Информативна служба
Српске Православне Цркве

4. јун 2007. године

ДАНАС ЈЕ ПОЧЕО ПЕТРОВСКИ ПОСТ

 

Данас 4. јуна 2007. године почео је Петровски пост који ће трајати до Петровдана, 12. јула ове године.

 

Petar i Pavle

ПРЕДСТАВЉАЊЕ КЊИГЕ
„ СВЕТИ КНЕЗ ЛАЗАР И КОСОВСКИ ЗАВЕТ“

Media - centar Сава Центра у Београду, среда 6.јун 2007.год. у 12 часова.

У часу када се чудесним преплитањем политичке и мистичке судбине Косова и Метохије као заветне земље Српскога народа на најжалоснији начин актуализују Његошеве речи о Косову  као о «грдном судилишту» насред кога је «Содом запушио», када се о будућности нашег небоземног косовско-метохијског завичаја земаљски пристрасно пресуђује у свету постхришћанске цивилизације, за коју су жива крв косовских витезова и лепота из ње изниклих косовских божура, који и данас цветају на косовском попришту, постале ствар мртвих митологија,  «Светигора» и «Вечерње новости» износе пред нас нову ризницу црквено-народног предања које је и данас, свом својом снагом, животвори биће и историјску судбину Српскога народа. После књиге «Свети Сава – принц и просветитељ», «Светигора» и «Вечерње новости» даривају нас другом по реду монографијом из заједничке едиције «Светитељи» под насловом «Свети кнез Лазар и косовски завет». Ова садржајна и богато илустрована антологија или цветник српске косовске мисли и косовског збора и твора, у дванаест поглавља, на 160 страна, којим је средствима модерног дизајна васкрснула у свој својој смерној раскоши лепота древне хришћанске књиге, додатно обогаћена мултимедијалном ЦД-разгледницом Косова и Метохије, приближава нам на нов начин непролазно светолазаревско завештање, проводећи нас кроз «Време кнеза Лазара», причу о «Светородној лози Лазаревића», «Слова савременика о Кнезу», «Повеље кнеза Лазара», избор из црквених молитава светоме Косовском Кнезу, народне песме Косовског циклуса, српску уметничку поезију о Косову и  «Одјеке Косовског боја у европским књижевностима» и упознајући нас са богословским прозрењима видовданске тајне и именима места у свету у којима се уздижу храмови посвећени Косовском Кнезу.
Учествују:
Mitropolit AmfilohijeЊегово Високопреосвештенство Митрополит Црногорско-приморски Господин Амфилохије,
Министар за Косово и Метохију Господин Слободан Самарџић,
Госпођа Митра Рељић професор приштинског универзитета факултета за Руски језик у Косовској Митровици,
Господин Манојло Вукотић директор и главни уредник Вечерњих Новости,
Госпођа Соња Јауковић,глумица Народног позоришта у Београду.

Извор: Светигора прес

ОДРЖАНИ ДАНИ ОТВОРЕНИХ ВРАТА У КЕЛНУ

Српска православна парохија у Келну организовала је духовно–културну манифестацију „Дани отворених врата“  на тему  „Православље и Европа“ 2. и 3. јуна 2007.  (субота и недеља) у Црквеном центру (Frankenplatz 15, Porz-Gremberghoven).

O.Rasa KelnПрограм ових свечаности садржавао је искрену жељу за међуљудским и екуменским контактима хришћана и цркава у средини у којој живе овдашњи правосавни Срби, у покрајини Северна Рајна – Вестфалија. Тема „Православље и Европа“ пружила је православним  хришћанима могућност да, у екуменским контактима и дружењу са другим хришћанима, потврде своје место, како у прошлости  кроз историју, тако и у садашњости, као и у будућности Европе. Такође,  да се овом светковином  истакну и заједничке хришћанске вредности које су вековима неговане у Европи,  а које треба  да буду темељ и њене  будућности.

Ова савремена и актуелна тема је обрађена кроз три предавања, и то једног католичког, једног евангеличког и једног православног представника. После поздрава свештеника цркве Воздвижења Часног Крста у Келну протојереја Неђе Јањића и јереја Младена Јањића, прво предавање је одржао монс. др Петер фон Штајниц  на тему Хришћанство у првих десет векова, да би евангелички пастор др Зигфрид Бовин говорио о Европи као о кући свих хришћана, и, најзад, протођакон Радомир Ракић о месту Православља у заједничкој европској кући, с посебним освртом на место и улогу Православља у Западној Европи, одн. у Европској унији. После предавања и дискусија, одржан је  коцерт уз учешће двају хорова, и то Кир Стефана Србина из Београда под диригентском палицом Г. Милана Милијановића, проф. Богословије Светог Саве у Београду, и екуменског хора радија Дојче Веле под управом  г. Гунера Фалка.

Београдски хор је одушевио око три стотине присутних православних и неправославних слушалаца извођењем композиција Стевана Мокрањца, А. Гаванског, В. Илића, Б. Симића, као и А. Струмског и Турчанинова. Посебно истичемо да хор радија Дојче Веле пева на тридесетак језика, међунационалног и међурелигијског је састава, а добио је и највише похвале црквених и световних стручњака.

Сутрадана, у недељу 4. јуна, у овој цркви је служена Божанска литургија, и то на српском, црквенословенском и немачком језику. Присуствовали су многобројни православни верници, као и значајан број неправославних гостију међу којима су били Члан покрајинског парламената Северне Рајне Вестфалије и градоначелник града Келна-Порца Horst Kramer. Проповедао и поздравио госте је јереј Младен Јањић који је истакао да кроз овакве заједничке манифестације  и сарадњу можемо  доћи до корисних  и плодних резултата, на радост и добро свих хришћана, а у славу Божју.

После Свете Литургије у просторној црквеној порти приређено је народно весеље, са културно уметничким програмом, уз учешће К.У.Д „Србије“ из Дортмунда. У организовању ове свечаности запажено учешће имала је новооснована Правослвна омладинска заједница при парохији келнској. 

Свештеници и Црквена управа СПЦО Келн

ПРЕДАВАЊЕ ЗА СРПСКУ ПРАВОСЛАВНУ ОМЛАДИНУ У БЕРЛИНУ

У организацији Православне заједнице младих „Свети Василије Острошки“ при нашој цркви у Берлину, у петак 01. јуна 2007.г. у просторијама Српске православне црквене општине Берлин одржано је предавање за младе наше парохије са темом „Болести зависности“.

BerlinПредавач доц. др Стаменко Шушак, лекар са института за кардиоваскуларне болести у Сремској Каменици, успео је да веома лепо изложи све облике стварања зависности, као и њиховно погубно деловање за личност и породицу, и кроз диван приказ да задржи пажњу слушалаца читавих два сата.

Да је предавање успело показала је и дискусија у којој су учествовали скоро сви учесници.

Следеће тематско предавање Православне заједнице младих биће у петак 06. јула 2007. године, са темом „Видовдан у нашим срцима“.

Протојереј Вељко Гачић, Берлин

ЕПИСКОП БУДИМЉАНСКО-НИКШИЋКИ Г. ЈОАНИКИЈЕ У ПОСЕТИ СВЕТИЊАМА РУСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Господин Јоаникије предводи ходочасничку групу од 45 свештеника и верника из Епархије будимљанско-никшићке који су у посети светињама Руске Православне Цркве. Преосвећени Владика Јоаникије служио је 1. јуна Свету Архијерејску Литургију у Тројицесергијевој лаври, а 2. 6. 2007. служио је Свету Архијерејску Литургију у Спасо-преображењском манастиру у древном граду Мурову.

УМЕТНИЧКА КОЛОНИЈА „ДАЛМАТИНСКИ МАНАСТИРИ 2007“

У организацији пододбора СКД „Просвјета“ Карловац и Кистање у манастирима Крки и Крупи од 1. до 3. јуна 2007.године одржана је уметничка колонија под називом „Далматински манастири 2007.“

kolonija

Овогодишњу колонију сачињавало је десетак уметника са простора Републике Хрватске и Босне и Херцеговине од којих су неки и Хрвати римокатолици, али својим радом у колонији Далматински манастири показују да уметност нема граница и да је лепота нешто што увек обједињује.

Уметничка колонија “Далматински манастири 2007.” је прва од овогодишњих колонија која ће се одржати у манастиру Крки. Увелико је у припреми Преображењска колонија, која ће се одржати пред сведалматински сабор у Крки 19. августа 2007.године, а такође је договорена Светоархангелска колонија, која ће се одржати у јесен непосредно пред храмовну славу манастира Крке.

Извор: Епархија далматинска

550 ГОДИНА МАНАСТИРА СВЕТЕ ТРОЈИЦЕ

Јубилеји у оквиру цркве разликују се од многих обичних јубилеја људских који представљају само прославу трајања. Црква не прославља своје многовековно трајање, већ многовековне борбе, муке, трудове и победе.

Историја манастира Свете Тројице у Доњој Каменици од самог оснивања 1457. године испуњена је управо борбом, муком, трудовима и победом. Свака деценија постојања, свака година, сваки дан бележе труд оних који су ову светињу подизали кроз векове. Милошћу Божијом, манастир Свете Тројице у Доњој Каменици код Књажевца почео је интензивно да се развија у последњих десетак година када је кренуло окупљање младог сестринства. За то време стасало је седам монахиња, које су монашке завете дале 2005. године, и од тада овим сестринством мудро руководи настојатељица манастира монахиња Михаила Пантић.

Светом архијерејском литургијом на празник Свете Тројице, обележен је јубилеј – 550 година постојања светиње. Свету Литургију служио је Његово Преосвештенство Епископ тимочки Г. Јустин са свештенством на платоу испред манастирске цркве, и том приликом осветио чесму коју је самостално пријектвао и сазидао у славу и част Животворне Тројице, а за здравље и напредак своје породице, г. Јован Миливојевић из Књажевца. Уследила је беседа Преосвећеног Епископа Г. Јустина: „Данас Црква Божија слави 550 година од када је овај храм Божији установљен. То је огромно време, време за које је река верника пролазила овуда и одлазила у вечност. Спасавала се овде у овој светињи. И ми, данас који смо се овде окупили, нисмо само просто тек дошли да обележимо тај дан, него и ми, хтели то или не, улазимо у историју. Улазимо у вечност, као река која се слива Господу Богу своме...“ Прослави јубилеја ове године су присуствовали и председник СО Књажевац г. Градимир Живковић са сарадницима, началник СУП-а г. Златољуб Стојановић, многи уважени гости, монаштво и верници целе епархије, који су молитвеним жељама и не ретким прилозима допринели да манастир настави са обнављањем. Домаћин овогодишње славе био је г. Саша Николић из Параћина са својом породицом, који се побринуо за изузетан пријем свих гостију и добро расположење.

Извор: Епархија тимочка

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2007 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
info@spc.yu