књига, у првом делу, садржи богат увод о Литургији, затим преводе светоотачких текстова о Светој Евхаристији од најстаријих апостолских отаца, и даље отаца другог и трећег века, преко кападокијаца и познијих византијских ерминевтичара и литургичара, све до Светог Саве српског, а у другом: поретке-уставе Светих Литургија на основу настаријих сачуваних грчких и словенских рукописа и преписа Свете Литургије, као и најстаријих сачуваних богослужбених књига.

МАКЕДОНСКИ ПАРЛАМЕНТАРЦИ КОД МИТРОПОЛИТА НИКОЛАЈА

Његово Високопреосвештенство Митрополит дабробосански Г. Николај јуче је у Сарајеву примио делегацију Парламента Републике Македоније, коју је предводио предсједник, г. Љубиша Георгијевски.

Након срдачне добродошлице, Митрополит Николај је представницима македонског Собрања укратко изложио историјат Дабробосанске митрополије и тешкоће у којима се она сада налази, изразивши, ипак, оптимизам и наду на побољшавање прилика у којима се данас налазе православни у Босни и Херцеговини.

Током разговора поменут је и проблем православне јерархије у расколу у Републици Македонији. Саговорници су се сложили да је у интересу братских народа, Срба и Македонаца, као и грађана држава у којима живе, да се дијалог настави, како би се отворена питања решавала на обострано задовољство, а највише у корист јединства цјелокупне Цркве Христове.

Господин Георгијевски је нагласио да је Република Македонија секуларна држава и не меша се у црквена питања, али жели да учествује у налажењу пута ка превазилажењу оваквих и сличних проблема.

Извор: Митрополија дабробосанска

НЕМОЋ ПРИСТАЛИЦА РАСПОПА ДЕДЕЈИЋА

Присталице распопа Дедејића из очигледне немоћи све више покушавају да екстремним и конфликтним наступима скрену пажњу на себе, оценио је шеф Кабинета Митрополита Црногорско-приморског протојереј Радомир Никчевић, коментаришући окупљање «митрополијског савета» организације проклетству предатог распопа Мираша Дедејића.

«То се све више види, поготово откад је Црна Гора постала независна држава, јер су се они надали да ће њеним осамостаљењем постати значајан фактор и институција. Они су увидјели да их релевантни државни органи не уважавају на начин на који би они жељели, чак ни као озбиљну институцију, а камо ли као Цркву», рекао је он.

Он је рекао да распопове присталице оваквим наступима сада покушавају да утичу на одлуке политичке елите у Црној Гори и да на тај начин на мала врата постану званични фактор у држави. «Ми у Митрополији Црногорско-приморској вјерујемо да је ово последњи покушај угрожавања и црквеног поретка и закона Републике Црне Горе. Чули смо да је данас било и вријеђања највиших државних функционера и пријетњи из тог њиховог такозваног савјета, чиме се врши медијски пресинг на грађане Црне Горе».

«Ове и пређашње њихове одлуке Митрополију Црногорско-приморску не обавезују нити је интересују», подвукао је отац Радомир и додао да црногорска и свеукупна јавност морају да знају да «ниједан рашчињени свештеник из ове или сличне групације и секте не може ући ни у један храм Митрополије нити стати на посјед наше Митрополије».

«Наше свештенство то неће дозволити нити ће вјерни народ то дозволити, а неће дозволити ни Светиње које су очували наши преци у тежим временима од данашњих. Ми ћемо те Светиње свакако сачувати и одбранити свим дозвољеним средствима, без обзира на цијену коју та одбрана буде подразимијевала», закључио је шеф Кабинета Митрополита Црногорско-приморског.

Извор: Светигора прес - Р.В.

СВЕТА ЛИТУРГИЈА НА ХАВАЈИМА

У светлу Суботу, у храму Светог цара Константина и царице Јелене, у некада основаној српској мисионарској парохији у Honolulu, на Хавајским острвима (која географски припадају полинезијским острвима), служена је пасхално-ваптизмална Света Литургија у мисионарској парохији Св. цара Лазара Косовског. Литургија је почела крштењем девојчица Катерине и Емилије. У храму се окупило педесетак православних Срба, а за певницом је одговарао хор под руководством куме Колете Wiul, Српкиње. Кршавали су свештеници Блашко и Јован, а еп. Максим је обавио тајну миропомазања.

У литургијско-крштењској поуци Еп. Максим је заблагодарио Господу на овом дару - увођење у Цркву нових чланова на Хавајима, подсетио на значај Васкрсења Христовог, и пожелео да ова обновљена парохија напокон заживи обећавши већу помоћ од Епархије у будућности на овом најизолованијем архипелагу на свету (удаљен од САД 2000 миља). Литургија је служена после низа од више година (вероватно није служено од 1995. године). После службе у црквеној сали је организована трпеза љубави, где се разговарало о будућности.

Благодарност је упућена домаћим православним Грцима, оличиним у епитропу Димитрију Ксикису. Епископ Максим је за нове администраторе парохије поставио о. Блашка и о. Јована. У Недељу Антипасхе, или Томину Недељу, 15. априла 2007. године служиће се такође Света Литургија и биће крштене две особе, један Хавајац и једна Мексиканка-Американка. Иначе, Хаваје је по први пут посетио Епископ западноамерички Максим у пратњи протојереја Блашка Параклиса, јеромонаха Јована (секретара Западноамеричке епархије), и Борислава Петрића, дипломираног теолога. Током ове посете осим субоње биће служена и Недељна Литургија у Грчкој православној цркви Св. цара Константина и Јелене. Сагласност за служење добијена је и од Митрополита Сан Франциска г. Герасима.

Циљ ове посете је да се установи стање ове српске мисионарске парохије, као и могућности за обнову, даљи опстанак и рад. Парохија на Хавајима основана је деведесетих година прошлог века, од стране Епископа Хризостома (данас владике Жичког) скупа са тадашњим секретаром западноамеричке епархије Блашком Параклисом (њом је једно време администрирао прота Петаковић долазећи повремено ради служења Литургије, крштења и венчања). По доласку на аеродром у Хонолулу (главни град Хаваја), госте су дочекали Коста Војновић, Борко Ијачић, Драган, Владимир, Сава..., и по традиционалном хавајском обичају окитили их венцима хавајског цвећа.

У суботу вече епископ је са пратњом посетио малену руску православну парохију у Хонолулу и присуствовао вечерњем богослужењу, које је предводио о. Анатол Јовин (рођен у Лесковцу), некадашњи професор славистике. Парохијани су малобројнији од Срба, али имају своју капелу, свештеника (у пензији) и добру вољу за напредовањем.

У недељу Антипасхе, Света Литургија је почела у 10 часова. У грчком православном храму Св. Константина и Јелене окупило се преко 100 верника, међу којима је било Грчких, Српских, Америчких, Руских, Бугарских, Хавајских и других верника.

Одговарао је домаћи хор на грчком, енглеском и црквенословенском језику, а епископ Максим се на крају обратио свима на неколико језика, подсетивши на значај јеванђелског догађаја када је Апостол Тома кроз неверовање био доведен до најексперименталнијег уверења и провере Христовог Васкрсења. После Литургије је у црквеној сали било послужење, а деца из локалне заједнице су играла традиоционална грчка кола.

У недељу поподне у истоме храму обављено је Крштење Tiffany (Miller-Sasic) и Duane (Snay), који су добили и нова имена Милица и Лазар. Они су дуго ишчекивали дан властитог крштења али због одсуства свештеника жеља им није била испуњена. Тим поводом окупило се педесетак православних, највише Срба али других националности, који живе и раде на Хавајима. Крштењску поуку упутио је епископ Максим. После Крштења, сви присутни су били позвани на прославу, а том приликом је одржан и састанак новоизабране управе коју су епископ и свештеник представили окупљеном народу. С обзиром да је парохија посвећена Светом Великомученику Лазару Косовском, певала се песма "Јечам жњела Косовка девојка". Потом су се сви заједно сликали за успомену.

Извор: Епархија западноамеричка (фотографије – Борислав Петрић)

ВЛАДИКА ЈЕФРЕМ ОСВЕШТАО ТЕМЕЉЕ НОВОГА ХРАМА У ЧЕЛИНЦУ

Његово Преосвештенство Епископ бањалучки Јефрем 14. априла у Челинцу освештао је темеље новог храма посвећеног Светом арханђелу Гаврилу.

Владика Јефрем благословио је све приложнике храма, посебно кумове темеља - министра финансија Александра Џомбића и Мишу Кузмановића. Будући да ће нова црква у Челинцу бити и спомен-храм посвећен српским борцима, Епископ Јефрем служио је и парастос за покој њихових душа. Освештању темеља храма и парастосу присуствовало више хиљада верника, међу којима су биле и бројне личности из привредног, политичког и културног живота Републике Српске. Представници Борачке организације Челинац положили су венце на темељима где ће бити олтар.

Преосвећени Владика бањалучки Јефрем позвао све вернике Челиначке парохије да уграде своју циглу у овај храм, чија градња траје од јесенас. "Овај монументални храм, који сада себи градите биће украс овог мјеста и у потпуности ће да одговара потребама вјерника. А народ православни без својих храмова у духовном погледу готово да ништа не може урадити", рекао је владика Јефрем.

Владика Јефрем је подсетио да је Српска Православна Црква кроз историју дијелила судбину свога народа. Некадашњу цркву у Челинцу усташе су порушиле 1941.године, а њеног свештеника Николу Пејовића протјерале. Садашња црква посвећена Сретењу Господњем не може одговорити потребама верника у овом месту.

Извор: Инфо служба СОЗ-а Епархије зворничкотузланске

ОСВЕЋЕЊЕ ТЕМЕЉА ХРАМА ПОКРОВА ПРЕСВЕТЕ БОГОРОДИЦЕ
У ВЕЛИКОМ РАДИЋУ

У суботу по Васкрсу 14. априла о.г. Његово Преосвештенство Епископ бихаћко-петровачки Г. Хризостом освештао је темеље новог храма Покрова Пресвете Богородице у Великом Радићу, Општина Босанска Крупа.

Нови темељи урађени су на месту где је постојала црква из 1878.године, а спаљене и уништене 1941.године од када није обнављана и где је до овог времена постојало црквиште некадашње парохијске цркве.

Кум темеља био је Господин Младен Лонић са супругом Миленом из Великог Радића.

Епископ се захвалио Одбору за изградњу на челу са Господином Лазом (Миле) Ковачевић који су озбиљно и савесно схватили изградњу храма, те је похвалио кума темеља Господина Лонића и захвалио му се на досадашњој помоћи.

На освећењу темеља био је присутан и начелник општине Босанска Крупа Господин Грошић са својим сарадницима. Након освећења темеља организована је трпеза љубави за присутне гдје се прославио овај изузетно важан догађај за овај крај. Овај догађај медијски су пропратили Радио Телевизија Републике Српске и Радио Телевизија Унско-Санског Кантона.

Протонамјесник Карађорђе Дерајић

Извор: Епархија бихаћко-петровачка

СВЕЧАНОСТ У БОРОВУ НАСЕЉУ

Свету Архијерејску Литургију у присуству многобројних верника у зидинама храма светог краља Стефана Дечанског у Боровом Насељу који је у изградњи, служио је јуче Његово Преосвештенство Епископ осечкопољски и барањски Г. Лукијан.

Борово Насеље је настало почетком двадесетог века. Парохија је основана 1992. године. Богослужења се иначе обављају, од 28. 06. 1996. године, у изнајмљеном импровизованом простору, унутар вишенаменске боровонасељске зграде ''Раднички дом''.

На данашњој Светој Литургији, Епископ Лукијан је за досадашњи труд и рад у винограду Господњем, доделио чин Протојереја пароху Слободану Блажићу.

Епископ је изразио радост због данашњег сусрета с верницима ове парохије, јер је овде уложено много материјалног труда, али и љубави и племенитости да се отпочне с изградњом ове нове цркве у Епархији осечкопољској и барањској.

Захвалан сам Богу, што након великих искустава разарања недавнога рата можемо бити сведоци нових градњи, рекао је Епископ Лукијан.

Лепој црквеној свечаности допринео је и својим појањем Хор Српског певачког друштва Јавор из Вуковара под дириговањем протојереја-ставрофора Ратомира Петровића.

Извор: Инфо служба Епархије осечкопољске и барањске

БОЈА ЈЕ ПЛАВЕТНА НАДЕЖДЕ ЗНАМЕЊЕ

У суботу, 14. априла 2007. године у Конаку књегиње Љубице у Београду, отворена је изложба графика Вељка - Веље Михајловића „Манасија“.

Циклус „Манасија“ састоји се од 30 графика. Ово је 104. изложба Вељка Михајловића, а 30. а самостална у Београду.

Пре шест векова Деспот Стефан Лазаревић је поставио темеље манастира Манасије са црквом посвећеном Светој Тројици. Дванаест година је трајала изградња, а онда је заблистала лепота која је, упркос свим најездама варвара, освајача, разарања, пустошења, сеоба и паљевина, претрајала до наших дана да сведочи о вери, духу и господству. Векови страдања нису могла да униште узвишени дух Манасије, који позива на молитву и стварање. И управо се тако доживљавају графике Вељка Михајловића, као принос, дар Божји из руку уметника.

У каталогу који прати изложбу господин Бранислав Тодић је написао: „Вељко Михајловић има изузетан дар да у теми којој се посвећује открије оно што је у њој најбитније, што је њен препознатљив знак и кључ за њено разумевање. У његовом претходном графичком циклусу то је била пурпурна боја жичких фасада, а овде је то плава у најразноврснијим видовима, допуњена накнадно додатим златом. То никако није случајно, јер оно што превлађује на фрескама у Манасији, што их издваја од сродних дела и по чему се оне памте, јесу скупоцени плави азур и злато, који су озаривали њене зидове у непоновљиво фином складу.  ... Манасији и њеним фрескама Михајловић нипошто не прилази као кописта; њихова лако постигнута препознатљивост служи му само као основа и оквир, одакле он заправо почиње да гради своју слику, модерну у сваком погледу и само њему својствену.

Ова изложба убедљиво показује да уживљавање у велика дела прошлости, њихово дубоко разумевање и стваралачко преобликовање остају трајно опредељење Вељка Михајловића. А по томе он је ненадмашан у савременој српској графици.“

Још једна од вредности ових изванредних графика је то што сведоче о трајању Манасије, живог молитвеног дома. На сликама су и монахиње, задубљене у молитву. Ненаметљиво, као што су и оне саме, тек се назиру фигуре стопљене са фрескама. Тихе, смерне, а стамене у вери и неодступне у молитви.

Гледајући Вељине графике посетилац може снажно да осети речи старог песника: „боја је плаветна надежде знамење.“, и да сјај злата није израз моћи и богатства, већ сведочење о вредностима које не пролазе.

О ВАСКРСУ ИЗАШАО НОВИ БРОЈ ЧАСОПИСА ЕПАРХИЈЕ БРАНИЧЕВСКЕ - САБОРНОСТ

О Васкрсу 2007. године изађао је из штампе часопис Епархије браничевске Саборност.

Из садржаја издвајамо Уводну реч Литургијска година, ХРИСТОС ВАСКРСЕ!, Хроника црквеног живота, Интервју са г. Радомиром Петровићем - "ЧАСТ МИ ЈЕ ШТО САМ ЗА ВЕРУ И ЦРКВУ СТРАДАО", Горан Илић - ХРОНИКА ЦРКВЕНОГ ЖИВОТА (јануар - март 2007), Ђакон Златко Матић - "СТАРА ЦРКВА У КРЊЕВУ" (приказ књиге мр Дарка Ивановића), Ђакон Златко Матић - ВЕРСКА НАСТАВА - ПОЗИВ МЛАДИМА, Ђакон Златко Матић - КЉУЧНИ ПОЈМОВИ ПРАВОСЛАВНОГ КАТИХИЗИСА, Горан Илић - ЂАКОН ИГОР ДИМИТРИЈЕВИЋ ИЗАБРАН ЗА НАЈБОЉЕГ ВЕРОУЧИТЕЉА ЕПАРХИЈЕ БРАНИЧЕВСКЕ, Прилог из Кучева - ПРОСЛАВА РОЂЕЊА ХРИСТОВОГ, Мр Небојша Ђокић - ГРАНИЦЕ БРАНИЧЕВСКЕ ЕПАРХИЈЕ У XI И XII ВЕКУ

Беседе, Епископ Игнатије (Мидић) - О СВЕТОМ СИМЕОНУ МИРОТОЧИВОМ, Јереј Недељко Ристановић - СВЕТОСАВСКА БЕСЕДА, Ђакон Златко Матић - ВЕК И ПО ОД РОЂЕЊА СТ. СТ. МОКРАЊЦА, Мр Александар Ђаковац - СПОМЕНИЦА "ВЛАДИКА ИГНАТИЈЕ" (уредник ђакон Златко Матић), Ђакон Златко Матић - БРАНИЧЕВСКА ЕПАРХИЈА У ПРВОЈ ПОЛОВИНИ XIX ВЕКА (Приредили: Н. Ђокић и Љ. Поповић), а песме Радивоје Миладиновић - ДА ЈЕ ХТЕО, Радивоје Миладиновић - У ПРЕДВЕЧЕРЈЕ СТРАДАЊА, Ана Дудаш - МОНАХИЊА ЕВГЕНИЈА, Славица Јовановић - УЛАЗАК У СВЕТЛОСТ. Додатак је БИБЛИОГРАФИЈА ОБЈАВЉЕНИХ РАДОВА (1995-2006).

Извор: Епархија браничевска

ВАСКРШЊИ БРОЈ ЧАСОПИСА ''СВЕТИ САВА ГОРЊОКАРЛОВАЧКИ''

Са благословом Његовог Преосвештенства Епископа горњокарловачког Г. Г. Герасима, у оквиру идавачке делатности Епархије горњокарловачке – издавачке куће ''Мартириа'', из штампе је изашао овогодишњи васкршњи број часописа ''Свети Сава горњокарловачки''.

Из његовог садржаја издвајамо: Свети Филотеј Зервакос – Беседа на Велики петак; др. Димитрије Калезић – Васкрсење симбол вечног живота; Значај Христовог васкрсења; Фарбање васкршњих јаја; Молитва светог Јефрема Сирина (која се чита током Великог поста); Православље у Ријеци (други дио); Епископ горњокарловачки Симеон Злоковић – Скица за проповед на Малу Госпојину и друго.

Извор: Епархија горњокарловачка

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2007 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
info@spc.yu