Информативна служба
Српске Православне Цркве

18. септембар 2007. године

АПЕЛ ЊЕГОВЕ СВЕТОСТИ ПАТРИЈАРХА СРПСКОГ ГОСПОДИНА ПАВЛА И СВЕТОГ АРХИЈЕРЕЈСКОГ СИНОДА СПЦ ЗА ПОМОЋ БРАТСКОМ ГРЧКОМ НАРОДУ

Драга наша духовна децо,

Свети Архијерејски синод Српске Православне Цркве, у својој седници од  6. септембра 2007. године, донео је одлуку да Српска Православна Црква са свим својим кћерима и синовима узме практичног учешћа у превазилажењу последица од пожaра који су задесили, нама увек драги и братски, грчки народ.

Слушајући тих дана вести о људским и материјалним жртвама, са великим болом и зебњом у срцу примили смо вест да је само за неколико дана, од 25. до 30. августа, на преко две стотине локалитета, изгорело преко 200 000 хектара зелених и обрадивих површина, маслињака и воћњака. Изгорела су цела села, а градови су били данима без струје. Угрожени су бројни историјски и културни споменици.
Међутим, све то материјално је неупоредиво и безначајно у поређењу са живим иконама Божјим, са људским жртвама, којих је до сада  идентификовано 65, али се страхује да ће их бити и више. Најпотреснији је, свакако, пример пронађених угљенисаних телa мајке са четворо деце.

Знајући да је хришћански саучествовати у патњи и болу сваког ближњег подједнако, а нарочито грчког народа који нам је увек пристизао у помоћ, а нарочито од 1991 године до данас, Свети Архијерејски Синод је донео одлуку да се прикупља материјална и финансијска помоћ за пострадале епархије сестринске нам Грчке православне цркве, нарочито на Пелопонезу и Евији.

Драга наша децо духовна, позивамо вас да, у границама својих могућности, организовано преко ваших парохијски управа, односно црквених општина и потом Епархија, приступите прикупљању помоћи која ће, преко Светог Синода наше Цркве и Архиепископије Атинске, бити прослеђена пострадалим Митрополијама и Епархијама поменутих области.

Апелујемо на сва јавна предузећа, а нарочито на дрвопрерађивачка да грађевинским материјалом помогну обнављање спаљених села.

Уверени да ћемо, као народ који је доживео страдања, разумети патњу других и да ћемо примити милост и наћи благодат за благовремену помоћ (Ср. Јев 4,16), која ће значити много онима којима је потребна, очинским вас благосиљамо.

AEM и Патријарх српски

Председник
Светог архијерејског синода

ПАТРИЈАРХ НА СВЕТОЈ ЛИТУРГИЈИ У ПРИДВОРНОЈ ЦРКВИ СВЕТОГ СИМЕОНА МИРОТОЧИВОГ

Његова Светост Патријарх српски Г. Павле, по повратку из бање, присуствовао је данас на празник Светог пророка Захарије и праведне Јелисавете, Светој Литургији која је служена у придворној цркви Светог Симеона Мироточивог у Патријаршији. Његова Светост се на Светој Литургији причестио и честитао новорукоположеном ђакону Љубиши Јовићу на увођењу у клир.

МИТРОПОЛИЈА ЦРНОГОРСКО-ПРИМОРСКА ПОДНЕЛА КРИВИЧНУ ПРИЈАВУ ПРОТИВ РАСПОПА ДЕДЕИЋА И СТЕВА ВУЧИНИЋА

Митрополија Црногорско- приморска поднела је ових дана кривичну пријаву против проклетству предатог распопа Мираша Дедеића и његовог следбеника Стева Вучинића због ширења верске и националне мржње.

«Познати су тзв. цетињски догађаји из априла ове године», казао је овим поводом Радио-Светигори члан Правног савјета Митрополије адвокат Војислав Ђуришић. «То је више личило на побуну која је још и медијски била најављена уз позив присталицама на окупљање. То је био отворен и директан покушај отимања имовине Православне Митрополије Црногорско-приморске, уз претњу да ће се то учинити уз помоћ или без помоћи државе», објаснио је он. Он је казао да је таквој намери претходила изјава предсједника Скупштине Црне Горе Ранка Кривокапића дата у интервјуу једним загребачким новинама. «У тој изјави он је говорио о окупацији Црне Горе од стане Србије, о укидању ЦПЦ и довођењу Српске Православне Цркве на њено место, о историјској крађи у Црној Гори и тако даље, и тако даље... Сигурно је да је та његова изјава врло охрабрила и на одређен начин дала подстрек тим цетињским догађајима», сматра адвокат Ђуришић. «Ти догађаји су били пре свега усмерени на отимање имовине Православне Митрополије Црногорско-приморске, али су истовремено били усмерени и према службеним лицима, тј. према кордонима полиције који су тог дана обезбеђивали имовину Митрополије. Пријава је поднесена против поменутих лица, не само као извршилаца кривичних дела, него и као коловођа осталих лица која су учествовала у тим радњама. И од четири кривична дела која су предмет кривичне пријаве три се односе управо на службена лица, а једно од њих је ширење националне и вјерске мржње и нетрпељивости».

Ђуришић је рекао да је Митрополија из много разлога очекивала да ће надлежни државни тужилац покренути кривични поступак против ових лица и да ће цио овај догађај бити процесуиран, ако ништа а оно да држава каже намерницима тих догађаја да на тај начин у једној правно уређеној држави не могу отимати туђу имовину. «То се, нажалост, није десило. Напротив, након тога је један од православних храмова експлозивом дигнут у ваздух, па је Митрополија морала сама да поднесе кривичну пријаву. И сада је на тужиоцу да поступи по тој пријави», казао је Ђуришић и додао да је пријава циљано поднесена врховном државном тужиоцу да би он преко ње био још једном упознат са озбиљношћу целог догађаја и да би непосредно могао да потврди поступање по тој пријави.
«Он ће је, сасвим сигурно, доставити надлежном државном тужиоцу. Очекујем покретање поступка, јер се овдје ради о озбиљним кривичним дела. За нека од њих је запрећено казном од пет година затвора», закључио је он.

Извор: Митрополија црногорско-приморска - С.К./Р.В.

ЛИТУРГИЈА БИ БЕЗ ПРИЧЕШЋА БИЛА ИСТО ШТО И ЧОВЈЕК БЕЗ СРЦА

«Кад не би било Светог Причешћа Света Литургија би личила на човјека без срца», казао је синоћ у Духовном центру Црквене Општине Подгорица Високопреосвећени Архиепископ Цетињски Митрополит Црногорско-приморски Г. Амфилохије одговарајући на питање једног од бројних слушалаца његовог предавања о Светом Јовану Златоустом, коме Црква Христова ове године обележава 1600 година од упокојења.

«То би био леш. Литургија би у том случају била оно што је код протестаната. Они су, нажалост, сувише далеко од тога. Код њих је то само психолошко сјећање на нешто што се десило прије двије хиљаде година и они су изгубили осјећање Христовог присуства, присуства истог онога Светог Духа који је био присутан у Христово вријеме и који је и дан-данас присутан у нама и међу нама. Зато се код нас православних свештеници, кад се цјеливају, а то је некад радио и народ, поздрављају ријечима Христос пореди нас! Јесте и биће!. Дакле, у питању је живо присуство Христово, живо присуство Оца, али и живо и живоносно присуство и дејство Духа Светога», казао је Митрополит Г. Амфилохије.

«На тај начин је Христос присутан у Светој тајни Крштења, Тајни миропомазања, Тајни вјенчања и нарочито у Светом причећу и ту је Православна Црква заиста непогрешиво сачувала изворну јеванђелску мудрост, изворно знање и осјећање, благодарећи управо оваквим сасудима благодати какав је био Свети Јован Златоусти», објаснио је Владика Г. Амфилохије.

Извор: Митрополија црногорско-приморска - С.Ж./Р.В.

ОСВЕШТАНИ КРСТОВИ НА НОВОЈ ЦРКВИ У ЦЕРУ КОД ЗВОРНИКА

Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански Г. Василије позвао је вернике да чувају своја знамења - химну "Боже правде", заставу, грб, ћирилицу, историју и књижевност, односно све оно што припада хришћанском народу.

"Чувајте ова знамења. Када славите крсну славу, истакните на свом дому заставу са грбом", рекао је Епископ Г. Василије синоћ у Церу код Зворника после чина свештања крстова нове цркве, која је посвећена Сабору Срба светитеља.

Владика Василије поручио је верницима да је крст симбол који чува и штити и у добру и у невољама, уколико се верници искрено моле Исусу Христу.

Изградња цркве у Церу почела је 2005. године прилозима верника и донатора. Земљу за цркву поклонио је мештанин Јован Митровић.

Извор: Инфо служба СОЗ-а и Епархије зворничко-тузланске

СЛАВА ЕПАРХИЈЕ БАЧКЕ

Обавештавамо верни народ да ће сутра, у среду 19. септембра 2007. године, у храму Светог Јована у Бачкој Паланци, бити свечано прослављен Патрон Епархије бачке (празник Чудо Светог Архангела Михаила у Хони). Дочек Архијереја заказан је за 8,30, а почетак Свете Архијерејске Литургије за 9,00 часова. Погледај плакат >>

Извор: Епархија бачка

l NEWS ARCHIVE l

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2007 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
info@spc.yu