Информативна служба
Српске Православне Цркве

24. април 2007. године

ЊЕГОВА СВЕТОСТ ПАТРИЈАРХ СРПСКИ Г. ПАВЛЕ НА ОПОРАВКУ

Делегација Светог Архијерејског Синода Српске Православне Цркве посетила је јуче Његову Светост Патријарха српског Г. Павла, који се налази на опоравку у Специјалној болници за рехабилитацију „Бања Ковиљача“. Делегацију је угостио Епископ шабачки Г. Лаврентије.

Делегацију Светог Архијерејског Синода Српске Православне Цркве чинили су његови чланови Митрополит загребачко-љубљански и целе Италије Г. Јован, Епископ зворничко-тузлански Г. Василије, Епископ тимочки Г. Јустин и Епископ милешевски Г. Филарет, као и протојереј-ставрофор Саво Б. Јовић, главни секретар Светог Архијерејског Синода Српске Православне Цркве.

Његова Светост Патријарх српски Г. Павле је на опоравку. Добро се осећа и редовно обавља своје дужности.

ПРИХОД ОД ПРОДАЈЕ ИКОНА - ПОМОЋ СРБИМА
НА КОСОВУ И МЕТОХИЈИ

У Народној библиотеци "Филип Вишњић" у Бијељини у среду, 25. априла, биће отворена аукцијска изложба икона иконописца Недељка Билала, а сав приход од продаје биће упућен као помоћ српском народу на Косову и Метохији.

Аукцијска изложба икона биће отворена у среду у 18 часова, а трајаће до 2. маја.

Поред ове хуманитарне акције, Светосавска омладинска заједница и Братство и сестринство Пресвете Богородице Тројеручице покренули су у Бијељини акцију прикупљања помоћи за српски народ на Косову, која траје до Ђурђевдана, 6. маја.

Помоћ у новцу, дуготрајној храни, одећи и осталим потрепштинама може се предати сваког дана у манастирима Светог Василија Острошког и Свете Петке и у просторијама СОЗ-а у Бијељини. 

Извор: Инфо служба СОЗ-а Епархије зворничко-тузланске

ГОДИШЊИ КОНЦЕРТ КУД „СВЕТИ САВА“ ИЗ ЗВОРНИКА
У СКЛОПУ АКЦИЈЕ „КОСОВО – ТО САМ ЈА“

Културно уметничко друштво “Свети Сава” из Зворника сутра ће у биоскопској сали у Зворнику одржати годишњи концерт под називом "Косово-То сам ја".

“На тај начин се КУД укључио у акцију прикупљања помоћи и надамо се да ће одзив бити из дана у дан све бољи”, истакла је Александара Панић и додала да концерт почиње у 19 часова, а да ће се на улазу у салу прикупљати новчана помоћ за нашу браћу и сестре на Косову и Метохији.

Извор: Инфо служба СОЗ-а Епархије зворничко-тузланске

ПОСЕТА ЧЛАНОВА ЕПАРХИЈСКОГ САВЕТА И ЕПАРХИЈСКОГ УПРАВНОГ ОДБОРА ЦРКВАМА И МАНАСТИРИМА НА ПОДРУЧЈУ ОПШТИНА ВРАЊЕ, БУЈАНОВАЦ И ПРЕШЕВО

Чланови Епархијског савета и Епархијског управног одбора Православне Епархије врањске, посетили су 21. априла 2007. године цркве и манастире у области Врања, Бујановца и Прешева.

Циљ посете био је да се чланови Епархијских тела упознају са изузетно великим напорима учињеним на обнови цркава и манастира у Епархији врањској, нарочито на простору општина Прешево и Бујановац, где је, нажалост, српски народ у мањини.

У другој половини 2007. године планира се посета општинама Трговиште, Владичин Хан, Сурдулице и Босилеград, како би чланови Епархијских тела имали непосредан увид у обнови цркава и манастира у Епархији врањској. С обзиром на број од око 140 цркава и манастира чланови Епархијског савета и Епархијског управног одбора видеће само део њих, али истичемо да су скоро две трећине ових објеката обновљени и заштићени.

За наредни период планиран је наставак на обнови: куће оца Јустина Поповића и капелу Светог Јустина Философа у Врању, манастира Светог Пантелејмона у Лепчинцу, Врање, 16-19. век, остатака манастира Вазнесења Господњег у Лепчинцу, Врање, 14. век, манастира Светог Стефана у Горњем Жапском, Врање, 16-19. век, цркве Пресвете Богородице у Ратају, Врање, 1870. година, остатака ранохришћанске цркве (6. век) у Кршевици, Бујановац, цркве Свете Тројице у Жбевцу, Бујановац, из 1925. године, цркве Светог Прокопија у Љиљанцу, Бујановац, 16. век, манастира Светог Ђорђа у Ораовици, Прешево, 14. век, цркве Светог Димитрија у Прешеву, из 1915. године, која је сазидана на темељима из Средњег века, манастира Светог архангела Михаила у Лопардинцу, Бујановац, 16. век, прве српске школе у Бујановцу, из 1848. године, цркве Светих апостола Петра и Павла у Бујановцу, која је на темељима из Средњег века обновљена 1938. године, цркве Светог Николе у Врању, 14. век.

Извор: Епархија врањска

РЕДОВНО ЗАСЕДАЊЕ ЕПАРХИЈСКОГ САВЕТА ЕПАРХИЈЕ ЗАПАДНОАМЕРИЧКЕ

Редовна седница Епархијског савета Епархије западноамеричке одржана је у понедељак 23. априла 2007. године. Седницу је водио Епископ западноамерички Г. Максим, а разговор је вођен о обнављању епископске резиденције, затим је планиран протокол посете Преосвећеног Епископа Атанасија (Јевтића) и о. Стаматиса Склириса, Епархији западноамеричкој;  било је речи и о штампању нове две књиге (о посети Епископа Атанасија и о. Стаматиса и о Севастијану Дабовићу); Епископ Максим је обавестио Епархијски савет о преносу земних остатака Севастијана Дабовића из Епархије жичке у Америку и о имовини манастира Сретења Господњег у Ескондиду.

Извор: Епархија западноамеричка (фото: Борислав Петрић)

АПЕЛ ЗА ОБНОВУ МАНАСТИРА СВ. ЛАЗАРИЦЕ
НА ДАЛМАТИНСКОМ КОСОВУ

Овим путем Вам, у целини, преносимо апел са Интернет странице Епархије далматинске за обнову манастира Свете Лазарице на Далматинском Косову:

“Драга браћо и сестре,

Још је давно рекао премудри цар Соломон Свему под небом има вријеме… вријеме кад се руши и вријеме кад се гради (Књ. проп. 3, 2).

Хвала Богу, да је нама, данашњој генерацији православних Срба у Далмацији, Бог сада дао време да градимо и обнављамо. Радећи тако, приближићемо се својим прецима, који су живели у много тежим условима од нас, али су градећи и обнављајући, подигли многе цркве и манастире на просторима далматинске Епархије.

У последњих десет година са малим средствима, али са великом љубављу и помоћи нашега народа, обновљено је доста цркава и наши манастири Крка, Крупа и Драговић. Око ових светиња се читаве године, а посебно на далматинским саборима и данас окупљају православни Срби, учећи се својој вери, своме језику и својој култури.

Једно од таквих великих дела обнове стоји пред нама, а то је обнова заветне цркве - манастира Св. Лазарице на Далматинском Косову, коју је осветио велики далматински владика Стефан Кнежевић, а пред Други светски рат 1939. год, владика Иринеј Ђорђевић је прогласио манастиром и метохом манастира Крке. Од тада па до данас, Св. Лазарица је постала место непрестане молитве Богу и св. цару Лазару као и свим мученицима и новомученицима Српске Православне Цркве.

У том смислу, ми смо прошле године формирали Одбор за обнову манастира Св. Лазарице на Далматинском Косову, у који су се већ до сада учланили многи православни Срби са свих континената, желећи да дају свој допринос, како би ова светиња засијала пуним сјајем и помогла свеукупној духовној обнови Срба, који данас живе у Далмацији, а да би била путоказ и свима онима православним Србима, који из избеглиштва желе да се врате својим кућама и својим огњиштима.
На нама, данашњим православним Србима је остало да сачувамо и обновимо ову светињу, како би је предали новим, младим генерацијама које долазе. Није случајно народни песник рекао да обнављајући своје светиње, ми уствари обнављамо себе, али не само себе, него и будућа поколења, која ће се васпитавати у духу светосавља и најузвишенијих идеала косовске етике.

Српска Православна Црква и наши верници како са простора Далматинског Косова, тако и са целокупног простора Епархије далматинске, унапред захваљује свима онима који ће се укључити у ово велико богоугодно дело и помоћи обнову ове светиње, код које су се православни Срби кроз векове Богу молили и чували спомен на св. кнеза Лазара, сећајући се косовског Завета да је земаљско за малена царство, а небеско увек и до века.”

Извор: Епархија далматинска

ПОЧЕТАК ИКОНОПИСАЊА ЦРКВЕ У САН МАРКОСУ

У понедељак, 23. априла 2007. године, отпочело је званично осликавање олтарској простора у цркви Свете Петке-Параскеве, у Сан Маркосу, Епархија западноамеричка.

Пошто је претходних дана договорено иконографско решење са иконописцем Милојем Милинковићем и протојерејем-ставрофором Миланом Вуковићем, јуче је постављен цртеж Богорорице Шире од небеса, а пре наношења прве боје отпевани су тропар Васкрса, тропар Светом Јеванђелисти Луки и Пресветој Богородици.

Осим Ширшаје, у олтару ће, у појасу ниже, бити осликане композиције причешћа Апостола, и испод њих јерарси, фронтално насликани, као они који учествују у Светој Литургији у храму. Тиме се показује да је једна Света Евхаристија, да је земаљска поистовећена са Небеском, вечном Литургијом која ће се продужити на сву вечност. Прву боју је кичицом нанео Преосвећени Епископ западноамерички Г. Максим, који је потом благословио иконописца Милоја да настави са радом. Живописац Милоје Милинковић досада је осликао више српских храмова у Америци (Сакраменто, Либертивил, Шеривил, Џексон...), а чека га још толико храмова.

На Благовести пре шест година иконописац Милоје Милинковић започео је радове на осликавању манастира Светог Саве у Либертивилу, једном од најважнијих православних храмова на тлу Америке. Привео је крају обимне радова који су оплеменили и улепшали цркву у којој су сахрањени владика Мардарије и краљ Петар и која чува важну историју српских емиграната у Америци. Лепота боја, одабране композиције из Старог и Новог завета, ликови општехришћанских и српских светаца, исписани вештом руком овог мајстора, причају о дубокој и важној истини о православљу и хрипћанству и богатој историји нашег народа.

Извор: Епархија западно-америчка (фото: Борислав Петрић)

НЕДЕЉА МИРОНОСИЦА У МАНАСТИРУ ЖИТОМИСЛИЋУ

Манастир Благовештења Пресвете Богородице у Житомислићу током бурне историје постојања прати обновитељски благослов Светих жена Мироносица. Манастир је пострадао у току Другог светског рата, а са благословом Његове Светости Патријарха српског Г. Германа обновљен је и освештан 1967. године, у недељу Мироносица. Манастир је наново пострадао у протеклом рату 1992. године, а 2002. године опет, у недељу Мироносица, Епископ захумско-херцеговачки Г. Григорије служио је Свету Архијерејску Литургију, чиме је и отпочела обнова манастира и постављено монашко братство.

Обнова манастира је завршена 2005. године, а са благословом Његове Светости Патријарха српског Г. Павла извршен је, у недељу Мироносица, обред освећења чиме је отпочело редовно заседање Светог Архијерејског Сабора у јуну те године.

Тако је и у овогодишњем спомињању Светих жена у Житомислићу радосно прослављена њихова светковина. Велики благослов и радост свих, била је посета манастиру, Преосвећеног Епископа далматинског Г. Фотија, који је стигао у пратњи високопреподобног архимандрита манастира Св. Архангела на Крки Германа и јеромонаха Никодима. Епископ Фотије служио је празнично вечерње, а у недељу је началствовао Светом Евхаристијом уз саслужење домаћина Преосвећеног Епископа захумскохерцеговачког Г. Григорија, и умировљеног Епископа захумскохерцеговачког Г. Атанасија.

У току Свете Литургије, у презвитерски степен свештенослужења рукоположен је ђакон Немања Лукета, са назначењем за парохију Вазнесења Господњег у мостарском насељу Бијело Поље, те је о. Немања сада други парох у Мостару, што представља велики благослов и укрепљење православних Срба повратника долине Неретве.

После Свете Литургије, Преосвећени Владика Григорије поздравио је Преосвећеног Владику Фотија и братство манастира Крке назвавши Владику далматинског првим суседом и пријатељем на кога се православни народ у Херцеговини може ослонити у искушењима и невољама и са којим може искрено поделити радост. Затим се окупљеној Цркви обратио Преосвећени Епископ Фотије а после њега и Преосвећени Епископ Атанасије. Радост празника настављена је у порти манастира и трпезом љубави.

Извор: Епархија захумско-херцеговачка

ЗИДАЊЕ ХРАМА ПОКРОВА ПРЕСВЕТЕ БОГОРОДИЦЕ
У ВЕЛИКОМ РАДИЋУ

У Епархији бихаћко-петровачкој приводи се крају градња још једног храма. Са благословом Епископа Хризостома, у селу Великом Радићу мештани својим трудом и средствима граде Цркву Покрова Пресвете Богородице. За наредни период, планирана је изградња звоника, завршетак радова на сводовима и олтарској апсиди.

Протонамесник Карађорђе Дерајић

Извор: Епархија бихаћко-петровачка

САБОРНО ВЕНЧАЊЕ У МАНАСТИРУ ВОЉАВАЦ, КОД БИЈЕЛОГ ПОЉА

У недељу мироносица, Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је Свету Архијерејску Литургију, уз саслужење свештеника из Бијелог Поља, у манастиру Вољавац. Преосвећни Епископ је у току Свете службе привео васкрсломе Христу 23 душе, а одржано је и саборно венчање на коме је 22 пара младенаца примило Свету Тајну брака.

Извор: Епархија будимљанско-никшићка

ЕПИСКОП ОСЕЧКО-ПОЉСКИ И БАРАЊСКИ ЛУКИЈАН У МОХОВУ

У Недељу мироносица, Његово Преосвештенство Епископ осечко-пољски и барањски Г. Лукијан боравио је у месту Мохову.

Епископ Лукијан је у храму Вазнесења Господњег служио Свету Архијерејску Литургију, уз саслужење протојереја Миленка Гребића, пароха боровског, јереја Огњена Гребића, парох сотинског и моховског и протођакона Драгана Сердара.

У својој архипастирској беседи Преосвећени Епископ Лукијан је позвао вернике да остану на својим вековним огњиштима, да сачувају своје светиње, веру и национални идентитет. У Мохову, које је средином прошлог века било насељено већинским српским становништвом с око 500 православних душа, данас има 23 породице и стотињак Православних Срба.

У оквиру ове канонске посете Епископ Лукијан је Срђана Деспотовића, студента Православног богословског факултета Универзитета у Београду, рукопроизвео у чин чтеца.

Извор: Епархија осечко-пољска и барањска

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2007 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
info@spc.yu