Информативна служба
Српске Православне Цркве

21. мај 2007. године

ОПШТИНА ПЕЋ ЗАБРАНИЛА ИЗГРАДЊУ ЗИДА ОКО ПЕЋКЕ ПАТРИЈАРШИЈЕ

Дирекција инспекције, сектор грађевинске инспекције Општине Пећ донео је 16. маја 2007. године Решење којим се "наређује Пећкој Патријаршији да обустави изградњу портирнице као и зидање зида". Манастир Пећка Патријаршија се истим решењем "обавезује" да поднесе захтев за урбанистичке услове, грађевинску дозволу код надлезних органа за грађевинске радове. Поменуто решење је потписано од стране лица чије име није јасно читљиво, уз образлозење да "Пећка Патријаршија изводи радове без грађевинске дозволе". "Срео сам се са међународним званичницима, КФОР-ом, представницима Цркве али се нећу потчинити ничијој наредби јер овде постоје закони и општинске институције које треба питати, а не игнорисати их", поручује Аљи Љајићи (Али Лајqи) председник СО Пећ након што је од шефа УНМИК-а Јоакима Рикера добио изврсну одлуку којом се од њега тражи да суспендује своју забрану за радове на зиду око манастира Пећке Патријаршије.

Овом најновијом одлуком општинских власти у Пећи наставља се кампања против изградње зида и капије око манастирског имања, које је покренуо ставропигијални Манастир Пећка Патријаршија с писменим благословом Његове Светости Патријарха Павла, по пројекту и одобрењу Завода за заштиту споменика културе Републике Србије, који већ деценијама води бригу и руководи радовима у овој светињи која је духовно средисте Српске Православне Цркве и званично седиште Архиепископа Пећког и Патријарха Српског од XIII века. Прва одлука општинских власти којим се забрањују радови, који су отпочели у фебруару ове године, донесена је 3. марта 2007. да би убрзо потом била повучена након инсистирања међународних представника на Косову и Метохији. Градјевински радови, које изводи једна локална албанска фирма, под надзором арх. Милана Ћатића из Пећи, су у међувремену успешно настављени и од предвиђених 614 метара зида до сада је саграђено 200 метара укључујући и велику улазну капију испред које се налази контролни пункт италијанског КФОР-а.

ПАРАСТОС КТИТОРИМА И ДОБРОТВОРИМА
ХРАМА СВЕТОГ САВЕ НА ВРАЧАРУ

У суботу је, у Спомен-Храму Светог Саве, на Врачару, Високопреосвећени Митрополит средњезападноамерички Г. Христофор служио парастос добротворима и ктиторима Храма, уз саслужење епископа, свештеника и ђакона Српске Православне Цркве.

Црква не заборавља  добротворе који нису више међу нама. Они се помињу на свакој Светој Литургији, а 19. маја, на дан преноса моштију Светог Саве, служи се, већ традиционално, парастос свим ктиторима-задужбинарима, великим добротворима, добротворима и приложницима Спомен-храма Светог Саве на Врачару.

Спомен храм Светог Саве на Врачару задужбина је целог српског народа, подигнута у знак захвалности највећем Српском светитељу и просветитељу. Овај храм је и симбол независности Србије. Припреме за градњу почеле су 1878.г., подмах  пошто је Србија стекла независност. «Друштво за подизање Спомен Храма Светог Саве» је основано 1895.г., са митрополитом Србије Михаилом, на челу. Земљиште за будући храм и изградњу Богословије и Митрополије, даровано је или откупљено, и 1902. г. укњижено као својина Српске Православне Цркве.

Храмови су од памтивека делили судбину Српског народа. Припреме за изградњу Спомен Храма прекинули су Балкански ратови, па Први светски рат. Тек 1926.г. године  расписан је конкурс за израду идејних скица. На дан Спаљивања моштију Светог Саве 10. маја 1939. г. темеље храма освештао је патријарх Гаврило уз саслужење свих српских архијереја. По пројекту архитеката Богдана Несторовића и Александра Дерока растао је на Врачару. Али је вихор Другог светског рата прекинуо градњу и однео сва средства. После рата је власт одузела оно што је преостало, а зидине храма претворила у  гаражу.  После скоро пола века, 12. маја 1985.г. Патријарх српски Герман служио је у зидинама Храма прву Литургију. И тако је настављена прекинута златна нит задужбинарства која спаја претке и потомке, небеско и земаљско. Израстао је  храм грађен прилозима добротвора, ктитора и задужбинара. Тек што је са куполе Спомен-храма засијао златни крст, ратови на простору бивше Југославије су скоро читаву деценију зауставили изградњу. Радови су настављени на Благовести 2000. године. Много је урађено, споља је храм завршен, а радови на уређењу унутрашњости храма су у току.  Колико ће још потрајати, зависи од тога колико средстава буде прикупљено, колико задужбинара, великих и малих, буде у српском народу.  Свети оци кажу да су једини пратиоци душе дела човекова. Све што је човеку било драго оставља га, само дела његова, сва до једнога, иду са њим. Јер речено је: «По делима нашим ће нас познати.»

ОДРЖАН САБОР ВЕРОУЧИТЕЉА
САРАДНИКА СВЕТОСАВСКОГ ЗВОНЦА

На Богословском факултету је у суботу, 19. маја 2007. г.  одржан, изванредно успешан сабор вероучитеља сарадника часописа «Светосавско звонце». На сабору се говорило о конкретним методолошким примерима из верске наставе. Било је речи о коришћењу мултимедијалних средстава у настави, затим ликовне и музичке уметности. Излагања Епископа: захумско-херцеговачког Г. Григорила и аустралијско-новозеландског Г. Иринеја, као и архимандрита Тихона игумана манастира Студенице су се дубоко урезала у срца свих присутних.О сабору, излагањима Просвећених Епископа, обради појединих наставних јединица  и коришћењу мултимедијалних средстава у настави, ће бити више речи у току наредних дана на сајту. По речима свих присутних, организација скупа је била изванредно успешна. Вероучитељима је подељен и ЦД «Светосавско звонца у причи и песми».

АРХИЕПИСКОП АМФИЛОХИЈЕ ГОВОРИО
НА ПОДГОРИЧКОМ САЈМУ КЊИГА

О делатности Издавачке куће Митрополије Црногорско-приморске „Светигора“ у протеклих седмнаест година, јуче - 20. маја 2007.године, на Подгоричком сајму књига говорили су Његово Високопреосвештенство Архиепископ Цетињски Митрополит Црногорско-примоски Г. Амфилохије, професор теологије др Ружица Марић, ђакон Предраг Шћепановић и професор Весна Тодоровић.

Наш подухват штампања духовних књига био је веома скроман у својим почецима, рекао је Високопреосвећени Архиепископ Г. Амфилохије, подсећајући на време првих „Светигориних“ издања, од пре седамнаест година.

„Сва ова разноврсна, разнородна издавачка делатност једино има за циљ да бесцен-благо хришћанске културе, духовности, хришћанског предања, вековног предања Цркве Божије, присутни у животу савременог читаоца. У том смислу, `Светигора` наставља оно дело које је започето `Мирослављевим Јеванђељем` и настављено законо-правилом, `Крмчијом`, Светог Саве, писаним 1262. године (зетски Епископ Неофит, на Превлаци), чији се препис чува у Југословенској академији знаности и уметности у Загребу. Наставак је и цетињски `Октоих`, као и све што се штампа и настоји штампати а да не одступи од тог духа, као и онај чувени Зборник Никона Јерусалимца, са Бешке, из прве половине петнаестог века, из времена Јелене Лазаревић – Балшић“, рекао је Високопреосвећени Архиепископ Г. Амфилохије.

Говорећи о издавачкој делатности Издавачко-информативне куће „Светигора“, директор Радио-Светигоре ђакон Предраг Шћепановић подсетио је, између осталог, на садржај предговора цетињког „Октоиха“.

О раду и резултатима Издавачке куће „Светигора“, у Америци и Канади говорила је др Ружица Марић, редовни професор Теолошког факултета у Либертвилу у Чикагу.

Светигора је ушла у седамнаесту годину свога постојања и за то време активно је присутна у свом народу преко књига, часописа, трибина и радио-програма, преносећи Божију реч и истину православног учења свима који имају отворено срце да ту истину чују“, рекла је професор Весна Тодоровић.

На „Светигорином“ штанду на Међународном сајму књига у Подгорици  јуче је одржана и промоција монографије „Свети Сава – принц и просветитељ“, која је већ продата у 100.000 примерака. О овој књизи говорили су свештеник Миодраг Тодоровић, песник Будимир Дубак и професор Светозар Ћираковић.

Извор: Светигора прес - С.Ж./ С.К.

ВЛАДИКА ВАСИЛИЈЕ СЛУЖИО У ЈЕЛЕНСКОЈ КОД ДОБОЈА
И ГОРЊЕМ БУЧЈУ

Његово Преосвештенство Владика зворничко-тузлански Василије служио је данас Свету Архијерејску Литургију у храму Рођења Пресвете Богородице у Јеленској код Добоја, уз саслужење протонамјесника Радојице Ћетковића и јереја Зорана Станића.

Пред присутним народом, који је у великом броју присуствовао литургији, Владика је истакао значај светитеља у нашој Цркви као моћних заступника пред пријестолом Свевишњег Господа.

“ Диван је Бог у светима својим браћо и сестре. Диван је и то су најбоље осјетили цвјетови из баште Његове а то су светитељи који су му се несебично предавали током овоземаљског пролазног живота а зарад стицања вјечног Царства Небеског ”, истакао је Владика Василије и позвао присутне вјернике да слиједе Христов пут, исти онај којим су ишли многобројни светитељи.

У поподневним часовима Преосвећени Владика је освештао капелу у Горњем Бучју.

Преко хиљаду вјерника је заједно са Владиком упутило молитве Господу за међусобну љубав, српски род и очување светосавског пута којим иде наш народ.

" Љубите Господа Васкрслог и љубите једни друге јер тек тада ћете се моћи назвати сљедбеницима Господа Христа и Светога Саве ", поручио је вјерном народу Владика Василије.

Извор: Инфо служба СОЗ-а Епархије зворничко-тузланске

ИЗЛОЖБА – МАНАСИЈА –
У МУЗЕЈУ СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ

Његово Преосвешетнство Епископ браничевски Г. Игнатије је данас, 21. маја 2007. године, у Музеју Српске Православне Цркве, отворио изложбу графика под називом Манасија, аутора Вељка Михајловића. Отварању изложбе, између осталих, су присуствовали Преосвећени епископи: Жички Г. Хрисостом и Врањски Г. Пахомије, сестринство манастира Манасије, протојереј-ставрофор др Радомир Поповић, а изложбу је увеличало и појање мешовитог хора под диригентском палицом Предрага Миодрага.

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2007 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
info@spc.yu