Информативна служба
Српске Православне Цркве

30. април 2007. године

ОБРАЋАЊЕ ЕПИСКОПА РАШКО-ПРИЗРЕНСКОГ АРТЕМИЈА
МИСИЈИ САВЕТА БЕЗБЕДНОСТИ УЈДИЊЕНИХ НАЦИЈА

“Ваше Екселенције, Уважена Господо,

Веома ми је драго да могу да Вас поздравим у овом православном српском манастиру Грачаница, који ускоро слави 700 година свога постојања.

Овај и други наши средњевековни манастири и цркве из доба Немањића су неућутни сведоци присуства и живота Срба на Косову и Метохији скоро 1000 год.

Ви сте о Косову, уверен сам, много слушали и много научили у последњих десетак година. Али то није довољно за доношење непристрастног решења када је будући статус Косова у питању.

Стога, веома ценимо Ваш труд и жељу да се лично уверите у стварно стање на Косову у последњих осам година. Та истинољубивост Вас је и довела овде да на лицу места сагледате пуну истину пројављену кроз чињенице.

Господо, ред држи небо и земљу. Правне норме и морални принципи су темељи демократског света. Очекујемо од Вас да ти принципи буду примењени и на нас. Дупли стандарди, који су до сада често примењивани, нису израз правдољубивости.

У протеклих осам година, од јуна 1999. године, ти принципи и те етичке норме су протеране са Косова и Метохије и поред присуства међународне заједнице у лицу КФОР-а, УНМИК-а, ОЕБС-а и других међународних институција и организација.

За тих осам година на Косову и Метохији почињени су безбројни злочини: етничко чишћење кроз прогон 250.000 Срба и припадника других неалбанских заједница – Рома, Ашкалија, Египћана, Јевреја...; убиства недужних цивила (око 1.300) од мале деце до 90-годишњих стараца и старица; киднаповање више од 1.000 лица за чију судбину ни до данас не знамо ништа; стотине села сравњених са земљом; десетине хиљада кућа спаљено, опљачкано или насилно узурпирано; 150 цркава и манастира спаљено, срушено и вандализовано. (Тачан преглед имате у овим публикацијама: Распето Косово и Мартовски погром, који ће Вам бити уручени). Чак ни мртви нису имали мира. Многа гробља су вандализована, а споменици порушени, гробови раскопани и кости разбацане.

Ти злочини достигли су кулминацију у стравичном погрому извршеном од стране преко 50.000 албанских екстремиста над Србима и осталим неалбанцима 17. и 18. марта 2004. године.

Једна трећина Срба од оних који су живели на Косову и Метохији до 1999. године, а која је остала да и даље живи овде, већ осам година живи у гетоима, логорима, енклавама опасани бодљикавом жицом и лишени свих људских права: права на живот, слободу кретања, коришћење верских слобода (посете храмовима, гробљима), могућност рада (чак и обраде своје имовине), нормалне здравствене заштите, школовање деце итд.

Резолуција СБ 1244 на основу које је међународна заједница дошла на Косово и Метохију ни до данас није инплементирана. Све што је тамо записано и обећано, није испуњено, бар што се тиче Српскога народа.

Међународни стандарди, нису испуњени ни по једној тачки. То најбоље илуструје неостварено право на повратак свих прогнаних лица на своја огњишта.. За осам година од протераних 200.000 Срба није се вратило ни 2%. А и ови који су се вратили живе у немогућим условима, често нападани, пљачкани, убијани.

Највише су затајили правосудни органи. Од толиког броја почињених злочина, скоро нико није идентификован и изведен пред лице правде. О томе најбоље сведочи извештај "Human Rights Watch" од 30. маја 2006. године, којега ћете добити уз остале материјале.

Резолуција 1244 заговара мултиетничко Косово. Оно је такво било до јуна 1999. г. Сви градови су били истински мултиетнички. Данас, нажалост, то више нису, јер је извршено етничко чишћење нарочито у градовима. Навешћемо само пример Приштине. До јуна 1999. г. у Приштини је живело 40.000 Срба. Данас их има једва сто душа. Да ли се онда Приштина може назвати мултиетничким градом? Или Пећ, Призрен, Урошевац, Клина, Србица и тд. Где Срба уопште нема.

Уважена господо, без стварања услова за одржив повратак прогнаних и њихов нормални живот, илузорно је тражити решење за Косово. Неће се наћи.
Треба знати да питање Косова није само питање СБ, већ пре свега питање демократске, међународно признате државе Србије и српског народа који је овде вековима живео и стварао своје културно наслеђе, које албански екстремисти у последњих осам година немилосрдно уништавају. Не само 17. марта, него и пре њега и после њега, све до данас.

Поред тога, нама међународна заједница (СЕ) одређује и намеће да нам неке наше уништене светиње обнављају управо они који су их рушили, дакле, Албанци. Нашта пак та обнова личи, рећи ће Вам после нас у пар реченица Директор Републичког завода за заштиту споменика културе г-ђа Гордана Марковић.

И да завршим. Косово и Метохија је колевка српске духовности, српске културе и српске државности. Не мит, него духовни идентитет српског народа, без кога Срби као народ не може да постоји.

Стога српски народ у целини, као и Држава Србија, никада неће прихватити било какво и од било кога наметнуто решење, које Косово и Метохију одваја од Србије под било каквим називом то било.

Ми решење видимо само у суштинским преговорима и компромисном решењу прихватљивом за обе стране. Само такво решење може бити гарант мира и стабилности региона Балкана, па и шире.

Захваљујемо се на пажњи.”

Извор: Епархија рашко-призренска

ВЛАДИКА ГРИГОРИЈЕ СЕ ВРАЋА У ВЛАДИЧАНСКИ ДВОР У МОСТАРУ

Владика захумско-херцеговачки и приморски Григорије најавио је да ће се вратити у Мостар након обнове владичанског двора, одакле ће правити Саборну цркву у овом граду.

Владика Григорије је у интервјуу мостарском "Дневном листу" рекао да ће правити Саборну цркву и то "не само у грађевинском смислу, већ живу цркву, да људи осете да им је ту место".

Он је изразио уверење да ће "мало времена протећи кад ће почети да живи у Мостару" и кад ће његово седиште бити Мостар.

"Мало ће времена протећи када ћу ту бити присутан најмање колико сам и сада присутан у Требињу", нагласио је владика Григорије.

Он је прецизирао да се тренутно ради пројекат за изградњу Саборне цркве у Мостару, који би требало да буде завршен до септембра, а након тога биће покренута акција којом би требало да буду обезбеђена почетна средства за финансијску конструкцију за изградњу цркве.

"До сада је дефинитивно сигурно да ће обнову Саборне цркве у Мостару помоћи Влада Републике Српске и Влада Србије, а било би логично да помогну и федерална влада и Савјет министара БиХ", рекао је владика Григорије.

Он је навео да се недавно у Бањалуци састао с британским принцом Чарлсом који се интересовао за обнову Саборне цркве у Мостару и рекао да ће о тој теми бити настављени контакти с британском амбасадом у БиХ.

Владика Григорије је најавио да ће ових дана почети обнова православне цркве и Црквеног дома у Чапљини.

Извор: Инфо служба СОЗ-а Епархије зворничко-тузланске

ПРОФЕСОР ЕКУМЕНСКОГ ИНСТИТУТА ИЗ ВЕНЕЦИЈЕ У ПОСЕТИ ПРАВОСЛАВНОМ БОГОСЛОВСКОМ ФАКУЛТЕТУ У БЕОГРАДУ

Током вишедневне посете Православном богословском факултету у Београду, професор догматике на Екуменском институту "Свети Бернардино" у Венецији, фрањевац, др Роберто Ђиралдо, одржао је у амфитеатру Православног богословског факултета два изузетно надахнута и подстицајна предавања из области упоредне еклисиологије.

У уторак, 24. априла, професор Ђиралдо обратио се присутним професорима и студентима наше високошколске установе, говорећи на тему: ЕКЛИСИОЛОГИЈА ЗАЈЕДНИЦЕ И ЛОКАЛНА ЦРКВА У КАТОЛИЧКОЈ ЕКЛИСИОЛОГИЈИ. Уважени предавач је аргументовано и критички приступио основним еклисиолошким одредбама Другог ватиканског концила, тражећи и успешно идентификујући елементе великог повратка римокатоличке теологије концепту еклисиологије заједнице и новој платформи разумевања односа локалне и универзалне Цркве. Анализом саборске и пост-концилске богословске рефлексије на плану римокатоличке, али и екуменске теологије, предавач закључује: "Локална и универзална димензија Цркве јесу два њена битна својства, која не могу да постоје једно без другог. Почев од Педесетнице, Црква служи Евхаристију као једна, света, католичанска и апостолска Црква. Локалност и универзалност нису два начина постојања који се реципрочно елиминишу, него су два модуса остваривања и деловања једине Цркве Божије, која се пројављује као локална и универзална. Тако се истовремено прожима све и сва: локално се отвара универзалном, које, са своје стране, претпоставља локално.

Разлике (на екуменском плану) се, очигледно, не тичу толико природе локалне Цркве, колико, пак, улоге епископа(та) у Цркви, уопште. За католике, баш као и за православне и англиканце, улога епископа је суштинска за постојање и устројство локалне Цркве".

Сутрадан, у среду, 25. априла у вечерњим часовима, слушали смо друго, у позитивном смислу речи веома провокативно предавање, на тему: Догматска власт у Цркви и устројство заједнице. Историјском и богословски прецизном анализом, цењени предавач је представио слушаоцима принципе на којима хришћани базирају концепт власти у Цркви, не заоболазећи ни питање ауторитета римског епископа. Професор Ђиралдо је подвукао чињеницу троструког ограничења "незаблудивосту папе", да би своја разматрања закључио на следећи начин: "Под претпоставком да се не ради о апсолутној, индивидуалној нити издвојеној (сепаратној) непогрешивости, може се прећи на испитивање могућности да се такав принцип допусти и у реформским (и другим хришћанским) Црквама. Овде треба напоменути да би било јако корисно подвући да се на принцип незаблудивости не треба позивати, осим у изузетним ситуацијама. Зато се у многим екуменским документима (као и у овоме из Домбса, који смо разматрали), може прочитати став: „Надамо се да ће Католичка Црква ускоро моћи да започне процес преформулације догме о папској незаблудивости, тиме што ће тај догмат бити директно уврштен у еклисиологију заједнице. Та преформулација би се могла остварити у контексту једног евентуалног сабора, који би делегатима других Цркава омогућио да одиграју заиста важну улогу, која само од њих зависи".

Изузетна активност студената који су пратили ова два предавања потврђују општи став да се ради о актуелним темама од којих зависи успех нашег одговора на призив Господа Христа да сви који Га чекају "једно буду" већ сада, да би свет поверовао да смо Његови верни следбеници и причасници живота у Његовом Телу, које је Црква.

ђакон Златко Матић

Извор: Правослани богословски факултет Униветзитета у Београду

АТЛАС СТАРЕ СРБИЈЕ

У Београду је, у суботу, представљена књига аутора Мирчете Вемића и Младена Стругара "Атлас старе Србије", у чијем саставу је 40 географских карата, које су између 16. и 20. века израдили најбољи европски картографи.

"Ове карте пружају поуздано сведочанство да је подручје Старе Србије, у коју је био укључен и Космет, увек сматрано интегралним делом Србије", истакла је доктор Гордана Томовић на презентацији књиге, издања "Светигоре", Издавачко информативне установе Митрополиије црногорско - приморске.

Његово високопреовештенство митрополит црногорско - приморски Амфилохије рекао је да ова књига неподељено сведочи о Косову и Метохији као природном и неодвојивом делу српске земље.

"Митрополија црногорско - приморска жели да, подсећањем на историјску истину о прошлости и наслеђу, на свој начин допринесе праведном решењу статуса Косова и Метохије, које се по ко зна који пут у историји мимо божанских и људских закона покушава отргнути од народа српског и његове међународно признате државе Србије", рекао је митрополит Амфилохије.

Осим географских карата, које су уз пропратна објашњења представљене на 170 страна, књига садржи превод географског лексикона Јакоба Хофмана из 1698. године, који ће читаоцима олакшати тумачење датих карата.

Књига се бави и српско-албанским односима којима су посвећена два поглавља "Помињање арбанашког имена" и "Косовски и метохијски именослови и етнографски прилози".

Аутор Младен Стругар навео је да су карте европских картографа из времена турске владавине нарочито вредне, јер показују Србију у њеној територијалној целовитости у оквиру које је Косово и Метохија.

Извор: Инфо служба СОЗ-а Епархије зворничко-тузланске

СВЕТОСАВСКО ЗВОНЦЕ У РАСУ

У недељу, 29. априла на позив Црквене општине за Рашку област редакција “Светосавског звонца” боравила је у Новом Патару и у порти Светониколајевског храма организовала промоцију часописа. Такође овом посетом постојбини Немањићке Србије настављена је и акција даривања вредних комплета књига  школским библиотекама коју су покренули “Светосавско звонце” и Si-Si компанија. Вредан поклон књига дариван је библиотеци Црквене општине у Новом Пазару. На промоцији “Звонца” поред уреднице Госпође Радмиле Мишев деци се обратио и књижевни стваралац Господин Тиодор Росић иначе члан редакције.

Захваљујући позиву и гостопримству домаћина протојереја Томислава Миленковића посета “Светосавског звонце” старом Расу била је више него успешна.

“Светосавско звонце” је присутно у свим крајевима Србије, а редакцији часописа посебна је радост и част што су били у прилици да и лично упознају и друже се са читаоцима из Рашке области.

УХАПШЕНИ ПРОВАЛНИЦИ У ЦРКВУ

Дервентска полиција ухапсила је двадесетшестогодишњег Љ.Ђ (26) из Мишковаца, општина Дервента, због основа сумње да је извршио тешку крађу у цркви Сви Свети у насељу Босански Лужани, саопштено је из Центра јавне безбедности (ЦЈБ) Добој.

Љ.Ђ. и још једно идентификованио лице, чији иницијали у саопштењу нису наведени, провалили су у цркву у ноћи 23. на 24. април, узевши икону, кандило, прибор за обављање верских обреда (крштења и причешћа) и мањи износ новца.

Сви предмети пронађени су код извршиоца кривичног дела и биће враћени власнику, а против Љ.Ђ. и другог идентификованог лица биће поднесен извештај Окружном тужилаштву Добој.

Извор: Инфо служба СОЗ-а Епархије зворничко-тузланске

ПОЧЕЛА АРХЕОЛОШКА ИСКОПАВАЊА У МЕДНОЈ

У среду 25. априла ове године почела су археолошка ископавања на локалитету Црквиште, у парохији медљанској, на месту обретења моштију Светих Преподобномученика Медљанских.

Радове изводи Републички завод за заштиту културно-историјског и природног наслијеђа Републике Српске на челу са археологом др Александром Ратковићем. Првог и другог дана ископавања пронађени су трагови постојања и уништења објекта. Пронађени је керамика из тог времена, затим ковани ексери (врло стари), делови печене цигле и остаци гарежи и огорелина од дрвета. Са свим детаљима о ископавањима у Медној јавност ће бити благовремено упозната путем интернет презентације Епархије бихаћко-петровачке као и  путем средстава јавног информисања.

Извор: Епархија бихаћко-петровачка

САБОРНО КРШТЕЊЕ ШИБЕНСКИХ РОМА

У суботу, 28. априла 2007. године, уочи Недеље раслабљеног Његово Преосвештенство Епископ далматински Г. Фотије, уз саслужење шибенског свештенства, извршио је саборно крштење шибенских Рома и то једанаест чланова од две породице Јовановића, међу којима је најстарији и глава куће Гринго, по крштењу Гаврило, Јовановић.

Породица Гринга-Гаврила Јовановића већ дуго живи у Шибенику, што потврђује и гроб његовог оца Миливоја Јовановића, који се налази на самом улазу пред црквом Св. Спаса у Шибенику, а крсна слава им је Успење Пресвете Богородице.

Господин Гринго-Гаврило Јовановић је после Св. Тајне крштења изјавио, пошто се правилно прексртио по православном обичају са три прста: ,,Овако се крстио мој отац, па хоћу и ја.”

Најмлађи од новокрштених Рома је мали Тонино-Тома Јовановић, који има само пет година, али је рекао да ће се чим крене у школу, у коју баш не воли да иде, пријавити на православну веронауку.

Извор: Епархија далматинска

ПАРАСТОС БЛАЖЕНОПОЧИВШЕМ ВЛАДИКИ ДАНИЛУ,
У МАНАСТИРУ ВАВЕДЕЊЕ

У манастиру Ваведење, у Београду, у суботу, протојереј-ставрофор Љубодраг Петровић служио је Свету Литургију и парастос поводом петогодишњице од упокојења блаженопочившег Владике будимског Г. Данила (Крстића), уз саслужење јереја Милана Лазаревића, старешине цркве Светог Василија Остршког на Бањици. Том приликом окупио се знатан број верника да се помоле Богу Живом за покој душе Владике Данила. После помена на гробу, прочитан и је свима подељен текст Владике Данила Смислодавац, о Светом Сави и Светом Симеону Мироточивом.

СЛУЖЕН ПАРАСТОС СРБИМА СТРАДАЛИМ У ЗАПАДНОЈ СЛАВОНИЈИ

У цркви Светог Марка, у Београду, у недељу, Преосвећени викарни Владика хвостански Г. Атанасије служио је парастос за Србе погинуле у акцији хрватских оружаних снага "Бљесак" у Западној Славонији 1995. године. Парастосу су присуствовали чланови породица погинулих, као и чланови удружења Срба избеглих из Хрватске.

Према подацима Информационо-документационог центра "Веритас", у нападу који је почео у зору 1. маја 1995. године за само 36 часова убијено је или нестало 283 Срба, међу којим 57 жена и деветоро деце.

Хрвати су сахранили 168 убијених Срба, највише под ознаком НН, који ни до данас нису ексхумирани и идентификовани, а тела преосталих 115 са списка несталих још нису пронађена.

Како се наводи на интернет-страници "Веритаса", у нападу на 15000 српских цивила и око 4 000 војника учествовало је више од 16000 припадника хрватских оружаних снага. У време напада територија западне Славоније била је под заштитом УН.

Извор: Инфо служба СОЗ-а Епархије зворничко-тузланске

ФОЛКЛОРНИ АНСАМБЛ ИЗ БРЧКОГ ПРОСЛАВИО 15. РОЂЕНДАН

Фолклорни ансамбл Српског просветног и културног друштва (СПКД) "Просвјета" из Брчког обележио је 15 година рада целовечерњим концертом.

У програму, који је изведен синоћ у брчанском Дому културе, учествовале су све селекције играча ове "Просвјетине" секције, које су минулих година наступима у Грчкој, Турској и Бугарској, Србији, Црној Гори и Републици Српској дочаравали лепоту српског фолклора.

Фолклорни ансамбл, основан у лето 1992. године, данас има 400 играча, почев од девојчица и дечака предшколског узраста до ветерана.

"Наши јуниори су већ две-три године неприкосновени у својој конкуренцији у Републици Српској", изјавио је Срни уметнички руководилац "Просвјетине" дружине фолклориста Слободан Бобан Радовић по завршетку концерта.

Најзаслужнијим поједницима за успешио деловање Фолклорног ансамбла СПКД "Просвјета" синоћ су уручене плакете и захвалнице.

Протојереј-ставрофор Славко Максимовић примио је плакету у име Његовог преосвештенства епископа зворничко-тузланског Василија.

Прота Максимовић је Фолклорном ансамблу "Просвјете" уручио Епископску грамату, којом је одликован за очување српског народног фолклора.

Свечаност поводом јубилеја "Просвјетиних'' фолклориста биће настављене и вечерас, другим концертом.

Извор: Инфо служба СОЗ-а Епархије зворничко-тузланске

ПРЕЗВИТЕР АЛЕКСАНДАР ПОПОВИЋ: ВЕРА И ЗНАЊЕ

У четвртак, 26. априла 2007. године, у просторијама Српског културног центра „Свети Сава“ у Суботици, презвитер Александар Поповић је одржао предавање на тему Вера и знање.

Према речима оца Александра, Црква нам не нуди само нека теоријска знања помоћу којих стварамо својеврсни досије о Богу, него нас уводи у одређени начин постојања, одређени начин егзистенције. Само кроз Христа, јединородног Сина Божјег, могуће је познати Бога као Оца. Без Христа, истинско познање Бога не би било могуће, осим паганске вере у Бога као вишу силу.

Презвитер Миодраг Шипка

Извор: Епархија бачка

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2007 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
info@spc.yu