Информативна служба
Српске Православне Цркве

23. мај 2007. године

СОЦИЈАЛНО УЧЕЊЕ ЦРКВЕ

Његово Преосвештенство Епископ бачки Г. др Иринеј одржао је у недељу, 20. маја ове године, у свечаној дворани Гимназије Јован Јовановић – Змај у Новом Саду, предавање на тему Социјално учење Цркве.

Према речима Преосвећеног Епископа Г. Иринеја, Црква делатном љубављу према ближњима поставља свој јеванђелски програм који суштински извире из Литургије, њеног евхаристијског и богочовечанског искуства, и то без икаквих услова и ограничења, која, међутим, очигледно постоје у секуларним теоријама и праксама.

Стога, Црква сада тежи да овакве теме обради издвојено и систематски, те да их предочи пажњи свих; најпре својих верника, а, потом, и оних који то нису и који ће на овај начин моћи да се ослободе многих заблуда о Цркви.

Као пример скромног доприноса оваквом труду православних да своју социјалну доктрину приближе савременом човеку, Преосвећени Епископ  Г. Иринеј је навео најновије издање издавачке куће Епархије бачке Беседа . Реч је о преводу на српски језик званичног саборског документа Руске Православне Цркве, који носи назив: Основи социјалне концепције Руске Православне Цркве.

Иако је, према речима Његовог Преосвештенства, овакав начин издвојеног излагања тема, ствар најновијег времена, те теме су увек биле садржане у целини богословља Цркве, њеног учења и Предања и нису саме по себи нешто ново.

Закључујући своје излагање, Преосвећени Владика Г. Иринеј је нагласио да смо као хришћани дужни да помажемо онима којима је помоћ потребна без обзира на њихову верску, националну или политичку припадност. Јер, на овај начин сећамо се Господњих речи да је блаженије давати него примати (види Дап 20, 35) и кад учинисте једноме од ове моје најмање браће, мени учинисте (Мт 25, 40).

Овом Трибином је завршен други семестар Школе православне духовности, у оквиру којег је одржано двадесет предавања о најактуелнијим питањима данашњице, а која ће ускоро бити објављена у штампаном зборнику, заједничком издању Беседе и Црквене општине Нови Сад.

Извор: Епархија бачка

ПРВА ЛИТУРГИЈА У ЈАЈИНЦИМА

На празник Светих Кирила и Методија, у четвртак 24. маја, биће служена прва Света архијерејска литургија и први пут прослављена крсна слава новог храма у београдском насељу Јајинци. Црква Светих Кирила и Методија изграђена је у Спомен парку Јајинци, непосредно уз место страдања више од стотину хиљада жртава у Другом светском рату.

Литургија почиње у 9 часова, а на светковину је позван сав верни народ Јајинаца, Вождовца и Београда. Литургији ће присуствовати високи представници Владе Србије, града Београда, општине Вождовац и бројних установа и организација.

«СВЕТОСАВСКО ЗВОНЦЕ» НА СЛАВИ У ИВАНОВЦИМА

Чланови редакције «Светосавског звонца» су, на позив свештеника Светолика Марковића из села Ивановци код Љига, били гости на  слави храма Преноса моштију Св. оца Николаја.

Храм у Ивановцима задужбина је великог српског песника Милована Данојлића. После Свете Литургије и резања славског колача, организован је сусрет деце, ученика веронауке из Ивановица и још неколико околних села,  са песником и чланом редакције «Светосавског звонца» Мошом Одаловићем. Представљен је часопис «Светосавско звонце» и организован мали квиз веронауке који је водио Димитрије Стикић, такође члан редакције. Најбољима на квизу веронауке подељени су симболични поклони.

СЛАВА МАНАСТИРА СВЕТОГ НИКОЛАЈА
У ЕТНО-СЕЛУ СТАНИШИЋИ КОД БИЈЕЉИНЕ

Манастир Светога оца Николаја у Етно-селу Станишићи код Бијељине јуче, 22. маја 2007. године, прославио је славу. Преосвећени Владика Г. Василије је, уз саслужење Владике америчко-канадског Митрополије новограчаничке Г. Лонгина и свештенства околних парохија, служио Свету Архијерејску Литургију на којој је пререзан и славски колач.

У својој беседи Преосвећени Владика Г. Василије је присутне вернике подсетио какав је ревнитељ Православља и стуб вере био свети отац Николај Чудотворац и колико је свима нама потребно да се трудимо да се својим животима покушамо покушамо уподобити овоме великом светитељу Цркве Христове.

Преосвећени Владика се захвалио и свима који су учествовали у акцији прикупљања помоћи за Србе који живе на Косову и Метохији и позвао све да у својим молитвама непрестано буду са нашом напаћеном браћом и сестрама који су имали храбрости и вере у Бога и остали на својим вековним огњиштима, на светој земљи косовској.

Манастир Светога оца Николаја у Етно-селу Станишићи је задужбина Борислава Станишића и освештан је прошле године на данашњи празник. Иконостас манастира је реплика старог иконостаса манастира Ловнице који је у 16. веку осликао пећки монах Лонгин. Ускоро би требало да буде завршен и живопис манастирских зидова па ће овај драгуљ Семберије да заблиста у свој својој лепоти.

Извор: Инфо служба СОЗ-а Епархије зворничко-тузланске

ПРОСЛАВЉЕНА КРСНА СЛАВА ЦРКВЕ И ОПШТИНЕ ФОЧА

У Фочи је јуче, 22. маја 2007. године, прослављена крсна слава цркве и општине - Пренос моштију Светог Николе Мириклијског Чудотворца.

После Свете Литургије, свечана литија је прошла улицама града и зауставила се испред централног спомен-обележја погинулим борцима Отаџбинског рата, где је одржан помен за 646 погинулих бораца.

У згради Скупштине општине обављено је ломљење славског колача.

Свечаностима је присуствовала и делегација београдске општине Вождовац, са којом Фоча сарађује већ низ година.

У оквиру обележавања крсне славе, у Фочи је синоћ одржана и свечана академија на којој су наступили чланови Камерног хора за црквено појање при Музичкој академији Источно Сарајево, које води мр Раде Радовић.

Промовисана је и књиге "Пут у свету земљу" ауторке Мире Лолић-Мочевић, новинарке из Бањалуке, која је наишла на одличан пријем фочанске публике.

Извор: Срна и приредила Инфо служба СОЗ-а Епархије зворничко-тузланске

У МАНАСТИРУ ОРАХОВО ПРОСЛАВЉЕНА ХРАМОВНА СЛАВА

Светом Литургијом и резањем славског колача у манастиру Орахово у Црмници јуче, 22. маја 2007. године, прослављен је празник преноса моштију Светог Николаја Мирликијског, храмовска слава ове древне Светиње.

Свету Службу Божију служили су настојатељ манастира Светог Николе у Брчелима и парох црмнички архимандрит Григорије, игуман Цетињског манастира јеромонах Лука, парох доњозетски Жељко Ћалић и ђакон Јован Пламенац.

«Бог је постао човек да би човек постао Бог по благодати и заједничарењу» казао је у пастирској проповеди игуман Лука обраћајући се бројним Црмничанима који су се и ове као и претходних година у великом броју окупили у Ораховском манастиру да прославе заветну славу више црмничких села и братстава. «Свети Николај Мирликијски је у Име Христово сведочио ту тајну спасења на земљи. Толика су била његова дела да је постао један од каснијих апостола вере Христове, мада ништа о учењу његовом не знамо. Само знамо о делима његовим», рекао је цетињски игуман.

Он је рекао да је дело Светог Николаја остало као печат бесмртности познања Христовог овде на земљи, који је кроз њега дошао до нас. «И сви се ми уздамо у његове молитве и у његово заступништво пред Богом. И призивамо га када путујемо, јер је он заштитник путника и морепловаца, призивамо га и када нам је било каква друга помоћ потребна, призивамо га и када хоћемо Богу да приђемо ближе, када осећамо да постоје неке запреке између нас и Бога, јер знамо да он има огромну слободу пред Богом. Знамо да он има ону смелост коју су пред Богом имали апостоли и оци пустињаци, а ето, он је живио у граду, међу људима, у граду који је сам по себи увек стјециште гријеха и безакоња», додао је он.

«А он је у таквом граду успио да задобије ону Божанску благодат коју су задобијали апостоли који су били са Христом и Свети оци пустињаци који су се Бога ради одвојили од овог света да би у себи нашли ту ризницу Божју запретану Светим крштењем», закључио је отац Лука.

У манастиру Орахову однедавно се налази и искушеница Данијела, која са настојатељем манастира јеромонахом Петром (Драгојловићем) који се тренутно налази на студијском боравку у Москви и мештанима Орахова и других црмничких села брине о обнови ове древне Светиње.

Извор: Митрополија црногорско-приморска - Р.В.

ПРОСЛАВЉЕНА СЛАВА ФАКУЛТЕТСКЕ  КАПЕЛЕ И СТУДЕНАТА ПРАВОСЛАВНОГ БОГОСЛОВСКОГ ФАКУЛТЕТА УНИВЕРЗИТЕТА У БЕОГРАДУ

Крсна слава Православног богословског факултета Универзитета у Београду – Свети апостол и еванђелиста Јован Богослов – свечано је прослављена и ове године.

Празнични спомен возљубљеног апостола Христовог започео је торжественим свеноћним бденијем. Поред узвишеног појања самих студената, богослужбена атмосфера бденија била је обогаћена активним учешћем већег броја свештенослужитеља – бивших и садашњих студената факултета.

По завршетку празничног јутрења, у наставку бденија је одслужена празнична Света Литургија на којој је началствовао и беседио Његово Преосвештенство Епископ средњезападноамерички Г. Максим.

Наставак празничне прославе је уследио сутрадан. Свечани чин ломљења славског колача је савршио Његово Високопреосвештенство Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски и Егзарх Пећког трона Г. Амфилохије у присуству више архијереја. После овог молитвеног чина Високопреосвећени Митрополит Г. Амфилохије је произнео пригодну и надахнуту беседу. Тим поводом он је подсетио све присутне на црквени и богословски значај нашег патрона и једног од узора богословске мисли и делања. Потом је у великом амфитеатру факултета одржана свечана и музички врло садржајна академија, коју су идејно осмислили и својим учешћем остварили сами студенти.

Празнична прослава је завршена трпезом љубави, што је био још један од примера хришћанског следовања спасоносној љубави, о којој је апостол Јован рекао: Љубљени, љубимо једни друге; јер је љубав од Бога, и сваки који љуби од Бога је рођен, и познаје Бога. Који не љуби не познаде Бога; јер Бог је љубав (1Јн 4, 7-8).

Извор: Православни богословски факултет Универзитета у Београду

САБОРСКО ВЕЧЕ У РУТИ ХИЛУ

Благословом Његовог Преосвештенства Епископа Г. Иринеја, Црквеношколска општина Свети архиђакон Стефан организује Саборско вече у суботу 2. јуна 2007. са почетком у 19 часова, у великој сали Парохијског центра у Рути Хилу, на адреси: 259 Huatts Rd, Rooty Hill.

У богатом програму учествују наши реномирани уметници: Снежана Радојковић солиста, Марко Митровић солиста, Драган Котевски, хармоника, Слободан Ракић - Семи, хармоника и други.Приход са овог програма иде у прилог изградње иконостаса у храму Св. архиђакона Стефана.

Извор: Епархија аустралијско-новозеландска

ЧУДОТВОРНА ИКОНА МАЈКЕ БОЖИЈЕ ЧАЈНИЧКЕ У БЕРЛИНУ

Благочестиви народ берлинске парохије имао је изузетан благослов поклонити се пред ликом Чудотворне иконе Пресвете Богородице Чајничке, коју је овом приликом из храма Светог апостола Луке у Франкфурту, донео протојереј Стојан Барјактаревић са својим верницима. У суботу 19. и недељу 20. маја велики број верних дошао је да узме благослов и узнесе молитве пред овом светињом.

Свету Литургију у недељу служили су о. Стојан Барјактаревић са берлинским свештеницима: протојерејима Драганом Секулићем, Вељком Гачићем и јерејем Душком Спасојевићем, уз складну пратњу хора берлинске парохије „Св. Стефан Дечански“ под вођством госпође Љиљане Шурдиловић. Заједно са о. Стојаном у госте су нам дошла и дечица Српске школе при храму у Франкфурту који су у после Свете Литургије извели предивни игроказ „Ћирилични словосан“.

Берлински домаћини својски су се потрудили да своје госте из Франкфурта што боље угосте, па је братско дружење потрајало до касних поподневних сати.

протојереј Вељко Гачић

НОВО ОТКРИЋЕ У МЕДНОЈ

На локалитету Црквиште у Медној, археолози су ових дана пронашли још два људска скелета. Реч је о скелетима мушкарца и детета, који су добро очувани, а пронађени су на дубини од 120 цм.

"Радове на овом археолошком ископу почели смо 24. априла. И поред низа потешкоћа, за релативно кратко време открили смо комад керамике из средњег века, који недвосмислено указује на постојање средњовековне "каген базе", као и два гроба у једној стени. Наставићемо радове на истраживању остатка цркве и других пратећих објеката", истакао је археолог Завода за заштиту културно-историјског и природног насљеђа Републике Српске доц. др Александар Ратковић. Он је истакао да су скелети пронађени на дубини која је одраније позната у археологији позног средњег века.

"Ради се о једној врсти укопа, односно гроба у стени, који је био омиљен у средњем веку. У овом случају гробови су смештени између стеновитог гломерата. Покојници су, према тадашњим обичајима, били покривани деблом дрвета, чији су поједини делови добро очувани", истакао је Ратковић, који је додао да је сада сигуран да се на локалитету Црквишта налазио средњовековни манастир са црквом.

Радови на овом локалитету ће трајати нешто дуже, јер налазиште заслужује посебну пажњу. "Иако смо до сада пронашли керамику и гробове из средњег века, мислим да се овде ради о нечему много значајнијем. Овај локалитет може да буде од великог историјског, вјерског и туристичког значаја", нагласио је Ратковић.

Археолошком тиму, својим визијама, много је помогла Петра Топић, жена којој су се, као дјевојчици, указали ликови тројице монаха Авакума, Мардарија и Серефима, чије су мошти пронађене почетком октобра прошле године. "Петра није била сигурна где смо требали да копамо, али је разлика у њеним визијама и месту на којем смо сондирали терен била свега пет-шест метара", рекао је Ратковић.

Према историјским чињеницама, монаси су у Медну дошли из Петро-Павловог манастира у Херцеговини, бежећи пред Турцима. "Не само да су у овом селу основали манастир него су покренули и важну градитељску делатност, која до данас још није истражена и објашењена", закључио је Александар Ратковић.

П.Азап

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2007 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
info@spc.yu