Информативна служба
Српске Православне Цркве

8. јун 2007. године

ИНТЕРВЈУ МИТРОПОЛИТА ЦРНОГОРСКО-ПРИМОРСКОГ Г. АМФИЛОХИЈА БЕОГРАДСКОМ ДНЕВНОМ ЛИСТУ “ПРАВДА”

Космет није део Србије, већ душа Србије

Његово Преосвештенство Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије говорио је на промоцији књиге “Свети Кнез Лазар и косовски завет”. После промоције, дао је интервју за “Правду“ који је започео питањем вашем новинару “Има ли на свету правде? Шта ви мислите?” Коначан одговор на то питање још нисмо нашли.

Проблем статуса Косова и Метохије улази у драматичну завршницу, а ми све више окрећемо поглед ка Русији, између страха и наде. Рекли сте да се надате руском “њет”?

У нади смо и даље наравно, ту наду нисмо изгубили ни током шест стотина година. На Косову и Метохији се током тих шест векова практично ништа није променило, како је било у 14. веку, како је било у 19. веку, тако је и данас. Издурали смо ових шест стотина година, ја сам уверен да ћемо и наредних шест стотина година, а после како Бог да.

Поред многобројних проблема на Косову и Метохији, обнова уништених и девастираних светиња, у власништву Српске Православне Цркве, а на основу познатог Меморандума, није дала очекиване резултате, а сада их у међународним документима преименују у неку “косовску” баштину?

Начин обнове није добар, али нисмо хтели да дозволимо да неко може да каже како Српска Православна Црква није за обнову. Меморандум предвиђа само обнову светиња порушених у мартовском погрому, њих 30, а укупно је порушено 150 цркава, манастира и верских објеката. Обнови треба приступити као обнови светских и европских вредности, никаквих “косовских”. Наглашавам да Косово и Метохија није део Србије, већ њено срце, душа, вертикала, темељ једног народа. Узети му срце, душу, раскућити му кућу и темељ разорити – значи тај народ збрисати из земаљских, Божијих народа са оних простора које им је Бог дао у удео да на њима живе и сваке добре плодове доносе. То је место где се српски народ уписао у озбиљне, зреле народе.

Каква је тренутна ситуација у Црној Гори у вези са самозваном ЦПЦ?

Немојте да причамо о тој, како су је с правом назвали, глумачко-лоповској дружини, чак ни за “Правду”. Глумац који глуми неког зна да није онај кога глуми, лопов кад краде зна да краде туђе, а имате и дружину о којој питате где они који глуме мисле да су оно што нису, а оно што краду мисле да је њихово. По томе су они у још горем положају и од лопова и од глумаца.

Та дружина како је називате се надала да ће ући у нацрт Устава Црне Горе као верска заједница. Има ли изгледа за то?

То би било једно од безумља права једне од држава, у овом случају Црне Горе, да уноси у Устав једну такву глумачко-лоповску дружину и да је приказује као цркву. Таква дружина може да постоји и да функционише, али не може да припада корпусу цркве православне, ни од кога призната сем од себе саме.

Ако би та дружина ушла у Устав било које дрђаве, па и Црне Горе, онда би то заиста био један од нонсенса, незапамћен у историји европског законодавства.

Маја Радоњић

Извор: Дневни лист Правда, 7. јун 2007. године

ПРЕДСЕДНИК СРБИЈЕ БОРИС ТАДИЋ: НЕМА ОПРАВДАЊА ЗА УНИШТАВАЊЕ МАНАСТИРА НА КОСОВУ И МЕТОХИЈИ

Председник Србије Борис Тадић изјавио је јуче у Букурешту, на Самиту о сарадњи у култури на Балкану, да не може бити оправдања за уништење више од 150 српских манастира и цркава на Косову и Метохији и да нема изговора за изостанак акције која би довела до кажњавања одговорних.

“Превентивне мере, које се предузимају како би српска света места на Косову била заштићена од уништења, не припадају овом веку, овом времену интеграција и сарадње”, оценио је Тадић на самиту званичника држава југоисточне Европе на тему “Културна различитост – мост између културног наслеђа и културе будућности”.

Председник Србије указао је да сва четири објекта на Косову и Метохији, која су, као светска културна баштина, под заштитом УНЕСКО-а, данас чувају стотине тешко наоружаних војника Кфора. “Морамо напустити културу насиља и нетолеранције, као и манипулација културним и верским идентитетима, и најоштрије осудити уништавање и крађу културног наслеђа других”, рекао је Тадић.

Извор: Дневни лист Глас Јавности, Фонет,  8. јун 2007. године

ВЛАДИКА АТАНАСИЈЕ У ЕПАРХИЈИ ЗАПАДНОАМЕРИЧКОЈ

Посета Манастиру у Платини

У среду, 6. јуна 2007. године, Епископ Атанасије је посетио Манастир Светога Германа Аљаскога у Платини, Калифорнија, где је сутрадан служио и Свету Литургију. Владика је у пратњи Епископа Максима и групе поклоника стигао у поподневним часовима у Манастир где је служено вечерње, а потом и помен на гробу јеромонаха Серафима Роуза (1983). После тога је по вечери у трпезарији Владика говорио монасима о Цркви, Православљу, Евхаристији, заједништву, канонском јединству.

На Литургији је на малом входу Епископ Максим у Православну Цркву крстио Американце Стивена и Ребеку.

Посета Џексону, Сакраменту и Сан Франциску 7. Јун 2007.

У четвртак, 7. јуна 2007. године, после посете Манастиру Светога Германа Аљаскога у Платини, Калифорнија, и одслужене Свете Литургије, Епископ Атанасије је у пратњи Епископа Максима и групе поклоника је посетио историјски Џексон, прву српску православну парохију у Америци, основану 1894. У цркви Светог Саве Епископе су дочекали свештеник Стеван Тумбас и ђакон Трива Павлов, а потом су сви обишли српско гробље на коме су сахрањени први српски досељеници, углавном рудари у златним рудницима Амадор Каунтија, из Херцеговине, Боке, Црне Горе и Далмације.

После ручка у црквеној сали, гости су отишли за Сакраменто где их је у цркви Успења Богородице дочекао месни свештеник Дане Поповић са протом Миладином Гарићем и окупљеним народом.

Из Сакрамента је поворка кренула за Сан Франциско где је у Саборној цркви Светог Јована Крститеља дочекана од месног свештенства: проте Душана Буњевића, Будимира Анђелића, Слободана Јовића, Василија Цвијановића и Ђурице Гордића.
У црквеној сали је припремљено послужење, а владике су у духу срдачне љубави са присутнима разговарали на актуелне теме из живота наше Цркве у дијаспори. Епископ Максим је поздравио домаћине и присутне, представио им своје госте и заблагодарио на гостопримству и благослову епископа Лонгина. Пренео им је и дух одлуке Светог Архијерејског Сабора наше Цркве са мајског заседања 2007. г. која говори о заједничкој пастирској бризи и одговорности епископа Лонгина и Максима над парохијама на северу Калифорније. Епископ Атанасије је такође говорио о значају јединства наше Цркве. Месни свештеник Ђурица Гордић се гостима захвалио на овој посети.

Посета Сан Франциску 8. Јун 2007.

У петак, 8. јуна 2007. године, после посете Платини, Џексону и Сакраменту, Епископ Атанасије је са Епископом Максимом и свештеницима служио у цркви Богородице "Радости свих ожалошћених" у руској катедрали у Сан Франциску. Литургији је присуствовао и Кирил архиепископ руске заграничне цркве који је потом госте примио на послужење.

После тога је Владика Атанасије посетио Институт Патријарха Атинагоре и Универзитет на Берклију.

Извор: Епархија западноамеричка

ГОДИШЊА ИЗЛОЖБА ИКОНА И ФРЕСАКА НА АКАДЕМИЈИ СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ У БЕОГРАДУ

У уторак, 12. јуна у 19 часова биће отворена годишња изложба икона и фресака студената Академије Српске Православне Цркве за уметности и консервацију у Београду, у свим класама и на оба студијска програма: Црквених уметности (живопис) и Обнови и чувању живописа (консервација и рестаурација).

Позивају се сви заинтересовани да присуствују отварању изложбе, која ће трајати до 22. јуна 2007. године.

ЕПИСКОП Г. ЈОАНИКИЈЕ У ПОСЕТИ СВЕТИЊАМА РУСИЈЕ

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије предводи ходочасничку групу од 45 свештеника и верника из Епархије будимљанско-никшићке који су у посети светињама Руске Православне Цркве. Преосвећени Владика Г. Јоаникије служио је 6. јуна 2007. године Свету Архијерејску Литургију у Псковско-печерском манастиру.

Извор: Епархија будимаљанско-никшићка

ИЗГРАДЊA НОВОГ ХРАМА У ДОЊОЈ ТЛАМИНИ, ОПШТИНА БОСИЛЕГРАД

У среду, 6. јуна 2007. године, на дан Преподобног Симеона Дивногорца, Епископ врањски Г. Пахомије, извршио је чин полагања камена темељца за изградњу новог храма посвећеног Светом великомученику Георгију у Доњем Тламину, општина Босилеград.

На месту где је положен камен темељац постојала је Црква у средњем веку, где се верни народ редовно окупљао о празницима. На простору босилеградске општине ово је први нови храм после Првог светског рата.

Чину полагања камена темељца присуствовали су: архијерејски заменик и архијерејски намесник босилеградски протојереј-ставрофор Перица Митић, надлежни парохијски свештеник јереј Михаило Станчев, председник општине Босилеград Владимир Захаријев, чланови Црквене општине Бистар као и велики број верника села Доње Тламино.

После полагања камена темељца за све присутне приређена је трпеза љубави.

Извор: Епархија врањска

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2007 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
info@spc.yu