Информативна служба
Српске Православне Цркве

2. октобар 2007. године

ПИСМО ЕПИСКОПА ДАЛАМТИНСКОГ ФОТИЈА УПУЋЕНО ПРЕДСЕДНИКУ Р. ХРВАТСКЕ Г. СТЈEПАНУ МЕСИЋУ И ПРЕДСЕДНИКУ ВЛАДЕ Р. ХРВАТСКЕ Г. ИВИ САНАДЕРУ

Поштовани господине председниче,

Обраћамо Вам се по други пут, са најдубљом људском и хришћанском одговорношћу да у оквиру свога председничког ауторитета  помогнете и заштитите слободу и имовину православних Срба повратника на просторима Епархије далматинске.

Непосредан повод за поновно обраћање Вама је напад на обновљене куће Срба повратника у Мирању, Церању и Пристегу. Поред тога, недавно је један младић, Србин из Чисте Мале нападнут и понижаван на верској и националној основи од стране Хрвата римокатолика из суседног села Чиста Велика. Ови најновији догађаји, као и повремени напади на наше верске објекте додатно су узнемирили наше вернике, православне Србе, који вековима живе на овим просторима.

Ми сви високо ценимо Ваша настојања, да политиком мира коју проводите буду превазиђени трагични конфликти на просторима Републике Хрватске, а посебно на просторима Далмације. У том смислу и ми као представници Српске Православне Цркве делујемо покушавајући на духовном плану да помогнемо нашем народу, да вером превазиђу унутрашње трауме од недавних трагичних догађаја на овим просторима и врате се мирном животу и обнови својих кућа. То би им свакако отворило путеве ка новом животном оптимизму и економском просперитету на овим просторима.

Поменути догађаји, међутим, руше такву перспективу и доприносе поновној појави страха, одмазде и колективне кривице, што је у свим модерним европским демократијама давно превазиђено. Из тог разлога поново апелујемо на Вас да у оквиру својих овлаштења и бриге за свеопште добро грађана Републике Хрватске помогнете, како би мир слобода и правна држава били и постали критеријум и мерило живота свих људи на овим просторима.

Шибеник, 02. 10. 2007.

Извор: Епархија далматинска

СУТРА САХРАНА ПРЕДСЕДНИКА РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ МИЛАНА ЈЕЛИЋА

Српска Православна Црква изражава молитвено саучешће породици преминулог председника Републике Српске Милана Јелића, српском народу и влади Републике Српске.

Председник Републике Српске Милан Јелић биће сахрањен сутра, у среду 3. октобра, у 14.00 часова на градском гробљу у Модричи. Опело ће служити Преосвећени Владика зворничко-тузлански Г. Василије, уз саслужење свештеника и ђакона.

ПОЧЕЛА НАСТАВА НА АКАДЕМИЈИ СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ ЗА УМЕТНОСТИ И КОНСЕРВАЦИЈУ

Данас је протојереј-ставрофор др Радомир Поповић, декан Академије Српске Православне Цркве за уметности и консервацију, служио Свету Литургију, уз саслужење протојереја Александра Средојевића, јереја Жељка Ђурића и ђакона Срђана Радојковића, а затим и призив Светог Духа на наставнике и студенте овог високошколског црквеног завода који се бави црквеним уметностима и обновом и чувањем.

Декан је у беседи нагласио да је страх Божји почетак сваког рада и да студентима то мора увек да је на уму док живопишу. На крају је пожелео свим наставницима и студентима срећу и Богом благословен почетак рада у новој академској години, која је усаглашена са новим начином студирања на Универзитету у Београду – по коме ће основне студије на Академији трајати три године, а затим ће студенти, према својој жељи и афинитетима, уписивати двогодишње мастер студије или једногодишњу специјализацију. Иначе, Академија има два студијска програма: Црквене уметности и Обнову и чување (консервација и рестаурација).

СЛАВА МАНАСТИРА У АДЕЛАИДУ

"Као што сунце греје оне које осветљава, тако и нас очи  Господње освећују када нас гледају."

Свети Григорије Палама

У петак 21. септембра 2007. године, наш Метох прославио је своју славу Рођења Пресвете Богордице, у народу познато као Мала Госпојина. Колико волимо и поштујемо наше манастире, јасно се видело тога јутра у сабрању верних на Божанској Литургији. Света Архијерејска Литургија је тога празничног дана започела у раним јутарњим часовима, и већ први сунчани зраци озарише лица присутног народа. На Светој Литургији  чиноначалствовао је Епископ  аустралиско-новозелански Г. Иринеј, а саслуживали су  архимандрит Лазар из манастира у Илајну, архимандрит Силуан из грчког манастира у Аделаиди, протојереј-ставрофор Славко Кашиковић, протојереј Милорад, протојереј Радомир Алексић и јеромонах Нектарије. Скромном манастирском хору придружио се и део хора из српске цркве са Хајмаша. Два хора сјединише своје гласове појећи Господу.

Присутан је био  и грчки Владика Никандр, који је на крају Свете Литургије одржао пригодну беседу, о пријатељству између грчког и српског народа, а уједно честитајући празник мати Игуманији и свим присутним верницима. После тих добронамерних  речи, Преосвећени Владика Г. Иринеј захвалио се Владики Г. Никандру и пожелео му пријатан боравак међу Србима.

Слава, као вековна традиција  у нашем народу се поштује и увек свечано прославља. На слави се с радошћу дочекују сви људи добре воље. Тако је било и у нашем Манастиру. После Свете Литургије, а након резања славског колача, домаћин славе брат Сњежан Билић је предао део колача сестри Љубинки, домаћину славе за следећу годину. У нашим православним манастирима обичаји су остали онакви какви су били и давно пре. Тамо ни време, а ни мода немају свој значај, тамо се по молитвама дани познају. Заједно са верницима Грчке Православне Цркве, народ је тога јутра био део Манастира и по својој молитви, и по понашању. Сви смо били као једна душа, једна мисао и радост, једно припадање и једна молитва. Беседе Преосвећених Владика, Г. Иринеја и Г. Никандра после Свете Литургије биле су на три језика, а нама се чинило као да смо проповеди на сва три језика разумели. За време славског ручка, саслушали смо Мати Игуманију док је читала поуку Светог Јована Дамаскина "Реч на Рођење Пресвете Богоридице". Сам тај чин је такође део манастирског живота, јер се за време обеда у манастирима увек чита нека духовна поука. Тим начином истовремено хранимо тело, а и душу речју Божијом. Слава је прошла а нама остају сећања и понека слика да нас подсети на то. Са радошћу се сећамо и речи  нашег Преосвећеног Владике Г. Иринеја који нам поручује, да нам овде буде место окупљања "око Христа и са Христом" и да сви колико можемо помогнемо подизање ове светиње, у Славу Божију, а на част и понос нашем роду. 

Пресвета Богомајко, сачувај верни народ  твој, просвети  и упути  на  прави пут спасења. Нека очи Господње увек гледају на нас.

Горан Рекић

Извор: Епархија аустралијско-новозеландска

СВЕТА ЛИТУРГИЈА И СЛАВА У САБОРНОЈ ЦРКВИ У ЛОС АНЂЕЛЕСУ

У недељу, 30. септембра 2007. године, Саборна Црква у Лос Анђелесу прославила је своју славу Светога Стефана Првовенчанога, Симона Монаха. Света Архијерејска Литургија, којој је началствовао Епископ западноамерички Г.  Максим са свештенством, почела је у 10 часова, а њој је претходило јутрење у 9 часова. Саслуживали су свештеници: Никола Чеко (старешина), Илија Дајковић, Божидар Драшковић, Норман Косановић, и јерођакон Јован (Станојевић).
На Литургији је беседио Епископ Максим и уручио епископске грамате истакнутим парохијанима Саборне цркве.

После Службе уследио је литија око храма током кога је служен помен преминулим свештеницима и парохијанима.

На свечаном банкету у великој црквеној сали преломљен је славски колач. Поред Епископа Г. Максима и свештеника, говорио је и г. Срђа Трифковић. Током банкета уручене су стипендије најбољим студентима.

Извор: Епархија западноамеричка

У СЛАТИНИ ОСВЕШТАНИ ТЕМЕЉИ ЦРКВЕ

По трећи пут, у бањском месту Слатина, гради се храм. Наиме, први храм, саграђен 1925. године, разрушен је земљотресом 1969. године. Други храм је подигнут 1971. године по благослову Преосвећеног Г. др Андреја(Фрушића). То је био храм скромних димензија и стила, с обзиром да комунистичке власти нису дозвољавале да се направи ништа боље, веће и лепше.

На иницијативу верујућег народа насеља Слатина, као и месног пароха јереја Вељка Стојановића, Преосвећени Епископ бањалички Г. Јефрем је дао благослов да се на месту старог храма, направи нови и већи, како потребе верника и захтевају.

После чина освећења, Преосвећени Владика Г. Јефрем у пригодној беседи је поручио верном народу шта је сврха изградње храма: ''Није нам само по себи циљ да изградимо нови велики храм. Храм је средство, односно начин, да приђемо Богу кроз молитву и да се са Богом сјединимо у Светој Евхаристији.”

Извор:Епархија бањалучка

ДУХОВНА ТРИБИНА У СУБОТИЦИ

Његово Преосвештенство Епископ бачки Г. др Иринеј одржао је у четвртак, 27. септембра 2007. године, у свечаној дворани Српског културног центра „Свети Сава“ у Суботици, предавање на тему „Основна устројства Православне Цркве – Локална и универзална Црква“.

После датог изложења и објашњења основних појмова о Цркви, Владика бачки Г. Иринеј је пажњу слушалаца усмерио ка суштинском поимању природе Цркве као Богочовечанског организма, која као таква и на локалном и универзалном плану има исти значај и пуноћу. Наиме, локална Црква не може да постоји без универзалне, нити универзална може постојати без локалне. Локална, месна Црква на челу са својим Епископом, у заједници са клиром и верним народом, кроз Свету Евхаристију чини Тело Христово и као таква учествује у постојању универзалне Цркве.
 
презвитер Миодраг Шипка

Извор: Епархија бачка

ЛИКОВНА КОЛОНИЈА У МАНАСТИРУ ГОМИРЈУ

У Недељу 18. по Духовима, 30. септембра 2007. године, Његово Преосвештенство Епископ горњокарловачки Г. Герасим, уз саслужење игумана Михаила и јереја Николе Малобабића,  служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Гомирју. Будући да се у манастрском храму изводе рестаураторско-конзерваторски радови, Света Литургија је служена у манастирској капели. После заамвоне молитве извршено је резање славског колача и освећење славског жита припремљеног од стране  чланица Кола српских сестара из Гомирја које свете мученице Веру, Наду, Љубав и мати  им Софију славе као своју Крсну славу.

По завршеној Литургији у манастирској порти одржана је Ликовна колонија која ће од ове године постати традиционална, а у којој је узело учешће десетак академских сликара и сликара аматера из Карловца, Загреба, Ријеке, Доњег Лапца и Београда.Радови настали овом приликом поклоњени су уметничкој галерији манастира Гомирје.

Извор: Епархија горњокарловачка

ПОЧЕЛО ЖИВОПИСАЊЕ САБОРНЕ ЦРКВЕ МАНАСТИРА КРКЕ

По благослову Његовог Преосвештенства Епископа далматинског Г. Фотија и залагањем братства манастира Крке почело је осликавање цркве светог архангела Михаила у манастиру Крки. Живописање крчке цркве пред последњи рат на просторима Далмације почео је г. Драгомир Марунић из Бјелине, који је прихватио да настави прекинути рад на даљем осликавању светога храма, како би он добио своју пуну лепоту којом су одисали древни византијски храмови.

Осликавање саборног храма манастира Крке ће трајати сигурно неколико година, али се надамо да ће довршење овога великога богоугоднога дела допринети даљој мисији манастира Крке и његовом сведочењу светога Православља и у наше распето време.

Извор: Епархија далматинска

МИЛЕШЕВА ЋЕ ДОБИТИ РИЗНИЦУ

На ктиторску славу 7. октобра, Дан светог краља Владислава, манастир Милшева, гробно место Светог Саве, добиће манастирску ризницу и библиотеку са експонатима који ће сведочити о осам векова немањићке задужбине.

У њима ће бити изложене манастирске драгоцености: археолошки налази, рукописне књиге, иконе, метални новац и предмети даровани светињи, који су годинама, далеко до очију јавности и верника чамили у манастирским скривницама, конаку и два метална контејнера. Како би обогатили ризницу и библиотеку, у манастиру Милешева и Милешевској епархији најављују да ће покушати да прикупе и црквене и уметничке старине склоњене широм света испред турских похара и паљевина у немирним временима.

- Псалтир, часловац и друге књиге из чувене Милешевске штампарије, налазе се на више места, неколико манастирских књига откривено је у Санкт Петербургу, док се милешевска плаштаница, једина у свету на којој је Исус Христос приказан отворених очију, налази у Загребу, а чаша Ивана Грозног, дар руског цара, у Музеју СПЦ у Београду. Ускоро ћемо одржати седницу Одбора за прославу осам векова манастира и настојаћемо да вратимо многе драгоцености. Ако не могу оригинали, онда бар копије уметничких дела, фототипска издања рукописних књига, слике предмета и докумената - каже Епископ милешевски Г. Филарет.    

Извор: Дневни лист Блиц, 25.09.2007. - Ж.О.

 

l NEWS ARCHIVE l

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2007 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
info@spc.yu