Информативна служба
Српске Православне Цркве

17. септембар 2007. године

НОВА ПОБЕДА НОВЕ ДЕМОКРАТИЈЕ - ЗА НАСТАВАК РЕФОРМИ

Конзервативна Нова демократија је победом на јучерашњим ванредним парламентарним изборима у Грчкој осигурала нови мандат за наставак реформског курса, којим је у минуле четири године успела да оствари привредни раст, уз смањење дефицита и незапослености. Премијер Костас Караманлис је изразио велико задовољство овим успехом, иако је освајањем 152 места, постигнут слабији резултат него 2004. године, када је његовој странци припало 165 од 300 места у парламенту.

Извор: Танјуг

МЕЂУНАРОДНИ НАУЧНИ СИМПОСИОН ПОВОДОМ 1600-ГОДИШЊИЦЕ ОД УПОКОЈЕЊА СВЕТОГ ЈОВАНА ЗЛАТОУСТА

Међународни научни симпосион поводом 1600-годишњице од упокојења Светог Јована Златоуста отворен је 14. септембра 2007. године, а том приликом на Светој Литургији Његова Светост Патријарх константинопољски Г. Вартоломеј је произнео беседу.

Његова Светост је у беседи, између осталог, рекао: „На овом симпосиону учествују и лаици и клирици, пастири и учитељи Цркве, а сви су окупљени како би одали посебну захвалност великом Златоустом Учитељу. Ваше присуство нас врло радује, и са нестрпљењем очекујемо да чујемо Ваше студије... Биће нам омогућено да чујемо и делове беседа Златуста о Крсту и Распећу, основама црквеног живота...“  

После надахнуте беседе Његова Светост је благословио почетак рада Међународног научног скупа и свим учесницима пожелео да Господ погледа њихов труд и рад и да Свети Јован Златоусти буде молитвеник пред Господом за сва њихова будућа истраживања.

Извор: Званични сајт Патријаршије константинопољске

ДЕЛЕГАЦИЈА РУСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ У ПОСЕТИ КАНАДИ

Делегација Руске Православне Цркве на челу са Митрополитом јекатеринодарским и кубанским Г. Исидором посетила је 7. септембра Епархију Руске Заграничне Цркве у Канади поводом успостављања јединства Руских Цркава. После вечерњег богослужења у храму Свете Тројице чланови делегације из Русије и домаћини заједно су служили молебан Пресветој Мајци Богородици. На крају, приређен је свечани пријем у парохијској сали. Сутрадан је Митрополит Исидор началствовао на Светој Литургији, а после беседе подарио је овом храму икону Пресвете Богородице (Пресвятой Богородицы «Державная»). Истог дана, делегација је присуствовала концерту хора Сретењског манастира.

Извор: www.mospat.ru

ПРОСЛАВА СВЕТОГ СВЕШТЕНОМУЧЕНИКА ПЕТРА ДАБРОБОСАНСКОГ У ИСТОЧНОМ САРАЈЕВУ

Празник Светог свештеномученика Петра дабробосанског данас је свечано прослављен у истоименом храму у Војковићима у Источном Сарајеву. Поводом храмовне славе, Свету Архијерејску Литургију служио је Његово Високопреосвештенство Митрополит дабробосански Г. Николај, уз саслужење седморице свештеника и ђакона. По заамвоној молитви освештано је славско жито и преломљен славски колач, после чега је кренула литија око храма.

Високопреосвећени Митрополит је великом броју окупљеног народа честитао храмовну славу, и у својој беседи, тумачећи на Литургији прочитану причу о талантима из Јеванђеља по Матеју, нагласио да на земљи нема ниједног човека који нема неки дар Духа Светога, и да тај дар треба да умножава како би постао ближи Богу. „Велика је поука за сваког да се на овој земљи не живи вечно и да је овај живот само кратак период у поређењу са животом вечним. Али, иако кратак, живот на земљи и однос према себи и ближњима одређује нас у односу на Царство Небеско у односу на вечно живљење у Господу Исусу Христу, Богу Оцу и Богу Духу Светоме,“ рекао је Високопреосвећени Митрополит. Потом је додао да прослављамо великог страдалника Светог Петра Митрополита дабробосанског, који је попут добрих слугу из јеванђелске приче умножио дарове Божије, а за награду је на земљи овенчан мучеништвом и венцем неугасиве славе на небесима. "Ухапшен у мају 1941. године и одведен у Загреб, никада се физички није вратио у свој столујући град Сарајево, јер ни до данас није до краја расветљено где је и на који је начин пострадао, али се своме народу вратио духовно, као светитељ Цркве Божије, који стоји пред престолом Господа и моли се за све нас," рекао је на крају беседе Митрополит Николај.

Свети Петар дабробосански ће данас бити прослављен и у храму Светог пророка Илије на Сокоцу. Свету Литургију ће служити Високопреосвећени Митрополит Г. Николај, а том приликом биће преломљен и славски колач Града Источног Сарајева који овог светитеља прославља као своју крсну славу.

Извор: Митрополија дабробосанска

ВЛАДИКА АМФИЛОХИЈЕ СЛУЖИО У ДОЊОЈ ГОРИЦИ

Његово Високопреосвештенство Архиепископ Цетињски Митрополит Црногорско-приморски Г. Амфилохије служио је јуче, поводом 1600 година од упокојења Светог Јована Златоустог, Свету Архијерејску Литургију у Цркви Светог великомученика Георгија у Доњој Горици, предграђу Подгорице.

Нема земаљске нације, нити народа, која није уградила макар једнога Светог човјека у организам Свете Цркве Христове, казао је у архипастирском слову Владика Амфилохије. Када би избацили из календара све оне Јевреје, Јелине, црне, жуте, Индијце, Сиријце, Русе, Бугаре, Јапанце, - додао је он, - остао би празан календар.
«Овдје код нас има једна партијско-политичка секта која је себе прогласила за цркву, па узме фино календар и избаци из тог календара Светог Саву. Ако избациш Светог Саву, онда мораш избацити и Светог Јована Владимира, мораш избацити и Светог Евстатија Превлачког који је био потоњи Архиепископ Српски. Ако си њега избацио, онда мораш обавезно избацити Светог Арсенија, наследника Светога Саве, чије се мошти налазе у манастиру Ждребаонику. Ако си њега избацио, онда мораш избацити по том националном кључу и Светог Василија Острошког, јер је Свети Василије био Херцеговац, Србин из Херцеговине. Мораш онда чак и Светог Петра Цетињског да бришеш, јер је свим срцем љубио Светог Саву и васпитавао се на његовим начелима. Јер, по том националном кључу Свети Петар Цетињски је био из истог тога народа из којег су били Свети Сава, Свети Василије, Свети Евстатије и Свети Симеон Мироточиви. Овим само хоћу да кажем какво безумље зна да помрачи људски ум. Какво сиромаштво памети да из календара избацујеш Свете Божје људе! А поготово Светог Саву који је основао ову нашу Епископију», казао је Владика Амфилохије.

Подсећајући да данас прослављамо Светог Јоаникија Српског, онога који је приликом Душановог проглашења за цара 1346. године био проглашен за првог Патријарха Српског, Митрополит Амфилохије је нагласио да је управо он Зетску Епископију тада уздигао на степен Митрополије. «Онда мораш и њега избацити из календара, мораш се онда одрећи и онога што је он урадио па се одрећи назива Митрополије. Ето, како су људи безумни, како су кратке памети, како су незналице кад мисле да Богу службу чине ако пљују по Светим Божјим људима који не припадају ни мени ни теби, него припадају једном јединственом Божјем народу», закључио је Митрополит Црногорско-приморски.

Извор: Светигора прес - С.Ж./Р.В.

ЕПИСКОП ПОРФИРИЈЕ СЛУЖИО ПАРАСТОС И ОСВЕШТАО ЧАСНИ КРСТ НА МЕСТУ СТРАДАЊА СРБА ИЗ РУМЕНКЕ

Његово Преосвештенство Епископ јегарски г. др Порфирије служио је у суботу 15. септембра, у руменачком храму Светих апостола Петра и Павла парастос Србима из Руменке који су стрељани 1848. године.

После парастоса невиним жртвама, Епископ Порфирије је одржао беседу пред потомцима тридесет шест Срба из Руменке, који су, према речима Његовог Преосвештенства, пре сто шездесет година положили животе у борби за очување сопственог идентитета, који је пре свега духовни, а потом и национални.
После беседе Епископа Порфирија, на месту страдања невиних Срба, извршено је освећење Часног Крста и спомен-обележја.

По завршеном освећењу, сабранима се обратио и г. Зоран Вучевић, председник Скупштине Града Новог Сада, истакавши значај молитвеног сећања на догађаје који су донекле одредили историју српског народа и који откривају суштински смисао његовог страдања.

У свом обраћању г. Вучевић је рекао да су ови житељи Руменке страдали само зато што су били Срби православне вере и што су били спремни да положе своје животе за е своју веру и свој народ. Подсећајући све присутне да и ми живимо у времену страдања српског народа, Председник је одао признање Српској Православној Цркви која је, према његовим речима, једина институција савременог друштва која истински брине о Србима и њиховим интересима. У том смислу, г. Вучевић је рекао да Цркви треба помоћи и да помоћ најпре мора пружити држава, а затим и сваки појединац у оквирима својих могућности.

ОВОМ ПРИЛИКОМ ЖЕЛИМО ДА ОБАВЕСТИМО ЈАВНОСТ ДА ЋЕ У СРЕДУ У ХРАМУ СВЕТОГ ЈОВАНА, У БАЧКОЈ ПАЛАНЦИ БИТИ СВЕЧАНО ПРОСЛАВЉЕН ПАТРОН ЕПАРХИЈЕ БАЧКЕ (ПРАЗНИК ЧУДО  СВЕТОГ АРХАНГЕЛА МИХАИЛА У ХОНИ).

Извор: Епархија бачка

САБОР У МАНАСТИРУ ДРАГОВИЋУ

Већ по устаљеној традицији у недељу пред Малу Госпојину, 16.09.2007.године, одржан је сабор у манастиру Драговићу. Његово Преосвештенство Епископ далматински Г. Фотије служио је Свету Архијерејску Литургију уз саслужење свештеномонаштва и свештенства Епархије далматинске. У својој беседи Епископ Фотије је говорио о значају манастира Драговића као духовног центра Срба Цетинске крајине, који је подигнут после Косовске битке 1389. године. У Драговић су Срби долазили Богу да се моле и да се исцељују од својих болести и недуга, али и да се међусобно виде и посаветују. Епископ Фотије је рекао да ће ускоро бити враћене манастирске иконе које се тренутно налазе у Музеју СПЦ у Београду.

Подршку на овоме сабору манастиру Драговићу су упутили верници разних епархија, а један од најинтересантнијих података је да је господин Владимир Миланко, родом из Кољана код манастира Драговића 16 дана пешачио из Београда до Драговића како би показао своју љубав према светињи манастира Драговића и својим родним Кољанима.

Стари манастир Драговић је потпуно потопљен заједно са 10 српских села 1958.године стварањем акумулационог језера Перућа. Уз сагласност комуниста из тога краја, Срби из Цетинске крајине су расељени широм бивше Југославије, да би се изменила национална структура становништва околине манастира Драговића и читавог Цетинског краја. Околина манастира Драговића је већ више од 40 година без православних Срба који се нажалост веома мало враћају у свој родни крај.

Манастир Драговић је до пре пар година био потпуно порушен, али  слава Богу, данас се много узнапредовало у обнови. Тренутно је у току  фрескописање саборне манастирске цркве и обнова монашких конака.

Извор: Епархија далматинска

l NEWS ARCHIVE l

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2007 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
info@spc.yu