Информативна служба
Српске Православне Цркве

2. мај 2007. године

ГОДИШЊИЦА СМРТИ КНЕЗА АЛЕКСАНДРА КАРАЂОРЂЕВИЋА

Задужбина Краља Петра Првог у цркви Светог Ђорђа на Опленцу, у четвртак 3. маја, обележава годишњицу смрти Кнеза Александра Карађорђевића, сина вожда Карађорђа, који је умро 1885. године у Темишвару.

Свету Архијерејску Литургију са парастосом служиће Његово Преосвештенство Владика шумадијски Г. Јован са свештенством Епархије шумадијске.

Кнез Александар, најмлађи син Карађорђа Петровића и Јелене, рођен је у Тополи 11. октобра 1806. године. Школовао се, под покровитељством руског цара, у Хотину, у Бесарабији (Русија). Касније је ступио у службу при Главном штабу српске војске, а потом је унапређен у чин поручника и постављен за ађутанта Кнеза Михаила. У бурним политичким превирањима тог времена на Народној скупштини одржаној на Врачару, 14. септембра 1842. године, Александар Карађорђевић изабран је за Кнеза Србије. После признавања кнежевске титуле од стране Русије и Турске, Кнез Александар се окренуо реформама и увођењу нових установа, како би се убрзао развој српске државе. Донет је кодекс грађанског права, уведена стајаћа војска, основана тополивница, унапређене су постојеће и основане нове школе, Народна библиотека и Народни музеј. У унутрашњој политици, Кнез Александар долази у сукоб са члановима Совјета, што кулминира сазивањем Светоандрејске народне скупштине у децембру 1858, која је изнудила његову абдикацију. Кнез Александар се повукао на своје имање у близини Темишвара где умире 3. маја 1885. године. Сахрањен је у  Бечу, а његови земни остаци пренети су 1912. у задужбину Краља Петра Првог на Опленцу.

КОНКУРС ЗА ЛИТЕРАРНЕ И ЛИКОВНЕ РАДОВЕ

Још у току Великог Васкршњег Поста, на једном од редовних састанака невесињских свештеника и невесињских вероучитеља, расписан је конкурс за најбоље ликовне и литерарне радове на теме: Не псуј Бога" , Поштуј оца свога и матер своју да ти добро буде и да дуго поживиш на земљи", „Како хоћете да чине вама људи, тако чините и ви њима" и „Алкохол и дрога убијају".

На конкурсу могу учествовати сви ученици основних и средњих школа који су подељени у три такмичарске групе, и то: од првог до петог разреда ОШ, од шестог до деветог разреда ОШ и средњошколци. У просторије Црквене општине Невесиње приспело је до сада преко 200 радова, које ће прегледати професори ликовне културе и књижевности. Сви радови ће бити награђени пригодним наградама на празник Вазнесења Господа Бога и Спаситеља нашега Исуса Христа, када је и слава Саборне Цркве и града Невесиња, а 40 најбољих биће награђено дводневном ескурзијом по манастирима Црне Горе и Херцеговине.

јереј Радивоје Круљ

Извор: Епархија захумско-херцеговачка

ОСВЕШТАН НОВООТВОРЕНИ ЦЕНТАР ИНФОРМАЦИОНИХ ТЕХНОЛОГИЈА НА МОСКОВСКОЈ ДУХОВНОЈ АКАДЕМИЈИ

Ректор Московске духовне академије Архиепископ верејски Г. Јевгеније служио је молебан и освештао Центар информационих технологија који је основан при Духовној Академији.

Центар је основан да би се унапредио наставни процес и научни живот на Академији. У скорије време очекује се да у Центру оживи званичан Интернет сајт Духовне академије, интерактивни богословски интернет-часопис и званична Интернет презентација Савета за наставу Руске Православне Цркве. Поред тога, планирано је да се у Центру уради и електронски каталог библиотеке Московске духовне академије, као и да неки уџбеници и најбитније књиге буду и електронским путем доступни студентима.

Извор: www.mospat.ru

ЕПИСКОП ЛУКИЈАН У ПАЧЕТИНУ

Његово Преосвештенство Епископ осечкопољски и барањски Г. Лукијан у недељу раслабљеног, 29. априла 2007. године, служио је Свету Архијерејску Литургију у селу Пачетину код Вуковара.

Место Пачетин је насељено српским становништвом, налази се у општини Трпиња, а познато је по чудотворној икони светог оца Николаја.

Свету Архијерејску Литургију у парохијској цркви служио је Преосвећени Епископ осечкопољски и барањски Г. Лукијан уз саслужење протојереја Предрага Азапа, пароха винковачког и презвитера Љубенка Јовића, пароха бршадинског. Преосвећени Епископ Г. Лукијан је свршеног богослова Слободана Лукића рукопрозивео у чин чтеца, а пароха пачетинског јереја Ненада Кесоњу одликовао чином протонамесника. За време Свете Литургије певао је хор Српског певачког друштва Јавор из Вуковара.

У својој беседи Преосвећени Епископ Г. Лукијан је истакао догађаје који су се одиграли по Васкрсењу Исуса Христа и у том духу је позвао вернике да и они сведоче да је Исус Христос Син Божји, да својим животом сведоче хришћанску зрелост, да помажу своје светиње у којима се проповеда радосна вест Љубави, Правде, Мира и Истине. "Нека то буде позив свима нама да поновно откривамо хришћанске корене, да на њима јачамо своју веру православну, коју смо примили од својих предака.”

По завршетку Свете Архијерејске Литургије  Пеосвећени Епископ Г. Лукијан крстио је малог Немању, сина свештеника Ненада Кесоње, пароха пачетинског.

Извор: Епархија осечко-пољска

АРХИЈЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА У КОЛАРИЋУ

У недељу 4. по Васкрсу, познату као недеља раслабљеног (29. априла), Његово Преосвештенство Епископ горњокарловачки Г. Герасим, у храму Вазнесења Господњег у Коларићу, служио је Свету Архијерејску Литургију. Епископу су, на Светој Литургији, саслуживали протојереј Мирослав Бабић и јереј Славиша Симаковић.

У својој беседи Преосвећени Епископ Г. Герасим је говорио о јеванђелској причи о раслабљеном, тј. човеку који је тридесет осам година лежао крај Бање Витезде очекујући исцељење. После Литургије, Преосвећени Епископ Герасим је у зидинама старог коларићког храма Свете Петке Параскеве, служио парастос невинопострадалим православним житељима Коларића, који су почетком 1941. године живи спаљени у овом храму.

Парастосу су присуствовали и многобројни сродници пострадалих жртава и савременици овог трагичног догађаја, који су са сузама у очима препричавали овај стравични догађај присећајући се његових појединости.

Извор: Епархија горњо-карловачка

ЕПИСКОП БИХАЋКО-ПЕТРОВАЧКИ Г. ХРИЗОСТОМ
У ГРАЦИМА И ВОЂЕНИЦИ

У четврту недељу по Васкрсу (раслабљеног), Његово Преосвештенство Епископ бихаћко-петровачки Г. Хризостом служио је Свету Литургију у селу Граци, у општина Мркоњић Град.

Преосвећеном Епископу саслуживали су настојатељ манастира Клисине игуман Василије (Рожић) који је у овом селу и рођен; протојереј Бране Клинцов, парох чађавичко-ораховљански; јереј Горан Травар, парох подбрдско-грачачки и архиђакон Варнава, секретар ЕУО Епархије бихаћко-петровачке.

Светој Литургији је присуствовао велики број верних из Граца и околине. У беседи коју је упутио Преосвећени Епископ Г. Хризостом је позвао сабрани народ на испуњавање заповести Господње “да љубите један другог” и да је то једини начин да нас Господ призна и позна као следбенике Његове.

Истог дана, у поподневним часовима Преосвећени Епископ бихаћко-петровачки Г. Хризостом је освештао звоно за храм Рођења Пресвете Богородице, у свом родном селу Вођеници, општина Босански Петровац.

Кум звона за овај храм био је господин Ђуран Иванић, син Драгана Иванића -  предузетника рођеног у Вођеници, а који већ дуже време живи и ради у Београду.

По старом обичају, после освећења звона, које је излила Ливница звона Кременовић из Белосаваца, кум Ђуран Иванић је први пут зазвонио. После освећења за велики број мештана овог и суседних села приређена је трпеза љубави.

Треба подсетити да су у току завршни радови на обнови овог храма чије се освећење планира у недељу, 2. септембра 2007. године. Тог дана ће бити организован велики црквено-народни сабор на који овом приликом позивамо све заинтересоване да дођу и увеличају прославу својим присуством.

Извор: Епархија бихаћко-петровачка

ТРИБИНА ПРАВОСЛАВЉА: ЛЕПЕНСКИ ВИР ЦРКВА АДАМСКА

Данас у 19 сати, у оквиру Трибине Православља, у атријуму Етнографског музеја (Студентски трг 13), одржаће се предавње на тему ЛЕПЕНСКИ ВИР ЦРКВА АДАМСКА.

Предавање, праћено пројекцијом филма о сакралној уметности на територији Србије са освртом на чувени локалитет Лепенски вир, одржаће др Предраг Ристић, проф. Црквеног градитељства на Академији Српске Православне Цркве за уметности и консервацију у Београду.

Циклус предавања Трибине Православља, у организацији проф. Горана Раденковића, наставља се у Етнографском музеју сваке друге среде у 19 часова.

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2007 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
info@spc.yu