Информативна служба
Српске Православне Цркве

31. мај 2007. године

СТУДЕНТСКИ СИМПОСИОН БОГОСЛОВЉЕ СВЕТИХ ТАЈНИ НА ПРАВОСЛАВНОМ БОГОСЛОВСКОМ ФАКУЛТЕТУ УНИВЕРЗИТЕТА У БЕОГРАДУ

У уторак 5. јун 2007. у Великом амфитеатару Православног богословског факултета у Београду почеће Симпосион – Богословље Светих Тајни. Симпосион ће отворити Декан Факултета епископ др Иринеј Буловић у 9 часова, а затим ће бити одржана I сесија, којом председава: протојереј мр Владимир Вукашиновић. У току I сесије говориће Лео Малешевић, на тему Теологија светих тајни, затим Ратко Голубић: Света тајна Цркве, Радослав Мијатовић: Анамнезни карактер Анафоре, затим ће уследити Расправа. У II сесији којом председава: ђакон мр Драган Ашковић говориће Милица Сенћански: Света тајна освећења храма и антиминса, О. Никола Гачевић: Света тајна свештенства, Велибор Крагић: Светотајинско богословље у катихезама Кирила Јерусалимског, а затим ће уследити Расправа. У поподневној сесији којом председава мр Драган Каран своје реферате ће изговорити: Зоран Росић: Света тајна брака, Горан Ковачевић: Света тајна ангелског образа, Саша Тошановић: Света тајна јелеоосвећења. После расправе ће уследити и завршна реч организатора.

Извор: Православни богословски факултет Универзитета у Београду

БРАТСКИ САСТАНАК У ЕПАРХИЈИ ЗАПАДНОАМЕРИЧКОЈ

У среду 30. маја, почео је братски састанак Епархије западноамеричке, а за ту прилику Преосвећени Епископ западноамерички Г. Максим је у госте, у својству говорника, позвао Преосвећеног умировљеног Епископа Атанасије (Јевтића) и о. Стаматиса Склириса. Гости су у Лос Анђелес стигли дан раније.

У среду 30. маја после јутарњег богослужења Епископ Атансије је говорио на тему Сведочење Православља и савремени свет, а после подне је одржан братски састанак. У четвртак 31. маја после Свете Литургије на исту тему је говорио Преосвећени Епископ Атанасије, а поподне је о. Стамтис Склирис одржао иконописачку радионицу која је привукла велику пажњу.

Извор: Епархија западноамеричка

ИКОНОСТАС КАО ДУХОВНИК И КУЛТУРНИ ПЕЧАТ ПРАВОСЛАВНИХ ХРИШЋАНА

Данас је у хотелу Крагујевац, почео Симпосион на тему Иконостас као духовни и културни печат православних хришћана. Симпосион ће трајати од 31. маја до 2. јуна 2007. године. Добротвори симпосиона су Министарство кулутре Србије и Завод за заштиту споменика у Крагујевцу.

ДУХОВНЕ СВЕЧАНОСТИ У ЕПАРХИЈИ МИЛЕШЕВСКОЈ

У Епархији милешевској сутра ће свечано бити отворена ризница манастира Светог Николе у Прибојској бањи. Ризницу ће свачано отворити др Гордана Марковић, директор Републичког завода за заштиту споменика. На отварању ће говорити и Миленко Милић, председник Скупштине општине Прибој. Сутрадан, 2. јуна биће свечано освећен обновљени манастир Светог великомученика и победоносца Георгија Ораховица – Мажићи (XII век) код Прибоја. О историјату манастира ће говорити Саво Дерикоњић.

„ДАНИ ОТВОРЕНИХ ВРАТА“ У КЕЛНУ

Српска Православна парохија у Келну организује духовно – културну манифестацију „Дани отворених врата“ 02. и 03. јуна 2007. године у Црквеном центру ( Frankenplatz 15 ; 51149 Koln / Porz-Gremberghoven ) на тему „Православље и Европа“.

Програм ове манифестације, која ће трајати два дана, у својој суштини садржи нашу искрену жељу за међуљудским и екуменским контактима хришћана и цркава у средини у којој живимо. Тема „Православље и Европа“ даје нама православним хришћанима могућност да у разговорима и екуменским контактима са другим хришћанима, изнађемо и потврдимо своје мјесто , како у прошлости кроз историју, тако и у садашњости и у будућности Европе. Такође овом манифестацијом указујемо и на заједничке хришћанске вредности, које су вековима стваране у Европи, а које треба, како ми мислимо, да буду темељ њене будућности.

Програм: Субота, 2. Јун: 16:00 - Уводна реч и поздраб свештеника, 16:15 - Предавање: Msgr. Dr. Peter von Steinitz (католичка црква) - "Хришћанство у првих десет векова”; 16:35 - Предавање: свештеник Siegfried Bowien (Евангелистчка црква) - "Европа као кућа свих хришћана"; 16:55 - Предавање: протођакон др. Радомир Ракић (Православна Црква) - "Место Православља у Европи". У 17:15 - Питања и дискусије, а Концерт Хора "Deutsche Welle", Хора "Кир Стефан Србин", Хора "Пирг" из Београда. У недељу, 3. јуна, 10:00 - Литургија Светог Јована Златоустог на немачком језику уз пратњу хора "Кир Стефан Србин".

Извор: Парохија Келн

ПРОСЛАВА У ХРАМУ СВЕТОГ ПРЕОБРАЖЕЊА У ЗАГРЕБУ

На Духовски уторак 2007. године у храму Светог Преображења Господњег Његово Високопреосвештенство Митрополит загребачко-љубљански и целе Италије Господин Јован је на светој архијерејској Литургији којој је началствовао Његово Преосвештенство Епископ источно-амерички Господин Митрофан уз саслужење многобројног свештенства принео Благодарење Господу за указану милост и благослов Божији којим га је Бог даривао за четрдесет година свештеничке службе од којих је тридесет у архијерејској служби...

На крају Литургије Његово Високопреосвештенство Господин Митрополит се обратио присутном народу речима: “…за нас је велики дар и благослов Божији да за ово време служења у овом светом храму доживљавамо тако велики благослов Божији којим нас је даривао заједно са вама приносећи бескрвну жртву и молитве Богу нашему. Како је диван овај наш храм обновљен у Божију и да смо данас са нашим свештеницима, на челу са Његовим Преосвештенством Епископом источни-америчким др Митрофаном, принели благодарност Богу за цркву нашу, за људе Божије да буде мир у свету и благослов Божији…»

После беседе Његово Високопреосвештенство је одликовао Преосвећеног Епископа источно-америчког Господина Митрофана орденом Катакузине Катарине Бранковић првог реда истакнувши његове заслуге за епархију загребачко - љубљанску, а посебно за манастир Лепавину.

Орденом Катакузике Катарине Бранковић првог реда такође је одликован и архијерејски намесник протојереј Миленко Поповић за уложени напор и труд у загребачкој цркви и црквеној општини загребачкој. Митрополит је приликом доделе ордена рекао: «Браћо и сестре, не морам ништа да вам наглашавам о доприносу и заслугама оца Миленка овде у Загребу у нашој цркви, јер сте ви били сведоци овде од почетка у оним најтежим данима кад је црква била у великом искушењу разних неприлика. Ово је знак наше љубави и благодарности за оно што је учинио својој цркви, и нека буде подстрек за даље напоре и рад на добро наше цркве и нашег народа.»

Господина Аугустина Башића једног од уредника Хрватске радио телевизије и једног познатог водитеља екуменског програма на Хрватској радио телевизији, за његове заслуге што је учинио на стварању добра, мира и одличних међуљудских односа у Загребу и Републици Хрватској, Његово Високопреосвештенство Господин Јован је одликовао орденом Катакузине Катарине Бранковић другог реда.

После доделе ордења Његовом Високопреосвештенству и присутном народу се обратио и Епископ Митрофан: «Ваше Високопреосвештенство, високопреподобни, високопречасни и пречасни оци, драга браћо и сестре дозволите ми да кажем неколико речи на овај велики дан када ми стварно можемо да кажемо са црквеним песником: да нас је сабрала благодат Пресветога Духа, те смо се најпре сабрали за овом светом Трапезом и причестили се светим Тајнама Господа и Бога и Спаса нашега Исуса Христа и објединили се заједно у светом Телу и светој Крви Христовој. Тако смо заједно са нашим слављеником Високопреосвећеним Господином Митрополитом прославили тридесетогодишњицу његове архијерејске службе и четрдесетогодишњицу његове свештеничке службе. Ја познајем Високопреосвећеног Митрополита Господина Јована четрдесет година. Био сам у манастиру Крки као ђак у Богословији, он је дошао као цивил, као један достојанствени господин, млади професор кога смо ми сви уважавали и сви смо помишљали када ћемо ми да будемо тако достојанствени и господа као што је он био. Нисмо ни помишљали да ће он некада да буде монах, да се свега тога одрекне да крене стопама једног монаха. После тога, кад смо видели да је он кренуо стопама светога Саве и других наших светих отаца онда смо стварно видели да је он кренуо стопама оних којим је требало да крене. Онда је сигурно да је и нас учио којим путем је кренуо узевши на себе монашки и свештеномонашки чин…»

После Преосвећеног Господина Митрофана Његовом Високопреосвештенству и присутним верницима се обратио високопречасни протојереј о. Миленко Поповић: «Ваше Високопреосвештенство, Ваше Преосвештенство драги владико Митрофане драги наш Митрополите, најприје захваљујем на овом великом дару и одликовању које сте ми указали а у исто време вам честитам овај ваш велики јубилеј тридесет година епископске службе и четрдесет година вашег свештеничког рада. Већину нас свештеника, који смо овде заједно са вама и радујемо се овом великом дану, сте ви као своје ученике водили кроз Богословију па и више од тога а и као свештеници смо овде заједно са вама да поделимо радост овог јубилеја. Седамдесет седме године када сте изабрани за епископа Лепавинског, а касније за Митрополита загребачког, ваша је епархија била, може се овако грубо рећи на самрти. Ви сте вашим великим радом и трудом нашу епархију васкрсли из мртвих, иако су времена у којима сте тада владиковали била врло тешка, комунистичка, касније и времена ратна. Све сте издржали и хвала Богу ево прослављате овај ваш велики дан тридесет година митрополитске и епископске службе. Ми свештеници вам обећавамо да ћемо вас подржавати и даље у вашем епископском раду, ви сте нас увек као своју децу гледали, иако су често пута деца и немирна и нису увек добра и морате им опростити па и ми тражимо да нам опростите а у будућности ћемо се трудити да будемо ваши добри сарадници. Ви волите свој Српски народ, волите своју Српсу Православну Цркву, волите своје свештенике и знате да и у овим мешовитим срединама чините, као што су јуче многи рекли, да будете и добар екумениста и да разговарате са свима онима из других верских заједница а посебно са римокатоличком црквом. Овом приликом вам честитам још једном као свом архијереју и желим да Господ Бог вам подари здравља и благослова на много година да водите нашу Српску Православну Цркву на добро и свих нас.»

После Свете Архијерејске Литургије сво свештенство и верни народ су позвани на трпезу љубави у манастир Свете Петке на Светом духу где су свештеници у верни народ заједно са владикама наставили прославу великог јубилеја Његовог Високопреосвештенства Митрополита загребачко-љубљанскога и целе Италије Господина Јована.

Извор: Манастир Лепавина, 30.06.2007.

НАСТАВЉЕНИ РАДОВИ НА ЦРКВИ СИЛАСКА СВ. ДУХА НА АПОСТОЛЕ (СВ. ТРОЈИЦЕ) У ГАЦКУ

У другој половини маја настављени су радови на новој цркви у Гацку. Изградња ове светиње је почела по благослову Преосвећеног Епископа захумско-херцеговачког Г. Григорија и по пројекту архитекте Предрага Ристића 2002. године. У периоду од 2002-2004. године радови на цркви су обављани планираном динамиком и за то вријеме је завршен већи дио грубих грађевинских радова. До застоја у радовима током претходне двије године дошло је услијед недостатка финансијских средстава, као и због проблема у пословању грађевинске фирме "Хидроградња" која је изводила радове. Средствима која су прикупљена на донаторској вечери у марту 2006.г. и новцем који је издвојен из буџета општине за 2007. г. у износу од 100 000 КМ радови су, уз Божију помоћ, настављени. За ову годину је планирана израда вијенаца од вјештачког камена, покривање Цркве и постављање отвора, као и почетак израде камене фасаде. У току ове године, са почетком радова, биће организовано прикупљање прилога од вјерника парохија Гатачке и Автовачке. Овом приликом се захваљујемо свима онима који су до сада помогли градњу, а унапријед се захваљујемо и онима који ће то убудуће чинити.

Број жиро рачуна на који можете уплатити свој прилог за градњу цркве је: НОВА БИЈЕЉИНСКА БАНКА, 5550090300309540.

јереј Велимир Ковач

Извор: Епархија захумско-херцеговачка

ОСВЕШТАНА ОБНОВЉЕНА ЦРКВА У ЦЕРИКУ

У насељу Церик, удаљеном двадестак километара код Брчког, Његово Преосвештенство владика зворничко-тузлански Господин Василије, освештао је обновљени храм Св. апостола и јеванђелисте Јована Богослова.

Владика Василије је окупљени вјерни народ позвао да чувају мир и слогу, без обзира на вјерску и националну припадност. У ово насеље се до сада вратило само 38 од укупно 104 српске породице које су ту живјеле прије ратних сукоба. Обнова храма који је изграђен и освећен 1936. године, а који је порушен од стране припадника Армије БиХ 1992. године, трајала је годину дана, а до сада је утрошено око 100.000 КМ. За кума обновљеног храма изабран је Хаџи Драго Андрић са својом браћом који су приложили 8.000 КМ.

Извор: Инфо служба СОЗ-а Епархије зворничко-тузланске

ХОР СЛОГА ОДРЖАО ГОДИШЊИ КОНЦЕРТ

Српско пјевачко друштво „Слога“ из Сарајева, под диригентским вођством ђакона Душка Сандића, одржало је у суботу, 26. маја, Годишњи концерт у Саборној цркви у Сарајеву.

Пред већим бројем слушалаца, хористи „Слоге“ извели су стилски богат програм православне духовне музике, на ком су се нашла дела познатих композитора: Мокрањца, Маринковића, Бортњанског и Дворецког, као и једногласни стари српски црквени напеви од 14. до 18. века.

Овом приликом, у име хора „Слога“, ђакон Душко Сандић је уручио појединцима и организацијама захвалнице на подршци неопходној за успешан развој хора. Српско пјевачко друштво „Слога“ је једно од најстаријих певачких друштава у Босни и Херцеговини и најстарије домаће певачко друштво у Сарајеву. Основано је 1888. године под називом „Српско-православно црквено пјевачко друштво Слога“, да би 1906. године ово име заменило „Српско пјевачко друштво Слога“. Идеја за оснивањем друштва потекла је из редова сарајевских Срба занатлија, под вођством Риста Максимовића и проте Стијепа Трифковића, као и проте Ђорђа Петровића, који је био члан и утемељивач СПД „Слога“. Године 1928., на своју четрдесетогодишњицу, „Слога“ постаје чланом Југословенског певачког савеза у Београду и бива одликована орденом Светог Саве петог степена.

Кулминацију успеха „Слога“ доживљава на познатом Духовном концерту у Београду, 1938. године. Наступајући у високој репрезентативној форми са богатим програмом, „Слога“ је врло високо и ласкаво оцењена од београдске публике и критике, а тадашња штампа уступа јој много простора. У периоду између два светска рата, друштво поседује властите некретнине, међу којом је и данас позната зграда „Слоге“ – популарни културни центар сарајевске омладине, у којој су одржаване пробе, концерти и дружења. Након Другог светског рата зграда је национализована и од тада се СПД „Слога“ залаже да јој се врати имовина. Многи диригенти, мање или више познати, заслужни су за опстанак друштва и његов духовни континуитет и у најтежим временима. То су: Коста Травањ, Фрањо Маћејовски, Љубомир Бајац, Цвјетко Рихтман, прота Милорад Ајвазовић, Бранко Глумац, Бранка Бошњак. „Слога“, у свом дугом и непрекинутом трајању, пружа драгоцену слику успона и падова у развоју српске музике, откривања националног музичког идентитета, грађанског духовног узрастања и развоја културног живота у целини. Од многобројних признања, која је хор у свом дугогодишњем раду добио, треба издвојити: Орден Светог Саве петог степена (1928) и Орден Светог Саве првог степена, којим је 2002. године хор одликован од стране Светог Архијерејског Сабора Српске Православне Цркве. Друштво данас броји око четрдесет чланова, који активно учествују на светим богослужењима у сарајевским и другим храмовима Митрополије дабробосанске, као и  другим духовним манифестацијама. Хор води ђакон Душко Сандић, професор црквене музике и појања.

Извор: Митрополија дабро-босанска

НОВО ИЗДАЊЕ ЕПАРХИЈЕ БУДИМЉАНСКО-НИКШИЋКЕ – АЛБУМ ИЗАБРАНИХ ПСАЛАМА ГЛЕДАЊЕ КРОЗ ОГЛЕДАЛО

Ових дана је, у издању Епархије будимљанско-никшићке, издат албум изабраних псалама „Гледање кроз огледало“, које је за потребе овог пројекта, по мелодијама српског црквеног појања, отпевала група студената Теолошких факултета, иначе појци при Саборној цркви Светог Василија Острошког у Никшићу.

На албуму „Гледање кроз огледало“, чије је издавање благословио Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије, налази се осам старозаветних псалама, који су подобни за певање причастена на Литургији. «Овај пројекат», каже Павле Љешковић, студент Института Теолошког факултета у Београду и један од учесника, «представља наш допринос процесу литургијске обнове који је тренутно актуелан у Српској Православној Цркви и о чему се расправљало на недавном Архијерејском Сабору у Београду.» Од псалама, које је као подобне за причастне предложио један од највећих литургичара 20. века, недавно упокојени професор солунског Универзитета Јоанис Фундулис, група младих богослова из Никшића је изабрала псалме 118, 47, 65, 19, 147, 33, 8, 132 које су отпевали по мелодијама српског црквеног певања.

На диску „Гледање кроз огледало“ поју и: Саша Зејак, Никола Кадовић, Александар Вујовић, Мирко Булајић и Никола Зечевић, такође студенти Теолошких факутета, као и Милош и Лука Цицмил. Они су појци Саборне цркве у Никшићу и често пјевају на Литургијама, па су увидјевши да се за причастен певају песме које несу за то предвиђене литургијским предањем, одлучили да на овај начин укажу на предлог решења. Осим поменутих псалама, отпеваних по мелодијама српског црквеног певања, које је дубоко укорењено у литургијско биће Цркве Христове, за потребе овог албума Павле Љешковић поје и "Воскресеније твоје", а забележена је и поука старца Софронија, духовног оца неких од највећих богослова овог времена.

На омоту диска представљена је спомен Црква у Долима у Пиви, која је посвећена страдалном српском народу овог краја током Другог светског рата, чиме аутори пројекта, како објашњавају, желе да подсете на константно страдање српског народа као дела Новог Израиља.

С тога ће прво представљање албума „Гледање кроз огледало“, планирано за 7. јун, бити управо у Цркви Обретења главе Светог Јована Крститеља у Долима, одмах након тога 21. јуна албум ће бити промовисан у Београду, а потом и у другим градовима Црне Горе, Србије и Републике Српске. Ово издање је за сада у ограниченом тиражу, дистрибуиран само црквеним књижарама Митрополије црногорско-приморске, а може се наћи и у Манастиру Острог, Саборној цркви Светог Василија Острошког у Никшићу и једном броју храмова у Црној Гори.

Извор: Епархија будимљанско-никшићка

ИЗАШЛА ИЗ ШТАМПЕ МОНОГРАФИЈА О МАНАСТИРУ КРКИ

У издању издавачке установе Епархије далматинске Истина из штампе је управо изашла монографија о манастиру Крки писана упоредо на српском и енглеском језику.

Садржај: Увод, историја, ризница, архитектура, монашки живот, Богословија „Света Три Јерарха“. Издвајамо из садржаја: Увод: Манастир Крка је од свога настанка (1345) био и остао духовни и културни центар Епархије далматинске, те уз манастире Крупу (1317) и Драговић (1395), стуб Православља и чувар вере и културе далматинских Срба.

Манастир је подигла Јелена Шубић, ћерка светог Стефана Дечанског и рођена сестра цара Душана (1331-1355), на месту где је свети апостол Павле са својим ученицима проповедао Хришћанство у Далмацији, што сведоче и потврђују ранохришћанске катакомбе, које се налазе у крипти испод олтара данашње манастирске цркве.

Манастир Крка је од свога оснивања до данас живео животом православних Срба северне Далмације – када су они страдали и он је страдао са њима, када су они духовно васкрсавали и манастир се обнављао. Постојаност манастира Крке, без обзира на његова многобројна историјска страдања, потврђује да је ова светиња утемељена благословом Божијим на проповеди светих апостола и хришћанском мучеништву. Ту постојаност доказује и показује његов небески заштитиник свети архангел Михаило, коме је ова светиња посвећена и који је као небески војсковођа чувао и чува ову светињу тако да она, иако у кањону реке Крке, буде град који на гори стоји и светлост овога света.

Сходно древном светоотачком и светосавском Предању, при манастиру Крки је још 1615. основано богословско училиште из којега су до сада изашли многобројни епископи, свештеници, монаси, као и културни и просветни радници значајни за историју ове светиње, али и за живот Срба у Далмацији, као и целокупнога српског народа и Српске Православне Цркве.

Богату историју манастира Крке показује и манастирска ризница са преко 2. 000 експоната и предмета, коју сачињавају древне православне иконе, рукописне богослужбене књиге из 15. и 16. века, богослужбени предмети и свештеничке одежде, међу којима је најпознатији епитрахиљ Светог Саве. Светом Сави, првом српском просветитељу и учитељу је и посвећена капела у крипти манастира Крке, а сада се у оквиру манастирског конака гради и капела светог апостола Павла, просветитеља Далмације.

Надамо се да ће објављивање ове Монографије манастира Крке сачувати и приближити, како речју, тако и сликом, значај и лепоту овога манастира, не само православним Србима, него и свим другим народима, који у последњих неколико година у великом броју са свих страна света посећују ову светињу.

Благодаримо Господу и светима Његовим на појављивању Монографије у овом тешком и страдалном времену, као и свима онима који су својим радом допринели да ова књига изађе. Њен смисао је да скривену, духовну лепоту ове светиње учини доступну свима и тако продужи мисију манастира Крке и у наше време.

Епископ далматински
ФОТИЈЕ

Извор: Епархија далматинска

ПРЕДСТАВЉЕНА ИЛИСТРОВАНА МОНОГРАФИЈА « СРПСКА ПРАВОСЛАВНА ПАРОХИЈА У ДАЉУ»

У Дому културе у Даљу у суботу 26. маја 2007.године представљена је књига- илустрована монографија под називом «Српска православна парохија у Даљу» аутора протонамесника Александра Ђурановића.

После поздравне речи и благослова Његовог Преосвештенства Епископа осечкопољског и барањског Г. Лукијана, о књизи је говорио један од њених рецензената, др Часлав Оцић, затим Сретенка Чаовић, професор књижевности, лектор ове књиге и Стјепан Вершански, технички уредник.

Пошто везе места Даља са Српском академојом наука и уметности сежу још у давну 1920.годину када је чувени Милутин Миланковић изабаран за члана Српске краљевске академије, касније САНУ, чији је био и подпредседник, на овој изузетној свечаности била част и саслушати академика Димитрија Стефановића, генералног секретара САНУ и потпредседника Матице српске који се обратио присутнима.

Представљање књиге својим учешћем је оплеменило Српско певачко друштво Јавор из Вуковара под руковођењем протојереја-ставрофора Ратомира Петровића, као и песник Ђорђе Нешић из Даља који је прочитао неколико песама које су такође објављене у овој књизи.

Велике похвале су многи изрекли њеном аутору оцу Александру Ђурановићу за ово дело, у које је уложено много труда. Књига је својеврсна историја Даља а повезује као луча водиља старе слике прошлости с његовом будућношћу.

Поред бројних верника промоцији су присуствовали ректор Богословије Светог Арсенија из Сремских Карловаца проф. протојереј-ставрофор Душан Петровић као и представници друштвено-политичког живота овога краја.

Извор: Епархија осечко-пољска

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2007 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
info@spc.yu