Информативна служба
Српске Православне Цркве

18. мај 2007. године

ЧЕСТИТКЕ ЊЕГОВЕ СВЕТОСТИ ПАТРИЈАРХА СРПСКОГ Г. ПАВЛА ПОВОДОМ ПОНОВНОГ УЈЕДИЊЕЊА РУСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ И РУСКЕ ЗАГРАНИЧНЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ

Јуче, 17. маја 2007. године, у Храму Христа Спаситеља у Москви потписан је Акт о канонском јединству Московске Патријаршије и Руске Заграничне Православне Цркве (РПЦЗ). На свечаном уједињењу Руске Православне Цркве и Руске Заграничне Православне Цркве учествовао је и г. Владимир Путин, председник Руске Федерације и други представници државне власти.

Још од раног јутра је у храм пристигло мноштво верника из Москве и других региона Русије, као и велики број ходочасника из Руске Заграничне Цркве. У време проскомидије у храм је дошао и поглавар Руске Заграничне Православне Цркве Митрополит Лавр. Њега су, уз звуке црквених звона, дочекали председници Комисија Московске Патријаршије и Руске Заграничне Православне Цркве - протојереји Николај Балашов и Александар Лебедјев.

Светјејшег Патријарха Московског и све Русије Алексија II дочекали су чланови Светог Синода Московске Патријаршије и архијереји Руске Заграничне Православне Цркве, као и архиепископи: Корсунски Г. Инокентије и Верејски Г. Јевгеније који су били чланови Комисије Московске Патријаршије за преговоре са Руске Заграничне Православне Цркве.

Секретар Комисије Московске Патријаршије, протојереј Николај Балашов и протојереј Александар Лебедјев, секретар Руске Заграничне Православне Цркве објавили су текст одлука Светог Синода Руске Православне Цркве и Архијерејског Синода Руске Заграничне Православне Цркве о потврди Акта о канонском јединству. Текст самог документа прочитао је са амвона протођакон Владимир Назаркин. Затим је на амвону Храма Христа Спаситеља потписан Акт о канонском јединству. Своје потписе на овај историјски документ ставили су Његова Светост Патријарх московски и целе Русије Алексије II и Митрополит источно-амерички и њујоршки Г. Лавр, а онда су се, уз речи: ''Христос је међу нама! - И јесте и биће!'', три пута пољубили и обратили присутном народу поздравним речима.

Као успомену на данашњи дан, Његова Светост Патријарх Алексеј је подарио Председнику Путину икону Животворне Тројице, Владимирску икону Мајке Божије и икону Сабора новомученика и исповедника руских.

После потписивања Акта о канонском јединству почела је празнична Света Архијерејска Литургија.

Његова Светост Патријарх српски, Архиепископ пећки, Митрополит београдско-карловачки Г. Павле упутио је честитку Његовој Светости Патријарху московском и све Русије Г. Алексију II поводом потписивања Акта о канонском јединству Московске Патријаршије и Руске Заграничне Цркве. У писмо Његове Светости Патријарха српског Г. Павла пише:

"Ваша Светости,

Са Архијерејског Сабора Наше Помесне Цркве, који се започео своје редовно заседање у Београду, у своје име и у име свих наших архијереја, братски целивамо Вашу Светост и сву пуноту Руске Православне Цркве у Васкрслом Господу Исусу Христу.

Желећи Вам благословен празник Вазнесења Господњег као највише мере испуњења историје света и људскога рода, изражавамо посебну радост што ћете управо на овај празник служити Свету Литургију заједно са браћом-јерарсима Руске Заграничне Православне Цркве. Овај историјски благодатни чин представља посебну радост за Српску Православну Цркву, која је током свег времена ове Христове ране на телу многострадалне Руске Православне Цркве, саосећала са њом и трудила се, колико је била у могућности, да помогне њеном исцељењу. Овај догађај представља дар Светога Духа и све пуноће Једне, Свете, Саборне и Апостолске Цркве и остварење њене апостолске мисије у савременом свету.

Ваше Светости у Христу сабрат и саслужитељ,

+Павле
Архиепископ пећки
Митрополит београдско-карловачки и
Патријарх српски

У МАНАСТИРУ ВИСОКИ ДЕЧАНИ СВЕЧАНО ПРОСЛАВЉЕНА ХРАМОВНА СЛАВА – СПАСОВДАН

У манастиру Високи Дечани јуче, 17. маја 2007. године, свечано је прослављено Вазнесење Господа Христа - Спасовдан, храмовна слава Манастира. Свету Архијерејску Литургију у присуству више стотина верника из разних крајева Косова и Метохије и осталих делова Србије и Црне Горе служио је с благословом Епископа рашко-призренског Г. Артемија, Његово Преосвештенство Епископ полошко-кумановски Г. Јоаким, уз саслужење викарног Епископа Липљанског Г. Теодосија и свештеномонаха из Епархије рашко-призренске.

Уочи празника одслужено је свечано празнично бдење коме је началствовао Преосвећени Епископ Г. Јоаким. После Свете Архијерејске Литургије и празничне литије око храма освећени су славски колачи и жито. Том приликом верном народу обратио се Преосвећени Епископ Г. Јоаким који је изразио велику радост што се налази на Косову и Метохији на овај велики празник. У наставку беседе Преосвећени Владика Г. Јоаким говорио је о значају данашњег празника Вазнесења Господа Исуса Христа. После Преосвећеног Владике Г. Јоакима говорио је и настојатељ манастира Преосвећени Владика Г. Теодосије, који се посебно захвалио епископу полошко-кумановском који је својим присуством увеличао манастирску славу.

Преосвећени Владика Г. Теодосије је посебно поменуо да свештенство и верни народ многострадалне Православне Архиепископије Охридске такође пролазе кроз страдање и да је Црква на просторима Косова и Метохије и Македоније и даље распета на крсту. Он је нагласио да иако у различитим околностима Епархије на овим просторима имају тежак задатак да сведоче живу веру у Христа. "Док ми на овим просторима пролазимо страдање због свог имена православног и чувања српске православне традиције, на просторима Македоније наша браћа и сестре из Охридске Архиепископије страдају због сведочења црквеног јединства са Српском Православном Црквом и васцелом Црквом Православном", рекао је Преосвечени Владика Г. Теодосије изразивши радост што је првојерарх Охридске Архиепископије Архиепископ Г. Јован поново на слободи након вишемесечног тамновања Христа ради.

После славског богослужења за све госте приређен је свечани славски ручак у манастирској трпезарији, а бројни верници су се задржали у манастиру до касно поподне у молитви пред кивотом Св. Краља Стефана Дечанског. У вечерњим часовима у храму је одслужен Молебни канон Светом Краљу у присуству више верника.

Преосвећени Епископи Г. Јоаким и Г. Теодосије су поподне посетили манастир Пећку Патријаршију, како би честитали манастирску славу пећкој игуманији Мати Февронији и њеном сестринству, а потом су кренули пут Београда како би наставили учешће у Светом Архијерејском Сабору Српске Православне Цркве, који је започео своје редовно заседање 14. маја ове године.

Извор: Епархија рашко-призренска

БЕОГРАЂАНИ ПРОСЛАВИЛИ ГРАДСКУ СЛАВУ - СПАСОВДАН

Најстарија београдска светковина прослављена је јуче традиционалном Светом Архијерејском Литургијом у Вазнесењској цркви, литијом централним градским улицама и пријемом у Старом двору. Прославом градске славе Спасовдана, односно Вазнесења Господњег, Београђани су јуче обележили и дан када је 1403. године Деспот Стефан Лазаревић прогласио Београд престоницом Србије.

Свечаност је почела Светом Архијерејском Литургијом коју је служило осам владика Српске православне цркве у Вазнесењској цркви, где је ломљен славски колач, у присуству представника градске власти, принца Александра Карађорђевића и принцезе Катарине и великог броја грађана. После Свете Службе, више стотина грађана формирало је литију у Улици адмирала Гепрата која је кренула уз звона свих београдских цркава и храмова.

На челу литије свештеници су носили барјак са грбом Београда из 1938. године и Јерусалимски крст, витезови обучени у специфичну одећу из витешког доба махали су барјацима, док су питомци Академије Војске Србије носили иконе из цркве Вазнесења, славску икону Скупштине града и икону Пресвете Богородице Тројеручице.

У литији су били домаћин славе градски одборник Зоран Луковић, заменик градоначелника Радмила Хрустановић, чланови Градског већа, председник и потпредседник Скупштине града Београда Милорад Перовић и Зоран Алимпић, као и велики број суграђана.

Поворка се задржала код Теразијске чесме, где је одржана прва молитва за здравље, срећу, благостање и мир Београђана, после чега је кренула улицама Кнеза Михаила и Краља Петра Првог.

Код Саборне цркве је одржана молитва за поштеду од страдања и најезде туђина, против међусобног трвења, за мир и благостање, а литија је потом, улицама - кнеза Симе Марковића, Поп Лукином, Бранковом, Краљице Наталије, Добрињском - стигла до храма Светог Вазнесења.

У порти цркве, испред гранитног крста, на месту где су у склоништу 6. априла 1941. године, приликом бомбардовања, погинули бројни Београђани, одржана је молитва, чиме је симболично затворен круг, а Београд заокружен заједничком молитвом.

Спасовдан је један од 10 празника посвећених Христу и празнује се увек цетвртком, 40 дана после Васкрса, а 10 дана пре Духова.

Као слава Београда, Спасовдан је почео да се обележева 1403. године, када је Деспот Стефан Лазаревић прогласио Београд за српску престоницу, а после Другог светског рата први пут је слава града прослављена 1992. године.

Извор: Тањуг, Политика 18. мај 2007. (Фото Лука Вулетић)

САБОР ВЕРОУЧИТЕЉА
САРАДНИКА «СВЕТОСАВСКОГ ЗВОНЦА»

У суботу 19. маја 2007. године, на дан Преноса моштију Светога Саве, на Богословском факултету у Београду, са почетком у 10 часова, почеће са радом Сабор вероучитеља сарадника «Светосавског звонца», под називом ВАМА У СУСРЕТ - Светосавско звонце и ви – у сусрет новој школској години.

Православни дечји часопис «Светосавско звонце», који је помоћнонаставно средство у настави веронауке, организује Сабор - радни састанак на којем ће се разматрати практична питања везана за извођење верске наставе. Предавачи на Сабору су  Његово Перосвештенство Епископ аустралијско-новозеландски Иринеј,  Његово Преосвештенство Епископ захумско-херцеговачки Григорије и Високопреподобни архимандрит Тихон, игуман манастира Студенице. Вероучитељи Саша Илијић из Књажевца, Ранка Радовић из Ковиља и Жељко Станковић из Бора ће приказати практичну примену и коришћење драмских и литерарних текстова, ликовне и музичке уметности у верској настави.

ИЗЛОЖБА ДЕЧЈИХ РАДОВА СА КОНКУРСА «СРБИ СВЕТИТЕЉИ»

У оквиру Сабора вероучитеља, сарадника Светосавског звонца, у суботу у 17 часова, у холу факултета биће отворена изложба радова са конкурса «Срби светитељи» када ће Стручни жири доделити најраде најбољима. «Светосавско звонце» је расписало конкурс у септембру 2005. године који је трајао до јуна 2006. године. У току школске године на конкурс је стигло преко 7.000 дечјих радова. Стручни жири је одабрао око 300 радова. Изложбу прати изванредно поремљен каталог.

ИЗЛОЖБА – МАНАСИЈА – У МУЗЕЈУ СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ

Његово Преосвешетнство Епископ браничевски Г. Игнатије ће у понедељак, 21. маја 2007. године, у Музеју Српске Православне Цркве, отворити изложбу под називом Манасија, аутора Вељка Михајловића.

Позивају се сви представници медија да присуствују отварању изложбе.

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2007 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
info@spc.yu