Информативна служба
Српске Православне Цркве

3. октобар 2007. године

ПАТРИЈАРХ МОСКОВСКИ И СВЕ РУСИЈЕ Г. АЛЕКСИЈЕ II У ПОСЕТИ ФРАНЦУСКОЈ

Од 1. до 4. октобра 2007. године, Његова Светост Патријарх московски и све Русије Г. Алексије II налази се у посети Француској.

Првог дана посете, Његова Светост је разговарао са првојерарсима Православних Помесних Цркава у Француској, затим са Николом Саркозијем, председником Француске; и са посланицима Скупштине Савета Европе. Истог дана Патријарх је посетио православне цркве у Стразбуру и Паризу, а присуствовао је и концерту руских црквених хорова Глас православних Руса.

Другог дана посете, Патријарх је говорио на заседању Парламента Савета Европе и састао се са г. Војиславом Коштуницом, премијером Србије.

ПАТРИЈАРХ МОСКОВСКИ И СВЕ РУСИЈЕ Г. АЛЕКСИЈЕ II: ОНИ КОЈИ РЕШАВАЈУ ПИТАЊЕ КОСОВА И МЕТОХИЈЕ МОРАЈУ ДА ЗНАЈУ ШТА СЕ ТАМО ЗАИСТА ДЕШАВА

Питање Косова и Метохије је данас питање политичке трговине и интереса оних снага које немају много заједничког са тежњама људи који тамо живе', рекао је Његова Светост Патријарх московски и све Русије Алексије II, као гост на јесењем заседању Парламентарне скупштине Савета Европе у Сразбуру. Његова Светост је истакао да сви они који желе да решавају питање Косова и Метохије морају да оду у јужну српску Покрајину и на лицу места се упознају са ситуацијом '...јер они који буду решавали то питање не могу да не знају шта се тамо дешава'.

После састанка са председником Парламентарне скупштине Савета Европе Ренеом Ван дер Линденом, Свјетјеши Патријарх је указао да је 'за Србију Косово и Метохија Света  земља. Када се затварају очи пред чињеницом да се руше храмови из XIII и XIV века који су под заштитом Унеска, о томе не сме да се ћути'.

Одговарајући касније на питање посланика парламентарне скупштине о улози међуверског дијалога на Косову, Патријарх московски и све Русије је истакао да је такав дијалог управо нужан у тој Покрајини и да је 'важно да он буде отворен уз поштовање обе стране'.

'Патња становника Косова и Метохије се наставља, као и патња расељених који живе испод сваког људског нивоа', рекао је Патријарх и позвао међународну заједницу да мора 'непристрасно и конструктивно да игра своју улогу посредника' на Косову и Метохији.

Патријархов говор на руском језику...

РАЗГОВОР ПАТРИЈАРХА АЛЕКСИЈА II И ВОЈИСЛАВА КОШТУНИЦЕ

У разговору Патријарха московског и премијера Србије истакнут је заједнички став да је Косово и Метохија неотуђив део државе Србије, а још важније – то је душа Србије и српског народа. Премијер Србије је нагласио да је српски народ захвалан на важној подршци Руске Православне Цркве и Русије у тражењу решења за косовски проблем, а посебно у трагичним данима из 1999. када је НАТО бомбардовао Србију, јер напад на Србију и Косово и Метохију јесте напад на словенски идентитет, културу и православну веру.

Извор: www.mospat.ru

ДАНАС САХРАНА ПРЕДСЕДНИКА РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ МИЛАНА ЈЕЛИЋА

Српска Православна Црква изражава молитвено саучешће породици преминулог председника Републике Српске Милана Јелића, српском народу и влади Републике Српске.

Председник Републике Српске Милан Јелић биће сахрањен данас, у среду 3. октобра, у 14.00 часова на градском гробљу у Модричи. Опело ће служити Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански Г. Василије, уз саслужење свештеника и ђакона.

ВЛАДИКА ДАЛМАТИНСКИ Г. ФОТИЈЕ И ПРЕДСЕДНИК СРБИЈЕ БОРИС ТАДИЋ ЗАБРИНУТИ ЗБОГ УНИШТАВАЊА СРПСКЕ ИМОВИНЕ У ХРВАТСКОЈ

После писма Његовог Преосвештенства Епископа далматинског Г. Фотија председнику Републике Хрватске г. Стјепану Месићу и премијеру г. Иви Санадеру, у коме са најдубљом људском и хришћанском одговорношћу да у оквиру свога председничког ауторитета  тражи помоћ у заштити слободе и имовине православних Срба повратника на просторе Епархије далматинске, хрватским властима се обратио и г. Борис Тадић, председник Републике Србије. Непосредан повод за обраћање је напад на обновљене куће Срба повратника у Мирању, Церању и Пристегу. Поред тога, недавно је један младић, Србин из Чисте Мале нападнут и понижаван на верској и националној основи од стране Хрвата римокатолика из суседног села Чиста Велика. Ови најновији догађаји, као и повремени напади на наше верске објекте додатно су узнемирили наше вернике, православне Србе, који вековима живе на овим просторима.
Председник Србије Борис Тадић изразио је забринутост због уништавања имовине Срба повратника у околини Задра. Тадић је истакао да хрватске власти морају да осигурају безбедност свим Србима који су се већ вратили и онима који тек треба да се врате својим кућама, саопштила је Прес-служба председника Србије. 'Овакви инциденти изазивају осећај несигурности и нису допринос решавању проблема избеглих лица', оценио је председник Тадић, и изразио очекивање да ће надлежни органи Републике Хрватске открити и казнити починиоце овог вандалског чина како би се процес повратка наставио на најбољи могући начин.

Ухапшени малолетници који су демолирали српске куће

Задарска полиција ухапсила је шест малолетника под сумњом да су демолирали шест обновљених кућа у власништву српских повратника у селима Церањама Доњим и Доњем Пристегу, код Бенковца, близу Задра.

Против петорице малолетника су поднесене кривичне пријаве општинском тужилаштву за омладину, док је шести изгредник пуштен после информативног разговора. Њихов идентитет није саопштен.

Према речима начелника полицијске управе Антуна Дражине, криминалистичком обрадом утврђена је основана сумња да су петорица малолетника, од којих су тројица родјени 1991, један 1990, и један 1993, с пребивалиштем на подручју Бенковца и општине Станковци, после забаве у селу Добра Вода заједно с још неутврдјеним бројем малолетника, приручним алатима и камењем оштетили наведене куће.

Након што су у ноћи с 29. на 30. септембра на забави у демолираној згради бивше школе у Доброј Води пили алкохолна пића, нерегистрованим аутомобилом 'застава 126' макадамским путем одвезли су се у Доњи Пристег и Церање Доње где су знатно оштетили шест кућа. Поразбијали су инвентар, прозоре, врата и ново покућство, па је по неслужбеним проценама, штета већа од 13.770 евра. Власници оштећених кућа су Марко Ромић, Лазо и Никола Каран у Доњем Пристегу, и Божо и Гордана Чепрња и Милош Чубрило у Церањама Доњим.

УСТОЛИЧЕЊЕ ЕПИСКОПА ВЕНИЈАМИНА У САН ФРАНЦИСКУ

У уторак, 2. октобра 2007. године, у Сан Франциску је устоличен Епископ за западну Америку под јурисдикцијом Америчке Православне Цркве – Г. Венијамин. Свечаној Литургији са устоличењем присуствовао је велики број епископа, свештеника, ђакона и народа. Света Архијерејска Литургија почела је у 10 часова у Цркви Свете Тројице у Сан Франциску, основаној пре 150 година.

Светом Литургијом началствовао је Високопреосвећени Митрополит Г. Герман, поглавар Америчке Православне Цркве (OCA), а саслуживали су Митрополит Отаве и Канаде Г. Серафим, Епископ Сан Франциска и Запада Г. Венијамин (OCA), Епископ Лос Анђелеса и Запада Г. Јосиф (Антиохијска Патријаршија), Епископ Западноамерички Г. Максим (Српаска Православна Црква) и Епископ Филаделфије и источне Пенсилваније Г. Тихох (OCA).

На крају Литургије, поглавар Америчке Православне Цркве, Митрпополит Г. Герман је устоличио новог Епископа, који је потом у пригодној беседи заблагодарио Господу и Цркви на дару архипастирствоања и евхаристијског преображаја света као дела епископског служења.

Извор: Епархија западноамеричка

КТИТОРСКА СЛАВА И СВЕЧАНОСТ ОСВЕШТАЊА НОВИХ ОБЈЕКАТА У МАНАСТИРУ МИЛЕШЕВИ

Уз ризницу и конак

У манастиру Милешева у недељу ће, на Дан Светог Краља Владислава, на ктиторској слави и народном сабору бити освештане подигнуте зграде манастирске ризнице, библиотеке и конака.

Духовне свечаности у задужбини Немањића и гробном месту Светог Саве, почињу у суботу, а у недељу ће Свету Архијерејску Литургију служити више епископа из српских земаља и дијаспоре. У културно-уметничком програму наступиће Прво београдско певачко друштво и више извођача народног стваралаштва.

Нове објекте Милешева је, уз помоћ донатора и верника, изградила у оквиру припрема за прославу осам векова постојања. Поставка ризнице (400 м2)  припремаће се до идућег Васкрса, када ће, коначно, на светло дана и пред посетиоце из манастирских скривница, конака и музеја у којима су чамиле годинама, изронити драгоцености - археолошки налази, рукописне књиге, иконе, метални новац, предмети даровани светињи и друге старине.

По благослову Епикопа милешевског Г. Филарета приводе се крају радови на обилазном путу од 800 метара, који ће комплексу на ушћу Косаћанке у Милешевку вратити манастирски мир. Проширује се и пут од Милешеве преко Косатице и падина Златара до Водене пољане.

Извор: Дневни лист Вечерње новости - Д. Г. (3.10.2007.)

l NEWS ARCHIVE l

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2007 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
info@spc.yu