Информативна служба
Српске Православне Цркве

28. септембар 2007. године

МИТРОПОЛИТ АМФИЛОХИЈЕ НА КРСТОВДАН СЛУЖИО СВЕТУ ЛИТУРГИЈУ У ЦРКВИ СВЕТИХ ЦАРА КОНСТАНТИНА И ЦАРИЦЕ ЈЕЛЕНЕ НА ВОЖДОВЦУ

Његово Високопреосвештенство Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије служио је јуче, поводом Крстовдана - празника Воздвижења Часног Крста Господњег, Свету Архијерејску Литургију у цркви Светих цара Константина и царице Јелене, у београдском насељу Вождовац.

У присуству бројног благочестивог народа Митрополит Г. Амфилохије је у надахнутој беседи истакао да је човек створен по подобију Часног Крста, раширивши руке да би то људи и визуелно схватили.

Храм Светог Константина и Јелене свечано слави Крстовдан (Воздвижење Часног Крста) као преславу храмовне славе јер чува велику светињу-честицу Часног и Животворног Крста коју је Патријарх Герман након обиласка Свете Земље у току Страсне седмице и Ускрса 1959. године даровао овој цркви.

ЕПИСКОП БАЊАЛУЧКИ Г. ЈЕФРЕМ: СВЕТУ ЛИТУРГИЈУ ОЧУВАТИ И СЛУЖИТИ НЕИЗМЈЕЊЕНУ

Чланак: ''Нарушавање богослужбеног поретка'' објављен под нашим именом у ''Православљу'' бр. 968 од 15. јула 2007. године, није био намјењен јавности, (а објављен је без наше сагласности) него је уствари наша предсатвка Е. бр. 251, од 12. маја т.г. упућена Светом архијерејском сабору наше Цркве. Намјера је била да се Светом архијерејском сабору скрене пажња на нечувено и небивало нарушавање богослужбеног поретка у нашој Цркви. Свети архијерејски сабор је проблему изнијетом у нашој представци посветио дужну пажњу, и не без потешкоћа, донио одлуку да се, до даљег у Српској православној цркви, служи по вијековном устаљеном поретку.
Није било ни жеље ни потребе да се полемише са члановима Св. архијерејског сабора, а посебно не са онима који то нису. Управо ти су нашу представку дочекали ''на нож'', а нажалост, неки чланови Сабора се и даље ове одлуке не држе. Та чињеница нас је нагнала да се сада огласимо јавно. И они и ја смо се у архијерејској заклетви, приликом хиротоније, заклели следећим ријечима:
''Обећавам да ћу чувати и чврсто одржавати црквени мир, да ћу усрдно поучавати у Јеванђељу поверени ми народ и, колико год моћи имам, право управљати Речју Истине, и да ниједним обичајем, у било чему нећу умовати ни чинити супротно Православној католичанској источној хришћанској вери, до краја мога живота, као да ћу у свему Црквеном следити и свагда се повињавати светом Сабору Архијерејском, који се, као и у древна алостолска времена, сваке године састаје. Са Свјатјејшим Патријархом, Преосвештеним Архиепископима, Митрополитима, и Епископима Помесне Цркве Српске и свеколике Саборнокатоличанске Православне Цркве у васељени, браћом мојом и саслужитељима у Христу, у свему ћу сагласан и саобразан бити, по божанственим заповестима и свештеним правилима Светих Апостола и Светих Отаца, и свесрдно ћу према њима гајити љубав духовну и поштовати их као оце и браћу своју. Уважаваћу такође и чувати првенство свога Патријарашког трона и поштовати част Првостојатеља у Сабору Цркве Божје овога народа, сходно Апостолском правилу које каже да се таквом слогом и складним поретком љубави прославља саборност и јединство Цркве Божије по слици Свете Тројице''.
Епископ бивши захумско – херцеговачки Атанасије довео је у питање шта значи древни поредак, тврдећи да су новотарења појединаца у ствари тај ''древни поредак''. Стога, покушаћемо да одговоримо на његов текст објављен у наведеном броју ''Православља'', изостављајући грубе и непримјерене ријечи на рачун наше смјерности и осталих који се с њим не слажу.
За велики дио одговора служићемо се његовим зборником ''Христос – Нова Пасха'' (Хиландар – Острог – Тврдош 2007), у коме се налазе светоотачки коментари Литургије до св. Јована Дамаскина, као и древни, грчки, руски и српски пореци служења службе Божије. Сви преводи у књизи су вриједни и Зборнику се у том смислу могу упутити само ријечи похвале. Али, коментари самог приређивача заслужују коментар, и ми ћемо га дати због православне јавности, поготову да бисмо видјели по ком поретку треба служити: да ли онако како је одлучио Сабор Архијереја СПЦ, или онако како служе новотари под изговором ''древног поретка'', импутирајући нешто ново постојећој Литургији.
Да унапријед кажемо: ријеч је, прије свега, о Литургији коју служи презвитер, јер се од ње архијерејска Литургија у појединостима разликује.

Читав текст (ПДФ фајл)

Извор: Епархија бањалучка

УМИРОВЉЕНИ ЕПИСКОП ЗАХУМСКО-ХЕРЦЕГОВАЧКИ Г. АТАНАСИЈЕ: ЛИТУРГИЈСКИ МИР И ЈЕДИНСТВО У НАШОЈ ЦРКВИ

Слава Богу у Тројици слављеноме: Оцу и Сину и Светоме Духу!
У Недељу по Рођењу Пресвете Богородице, а пред Крстовдан, у манастиру Ћелије у селу Лелићу, код Ваљева, кад је Владика Ваљевски г. Милутин и његова Епископија славила "Епархијски дан", на Св. Литургији освећени су темељи цркве задужбине Блаженог спомена Оца Јустина Новог, коју су служили 12 Српских Владика, са началствујућим Синодалцем Митрополитом г. Амфилохијем,  и саслужујућима: Митрополитом Дабробосанским г. Николајем, и  Епископима: Канадским, Банатским, Бачким, Рашко-Призренским и Косовско-Метохијским, Осјечко-Пољским и Барањским, Шумадијским, Врањским, Будимљанско-Никшићким, Липљанским и долепотписаним, уз саслужење свештенства и у Христу ђаконства, и великог броја свештенства, монаштва и христољубивог народа из многих наших крајева и иностранства. Домаћин Владика Милутин је епископовао над свим и свима, све је надзиравао и усклађивао, јер Епископ, као жива слика Пастира и Епископа душа наших Христа (1Петр.2,25), и јесте координатор свега живота и дeлања Цркве.

...

Учесници тога Тела и Пуноће, по мери вере и дара Христова, били смо у Недељној Литургији у манастиру Ћелијама.
+Еп. Атанасије (Јевтић)

Цео текст...

Извор: Епархија западноамеричка

ОДРЖАНО СУДСКО РОЧИШТЕ У СЛУЧАЈУ ТУЖБЕ ЗА УВЕРДУ ЧАСТИ ЕПИСКОПА БАЧКОГ Г. ДР ИРИНЕЈА

У среду, 19. септембра 2007. године, у Четвртом општинском суду у Новом Београду, одржано је судско рочиште у случају тужбе за увреду части, коју је Његово Преосвештенство Епископ бачки Г. др Иринеј поднео против Зорана Петакова из Новог Сада. Овом приликом је одложен главни претрес, јер је адвокат одбране Биљана Ковачевић Вучо инсистирала да се пре главног претреса одржи рочиште за покушај мирења. Имајући у виду чињеницу да је окривљени у више наврата покушао да изманипулише домаћу јавност текстовима на Blog- у B92 , међу којима je објавио и део тужбе (само онај који не наводи изговорене увреде), принуђени смо да објавимо интегрални текст тужбе коју је против Зорана Петакова поднео Његово Преосвештенство Епископ бачки г. др Иринеј.

Секретар Епископа бачког
Презвитер Владан Симић

Тужба у целини...

Извор: Епархија бачка

ЕПИСКОП ХРИЗОСТОМ СЛУЖИО У ГЛАМОЧУ

На празник Воздвижења Часног Крста Господњег Његово Преосвештенство Епископ бихаћко-петровачки Г. Хризостом служио је са свештенством и монаштвом Свету Архијерејску Литургију у храму Свете Тројице у Гламочу.

После Свете Литургије Епископ Г. Хризостом се обратио вернима пригодном беседом тумачећи значај Крста Господњег у животу Цркве Христове. У поподневнима часовима Епископ Г. Хризостом посетио је манастир Светог Јована Крститеља – Веселиње, код Гламоча, храм Успења Пресвете Богородице у Ливну као и храмове у селима Врбица, Губин и Црни Луг.

У храму Светих апостола Петра и Павла у Босанском Грахову Епископ Г. Хризостом је присуствовао вечерњем богослужењу.

Извор: Епархија бихаћко-петровачка

БЛАЖЕЊЕЈШИ МИТРОПОЛИТ ВЛАДИМИР И ВИКТОР ЈУШЧЕНКО ПОСЕТИЛИ СВЕТУ ГОРУ АТОН

КИЈЕВ, 26. септембар 2007. године - 20. септембра на Свету Гору Атон, у оквиру официјелне посете Грчкој Републици, стигао је председник Украјине г. Виктор Јушченко. Шефа државе и његове сапутнике пред светим вратима Пантелејмоновог манастира, заједно са братијом манастира дочекао је Предстојатељ Украјинске Православне Цркве.

Блажењејши Митрополит Владимир и Виктор Јушченко су се заједно поклонили часној глави Светог великомученика и исцелитеља Пантелејмона у саборној цркви манастира. «Веома се радујем, - казао је, обраћајући се председнику Јушченку, Митрополит Владимир, - што ми данас, по милости Божјој, у светом за све хришћане месту, жуђеном за сваку правослану душу кутку земље, освештане стопама Пречисте Богородице и многих угодника Божјих, имамо јединствену могућност да се помолимо за све који полажу своју наду и очекивања на мене као Предстојатеља Украјинске Православне Цркве и на Вас као Главу украјинске државе. Одавде, са Свете Горе, призивам Божји благослов за нашу домовину, молим мудрости за њене руководиоце, снаге и чврстине за војску, трпљења и благостања за наш народ. Пресвета Богородице, спаси нас!»

Дана 21. септембра на празник Рождества Пресвете Богородице, Митрополит Владимир је служио празничну Свету Литургију у Свето-Покровском храму. На Литургији се, после исповести код манастирског духовника, причестио председник Украјине Виктор Јушченко из руку Предстојатеља Украјинске Православне Цркве.

Извор: Митрополија црногорско-приморска (превод с руског: М. Живковић)

 

l NEWS ARCHIVE l

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2007 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
info@spc.yu