Информативна служба
Српске Православне Цркве

18. јун 2007. године

ХИРОТОНИЈА АРХИМАНДРИТА ДАВИДА (НИНОВА) ЗА ЕПИСКОПА СТОБСКОГ

Вечерас у 18 часова, у ставропигијалном манастиру Светог Јована Златоуста у Битољу биће наречен Високопреподобни архимандрит Давид (Нинов) за Епископа стобског. Сутра у 8,30 часова, у истом манастиру биће извршена и хиротонија у епископски чин.

Високопреподобни архимандрит, изабрани Епископ стобски, Давид је рођен 27. јула 1972. године, у Скопљу, где је завршио основну и средњу школу. Студирао је на Институту за класичне науке у Скопљу. Радио је на пољу културе: био је уредник новина, објавио је неколико збирки поезије, био је сарадник редакције за културу Македонске телевизије. Последњу годину студија напушта и 1995. године одлази у манастир, наредне године се замонашио и одмах је рукоположен за јерођакона. Велики схиму је примио 1997. године и тада је рукоположен за јеромонаха. За игумана је произведен 1999. године. Са благословом Његовог Блаженства Архиепископа охридског и Митрополита скопског студира богословске науке на Аристотеловом универзитету у Солуну. Први је секретар Светог Архијерејског Синода Православне Охридске Архиепископије, а уједно, уредник званичне Интернет презентације Охридске Архиепископије и часописа Архиепископије – Саборност.

За Епископа стобског је изабран на седници Светог Архијерејског Синода Православне Охридске Архиепископије 29. јуна 2006. године, али се због политички мотивисаног утамничења Архиепископа Јована хиротонија је била до ових дана  одложена.

Извор: Информативна служба Православне Охридске Архиепископије

ДАНИ ОД СТРАХА

Свети Архијерејски Синод Српске Православне Цркве, по предлогу Преосвећеног Владике зворничко-тузланског, обавештава јавност да је изашло ДВД-издање Дани од страха, које је посвећено страдању српског народа на Косову и Метохији.

СВЕТОСАВСКО ЗВОНЦЕ ПРЕДСТАВЉЕНО У СМЕДЕРЕВУ

Редакција «Светосавског звонца» са великом радошћу је прихватила позив г. Драгана Мрдаковића, директора Народне библиотеке у Смедереву, да у овој угледној културној установи, која спада међу најстарије у Србији (основана 1846. године), представи часопис.

У представљању часописа су поред домаћина: г. Драгана Мрдаковића, директора библиотеке и г-ђе Слађане Миловановић, учествовали и наш познати дечји песник и члан редакције «Светосавског звонца» г- дин Мошо Одаловић  и г-ђа Радмила Мишев, главни и одговорни уредник.

«Светосавско звонце» је добило Захвалницу Народне  библиотеке за дароване књиге.

Ученици веронауке, и њихова вероучитељица, г-ђа Љиљана Јеремић, су са пажњом слушали излагања и учествовали у програму.

Како је интересовање за наш часопис порасло и у овом граду, веома леп сусрет се завршио обећањем да ћемо се видети поново у септембру, али у неком великом простору где могу да дођу ученици свих смедереввских школа.

ПРОСЛАВА ПРАЗНИКА СВЕТОГ СВЕШТЕНОМУЧЕНИКА ЈОАНИКИЈА ЦРНОГОРСКОГ НА ЦЕТИЊУ

Високопреосвећени Архиепископ Цетињски Митрополит Црногорско-приморски Господин Амфилохије и Преосвећени Епископ Диоклијски Господин Јован служили су 17. јуна, поводом празника Светог Јоаникија Црногорског и поводом десете годишњице матуре прве генерације ђака обновљене Цетињске Богословије, Свету службу Божију у Цетињском манастиру.

«Поред Митрофана, Патријарха Цариградског, ми се данас сјећамо и Светог свештеномученика Јоаникија Црногорског и са њиме пострадалих свештеномученика и мученика», казао је у архипастирској бесједи Владика Амфилохије. «Сјећамо се Свештеномученика Јоаникија који није дуго времена, свега четири-пет година, сједио на трно Светога Петра Цетињскога и Светога Илариона, првога Епископа Зетскога устоличеног руком Светога Саве Архиепископа и просветитеља српскога. Митрополит Јоаникије је на тај трон сјео у распета времена, у вријеме страшнога свјетскога поклања које се назива Другим свјетским ратом. На њему је сједио достојно Имена Божјега и свога звања и призвања», рекао је он.

Он је рекао да је Митрополит Јоаникије понио крст свој достојанствено. «Понио је крст свога народа, заједно са својим презвитерима, изашао с њим на Голготу и могуће је да је то јединствени примјер у хришћанском свијету у двадесетом вијеку да се један Епископ са преко седамдесет својих свештеника попео на Христову Голготу и да су сви заједно, носећи Крст Христов, попут Симона Киринејца, остали Христу вјерни до смрти», казао је Митрополит Црногорско-приморски.

«Послије страшне смрти Митрополита Јоаникија и осталих свештеномученика ко се могао надати да ће из Цетињске Богословије поново изаћи младићи оваквог кова који ће наставити Свето дјело својих учитеља и претходника? И ево, то чудо се догодило. И зато је њихово сабрање и годишњица данас овдје радост и за ћивот Светога Петра и Светог оца нашега Василија, то је радост за свештеномученика Јоаникија и све остале свештеномученике који су заједно с њим мученички посвједочили Христа Бога», закључио је Владика Амфилохије.

У току Литургије владика је у ђаконски чин рукоположио Бранка Богојевића из прве генерације матураната обновљене Богословије Светог Петра Цетињског.

Извор: Светигора прес - Р.В.

ВЛАДИКА ЗВОРНИЧКО-ТУЗЛАНСКИ ВАСИЛИЈЕ У ЦРНОЈ ГОРИ

Владика зворничко-тузлански Василије налази се на поклоњењу православним светињама Црне Горе. У склопу ове посете сутра ће служити Свету Архијерејску Литургију са Владиком будимљанско-никшићким Јоаникијем.

Том приликом 16. јуна 2007. године, на празник светог Јоаникија, митрополита црногорског, у храму Светог Василија Острошког у Никшићу Преосвећене Владике Василије и Јоаникије, уз саслужење више свештеника, служили су Свету Архијерејску Литургију.

У препуном храму Владика Василије се пригодном беседом обратио присутном народу истакавши значај мисонарског рада владике Јоаникија који шири и проповеда веру Христову у Црној Гори и пожелио му доста успеха у васпостављању древних манастира и цркава у својој епархији.

''Нека вас, Преосвећени Владико, анђео хранитељ чува и штити, а ви, драга браћо и сестре, имате част што имате оваквог духовног вођу који је наставио добро пастирство свог духовног оца Митрополита Амфилохија'', истакао је Владика Василије.

Извор: Инфо служба СОЗ-а Епархије зворничко-тузланске

СВЕТА ЛИТУРГИЈА И ПАРАСТОС ЗА ПОГИНУЛЕ БОРЦЕ

Његово Високопреосвештенство Митрополит дабробосански Г. Николај служио је 16. јуна 2007. године, поводом обиљежавања Дванаесте годишњице одбране Сарајевско-романијске регије, Свету Литургију у манастиру Светог великомученика Георгија на Равној Романији. Истовремено, на српском Војничком гробљу у Сокоцу, свештеници Митрополије дабробосанске служили су парастос за војсковође и војнике, погинуле у протеклом рату.

У својој беседи Високопреосвећени Митрополит је нагласио да су се они који су животе своје положили бранећи своју православну вјеру и отаџбину у претходном рату, сединили са светим војсковођама и војницима народа српског.

„Они су пресликали икону истинског хришћанског живота и удахнули у све љубав Божију. Одјек наших великана преноси се, не као да су умрли, него као оних који васкрсавају са светим Мученицима и који се у сили показују, па нека им Бог подари Царство Небеско. Сјетимо их се данас, дајмо им мало мјеста у својим срцима и рецимо: Хвала им и слава,“ рекао је на крају беседе Митрополит Николај.

У манастиру Светог Георгија, на чијим су зидовима, уместо фресака, исписана имена 3.800 погинулих бораца Сарајевско-романијске регије, окупио се велики број верника, међу којима су били представници Владе Републике Српске, на челу са премијером Милорадом Додиком, представници Борачке организације, Републичке организације породица погинулих и заробљених бораца и несталих цивила РС, Савеза удружења породица заробљених и несталих лица РС, те делегације Града Источног Сарајева и локалних општина.

У оквиру обележавања ове годишњице, у манастирској порти је организован богат културно-уметнички програм у којем су учествовали глумци Народног позоришта Републике Српске из Бањалуке, Камерни хор Музичке академије из Источног Сарајева, трубачи, гуслари и други уметници.

Организатор ове манифестације је Одбор за његовање традиције ослободилачких ратова, а покровитељ је Влада Републике Српске.

Извор: Митрополија дабробосанска

НАСТАВАК ПОСЕТЕ ЕПИСКОПА АТАНАСИЈА ЗАПАДНОАМЕРИЧКОЈ ЕПАРХИЈИ

Посета Ескондиду и Сан Маркосу

У четвртак, 14. јуна 2007. године, на празник Светог Јустина Мученика и Философа, после посете парохији Христа Спаса у Аркадији, Епископи Атанасије и Максим су у поподневним сатима посетили имање будућег Сретењског манастира у Ескондиду, као и парохију Свете Петке у Сан Маркосу.

Посета Чикагу

У суботу, 17. јуна 2007. године, Епископ Атанасије је стигао у Чикаго где је на аеродрому свечано дочекан од деце у народној ношњи која су донела хлеб и со на послужење.

У Чикагу Епископ Атанасије остаје три дана, током којих ће посетити Митрополију Новограчаничку, Митрополита Средњезападноамеричког Христофора и православни Манастир у Кеноши.

ОСКРНАВЉЕНА ЦРКВА У ПОТОЧАРИМА

У селу Поточари, које се налази надомак Сребренице, непозната лица су 17. јуна, подметнула пожар у цркву посвећену преподобном Сисоју. На лице места су изашли стручни експерти, а резултати њиховог рада за сада нису познати. Епархија зворничко-тузланска осуђује овакав чин који угрожава верску слободу православног народа који живи у овим крајевима

Владика Василије је истакао да овакви вандализми морају наићи на осуду свих државних и међурелигијских фактора, без обзира чија је богомоља оскрнављена и изразио наду да ће љубав бити путоказ свим житељима Републике Српске а никако мржња и нетрпељивост.

Извор: Инфо служба СОЗ-а Епархије зворничко-тузланске

ПОТПИСАН УГОВОР О ИЛУМИНАЦИЈИ САБОРНЕ ЦРКВЕ У САРАЈЕВУ

Градоначелница Сарајева Семиха Боровац и старешина Саборне цркве у Сарајеву јереј Борислав Ливопољац потписали су Уговор о суфинансирању реализације пројекта илуминације Саборне цркве Рођења Пресвете Богородице у Сарајеву.

Град Сарајево је са 58.000 КМ финансијски подржао пројекат, док је старешинство Саборне цркве припремило пројектну документацију за осветљење овог храма, који је недавно уврштен на листу националних споменика Босне и Херцеговине. Укупна вредност пројекта декоративног осветљења Саборне цркве износи око 200.000 КМ.

„Овим пројектом Град Сарајево настоји сачувати вјерске објекте који, попут сарајевске Саборне цркве, представљају дио нашег богатог културно-историјског наслијеђа. Освјетљењем и уређењем фасада и на вјерским објектима, наш град поприма љепши изглед и потврђује да је јединствено мјесто сусрета различитих конфесија, чији припадници могу несметано испољавати своју културу, обичаје и вјерске обреде,“ истакла је градоначелница Боровац.

Јереј Борислав Ливопољац је захвалио градоначелници и Граду Сарајеву што су препознали проблеме с којима се сусреће Црквена општина у Сарајеву. „Саборна црква, заједно са Беговом џамијом, катедралом и синагогом твори препознатљив имиџ Сарајева и чини га својеврсним европским Јерусалимом. Поред Града, који је суфинансијер овог пројекта, очекујемо и финансијску подршку Кантона Сарајево, како би се коначно освијетлила и Саборна црква,“ казао је отац Борислав, додавши да би радови на осветљењу требали кренути у августу или септембру и завршити се до краја текуће године.

Извор: Митрополија дабробосанска

РАНО ХРИШЋАНСТВО НА ТЛУ СРБИЈЕ

Данас је у Музеју Српске Православне Цркве отворена дипломска изложба Владимира Скерлића Рано Хришћанство на тлу Србије.

На изложби су представљене фреске, иконе, слике, мозаик, цртежи и студије, који су уједно дипломски рад овог младог живописца на Академији Српске Православне Цркве за уметности и консервацију. У класи проф. Горана Јанићијевића, дипломац Владимир Скерлић је живописао мученике који су, у првим вековима, пострадали за веру у Васкрслог и Живог Господа Исуса Христа – Доната и Фортуната Сингидунумске, Иринеја Сирмијумског, Флора и Лавра Улпијанске (Липљанске), а посебно место на изложби представљају две велике слике (уље на платну) на којима су представљени прогони и мучења раних хришћана.

Изложбу је отворио протојереј-стварофор др Радомир Поповић, декан Академије Српске Православне Цркве за уметности и консервацију, коме је и докторска дисертација била везана за исту тему, те је бираним речима описао труд и велики рад младог живописца из Аранђеловца. “Слике (уља на платну) наративно показују онима који не знају какви су прогони и мучења за веру били и на најбољи начин показују каква је вера живописца.” Декан је посебно истакао врло оригиналне, а можда и једине, иконографске представе Светог Иринеја Сирмијумског и Светих Доната и Фортуната.

На два велика платна у густом преплету су атмосфере римских државних и синкретичких култова, апостолске мисије, и страдања првих хришћана, да би свој врхунац слика донела у Миланском едикту.

“На једној слици види се и Трајанов мост на Дунаву. Он је, као и Александар Македонски, прешао митску реку хотећи да попут Аполона постане бог. Над овом сценом у мандорли лебди Христос – истинити Бог, који је постао човек да би непрекидно текла река Живота.” (проф. Горан Јанићијевић)

Овом камерном поставком радова живописца Владимира Скерлића, Музеј Српске Православне Цркве и Академија Српске Православне Цркве за уметности и консервацију на себи својствен начин обележавају 1670 година од блаженог уснућа Светог цара Константина, чија је фреска нашла своје доминантно место на улазу у Музеј.

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2007 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
info@spc.yu