Информативна служба
Српске Православне Цркве

13. јун 2007. године

ОТВОРЕНА ГОДИШЊА ИЗЛОЖБА ЖИВОПИСАЧКИХ РАДОВА СТУДЕНАТА АКАДЕМИЈА СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ ЗА УМЕТНОСТИ И КОНСЕРВАЦИЈУ

Његово Високопреосвештенство Митрополит црногорско-приморски Г. др Амфилохије, у име Његове Светости Патријарха српског Г. Павла, отворио је синоћ у просторијама Академије Српске Православне Цркве за уметности и консервацију, у ул. Краља Петра I, бр. 2, изложбу живописачких радова студената свих година на оба студијска програма Академије Српске Православне Цркве.

На почетку отварања изложбе протојереј-ставрофор др Радомир Поповић, декан Академије, поздравио је све окупљене, а посебно се захвалио студентима и професорима на свим представљеним радовима. На крају поздравне беседе декан је дао реч Високопреосвећеном Митрополиту Г. Амфилохију.

Високопреосвећени Митрополит црногорско-приморски Г. др Амфилохије је, у својој надахнутој беседи, повезао два руска уметника-великана, Достојевског и Тарковског и њихове речи: Да ће лепота и стид спасити свет. Он је истакао да ће у данашње време “стидна лепота спасити свет”. Митрополит Амфилохије је казао да се студенти Академије успели да на живописачким радовима прикажу ту стидну лепоту. На крају је, Високопреосвећени, истакао значај Академије Српске Православне Цркве за уметности и консервацију и допринос професора и студената на пољу савремене црквене уметности.

На изложби су представљени цртежи икона, иконе на дрвету и платну, фреске, мозаици, цртежи (предмет Анатомија), слике (Сликарске технике), затим експонати који су консервирани (експонати из Виминацијума, фреске, иконе и слике) на Академији.

Изложба је отворена до 22. јуна, сваког радног дана од 9 до 14 часова.

СУСРЕТ РАЗЛИЧИТОСТИ

У четвртак 14. јуна 2007. године, у 19 часова, у галерији Прогрес, биће отворена Међуверска изложба Сусрет различитости. Изложбу су, уз подршку Министарства иностраних послова Републике Чешке, заједнички организовали Српска Православна Црква (представник Преосвећени Епископ шабачки Г. Лаврентије), Католичка Црква (представник београдски Надбискуп Станислав Хочевар) и Исламска заједница у Београду (представник имам Мухамед Јусуфспахић).

Основни циљ ове изложбе је да се на једноставан и видљив начин представи живот и дело Цркава и верских зајендица и укаже на нужност међусобног бољег упознавања, јер без познавања нема поштовања и љубави.

ЕПИСКОП АТАНАСИЈЕ У ПОСЕТИ ЕПАРХИЈИ ЗАПАДНОАМЕРИЧКОЈ

Посета Сан Франциску, 8. јун 2007.

У петак, 8. јуна 2007. године, после посете Платини, Џексону и Сакраменту, Епископ Атанасије је са Епископом Максимом и свештеницима служио у цркви Богородице "Радости свих ожалошћених" у руској катедрали у Сан Франциску. Затим је над моштима Светога Јована Шангајског и Санфранциског певан тропар уз поклоњење светитељу. Литургији је присуствовао и Кирил архиепископ руске заграничне цркве који је потом госте примио на послужење.
После тога је Владика Атанасије посетио Институт Патријарха Атинагоре и Универзитет на Берклију.

Посета и Света Литургија у Сан Дијегу, 9. јун 2007.

У суботу, 9. јуна 2007. године, после посете Платини, Џексону, Сакраменту и Сан Франциску, Епископ Атанасије је са Епископом Максимом и свештеницима посетио Сан Дијего и служио у цркви Светога Георгија. На Литургији је у чин ђакона рукоположен Пол Жермен. Саслуживали су свештеници: Стаматис Склирис, Милан Вуковић, Никола Чеко, јеромонах Сава Тврдошки, Братислав Кршић и јеромонах Јован.

На овој Литургији је управљање парохијом у Сан Дијегу преузео млади протојереј Братислав Кршић који је дошао из Бјута (Монтана), на место пензионисаног протојереја-ставрофора Божидара Драшковића.
После Литургије, на свечаном ручку говорили су Епископи Атанасије и Максим, као и протојереј Братислав Кршић.
Нека Господ подари благослове новом свештенику и новом ђакону парохије Светога Георгија у Сан Дијегу!

Посета и Света Литургија у Финиксу, 9. јун 2007.

У недељу, 10. јуна 2007. године, после посете Платини, Џексону, Сакраменту, Сан Франциску и Сан Дијегу, Епископ Атанасије је са Епископом Максимом и свештеницима посетио Финикс и началствовао на Светој Литургији у цркви Светога Саве. Саслуживали су месни свештеници Јанко Трбовић и Станислав Дурић, са гостима јеромонасима Савом Тврдошким и Јованом, секретаром Западноамеричке епархије.

Ово је био историјски дан за српску заједницу у Финиксу зато што се на једној истој недељној Литургији први пут сабрао народ двеју парохија, Светога Саве и Светога Николе, из двеју епархија, новограчаничке и западноамеричке. Ово је резултат посете Епископа Атанасија као и братског договора двојице Епископа, Лонгина и Максима, потврђеног од стране Светога Архијерејског Сабора на мајском заседању 2007. године.
После Литургије приређен је свечани ручак.

Посета и Света Литургија у Манастиру Светог Антонија у Аризони, 9.-10. јун 2007.

У недељу, 10. јуна 2007. године, после посете Платини, Џексону, Сакраменту, Сан Франциску, Сан Дијегу и Финиксу, Епископ Атанасије је са Епископом Максимом и јеромонасима Савом и Јованом посетио Манастир Светога Антонија у Флоренси (Аризона). Добродошлицу на улазу у Манастир су приредили игуман Пајсије и старац Јефрем са братијом и верним народом-поклоницима.

Служено је вечерње, после кога је уследила вечера а потом и повечерје. Затим су игуман и старац примили епископе и госте на разговор.
Сутрадан, у рану зору, служена је Света Литургија којој је началствовао епископ Атанасије уз саслуживање Епископа Максима и јеромонаха и јерођакона.

Сутрадан су домаћини показали својим гостима манастирске цркве, вртове, палме, и разноврсно цвеће.

Посета и Света Литургија у Манастиру Светог Пајсија у Аризони,10.-11. јун  2007.

У понедељак и уторак, 10. и 11. јуна 2007. године, после посете Манастиру Светог Антонија, Епископ Атанасије је са Епископом Максимом и јеромонасима Савом и Јованом посетио српски православни Манастир Светога Пајсија у Сафорду (Аризона). Сестринство на челу са игуманијом мати Михаилом и духовником о. Доротејем дочекало је госте на уласку у Манастир.
После послужења и обиласка манастира, служено је вечерње, после кога је уследио даљи обилазак манастира а потом вечера на којој је Владика Атанасије сестрама говорио о монашком животу.
Сутрадан, у рану зору, епископи су служили Свету Литургију са тројицом јеромонаха.

Извор: Епархија западноамеричка

ДЕЛЕГАЦИЈА СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ КОД ЗАГРЕБАЧКОГ ГРАДОНАЧЕЛНИКА МИЛАНА БАНДИЋА

Загребачки градоначелник г. Милан Бандић примио је јуче делегацију Српске православне цркве коју је предводио Високопреосвећени Митрополит загребачко-љубљански Г. Јован, а која је Бандића упознала и с плановима изградње Српске православне гимназије на Светом Духу. С тим у вези, Служба за информисање Канцеларије градоначелника саопштила је да се разговарало и о могућностима да Град и друге институције, уз Српску православну цркву, суфинансирају изградњу Гимназије. На састанку је договорено да ће се уложити додатни напор да заинтересовани субјекти још једном покушају да пронађу решење везано за просторно уређење Цветног трга које би задовољило све заинтересоване стране. Разматрано је и питање повратка национализоване имовине Српској православној цркви. На иницијативу загребачког градоначелника Бандића прихваћен је и предлог о оснивању заједничке мешовите комисије која ће пратити реализацију договорених закључака и укупне односе на релацији Град Загреб- Српска православна црква. На челу комисије биће градоначелник Бандић и Митрополит Јован.

Извор: Епархија осечко-пољска

ЦРКВА БРВНАРА НА ЗЛАТАРУ

Захваљујући донацији ЈП Србијашуме, на једној од наших најлепших планина - на Златару, на Воденој пољани, саграђена је црква брвнара, која ће бити освештана 14. јула ове године. Његово Преосвештенство Епископ милешевски Г. Филарет је 19. октобра прошле године освештао земљиште за подизање цркве, а камен темељац положио је генерални директор ЈП Србијашуме Јеша Ерчић.

Црква брвнара, метох манастира Милешеве, подигнута је у славу Светим мученицима Козми и Дамјану. Земљиште је даровало ЈП Србијашуме, а крст Шумско газдинство Пријепоље.

Ово је прво и јединствено архитектонско остварење у Србији, изграђено у украјинском стилу, што је у дело преточио неимар Вучковић из Рашке.

“Освећењем цркве, прелепа планина Златар ће постати још златнија. Храм ће бити духовно утошиште свима које путеви Господњи наведу у ове пределе, а посебно за мештане околних села, шумаре, чобане, ловце, излетнике и туристе, а биће и стециште уметника, сликара, иконописаца”, поручио је Преосвећени Епископ милешевски Г. Филарет.

См. Лазаревић

Извор: Дневни лист Политика, 12. јун 2007. године, Фото: Православље

ДО КРАЈА СЕДМИЦЕ ЕКСХУМАЦИЈА 140 СРБА ИЗ ГРОБНИЦЕ У ПЕТРИЊИ

Председник Комисије за нестала лица при Влади Србије Вељко Одаловић најавио је да ће до краја ове седмице на гробљу Свети Никола у Петрињи, бити ексхумирана тијела 140 Срба страдалих у акцији хрватске војске "Олуја", августа, 1995. године.

"До краја седмице, до када би ексхумација требало да буде окончана, биће ископано 140 посмртних остатака, а основано се претпоставља да су све жртве у петрињској гробници Срби страдали у акцији “Олуја”, рекао је Одаловић за новосадски "Грађански лист".

Према његовим речима, на предстојећем састанку хрватске и српске комисије за нестала лица биће говора и о масовним гробницама у Двору на Уни, Глини, Селишту и Слуњу, као и десетинама појединачних гробова са неколико стотина посмртних остатака Срба, жртава акције "Олуја".

"Инсистираћемо да свака гробница буде отворена, обављена ексхумација, узети узорци, те покуша да буде утврђен идентитет свих посмртних остатака", закључио је Одаловић.

Према подацима Документационо-информационог центра "Веритас", у акцији протеривања српског становништва из Хрватске под називом "Олуја" у сектору Север убијено је 721 Срба, од чега 441 цивил, међу којима су 203 жене.

Након ове војне операције хрватске војске, 531 особа води се као нестала, од чега је 341 цивил, међу којима 185 жена.

Извор: Епархија бихаћко-петровачка - СРНА

ОБНОВА ХРАМА У БИЛИШАНИМА

По благослову Његовог Преосвештенства Епископа далматинског Г. Фотија почела је обнова храма Мале Госпојине у Билишанима. Храм је оштећен вишегодишњим пропадањем и његова је обнова почела захваљујући добрим људима и Епископу далматинском Г.Фотију који нису хтели допустити даље пропадање ове наше светиње.

Тренутно је у току обнова крова. Ово изискује много средстава па молимо све људе који желе и имају могућности помоћи да се обрате надлежном пароху оцу Саши Дрча, а добровољне прилоге могу уплатити на следеће рачуне:
КУНСКИ:2407000-1100142999
ДЕВИЗНИ:2407000-2100142992
SWIFT:DBZDHR2X-OTP
код банке Обровац уз назнаку „за обнову цркве у Билишанима“

Извор: Епархија далматинска

ИЗ ШТАМПЕ ИЗАШАО НОВИ БРОЈ ЧАСОПИСА “СОБОРНОСТ” У ИЗДАЊУ ПРАВОСЛАВНЕ ОХРИДСКЕ АРХИЕПИСКОПИЈЕ

Са благословом Његовог Блаженства Архиепископа охридског и Митрополита скопског Г. Јована из штампе је изашао нови број (16-18) часописа Охридске архиепископије Соборност (Саборност).
Часопис Саборност је доказ да је Охридска архиепископија жива Црква која сведочи. Часопис излази већ шест година и православној публици нуди најразноврсније богословске теме, са освртима на актуелна дешавања у свету и БЈР Македонији, разговоре, предавања,... Часопис је духовно штиво за све оне које занима православна, писана, богословска мисао.

Из садржаја часописа издвајамо: чланак Еклисиолошка јерес – раскол религиозне организације у БЈР Македонији, затим разговор са Преосвећеним Владиком бранићевским Г. Игнатијем (Мидићем),...

Извор: Православна Охридска Архиепископија

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2007 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
info@spc.yu