Информативна служба
Српске Православне Цркве

24. септембар 2007. године

МИТРОПОЛИТ АМФИЛОХИЈЕ У ХРАМУ СВЕТОГ САВЕ

Његово Високопреосвештенство Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије отворио је јединствену свечаност српске духовности и културе у Спомен Храму Светог Саве на Врачару. Наиме, од четвртка до недеље у подне сви заинтересовани могли су да, у Храму, виде Мирослављево Јеванђеље, а уједно и да уживо присуствују настајању икона, фреска, мозаика и калиграфских текстова.

Студенти у класи професорa са Академије Српске Православне Цркве за уметности и консервацију мр Драгана Боснића (Калиграфија), мр Мирјане Милић (Мозаик), мр Тодора Митровића (Иконопис) и проф. Горана Јанићијевића (Фрескопис) показали су технологију израде икона, фресака, мозаика и рукописних књига. Свечаност је трајала непрестано 72 сата, а студенти су се наизменично мењали те су у сваком тренутку заинетерсовани могли да прате настајање живописа. У поноћ сваке вечери почињали су концерти духовне музике, који су трајали до раних јутарњих сати (Хор манастира Ковиља, Прво београдско певачко друштво,  Хор при Храму светог Саве).

Храм је у тих 72 сата посетило неколико стотина хиљада људи, како Боеграђана, тако и људи из Црне Горе, Републике Српске и свих српских земаља, али и инострани гости који су се у тим данима затекли у Београду. У суботу у подне Храм је посетио г. Радомир Наумов, министар вера у Влади Републике Србије и најавио Дане европске верске културне баштине.

Мирослављево јеванђеље је најзначајнији ћирилични споменик српске и јужнословенске односно српскословенске писмености из 12. века. Настао је по наруџбини захумског кнеза Мирослава, брата рашког великог жупана Стефана Немање, највероватније у Котору, око 1185. године, а за потребе цркве Св. Петра у Бијелом Пољу. Највећи део јеванђелистара дело је непознатог преписивача (у науци названог Варсамелеон), док је Глигорије (Григорије) Дијак, други писар, написао крај рукописа, неколико кратких записа и украсио текст орнаментима. Књига је написана на пергаменту словима тзв. уставне ћирилице, а украшена је са 296 стилизованих минијатура и иницијала, у боји и злату. У основном делу текста заступљене су две редакције старословенског језика: зетско-хумска и рашка, а у начину како је обликована ћирилица осећа се присутност глагољичке традиције, док је орнаментика списа обележена снажним западним, романским, утицајем.

Рукопис се до 1896. налазио у Хиландару, када је поклоњен краљу Александру Обреновићу приликом његове посете Атосу. Данас се овај значјни споменик српске културе и духовности чува у Народној библотеци у Београду.

У МАНАСТИРУ ЋЕЛИЈЕ КОД ВАЉЕВА ПО ЗАВЕШТАЊУ ОЦА ЈУСТИНА ОСВЕШТАНИ ТЕМЕЉИ НОВОГ ТРИОЛТАРНОГ ХРАМА

У Манастиру Ћелије Ваљевске јуче су, по благослову и завештању оца Јустина (Поповића), освештани темељи новог триолтарног храма посвећеног Светом Сави, Светом Јустину Философу и преподобној Марији Египћанки и прослављена годишњица новообновљене Епархије Ваљевске.

Светом Архијерејском Литургијом началствовао је Његово Високопреосвештенство Архиепископ Цетињски, Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије уз саслужење Високопреосвећеног Митрополита дабробосанског Г. Николаја, Преосвећене Господе Епископа: умировљеног Захумско-херцеговачког и Приморског Г. Атанасија, Бачког Г. Иринеја, Шумадијског Г. Јована, Рашко-призренског Г. Артемија, Будимљанско-никшићког Г. Јоаникија, Канадског Г. Георгија, Осјечко-пољског и Барањског Г. Лукијана, Врањског Г. Пахомија, Банатског Г. Никанора, Липљанског Г. Теодосија и домаћина Ваљевског Г. Милутина и бројног свештенства.

«Река народа се спушта манастиру где нас благослов оца Јустина и његове Свете молитве, ево, после толико година, окупљају и снаже у јединству и обнављању нашег народа. Храм се подиже по његовом благослову и завештању, јер је он ту жељу имао још за живота, да се подигне овај храм, да Ћелије постану духовни центар који ће окупљати српски народ, одакле ће поклоници кретати наоружани благодаћу да шире Име Христово и бити свједоци Његовог Јеванђеља».

На литургијском сабрању у Ћелијама Митрополит Амфилохије је беседио о смислу Свете Евхаристије у животу хришћана и њеном незамењивом значају за увођења човека у Царство Божије.

ПРОСЛАВЉЕНА ХРАМОВНА СЛАВА У ЗЕМУНУ

У петак, на празник Рођења Пресвете Богородице Његово Преосвешетнство викарни Епископ хвостански Г. Атанасије служио је Свету Архијерејску Литургију уз саслужење 14 свештеника и двојице ђакона у храму Рођења Мајке Божје у Земуну. Преосвећени Владика је у беседи нагласио значај празника Рођења заступнице наше Богородице пред Сином – Господом Исусом Христом. Као и сваке године Храм је био претесан да прими све вернике, а на Светој Литургији се причестило 428 људи.

Истог дана у 17 часова извршено је групно крштење 25 деце у Дунаву. Уједно су, у име црквене општине Рођења Пресвете Богородице и општине Земун, додељене повеље мајкама са троје и више деце.

СЛАВА САБОРНЕ ЦРКВЕ У САРАЈЕВУ

У Саборној цркви у Сарајеву свечано је прослављена храмовна слава Рођење Пресвете Богородице – Мала Госпојина.

У присуству великог броја верника Свету Литурију је служио Његово Високопреосвештенство Митрополит дабробосански Г. Николај уз саслужење шест свештеника и двојице ђакона, а својим умилним певањем евхаристијско сабрање украсио је сарајевски црквени хор Слога, под диригентским вођством ђакона Душка Сандића.

По одслуженој Литургији освештано је славско жито и преломљен крсни колач, а потом је Високопреосвећени Митрополит благословио све присутне, честитавши им најприје велики празник, а затим беседећи о Пресветој Богородици, која пред лицем Божјим непрестано моли за цело човечанство.

За присутне вернике, међу којима је био и знатан број припадника Оружаних снага Босне и Херцеговине, старешинство Саборне цркве је у храмовној порти организовало славско послужење.

МОЛИТВА ЗА МИР У САБОРНОЈ ЦРКВИ

У Саборној цркви у Сарајеву синоћ је одржана Молитва за мир у свету, који Митрополија дабробосанска већ другу годину заредом организује поводом Међународног дана мира.

Чин Молитве су служили протојереј Бранко Топаловић, протонамесник Драгиша Јоцић и јерођакон Василије Гавриловић, а на Молитву су позвани, пре свега, чланови дипломатског кора на челу с министром иностраних послова Свеном Алкалајем, те је стога служена на енглеском језику.

Молитви су, између осталих, присуствовали амбасадори: Руске Федерације г. Константин Шувалов, Ватикана надбискуп Алесандро Д'Ерико, Црне Горе г. Рамиз Башић, представници амбасаде Мађарске, Организације за европску безбједност и сарадњу, Фондације Конрад Аденауер, НАТО штаба, те Представници Бискупске конференције БиХ, Врхбосанске надбискупије, Фрањевачке провинције Босне сребрене и други.

Пригодну беседу после прочитаног Јеванђеља одржао је надбискуп Д'Ерико, а на пријему који је одржан у резиденцији Митрополита госте је поздравио Митрополит Николај.

Извор: Митрополија дабробосанска

Министарство вера
ДАНИ ЕВРОПСКЕ ВЕРСКЕ КУЛТУРНЕ БАШТИНЕ
Од 22. до 30. септембра 2007. године

ЕТНОГРАФСКИ МУЗЕЈ – Атријум

Субота, 22. септембар у 20 часова
Отварање Дана европске верске културне баштине – министар вера Радомир Наумов,
Отварање изложбе фотографија манастира Хиландара (Слободан Миљевић) и манастира Високи Дечани (Драган Танасијевић),
Сценски наступ ансамбла Мелоди и Дивне Љубојевић и Љубе Тадића,
Мултирелигијски музичло-сценски наступ јеврејске групе Шира, госта из Болоње Александра Саше Карлића и певача из хорског ансамбла Исламске заједнице Србије.

Петак, 28. септембар, 19 часова
Такмичење у духовном беседништву “Сви различити су једнаки”

ЗАДУЖБИНА ИЛИЈЕ М. КОЛАРЦА – Велика сала

Среда, 26. септембар, 20 часова
Концерт православног, католичког и јеврејског хора.

Четвртак, 27. септембар, 20 часова
Духовна трибина – снимање специјалне емисије Агапе на тему: Пријатељство, разотуђење, љубав, брак и породица.

ЕТНОГРАФСКИ МУЗЕЈ – АРТ БИОСКОП МУСЕУМ – Филмски програм

Недеља, 23. септембар
18:00 У почетку беше реч – Мирослављево Јеванђеље
19:10 Стопа Краљевића Марка
19:45 Жертва
20:20 Јеротије
20:45 Каржеш

Понедељак, 24. септембар
20:00 Живот
20:15 Чувари истине
20:40 Света Петка
21:30 Живот по Јеванђељу

Среда, 25. септембар
17:30
Филм о Владици Николају (Велимировићу)

Четвртак, 26. септембар
17:30
Филм о Јустину (Поповићу)

Недеља, 30. септембар
19:00 Манастири Далматинске епархије
19:40 Подмаине
20:00 Свети Прохор Пчињски
21:00 Јаковљева Литургија.

ЗА СВЕ ПРОГРАМЕ УЛАЗ ЈЕ СЛОБОДАН!

 

l NEWS ARCHIVE l

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2007 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
info@spc.yu