Информативна служба
Српске Православне Цркве

20. септембар 2007. године

ОТВАРАЊЕ МАНИФЕСТАЦИЈЕ КЊИГА У ХРАМУ

Данас у 11:30 часова у Народној библиотеци почиње Манифестација КЊИГА У ХРАМУ посвећена представљању Мирослављевог Јеванђеља. Поздравну реч одржаће управник Народне библиотеке Србије Сретен Угричић.

Поменута манифестација трајаће 72 сата од поднева 20. септембра, до 23. септембра у подне (недеља) у Храму Светог Саве на Врачару.

детаљније...

МИТРОПОЛИТ СЛОВАЧКЕ И ЧЕШКИХ ЗЕМАЉА Г. ХРИСТОФОР СА ПРЕДСЕДНИКОМ СРБИЈЕ ТАДИЋЕМ У ПРАГУ

Поводом званичне посете председника Републике Србије г. Бориса Тадића Чешкој и председнику г. Вацлаву Клаусу, на ручку, који је у ту част организован у понедељак у двору на Храдчанима, са председником наше државе сусрео се поглавар Православне цркве Словачке и чешких земаља Митрополит Г. Христофор.

Митрополит Христофор је, тим поводом, укратко упознао српског председника са радом ове помесне православне цркве која је обновљена 20-тих година прошлог века под јурисдикцијом Српске Православне Цркве. Високопреосвећени је подсетио председника Тадића да је недавно у Чешкој обележена и 65. годишњица страдалништва њеног обновитеља свештено-мученика Горазда Чешког. Затим је Митрополит истакао да се у Чешкој, недалеко од Карлових Вари, налази и спомен-костурница Јинздриховице, у којој почивају кости 7100 Срба и 180 Руса из Првог светског рата, где се за Видовдан, уназад неколико година, стално служи Света Литургија.

Председника Тадићу Митрополит Христофор је указао и на постојање православних Срба у Чешкој. Св.Кнезу Лазару бице посвећена и једна капела-параклис у оквиру новог Саборног храма који би требало да буде изграђен у Прагу.

На крају разговора, Митрополит Христофор је замолио председника Тадића да пренесе најсрдачније поздраве Његовој Светости Патријарху српском Г. Павлу.

ОСВЕЋЕЊЕ ТЕМЕЉА ЦРКВЕ СВЕТИХ ПЕТРА И ПАВЛА У КОТЕЖУ

Обавештавамо верни народ да ће у недељу 23. септембра 2007. године, Његово Преосвешетнство викарни Епископ хвостански Г. Атанасије началствовати Литургијом и свечано освештати темеље новог храма Светих Петра и Павла у Котежу. Чин освећења почиње у 11 часова.

РОЂЕЊЕ ПРЕСВЕТЕ БОГОРОДИЦЕ - МАЛА ГОСПОЈИНА

Света Дjева Марија роди се од старих родитеља, Јоакима и Ане. Отац јој беше из племена Давидова, а матер од рода Аронова. И тако она беше по оцу од рода царска, а по мајци од рода архијерејска, и тиме већ предображаваше Онога, који ће се из ње родити, као Цара и Првосвештеника. Њени родитељи беху већ остарели, а немаху деце. И зато беху постидни пред људима и скрушени пред Богом. И у скрушености својој мољаху се Богу с плачем, да обрадује старост њихову даровањем једнога чеда, као што је некад обрадовао старца Аврама и старицу Сару даровавши им сина Исака. И Бог свемогући и свевидећи обрадова их радошћу, која је превазилазила далеко сва њихова очекивања и све најлепше снове. Јер им дарова не само ћерку већ Богомајку; озари их не само радошћу временом него и вечном.

Даде им Бог само једну ћерку, која им доцније роди само једног унука, - али какву ћерку и каквог унука! Благодатна Марија, благословена међу женама, храм Духа Светога. олтар Бога Живога, трпеза хлеба небеснога, кивот светиње Божје, дрво најслађега плода, слава рода људског, похвала рода женског, источник девства и чистоте - то беше Богом дарована ћерка Јоакима и Ане. Рођена у Назарету, а после 3 године одведена у храм Јерусалимски, одакле се вратила опет у Назарет, да ускоро чује благовест Св. Архангела Гаврила о рођењу Сина Божјег, Спаситеља света, из њенога пречистога и девичанскога тела.

Тропар, глас 4:
Рождество твоје, Богородице Дјево,
радост возвјести всеј всељењеј,
из тебе бо возсија солнце правди, Христос Бог наш,
и разрушив кљатву даде благословеније,
и упразднив смерт,
дарова нам живот вјечниј.

Преподобни Јустин Ћелијски,
ПРАЗНИЧНЕ БЕСЕДЕ,
Београд, 1998.

Данас је велики Празник, Свепразник, Мала Госпојина. А то значи мали Божић, јер се данас родила Пресвета Богомајка, Која нам Господа и Бога Христа родила. Отуд, овај Празник препун је радости. У безбројнам данашњим молитвама и песмама непрекидно се наглашава да се данас рођењем Пресвете Дјеве Марије све и сва испуни радости. Све и сва, јер нам је Она - Бога родила. А шта је веће од тога на овој земљи?

Данас је и мали Васкрс, јер нам је Пресвета Богомајка родила телом Господа Христа. Телом којим Васкрсли из мртвих победи смрт, и све и сва испуни бескрајном радошћу. Јер шта је радосније за нас људе него да смрт буде побеђена, да смрт буде уништена, да нам Живот Вечни буде осигуран? А то је урадила Пресвета Богомајка родивши телом Господа Христа, телом коме је Господ дао васкрсну силу, дао бесмртност и Живот Вечни.

Данас је и мали Спасовдан, јер се родила Она која је дала тело Господу Христу, тело које је васкрсло из мртвих и узнело се на Небо и седи изнад свих Херувима и Серафима. Каква част за људско тело и каква радост за нас људе! А то је све чудесна заслуга Пресвете Богомајке, Која се родила на данашњи дан. Данас је, исто тако, мали Духовдан, јер се родила Она која нам је дала Сина Божјег, Господа Христа, Богочовека, Спаситеља света, Који је испунио сав домострој спасења, узнео се на Небо и ниспослао Духа Светога, и основао Цркву на земљи, дао такорећи телу Богомајке душу небеску. Зато је данашњи Празник заиста Празник велике и неисказане радости.

Све је од Ње, Пресвете Богомајке; све што је Господ Христос учинио у овоме свету, од Ње је. Она Му је дала ту човешку природу, Она му је дала душу нашу, дала му срце наше, дала му тело наше, да би све то Он спасао, да би све то испунио Богом, да би све то очистио, осветио, обожио и тако човека, биће људско рођено испунио највећом радошћу, бесмртном радошћу, сверадошћу. А то, то је подвиг и дело Пресвете Богомајке. Све је у Господу Христу од Ње, сав Спас, сав Богочовек, сво Еванђеље Његово, сва Црква Његова, сви Светитељи, сви хришћани, сви праведници, ви и ми, данашњи хришћани. Све је то од Ње, од Пресвете Богомајке. И још, од Ње смо и ми хришћани Срби, прави и истински Срби.

У једној дивној нашој молитви пева се и вели се: „Данас би почетак спасења нашег“. Данас, не на Божић, него данас, на дан рождества Пресвете Богомајке. Зашто? Зато што нам је Спаса Она родила. И родивши се на земљи, гле , са Њом се већ јавља и почетак нашег спасења. Уствари, од данас почиње Божић, од данас почиње Ускрс, од данас почиње Богојављење, од данас почиње Преображење, од данас почиње Духовдан, од данас почиње Црква, од данас почиње целокупно Хришћанство, од данас почињемо и ми, ја и ви и сви Срби, и срећни и несрећни Срби. Јер, све што јс велико, све што је свето у нашој историји, то је од Ње, Пресвете Богомајке. Од Ње сав Свети Сава, од Ње сав Свети Симеои Мироточиви, од Ње сви Свети Немањићи, од Ње сви Свети Српски Патријарси, Свети Српски цареви, Свети српски Сербљи, Свети Српски сељаци, Свети Српски Мученици што гинуше за Крст часни и Слободу златну. Од Ње сви велики Српски Мученици до данашњега дана, сви прави Срби.

Погледајте, данас је Празник свете Студенице. Велики Немања и превелики његов син Свети Сава посветили су Студеницу, ту мајку свих наших светих задужбина - коме? Рождеству Пресвете Богомајк е - данашњем великом и светом Празнику да би се и у српској души родило све што је блиставо, све што је еванђелско, да вечни поток Благовести Христове понесе сваку српску душу из овога на онај свет и принесе је Светом Престолу Тројичног Божанства. И највећи број светих задужбина наших посвећено је Пресветој Богомајци. Да, Она је заиста увек била и остала хранитељица, тј. чуварка и спаситељица рода Српског Христоносног.

И Она, родивши нам Бога Господа Христа, и давши све то што је Он донео свету, због света тога Она је најславнија од свих људских бића створених у свима световима. Најмоћнија, Најчистија, Најбезгрешнија. Гле, Она је изнад Херувима и Серафима, чистија и светија од њих. Људи, горе срца! Не бојте се ни греха, не бојте се ни смрти, не бојте се ни ђавола. Гле, пред нама и над нама је, испред нас и око нас, и свуда у свима световима Она - Пресвета свемоћна Богомајка. Јача од свих смрти, јача од свих грехова, јача од свих ђавола, јер нам је родила Победитеља смрти и Спаситеља Господа Христа. Зато Њено име, Њена личност, Њено присуство на небу и на земљи испуњује неисказаном радошћу сва створења Божја. Јер кроз Њу и од Ње Господ све спасава пакла, све спасава греха, свима се отвара Рај, свима се отвара Царство Небеско. О, каква радост имати испред себе, над собом, изнад себе, као вођу рода људског Пресвету, Преблагословену Матер Божју, Богородицу, Приснодјеву Марију. Све, све што је од Ње, све је спасење наше.

Чарна данашња песма, дивни тропар, пун је божићне радости, пун је ускршње радости, пун је васељенске радости, пун је радости небеске. Казује нам сву тајну нашег спасења и казује нам тајну наше радости. Зашто ми православни толико волимо, толико поштујемо и толико се молимо Пресветој Богомајци? Јер у Њој, од Ње, за нас је све, за нас православне. Ди вн и тропар данаш њ и гласи: „Рођење Твоје, Богородице Дјево, објави радост и целоме свету. Јер из Тебе сину Сунце Правде, Христос Бог наш. И разрушивши клетву, проклетство, даде благослов. И уништивши смрт, дарова нам Живот Вечни “ . Ето, ту је сво Еванђеље Спаса, сав домострој спасења, сав Господ Христос, целокупно дело Његово. Значи: у Њој - Пречистој Богомајци.

Од Ње и код Ње, ето, ми се спасавамо, ми Живот Вечни добијамо, ми смрт побеђујемо. Сунце Правде Господ Христос рађа се кроз Њу и из Ње у овоме свету да одагна сваки мрак, сваку таму, да уништи сваки пакао и да људима осигура бесмртни Живот Вечни, отвори сав Небески Рај и подари Царство Небеско, и славу, и сва блага небеска. И ми, имајући пред собом Богомајку као нашу Молитвеницу, као нашу Посредницу пред Богом, као нашу Заштитницу свакодневну и сваконоћну, ми смо заиста моћни и силни, ми хришћани. Знате ли када смо најмоћнији, знате ли када је хришћанин свемоћан? Када је сав прострт у молитви пред Пресветом Богомајком, када је сав поверен Њој, када свом душом својом иде за Њом и служи Њој. Онда, онда ти си моћ, и сила, и свесила! Нема моћи мрачне и страшне у овоме свету која би могла да нашкоди твојој души и теби. Нема смрти која те може отети из наручја Пресвете Богомајке. Нема ђавола који може да се приближи теби кад си ти предан Пресветој Богомајци.

А Она, Она је на небу и на земљи, непрекидно служи Своме Божанском Сину. Шта је Њен живот на земљи био? Служење Богу, служење Господу Христу. Шта је Њен живот на небу? Опет служење Господу Христу, служење Богу. Непрекидно Богослужење. Ето, то је Пресвета Богомајка, Пресвета Богородица. И ми празнујемо Њу толико пута у години и, боље рећи, сваки дан и сваки час Православна Црква је слави кроз безбројне песме и стихире на свакодневним богослужењима. Непрекидно Јој служи. О, те дивне среће да и ти и ја учествујемо у томе! И ми муцамо те дивне молитве и непрекидно призивамо Њу за Заштитницу, за Молитвеницу свих нас, васцелог рода људског и рода Српског. Сваки празник је Њен. И данашњи празник је Њен. За нас је то извор благости, извор силе и у нас се улива сада с неба безбројна и неисказана Божанска сила. Заступништвом и молитвама Пресвете Богомајке и ми постајемо моћни и силни, моћни да сатремо сваки грех који јуриша на нас или ниче у нама, у нашој души, из наше грехољубиве природе. Зато је сваки празник Пресвете Богомајке извор радости за нас.

Ми православни хришћани и на данашњи дан прослављамо Њу Пресвету, Пречисту, Преблагословену, Владичицу нашу Богородицу. И ми, служећи Њеном Божанском Сину, служимо уствари и Њој. Јер вршећи заповести Еванђеља Христовог, ми показујемо своју љубав према Њему и потврђујемо своју љубав. „Ко љуби мене, врши заповести моје “ - вели Спаситељ. И ми, вршећи заповести Исусовог Еванђеља, идемо за оствареним и вечним Ева н ђељем Господа Христа, првим оствареним Еванђељем – Пресветом Богомајком. Шта је Она? Оличење Еванђеља Христовог у роду људском, најсавршеније оличење, савршеније од свих Светитеља, од свих Анђела, оличење свесавршеног Еванђеља Христовог. Пресвета Богомајка, за нас хришћане, за све православне хришћане, за сва небеска бића. Пред њом трепте Херувими и Серафими, јер је неизречено узвишенија од Херувима и драгоценија и скупоценија од Серафима. То је Она, највећа вредност свих светова, највећа вредност и највеће благо рода људског.

И зато све наше молитве, све молитве Православна Црква лије и излива и шаље Њој. Све су те молитве препуне славе Пресвете Богородице, и Она је у свима молитвама увек испред свих нас. Као да ходатајствује и посредује пред престолом Чудесног Сина Свог, Господа Христа, да нас спасе греха, да нас спасе смрти, да нас спасе пакла. И зато ми православни хришћани толико величамо Пресвету Богомајку. Никога више толико као Њу, после Њеног Божанског Сина, Господа Христа. И како је увек дивна, увек заносно лепа и моћна, она чудесна молитва коју толико пута на дан понављамо у нашим православним молитвама: „Помињући Пресвету, Пречисту, Преблагословену, Славну Владичицу нашу Богородицу и Приснодјеву Марију, са свима Светима, сами себе и један другог и сав живот свој Христу Богу предајмо“.

Не можемо ми предати живот свој Господу Христу без Ње. Само са Њом и са свима Светима ми можемо ући у Царство Небеско, ући у Рај, и наследити сва блага која је Господ Христос дошавши на овај свет дао и даривао. Од нас тражи се само једно - вера. И у вери молитва и љубав и служење Господу Христу свим бићем и свом душом, свом снагом, свим срцем својим. Заиста, Господ Који нам је донео толика блага, Који нам је даровао Живот Вечни, даровао нам најпре Пресвету Богомајку, Пресвету Богородицу, Која нас је спасла после пада људског кроз нашу праматер Еву, спасла нас греха, смрти, ђавола, кроз Сина Свог Божанског. Њу нам је дао Он. Такву радост, такво благо кад нико се томе није надао!

И ми имајући та блага, како ћемо душу своју људску, човечанску душу своју, и савест, и цело биће своје најбоље употребити у овоме свету и наћи најбољи пут и највећу вечност и вредност за све то? Како? Само верујући у Господа Христа и служећи Му кроз Пресвету Богомајку, вођени Њоме и предвођени. Нека би нас Она увек крилила и чувала од свакога греха, од сваке страсти, од сваке смрти, од сваког ђавола.

Нека би нас увек сигурним путем, путем молитве, путем поста, путем милосрђа, путем љубави еванђелске, путем кротости и смирености, водила ка Сину Свом, и извела из овог света у онај свет и увела у Царство Небеско. Да тамо заједно са Њом, далеко од Ње, али увек присутни у Њој, славимо Чудесног Сина Њеног Господа Христа. А и Њу, Пресвету Богомајку, Која је Њега родила, Њега, ту Сверадост свих светова, ту Свевредност свих људских светова. Њему преко Богомајке част и слава и сада и увек и кроза све векове. Амин.

НОВЕ ТЕЛЕВИЗИЈСКЕ ЕМИСИЈЕ ВЕРСКОГ САДРЖАЈА НА РАДИО-ТЕЛЕВИЗИЈИ СРБИЈЕ

Премијерним приказивањем прве емисије серијског програма „Верски мозаик Србије“, у суботу 22. септембра у 9,45 на другом програму РТС-а, отпочеће спровођење Споразума о медијској сарадњи, између јерархијских и организационих једница традиционалних Цркава и верских заједница у Србији и Јавног радиодифузног сервиса Србије.

Наведени Споразум је у име Православне епархије бачке, потписао епископ бачки др Иринеј, затим и највиши представници традиционалних Цркава и верских заједница: надбискуп београдски Станислав Хочевар, заменик реис-ул-улеме Исламске заједнице Србије Абдулах Нуман, врховни рабин Србије Исак Асиел, бискуп Реформатске Хришћанске Цркве Иштван Чете Семеши, бискуп Словачке Евангеличке Цркве Самуел Врбовски и бискуп Евангеличке Хришћанске Цркве Арпад Долински.

Сарадња на производњи телевизијског програма верске, верско-културне и верско-информативне садржине је посебно значајна јер, пре свега, одговара израженим потребама и захтевима грађана Србије, који су у огромној већини верници. Исто тако, створена је и могућност да Радио-телевизија Србије, која је и до сада посвећивала пажњу верским садржајима, потпуније, доследније и аутентичније, и у овом погледу, извршава своју законску обавезу да буде јавни сервис грађана. Не мање важно је и то што, применом овог Споразума, Србија стаје у ред оних европских држава које на одговарајући начин имају решено питање представљања Цркава и верских заједница и њихових учења у јавном радиодифузном сервису.
Остваривање Споразума се наставља већ у недељу, 23. септембра у 9,00 часова, када ће из Светоархангелског манастира Ћелије у васпостављеној Епархији ваљевској, почети директан пренос Свете архијерејске Литургије и освећења темеља новог триолтарног храма посвећеног светом Сави Српском, светом Јустину Философу и преподбној Марији Египћанки. Непосредно пре почетка преноса у 8,30, биће емитована документарна емисија „О храму и месту“, која ће представити црквени и духовни живот у Епархији ваљевској.

Предвиђено је, исто тако, да током септембра почне приказање серије дијалошких емисија под насловом „Вера у свету – изазови садашњице“. У првој емисији ће на тему „Црква и интелектулци“, говорити епископ јегарски г. др Порфирије, историчар Душан Батаковић и драмски писац Душан Ковачевић.

Серија „Верски календар“, на задовољство свих верујућих људи у Србији, као и оних који га прате преко сателитског програма, у складу са Споразумом, емитује се свакога дана неколико пута.

Емисија „Верски мозаик Србије“ којом отпочиње нови циклус у сарадњи Цркава и верских заједница у Србији и Јавног радиодифузног сервиса, има за циљ да кроз разноврсне и занимљиве прилоге о актуелним догађајима, уметности, култури, издаваштву, прославама и јубилејима, добротворнима активностима, прикаже богатство верског и културног живота који се негује у Црквама и верским заједницама у Србији. У реализацији ове емисије учествује изузетно велики број признатих српских телевизијских стваралаца и уметника.

 

l NEWS ARCHIVE l

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2007 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
info@spc.yu