Информативна служба
Српске Православне Цркве

1. мај 2007. године

ОТВОРЕНА ИЗЛОЖБА ИКОНА И СЛИКА О. СТАМАТИСА СКЛИРИСА

Јуче је у препуној галерији Прогрес, у Кнез Михаиловој улици у Београду, отворена изложба икона и слика о. Стаматиса Склириса под називом Лицем к Лицу. Изложбу је организовао Хришћански културни центар, а под покровитељством Министарства за културу Владе Републике Србије.

Изложбу је отворио Његово Преосвештенство Епископ бачки Г. Иринеј.

Пре самог почетка, водитељ програма г. Александар Гајшеј је прочитао писмо Његове Светости Патријарха српског Г. Павла, у коме је између осталог наглашено да је о. Стаматис као велики пријатељ српског народа увек добродошао у Београд и да је његова изложба духовна радост за све који ће је видети и уједно својеврсна мисија. Патријарх је благословио изложбу и пожелео да се по добру окупљамо на многаја љета.

Програм је почео Пасхалном стихиром коју су појали студенти Православног богословског факултета у Београду. Затим је певала првакиња Народног позоришта гђа. Драгана Југовић дел Монако. После дивне арије, свирао је грчки ансамбл Диахтасис, о чијем је раду неколико речи окупљеној многобројној публици рекао о. Стаматис. О иконама је прво говорио др Душан Батаковић, бивши амбасадор Србије у Атини, који је истакао да о. Стаматиса и његов уметничко-икопнографски рад познаје већ више од деценије и да је одушевљен динамиком која избија из сваке његове слике. О. Стаматис слика данашњег, савременог човека и све његове потребе и недаће. После г. Батаковића, говорио је Иван Марко Рупник који се осврнуо првенствено на поставку изложбе – од слика до икона. Изложба је организована тако да се посматрач прво сусреће са савременим динамичним и брзим човеком, а затим са иконом – изразом најдубље вере о. Стаматиса и његовог односа према Богу и светитељима. На иконама су представљени светитељи који су у живој заједници са Богом, њихов однос је личан и у љубави. Као уметник и сликар, Иван Рупник је говорио о колириту и облику на сликама и иконама о. Стаматиса. У име Министарства за културу Владе Републике Србије, окупљенима се обратила гђа. Силвана Хаџи-Ђокић, која је истакла да је циљ Министарства да у наредном периоду организује изложбе које ће првенствено бити испуњене хришћанским садржајем и захвалила се о. Стаматису што је изволео доћи у Београд да своје уметничке радове подели са свим хришћанима и љубитељима уметности. На крају је пожелела добродошлицу о. Стаматису и свим гостима из Грчке.

На крају пограма бираним и душепољезним речима самом аутору, браћи у Христу епископима Браничевском Г. Игнатију и Шумадијском Г. Јовану, пречасним и часним оцима, уваженим гостима и свим окупљенима, обратио се Преосвећени Владика бачки Г. Иринеј, чије речи преносимо у целини:

“Окупили смо се овде, у овој престижној галерији, у самом центру нашега главнога града, на једну изузетно лепу и благословену свечаност, на отварање ретроспективне изложбе радова угледног атинског свештеника и уметника, а оданог пријатеља наше помесне Цркве и нашег народа, протојереја оца Стаматиса Склириса.

Отац Стаматис се, од своје младости до данас, успешно бави живописом, а напоредо са њим и сликарством, у сталном уметничком успону, достижући – а можда већ и достигавши – своју стваралачку зрелост. У поређењу са већином данашњих живописаца, он има ту привилегију да иконе не „пише” само на основу личне харизме и призвања него и на основу свог бављења богословским учењем Цркве о икони. Јер, он то учење познаје, изучава и, у свом домену, развија. Стога његове иконе произилазе из духовног, богословског увида у литургијску, црквену истину иконе, односно њему његова икона јесте лична потврда и печат умозрењем стеченог дубљег увида у њену истину, у њен смисао.

Слично би се могло рећи и за његово сликарство: и оно зрачи истом лично–саборном доживљеношћу и доживљајношћу, а да притом не болује од маниризма и квазивизантинизма него зрачи аутентичним ромејским антрополишким реализмом. Нису, дакле, посреди слике које се претварају да су иконе него су то ваистину праве слике, органски изникле из непатвореног – не глумљеног – иконогра-фског доживљаја стварности.

Јеванђелска је реч Спаситељева да „човек домаћин из ризнице своје износи старо и ново”. Тој речи треба безусловно веровати и кад је у питању уметничко стварање јер је изговара Најбољи Уметник, Логос. И домаћин вечерашње гозбе за наше очи и за наше душе износи из ризнице своје душе – своје вере и љубави – пред нас и друге пријатеље и узванике „старо и ново”: старо освежено и обновљено, саображено изазовима нашег времена, и ново, оплемењено, облагодаћено, преображено непресушним Предањем које наслеђујемо из древности.

Не бих даље говорио јер нисам ни стручан ни позван, а не желим ни да будем налик на оног сујетног човека који беше уобразио да може да збори о свему о чему се ишта зна, па и о још понечему. Стога, нека радови оца Стаматиса говоре собом, из себе, о себи и о нама, овде и сада.

Проглашавам изложбу отвореном и све вас позивам да је разгледамо! Хвала.”

Изложба ће трајати до 12. маја 2007. године.

ДАНИ СВЕТОГ ВАСИЛИЈА ОСТРОШКОГ У НИКШИЋУ

И ове године већ традиционално у Епархији будимљанско-никшићкој одржавају се Дани Светог Василија Острошког. Програм доносимо у целини: 1.мај, уторак, Вече са академиком Владетом Јеротићем, Сцена 213, 20 часова; 2. мај, среда, Изложба и промоција књига Издавачке куће Дуга из Новог Сада, Дом Св. Василија, 20 часова; 3. мај, четвртак, 800 година од преноса моштију из Хиландра Св. Симеона у Студеницу, Предавање, Игуман манастира Студенице о. Тихон, Духовни значај манастира Студенице, Дом Св. Василија, 20 часова; 5. мај, субота, Промоција књиге „Српски језик између истине и обмане (социо) лингвистичка анализа стања у Црној Гори“, др Јелице Стојановић и мр Драге Бојовић, Дом Св. Василија, 20 часова; 6. мај, недеља, Ђурђевдан, Манастир Ђурђеви Ступови Света Архијерејска Литургија и Литија, 9 часова, гости Дана Св. Василија: Голијски сабор културе, Поетско музички словенски вијенац, Сцена 213, 20 часова; 7. мај, понедељак, Предавање, Тамара Огњевић, (историчар уметности)- „Хумски кнез Мирослав и његова епоха“, Дом Св. Василија, 20 часова; 8. мај, уторак, Промоција часописа „Слово“, Дом Св. Василија, 20 часова; 9. мај, среда, промоција часописа „Свевиђе“, Дом Св. Василија, 12 часова, песничко вече Благоја Баковића, Дом Св. Василија, 20 часова; 10. мај, четвртак, 160 година од штампања Горског вијенца, др Радмило Маројевић, Критичко издање Горског вијенца, Сцена 213, 20 часова; 11. мај, петак, Добротворни концерт хорови: Св. Мученика Станка - Никшић, Преподобне мати Ангелине - Никшић. Гости: Хор Богословије Светог Петра Цетињског- Цетиње, Саборна Црква Светог Василија, 19 часова, изложба- Галерија Дома Св. Василија Острошког, 21 час; 12. мај, субора, Свети Василије Острошки, Света Архијерејска Литургија, Саборна Црква Св. Василија, у 9 часова, Свечана Литија улицама града, Литија креће испред Саборне Цркве у 18 часова.

Извор: Епархија будимљанско-никшићка

ПРОВЕРА ЗНАЊА ИЗ ХРИШЋАНСКЕ ВЕРОНАУКЕ

Са благословом Његовог Високопреосвештенства Митрополита дабробосанског Г. Николаја, у организацији Епархије Дабробосанске и Црквене општине Соколац и под покровитељством организације World Vision, 27. и 28. априла ове године на Сокоцу су одржани семинар вероучитеља и такмичење из Православне веронауке уз учешће педесетак ученика деветих разреда, представника основних школа из Епархије Дабробосанске.

Стручни жири сачињавали су протојереј-ставрофор Милорад Љубинац, члан Катихетског одбора РС и старешина храма Светог пророка Илије на Сокоцу; протојереј др Драгомир Сандо, професор Богословског факултета Светог Василија Острошког у Фочи; ђакон Златко Богдановић, вероучитељ на Сокоцу и члан Катихетског одбора РС; Александра Срдановић, вероучитељ на Палама и Слободанка Арамбашић, вероучитељ у Рогатици. Надзорну комисију сачињавали су протојереј-ставрофор мр Ранко Билинац, протођакон Радомир Ракић и протојереј Нико Тошић, члан Катихетског одбора РС из Тузле.

Заједно с такмичарима допутовали су њихови вероучитељи, што је дало посебан значај овом догађају.

Стручна комисија је изразила велико задовољство показаним резултатима и, након провере одговора, наградила најбоље ученике. Прво место освојио је Александар Митревски из Пала; друго – Милорад Дрекаловић из Новог Горажда, док је треће место освојила Жељана Петровић из Пала.

Награде победницима је уручио Високопреосвећени Митрополит Г. Николај и подиелио свој архипастирски благослов, како такмичарима тако и њиховим вероучитељима. У наставку, учесници такмичења су посетили Српско војничко гробље на Сокоцу и манастир светог Георгија на Равној Романији где их је дочекао настојатељ, јеромонах Андреј (Ковачевић), док је за вероучитеље – њих 25 присутних – професор Педагогике и Методике верске наставе протојереј др Драгомир Сандо, одржао предавање о савременим увидима у дидактику наставе.

Црквена општина на Сокоцу са протом Милорадом Љубинцем приредила је ручак за све такмичаре и учеснике семинара.

Са покровитељем овог догађаја, организацијом World Vision, вођен је разговор о даљим издавачким подухватима у циљу унапређења верске наставе.

По свему судећи, овакве манифестације ће се у континуитету одржавати и у наредним годинама. Према оцени комисије организатору и свим учесницима дата је висока оцена, која може служити као узор за будућа такмичења.

Протојереј-ставрофор Ранко М. Билинац

Извор: Митрополија дабробосанска

БРАТСКА ПОМОЋ СТРАДАЛОМ СРПСКОМ НАРОДУ
НА КОСОВУ И МЕТОХИЈИ

У хуманитарној акцији прикупљања помоћи страдалом српском народу на Косову и Метохији, коју је 11. фебруара покренула Светосавска омладинска заједница /СОЗ/ Епархије зворничко-тузланске, до сада је прикупљено 6.400 КМ, као и велика количина хране и одеће.

Ово је синоћ у Брчком на пригодној приредби у Дому културе поводом скорог завршетка те хуманитарне акције саопштила члан Извршног одбора Светосавске омладинске заједнице у овом граду Видилена Ђолић.

У програму синоћње приредбе учествовали су глумци-аматери Драмског студија СПКД "Просвјета" из Обудовца, који су пред брчанском публиком премијерно извели Небеску литургију, чији је аутор Свети Владика Николај охридски и жички. Братство и сестринство Пресвете Богородице Тројеручице из Бијељине представило се занимљивим колажним комадом са елементима рецитације, певања и беседништва написаног према мотивима из дела Матије Бећковића Косово је најскупља српска реч.

Хуманитарна акција прикупљања помоћи угроженом народу у јужној српској покрајини биће завршена 4. маја, када ће у Дому културе у Брчком бити одржан концерт на коме ће учествовати Вера Матовић, Љубиша Васиљевић и гуслар Миломир Миљанић, а део прихода од продатих улазница намењен је српском становништву у косовско-метохијским енклавама.

У оквиру ове акције, у бијељинској Библиотеци "Филип Вишњић" постављена је продајна изложба икона иконописца Недељка Билала, а комплетан приход од продаје биће упућен као помоћ Србима на Косову и Метохији.

Извор: Инфо служба СОЗ-а Епархије зворничко-тузланске

НАСТАВЉЕНА ГРАДЊА ХРАМА ВАСКРСЕЊА ГОСПОДЊЕГ У СРПЦУ

Предузеће "Артинг инвест" из Градишке наставило је јуче градњу православног храма Васкрсења Господњег у Српцу, након што је србачка општина пре неколико дана обезбедила 30.000 марака за плаћање дугова.

"Реч је о најзахтевнијој грађевинској операцији засвођења објекта, зидању бетонске кровне полукружне плоче и зидању звоника. С обзиром да немамо довољно финансијских средстава успели смо се договорити са Телекомом Српске да од 1. до 31. маја отворимо такозвани хуманитарни телефон са бројем 1415 тако да ће свако онај који жели помоћи градњу храма, позивом на овај број даровати једну марку" - рекао је Срни протојереј Вид Малетић.

Заменик начелника општине Србац Драган Товиловић, који је и председник грађевинског одбора за градњу овог храма, упутио је апел свим правним лицима, верницима и људима добре воље из србачке и суседних општина да се укључе и донаторским прилозима помогну да се ова православна светиња покрије и тако спречи уништавање оног што је до сада урађено.

Изградња храма Васкрсења Господњег у Српцу почела је на Васкрс 2005. године, а средства су до сада обезбеђивали верници Црквене општине Србац, општина Србац и Српчани који живе у дијаспори.

Срна
Извор: Инфо служба СОЗ-а Епархије зворничко-тузланске

ТРИБИНА ПРАВОСЛАВЉА: ЛЕПЕНСКИ ВИР ЦРКВА АДАМСКА

Сутра у 19 сати, у оквиру Трибине Православља, у атријуму Етнографског музеја (Студентски трг 13), одржаће се предавње на тему ЛЕПЕНСКИ ВИР ЦРКВА АДАМСКА.

Предавање, праћено пројекцијом филма о сакралној уметности на територији Србије са освртом на чувени локалитет Лепенски вир, одржаће др Предраг Ристић.

Циклус предавања Трибине Православља, у организацији проф. Горана Раденковића, наставља се у Етнографском музеју сваке друге среде у 19 часова.

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2007 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
info@spc.yu