Информативна служба
Српске Православне Цркве

18. април 2007. године

ОСУЈЕЋЕН ПОКУШАЈ УПАДА У ЦЕТИЊСКИ МАНАСТИР

Данас је на дан светих мученика Агатопода и Теодула Преосвећени викарни Епископ диоклијски и игуман манастира Острога Г. Јован служио Свету Литургију у цетињском манастиру.

За то време испред манастира на Цетињу окупила се група од око 100 неупућених и заведених, присталица Мираша Дедејића, рашчињеног свештеника, покушавајући да, поред припадника полиције, уђе у манастир. Пошто нису успели у својој намери, они су покушали да службу врше у цркви на Ћипуру, али је и тај покушај пропао.

Дакле, подвлачимо да та групица, коју су сачињавали људи са стране и неколико десетина Цетињана, није извршила никакво тзв. богослужење данас у Цетињу како су то саопштили поједини злонамерни медији медији у Црној Гори и Србији.

Треба такође напоменути, да овом немилом догађају грађани Цетиња, а ни осталих градова у Црној Гори, нису придали никакав значај. Са друге стране, бојимо се да се ови покушаји не понове, јер сигурно имају за циљ отимање храмова Митрополије црногорско-приморске.

У прилогу достављамо Саопштење за јавност Митрополија црногорско-приморске поводом горенаведених догађаја:

САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ МИТРОПОЛИЈЕ ЦРНОГОРСКО ПРИМОРСКЕ ПОВОДОМ НЕМИЛИХ ДОГАЂАЈА НА ЦЕТИЊУ

Благодарећи Богу и светињама Цетињског манастира, данашњи дан протекао је без сукоба, које су стотињак присталица распопа Дедеића покушали да изазову насилним уласком у Цетињски манастир, цркву на Ћипуру и Влашку цркву.

Сачуван је грађански мир и од скрнављења светиње Митрополије Црногорско-приморске.

Управа полиције је професионално одрадила свој посао, а грађани Цетиња су и овога пута показали мудрост, тако што нијесу насјели позивима присталица распопа Дедеића да их злоупотреби у своје богоборне сврхе, на чему им благодаримо, молећи се Господу да умножи духовне и сваке друге дарове на Цетињане, и остале Црногорце.

Ипак, после овог нецивилизацијског чина који се данас догодио на Цетињу, остала је горчина због чињенице да присталице Мираша Дедеића – а показало се да су из Црне Горе успјели да их мобилишу тек стотинак – имају здравој памети и новинарском кодексу невјероватан третман у неколико црногорских медија, посебно на државној телевизији која, и овом приликом се показало, неправедно носи прерогатив Јавног сервиса. Групица људи, посредством неколико медија, нападно, већ данима, црногорске грађане позива на насиље. На ово црногорски Јавни тужилац упорно ћути.

Искрено вјерујући у оснажење државних институција система Црне Горе и молећи се Светом Петру Цетињском и самом Свевишњем, остајемо у нади да се данашње безакоње, које је плод вишедневних најава, никада неће поновити.

 У Цетињу,
18.04.2007.г.                                       

СЛУЖБА ЗА САОПШТЕЊА
МИТРОПОЛИЈЕ ЦРНОГОРСКО-ПРИМОРСКЕ

ОДРЖАНА СЕДНИЦА КАТИХЕТСКОГ ОДБОРА У ТРЕБИЊУ

У Требињу је одржана седница Катихетског одбора, дана 16. априла 2007. год. Разговарало се о стању у школама, о именовању сарадника из сваке епархије за сарадњу са надзорником за епархије у Босни и Херцеговини, наглашено је питање стручних испита вероучитеља и ментора; а разговарало се и о статусу вероучитеља у основним школама. Посебна пажња је обраћена на израду новог плана и програма и нових уџбеника за веронауку. По одлуци Катихетског одбора изради нових уџбеника приступиће се темељно. Уџбенике ће израђивати три тима вероучитеља са искуством, а ментори ће бити професори Православних Богословских факултета из Београда и Фоче. Предлог је Катихетског одбора да израдом нових уџбеника буде обухваћен и први разред средњих школа.

Извор: Епархија захумско-херцеговачка

ИСТИНА О ВЕНЧАНИМА И ОСВЕЋЕЊЕ ТЕМЕЉА
ЦРКВЕ СВ. НИКОЛАЈА У ТУЛЕЖИМА

Дана 14. априла 2007. године Епископ шумадијски Г. Јован заједно са умировљеним епископом захумско–херцеговачким Г. Атанасијем, осветио је темеље новог храма посвећеног св. Николају Мирликијском у селу Тулежи, код Аранђеловца. Освећењу темеља, као и Светој Литургији присуствовао је и министар вера Г. Милан Радуловић, као и осамдесетак свештеника Епархије шумадијске.

У беседи коју је одржао владика Атанасије главна тема било је Васкрсење Господње, посебно појашњено кроз јављање Васкрслог Христа Луки и Клеопи на путу за Емаус. Цитирајући речи путника за Емаус: „зар нам није срце горело док нам је говорио путем?“ Владика Атанасије је нагласио да је срце дубина бића људског и да се срцем може видети Бог, те да је разум људски само потрчко и слуга срца. Говорећи о причешћу као чаши живота, владика је позвао сву децу да се причесте, јер Светле седмице нема поста, а има причешћа. Посебно је нагласио значај покајања, цитирајући српску пословицу: „покајање је најлепши цвет људског поштења“, позвавши све на покајање, а посебно оне који се буне и који руже и клеветају владику Јована, који је „студеничко дете“.

После Свете Литургије, владике, свештеници и окупљени народ су поделили радост и у заједничкој трпези, где је владика Атанасије поново мештанима честитао изградњу храма и замолио да он не буде само грађевина, већ дом молитве и слављења Бога.
После ручка, владике и већина свештеника су пошли у село Венчане, где их је сачекало стотинак људи окупљених око тамошњег пароха Небојше Стевића. Они нису присуствовали Светој Литургији у Тулежима, већ су чекали испред венчанске цркве са разним транспарентима и паролама, као што су: „Владике не преводите нас у католицизам“, „о. Небојша је недужан, а владика Јован уводи новотарије“, „Саборе СПЦ не дај да нас преведу у католике“, „Хвала јерусалимској патријаршији на подршци“.

Након отпеваног Васкршњег тропара у цркви, владике и свештеници су изашли напоље и прво се народу обратио владика Атанасије, позвавши народ да не наседа на клевете и лажи које су написане на паролама. „Ако сте Срби, немојте да радите оно што раде расколници у Црној Гори предвођени Мирашем“, замолио је владика Атанасије.
Тада су неки затражили да им се обрати владика Јован, који их је поздравио и почео говорити:

„Овде смо данас да вам кажемо истину, али Истину, јер јеванђеље каже: „познајте истину и истина ће вас ослободити“. Ово све што пишете – то није истина, то није Христос. Браћо и сестре, нико овде вас не води у католицизам, нико овде не издаје Христа, нико овде не ускраћује славу, нико овде не руши иконостасе. Према томе, ја вас уверавам, све што је ваш свештеник говорио – неистину је говорио. Нико није реформисао Литургију. То само говоре они који не знају шта је Литургија, а ко не зна шта је Литургија, не зна шта је Црква. Ви да знате шта је Црква, ви би трептали од страха бар оне Страсне седмице, када небо и земља дрхти због издаје Христа. А ви, стављате катанац на храм, који ће бити сведок и вама и мени када будемо изашли пред лице Божије, да немате ни Литургију на Велики четвртак, да немате Страсних јеванђеља, да немате царских часова на Велики петак, Литургије на Велику суботу, НА ВАСКРС!! То, је ли то Србин, је ли онај који то ради православан?!“

Тада је неко питао: „Зашто Ви нисте дошли пре тога да нам ово кажете што сада причате?“

Владика је одговорио: „Господо и браћо, ишао сам редним путем, а не како ви мислите. Позивао сам вашег свештеника неколико пута да дође на разговор, да се нас двојица договоримо. Толико аката постоји, јер „ако лаже коза, не лаже рог“. Ја сам овде епископ и док ме Црква Божија држи за епископа овде, ја сам одговоран. Али сам хтео, не са оваквим паролама, него са њим као човеком, као свештеником, да њега прво заштитим, да њему мантију сачувам. Браћо и сетре, данас је велики празник, али вас уверавам – ова моја крпа, моја мантија, ближа је њему него сви ви! Јер, ја сам његов духовни отац овде. А дајте ми тога иоле нормалног духовног оца који убија своју децу.

Према томе, у заблуди сте тешкој, браћо и сестре. Све што сам поступао, по канонима Цркве сам поступио. Ја вас једино молим, Бог је ту који ће решити проблем. Ви нисте устали на владику Јована - ви сте устали на Цркву Христову! А апостол Павле каже: „ко Цркву поквари, поквариће њега Бог“. Али вас молим, још имамо времена. Бог је стрпљив. И ја сам стрпљив. Дајте, ко Бога вас молим, да данас на овај велики празник опростимо, али да се вратите у ред и поредак. Опростите молим вас, власништво ове цркве нисте ви, већ Српска Православна Црква и епархија шумадијска. Како бисте се ви, браћо осећали да ја дођем у вашу кућу и закључам вам кућу? Имам ли ја на то право? Немам. Зато немате ни ви право да закључавате цркву. Према томе, ја вас позивам људски, хришћански, братски, да се покајете, да се измирите! Ја који сам са једанаест година отишао у свету Студеницу, ви мене проглашавате јеретиком?! Грешан јесам, али јеретик нисам. Ја да издајем? Па јер ја славим славу? У заблуди сте, браћо и сетре. Ја вас још једном молим, Христа ради - остaвите, има ко ово да решава, у Цркви све има ред и поредак. Желео сам са вама да се видим, понављам, али сам претходно желео да седнем са вашим свештеником, да му све објасним, и он то треба да зна, али на жалост, не зна поредак“.

Неко је упитао: „Шта је то он погрешио“?

„Погрешио је што је довео до овога и вас овде окупио“, рекао је владика Јован. „Није нас он окупио“, узвикивали су многи. Владика је наставио: „Браћо, немојте мени да причате, у Цркви нема раскола ако га не поведе мантија“.

Неко је потом рекао: „И Ви сте довели овде сто свештеника“. „Ти то причаш што не знаш. Ја сам окупио моје свештенике да покажемо радост Васкрсења, служећи Свету Литургију, а не да овде правим побуну, како сте ви урадили. Јесте ли били на Литургији данас?“, рекао је епископ Јован.

Одговор је био: „Нисмо“.

„Нисте! И шта онда говорите?! Ако ви, браћо и сестре, мислите да је владика погрешио, не можете ви да судите владици, њему суди Сабор. Према томе, оставите да ствари иду једним редом и поретком. Од данас, будете ли опет правили нешто, онда ћу применити Каноне. Збогом народе, Христос Васкрсе!“

Након овога, епископи и свештенство су поздравили народ и напустили Венчане.

Александар Миловановић, јереј
Парох трећи петропавловски

Извор: Епархија шумадијска

ПРОСЛАВЉЕН НАЈРАДОСНИЈИ ПРАЗНИК У СТОКХОЛМУ

 
Највећи хришћански празник – Васкрс, Празник над празницима, прослављен је у цркви Свети Сава у Стокхоллму веома свечано. Свету Архијерејску Литургију у поноћ, служио је Његово Преосвештенство Епископ британско – скандинавски Г. Доситеј, уз саслужење протонамесника Арсенија Гардовића и ђакона Велише Васића.

Другу Васкршњу Литургију, у 10.00 часова, служио је свештеник Душан Д. Раковић.

Наш храм Светог Саве био је премали да прими све вернике који су дошли да поделе радост Васкршњег празника. С радошћу примећујемо да је, од оних који су приступили Светом Путиру, Причешћу, било доста младих људи. На Светој Литургији прочитана је Посланица Његове Светости Патријарха српског Господина Павла.

Уз радосни поздрав : ХРИСТОС ВАСКРЕСЕ - ВАИСТИНУ ВАСКРЕСЕ уследило је честитање, уз жеље да нам Васксење Господње донесе свако истинско добро, а најмлађи су пожурили да провере чије је Васкшње јаје најјаче.

Наша црква је, захваљујући прилозима добрих и верујућих људи, дочекала Васкрс обновљеног крова, скоро завршене и поплочане порте и живописаног олтара.

Позивамо све наше вернике, да у границама могућности, помогну својим прилозима даљем осликавању наше цркве. Прилози се могу уплаћивати на PG 401 49 92 – 4 или директно у парохијској канцеларији.

Извор: Епархија британско-скандинавска

У МОСКВИ ПРОНАЂЕН ТЕМЕЉ ХРАМА ИЗ XVI ВЕКА

У току радова у улици Варварка, у Москви, пронађени су темељи старе цркве са почетка XVI века.

"Испод цркве св. Варваре, на почетку улице Варварка ископан је темељ једног од најстаријих храмова Москве. После одговарајућих радова на рестаурацији и консервацији темеља, тај део храма моћи да посете екскурзије".

Храм је саградио, 1514. године, италијански неимар Алевиз Нови. Године 1795. Митрополит московски Платон наредио је рушење остарелих зидова храма. Нови храм је саграђен почетком XIX века по пројекту Родиона Казакова. У време владавине бољшевизма у Русији, црква је претворена у магацин, а затим у канцеларије. Тек почетком 90-их година XX века, црква св. Варваре била је враћена верницима.

Извор: www.pravoslavie.ru

НОВИ ДИРЕКТОР ПРАВОСЛАВНОГ ИНСТИТУТА ПАТРИЈАРХ АТИНАГОРА

Главни одбор Православног института Патријарха Атинагоре именовао је Његово Високопреосвештенство Митрополита Хонг Конга Никиту за директора Института. Нови директор ступа на дужност 1. јуна 2007. године, са благословом Његове Свесветости Патријарха константинопољског Г. Вартоломеја и одобрењем Светог Синода Васељенске Патријаршије.

Митрополит Никита био је од 1996. године Митрополит Хонг Конга и Југоисточне Азије, а његова катедра је имала јурисдикцију и над Егзархатом у Кини, Индији, Индонезији, Филипинима и Сингапуру. Рођен је у Тампи, на Флориди, где је дипломирао на факултету за религијске и класичне студије, а затим је студирао на грчкој богословској школи Часног Крста у Бостону (1980) и на Универзитету у Солуну (1982).  Од 1988. до 1991. године, радио је као професор православног богословља на Лојола Универзитету, а од 2000. године до данас професор је православног хришћанског предања на богословској школи у Хонг Конгу. Учио је руски језик у Богословској семинарији у Санкт Петерсбургу, а течно говори и грчки језик; служи се латинским, црквенословенским и шпанским.

Православни институт Патријарха Атинагоре налази се у саставу Заједнице богословских школа у Берклију, Калифорнија, и има посебан однос са Универзитетом у Калифорнији. Инстутут се бави православном вером и културом. Институт је основан 1981. године у сарадњи Антиохијске, Грчке, Српске, Румунске и Парвославне Цркве у Америци.

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2007 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
info@spc.yu