Информативна служба
Српске Православне Цркве

1. јун 2007. године

САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ
ПОВОДОМ ЗЛОНАМЕРНОГ ТЕКСТА У ДНЕВНОМ ЛИСТУ КУРИР

Поводом неистинитог и потпуно злонамерног садржаја текста објављеног у дневном листу Курир од 30. маја 2007. године, са насловима „Владика бачки Иринеј благосиљао сајт ЈСО” и „Благослов береткама”, који искључиво има за циљ настављање медијске хајке против Српске Православне Цркве у целини, иначе вођене преко овог и још неких јавних гласила у Србији, дужни смо да јавности саопштимо следеће:

1. Његово Преосвештенство Епископ бачки г. др Иринеј није — ни непосредно ни посредно — ,,благосиљао” црвене беретке. Како, уосталом, и да их ,,благосиља” 1. маја 2007. године кад је та јединица МУП-а укинута још пре три године? И зашто би их благосиљао ,,посмртно” кад их није благосиљао док су били призната активна формација? Одговоре на ова и слична питања може да изнађе само необуздана машта Курировог дописника и његових преписивача у неким другим гласилима.

2. Епископ је уствари позитивно одговорио на молбу г. Станимира Вујића из Куле — дакле, из подручне му Епархије бачке — да му се одобри да на његов лични интернет-сајт постави банер сајта Епархије бачке (www.eparhija-backa.org.yu). Исти је своју молбу доставио редовним путем, уз препоруку надлежног пароха, који га представља као честитог и побожног човека. Ни парох ни молилац не крију да је он бивши припадник Јединице за специјалне операције, чије је седиште било баш у Кули, али се препорука пароха не заснива на тој чињеници него на његовом мишљењу о г. Вујићу као човеку и вернику.

3. Уосталом, да ли из чињенице да је неко некад био у ,,црвеним береткама” аутоматски следи и то да је он неизоставно и атентатор, зликовац, убица? Они који су за таква злодела оптужени, суђени и осуђени нису јавности непознати. Међу њиховим именима нема Вујићевог имена. Зна ли Куриров новинар да је сваки грађанин невин док се на суду не докаже његова кривица?

4. Епископ бачки никад није уживо срео ниједног припадника ,,црвених беретки”, али је ,,вест дана” у Куриру био одговор на приватну молбу једног од њихових бивших припадника, а нису му занимљиви житије и прикљученија појединих личности које су се, и јавно и тајно, сусретале са њиховим осуђеним бившим командaнтом. Наравно, ми не тврдимо ништа рђаво о тим личностима — сусрет не значи сарадњу, још мање саучесништво у било чему — него само указујемо на изопачену логику Курировог чланкописца (кад већ о професионалној етици не може бити речи).

5. Сваки епископ — па и бачки — мора да у свом пастирском делању има пред очима, као вечни узор и надахнуће, лик Епископа људских душа и савести, Доброг Пастира и Првосвештеника Цркве, Богочовека Исуса Христа, Који за Себе каже: ,,Нисам дошао да зовем праведнике но грешнике на покајање” (Мат. 9,13; Марк. 2,17 и Лук. 5,32), а притом изјављује: ,,Не треба лекар здравима него болеснима” (Мат. 9,12; Марк. 2,17 и Лук. 5,31). Уосталом, и Њега су неки Његови савременици осуђивали зато што се дружи (,,једе и пије”) са грешницима, прихвата разговор и са јавним грешницама и, уопште, показује савршену љубав и према друштвено (данас бисмо рекли: медијски) непоћуднима. Какав је био однос његових савременика према Њему, такав ће бити и однос неких нових људи према Његовим ученицима. У то нас Он лично уверава (види Лук. 23,31 и Јов. 15,18-20), али за неке нове ,,душебрижнике” слова са страница Јеванђеља су тако ситна да их они не могу ни прочитати, акамоли схватити.

6. Банер Епархије бачке на интернетској мрежи има искључиву сврху да представља Епархију бачку, односно Православну Цркву. У ту сврху Епископ бачки је дао одобрење (а не ,,благослов ”!) г. Вујићу да може да постави тај банер на свој сајт, што се текстуално види из одговора на Вујићеву молбу. Формула са благословом стоји увек на крају писмених обраћања православних епископа било којем православном вернику, као и хришћанину уопште, ма ко он био — председник државе, принц, министар, службеник, земљорадник, чобанин, просјак... Наравно, ово није непознато верницима, али је, очигледно, сасвим непознато људима који о хришћанству знају мање него о будизму, о којем, иначе, знају веома мало или нимало.

7. Поред банера Епархије бачке, на сајту г. Вујића се налазе и везе ка сајтовима Информативне службе Светог Синода Српске Православне Цркве, листа Православље, радио-станице Епархије црногорско-приморске Светигора, манастира Хиландара и других, што Куриров текстописац — тобоже успутно, а заправо смишљено и лукаво — додаје. Намера му је кристално јасна: зашто напасти само Иринеја бачког, а не одмах и Српску Православну Цркву у целини, кад је она, и овако и онако, увек добродошла мета?

8. Још једна напомена: епископ Иринеј је, као надлежни епископ, у своје време редовно био позиван да дође на славу ЈСО (Аранђеловдан) у Кули, али се никада није одазвао (Курир, наравно, не прозива оне који су се, мада ненадлежни, ревносно одазивали; али то и није чудо јер је ,,ново душебрижништво” увек једносмерно...). Најзад, немамо илузију да је овај испад или напад (или клевета, или дезинформација, или шта му драго) крај ,,душебрижничких” крокодилских суза, односно плакања на туђим гробовима, у Куриру. И не само у њему.

Али ми пут свој знамо — пут Богочовека.

Извор: Информативна служба Епархије бачке

МОЛБА Г. СТАНИМИРА ВУЈИЋА
ПРЕПОРУКА НАДЛЕЖНОГ ПАРОХА
ОДОБРЕЊЕ МОЛБЕ
ЗАХТЕВ ЗА УКЛАЊАЊЕ

 

 

АЛБАНСКИ МАЛОЛЕТНИЦИ СКРНАВИЛИ ЦРКВУ У ПРИЗРЕНУ

 

Косовска полиција ухапсила је јуче у Призрену петоро албанских малолетника који су ухваћени док су скрнавили православну цркву у насељу Подкаљаја у Призрену - изјавио је за Срну портпарол косовске полиције Ранко Станојевић.

"Албански тинејџери су почели да скидају бакарни кров са цркве Светог Ђорђа, али су у томе спречени акцијом полиције која је добила анонимну дојаву", рекао је он, наглашавајући да је ова црква након мартовског погрома 2004. године у више наврата била изложена скрнављењу.

Срна

 

Извор: Инфо служба СОЗ-а Епархије зворничко-тузланске

 

 

СТВОРИТИ ВЕРНУ СЛИКУ ЈАСЕНОВЦА – НАЈМОНСТРУОЗНИЈЕГ ЛОГОРА СМРТИ

 

Предлог програма уређења и заштите Спомен подручја "Доња Градина" предвиђа изградњу музеја у коме ће бити документи, предмети, авио-снимци, резултати истраживања злочина почињеног на том локалитету, како би се створила слика како је заиста изгледао усташки логор Јасеновац.

Председник Извршног одбора Удружења "Јасеновац - Доња Градина" Владимир Лукић Лукић рекао је да је предвиђено да се на локалитету Доње Градине изгради и информативни центар, плато за предавања, изложбе и пројекције, и као посебну важно истакао подизање споменика страдалој деци у овом најмонструознијем логору смрти.

Говорећи на пленарној сједници 4. међународне конференције о Јасеновцу, он је рекао да је у оквиру комплекса Доња Градина потребно изградити и верске објекте за Србе, Јевреје и Роме, јер је тај систем усташких логора направљен за ликвидацију и геноцид над Србима, Јеврејима и Ромима.

Лукић је указао да истраживачки радови у Јасеновцу, односно Доњој Градини, као што су откривање гробница и гробних поља, попис жртава, инвентарисање истраживачких радова, попис документације, предмета, литературе и друго никада нису доведени до краја.

"Управо због тога логор Јасеновац и његове жртве су и могле да буду предмет манипулација, што су неки квазиписци, односно квазиистраживачи, нарочито у Хрватској, обилато користили" - рекао је Лукић.

Јеромонах Јован (Ћулибрк), координатор Одбора за Јасеновац Светог Архијерејског Сабора Српске Православне Цркве говорио је о потреби изградње верских објеката у комплексу Доња Градина и навео да је на локалилтету бившег концлогора Дахау у Њемачкој саграђен велики број верских објеката, што дају верску димензију сећања на жртве.

На пленарној седници прочитан је и реферат Јулије Кош из Загреба, која се осврнула на хрватски музеј Јасеновац, у којем је остварена идеја бившег хрватског председника Фрање Туђмана о релативизацији жртава Другог светског рата.

Она је констатовала да је то урађено музејском поставком, чији су аутори преуредили историјску истину а да нису у већој мери посезали за неистином тако што су користили комбиновану технику наглашавања крајње небитних и заобилажења битних чињеница, фотографија и предмета.

Према њеним речима, примењен је и привидно неутралан однос према починиоцима са истовременим понижавањем жртава.

 

Извор: Инфо служба СОЗ-а Епархије зворничко-тузланске

 

 

ДУХОВНЕ СВЕЧАНОСТИ У ЕПАРХИЈИ МИЛЕШЕВСКОЈ

 

Благословом Његовог Преосвештенства Епископа милешевског Г. Филарета данас је свечано отворена ризница манастира Светог Николе у Прибојској Бањи, Епархија милешевска. Ризницу је отворила др Гордана Марковић, директор Републичког завода за заштиту споменика. Окупљени народ поздравио је Миленко Милић, председник Скупштине општине Прибој. Сутра, 2. јуна биће свечано освећен обновљени манастир Светог великомученика и победоносца Георгија Ораховица – Мажићи (XII век) код Прибоја. О историјату манастира ће говорити Саво Дерикоњић.

 

Манастир Светог Николе у Прибојској Бањи први пут се помиње у Студеничком типику који је писао Свети Сава од 1207. до 1215. године. На Студеничком сабору 1219. године када је основана самостална српска Црква, овај манастир је проглашен за седиште Дабарске епархије, на чије чело је постављен Епископ Христофор из Хиландара, сабрат Светог Саве. Сматра се да је манастир подигао Цар Урош I на месту некадашње црквице посветивши га  Светом Николи Чудотворцу у знак захвалности за здравље враћено после лечења у бањи. Манастир је више пута био рушен и спаљиван али је ипак сачувао свој првобитни облик. Манастир је богат иконама, списима и другим реликвијама које су од данас смештене у нову ризницу. Последњих година манастир Светог Николе у Прибојској Бањи трудом Епископа милешевског Г. Филарета, братства манастира и верног народа Прибоја, Бање и околине доживљава нови велики пороцват.

 

 

ПОЧЕТАК РАДОВА У ПРЕБИЛОВЦИМА

 

Са благословом Епископа захумско-херцеговачког Г. Григорија и подршком Завода за заштиту споменика Републике Српске и Босне и Херцеговине, званично су почела истраживања цркве спомен-костурнице у селу Пребиловци. Радови су почели у присуству археолога др Александра Ратковића и надлежног пароха. Иако је унапред одређено да ће се све радити ручно, испоставило се на самом месту да је практичније да багер колико може уклони шут, који је накнадно после минирања стављен на темеље цркве, а да се при томе не оштете сами зидови.

 

На самом почетку радова наишло се на велике комаде плоче која се урушила у крипту. Даљим рашчишћавањем дошло се до северног зида. Багер није радио изнад саме гробнице, јер ће се тај део ручно рашчистити, него се наставило са чишћењем према западу, уз северне зидине цркве. Радиће се још неколико дана са багером, а упоредо и ручно, након чега ће се наставити само ручно ископавање.

 

Што се тиче досадашњег рада, утврђено је да је део зидова страдао, а остатак је добро растресен. Нађена је неколицина костију која је склоњена, као и делови мермерне плоче којом је била обложена сама гробница. Шта је било са остатком костију и гробнице, утврдиће се даљим истраживањем.

 

Надлежне полицијске власти су неколико пута долазиле да виде има ли проблема и провокације, чега, благодарећи Богу, није било. Радови се настављају, у њима учествује и пар људи из наших села, а у плану је и да се покрене велика акција из свих околних села, да би се што пре завршио рад на истраживању цркве.

 

јереј Борис Чоловић

 

Извор: Епархија захумско-херцеговачка

 

 

 

КАМИОНИ СА ХУМАНИТАРНОМ ПОМОЋИ КРЕНУЛИ НА КОСОВО И МЕТОХИЈУ

 

Три шлепера хуманитарне помоћи, коју је за Србе на Косову прикупила Светосавска омладинска заједница Епархије зворничко-тузланске и Српски народни покрет, кренула су јутрос ка Косову у пратњи неколико свештеника и чланова СОЗ-а Епархије зворничко-тузланске.

 

У два камиона хуманитарне помоћи, прикупљене на подручју зворничко-тузланске епархије има око 10 тона брашна, 3 тоне тестенине и конзервисане хране, око 3,5 тона хигијенског прибора и око 10 тона гардеробе.

 

Прикупљено је и око 4.500 еура финансијске помоћи која је пребачена на рачун отворен за помоћ угроженим Србима са Космета.

 

Помоћ из Републике Српске на Косову ће дистрибуисати Хуманитарно удружење "Мајка девет Југовића". Хуманитарна акција "Кад би хлеба било више", током које је прикупљана помоћ у новцу, храни, одећи и другим потрепштинама, почела је 11. фебруара.

 

Извор: Инфо служба СОЗ-а Епархије зворничко-тузланске

 

 

ХУМАНИТАРНА АКЦИЈА ЗА ЦРКВУ У СИЛАШ

 

У организацији Генералног конзулата Републике Србије из Вуковара у среду 30.маја у Боровској биоскопској дворани одржана је позоришна представа Народног позоришта Сомбор под називом «Ноћ у Господској улици».

 

Ово је још једна у низу манифестација која има хуманитерни карактер, а сав приход од проданих улазница намењен је за израдњу Цркве Светог пророка Илије у месту Силашу, Епархија осечкопољска и барањска.

 

На коктелу који је уприличен у Генералном конзулату, парох силашки протонамесник Миљен Илић уручио је захвалнице глумцима, градоначелнику града Сомбора др Јовану Славковићу и генерални конзул Бојани Ристић који су заједничким залагањем помогли ову хуманитарну акцију.

 

П. Азап

 

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2007 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
info@spc.yu