Информативна служба
Српске Православне Цркве

8. октобар 2007. године

ПИСМО МИТРОПОЛИТА Г. АМФИЛОХИЈА НЕМАЧКОМ АМБАСАДОРУ У ЦРНОЈ ГОРИ Г. ТОМАСУ ШМИТУ

Његово Високопреосвештенство Митополит црногорско-приморски Г. Амфилохије обратио се писмом Његовој Екселенцији Томасу Шмиту, амбасадору СР Немачке у Црној Гори. У писму се каже:

„Поштовани г. Шмит,

Честитајући Вам Дан њемачког јединства, обавјештавамо Вас са дубоким жаљењем да јуче, 5.октобра, и поред најбоље жеље (били смо кренули на пријем са Његовим Преосвештенством Епископом Будимљанско-никшићким Г. Јоаникијем и Ректором Цетињске богословије протојерејем Гојком Перовићем) нисмо могли присуствовати свечаности. Присуство на пријему г. Дедеића, човјека који би гарантовано у Вашој правној држави био судски гоњен и суђен због лажног представљања, распиривања вјерске мржње и насилног понашања, сматрамо за понижење најгоре врсте јединог легитимног представника Православне Цркве у Црној Гори, као и саме амбасаде једне часне државе. Наравно, Ваше је кога ћете звати на празник јединства Њемачке, али је и наша дужност и право да не учествујемо у промовисању људи који су у служби разарања духовног и сваког другог јединства мале Црне Горе као и у служби атеистичко-бољшевичке фракције бивше Комунистичке партије, још увијек на власти код нас, која га под видом демократије и европских интеграција, са својих идеолошко-партијских разлога, пропагира и подржава».

Извор: Митрополија црногорско-приморска

НОВА РИЗНИЦА, БИБЛИОТЕКА И КОНАК У МАНАСТИРУ МИЛЕШЕВИ

На Дан Светог Краља Владислава, јуче 7. октобра 2007. године, у манастиру Милешеви у присуству бројног благочестивог народа Полимља и околине, освештане су новоподигнуте зграде манастирске ризнице, библиотеке и конака.

Под крилима Белог Анђела, у гробној цркви Светог Саве, Свету Архијерејску Литургију служило је више архијереја Српске Православне Цркве. Том приликом Митрополит загребачко-љубљански Г. Јован уручио је Ореден Катарине Катакузен Бранковић Епископу милешевском Г. Филарету као признање за његов рад чији резултати и вредности прелазе границе милешевске епархије. Нове грађевине манастирског комплекса подигнуте су прилозима верника пријепољског краја, а најистакнутији међу њима одликовани су Ореденом Светог Саве.

После Свете Литургије домаћини су уприличили, као и увек у сличним приликама, богату трпезу љубави, где су се бројни верници, гости и званице послужили и прославили још један велики дан за Свету задужбину Немањића, манастир Милешеву.

АЛЕКСАНДРИЈСКИ ПАТРИЈАРХ У ПОСЕТИ РУСКОЈ ПРАВОСЛАВНОЈ ЦРКВИ

Његова Светост Папа и Патријарх александријски и целе Африке Г. Теодор налази се, од 6. до 16. октобра, у званичној посети Руској Православној Цркви. Ово је прва посета Патријарха Теодора Русији.

Свјетјејши Теодор је данас служио Свету Литургију са Патријархом московским и целе Русије Г. Алексијем II у Лаври Свете Тројице и Светог Сергија. Патријарх Теодор ће затим посетити и Нижњи Новгород, Дивијево, Конвент и Саров. Патријарха ће током ове посете, примити и Амбасадор Египта у Москви, а затим ће учествовати и на деведесетогодишњици од поновног успостваљања Патријаршије у Русији.

Његова Светост Патријарх Г. Теодор ће после Русије, отићи у Украјину где ће у Кијеву служити Свету Литургију, а затим ће посетити Одесу.

ДИЈАЛОГ МЕЂУ ЦИВИЛИЗАЦИЈАМА – МЕЂУНАРОДНА КОНФЕРЕНЦИЈА НА РОДОСУ

Пета годишња конференција Дијалог међу цивилизацијама биће одржана од 10. до 14. октобра 2007. године на Родосу. Очекује се долазак око 500 научника, богослова, каноничара, верских вођа, економиста, па чак и музичара, из преко 60 земља из целог света.

Организатор скупа је Центар националне славе Русије. Тема овогодишњег скупа је Време и простор цивилизације.

РУСКЕ ЦРКВЕ УОЧЉИВЕ НА ГУГЛ МАПСУ (GOOGLE MAPS)

На врло популарном Гугл мапсу (Google Maps) ових дана је технолошки могуће видети руске православне цркве и манастире широм света. То је омогућио пројекат Руске цркве и званични сајт Руске Православне Цркве. На мапи је могуће да се дође и до адреса цркава, са историјом и фотографијама.

СЕЋАЊЕ НА ЈУНАКЕ

Јуче је обележен Дан херојске одбране Београда, дан (7. октобар 1915. године) када када су аустроугарске и немачке трупе под командом фелдмаршала Макензена почеле седмодневни напад на престоницу Србије, који се завршио њеном окупацијом.

У току борби за одбрану Београда 6. и 7. октобра 1915. године Аустријанци су форсирали Дунав и искрцали се на делу обале који је држао 2. батаљон 10. кадровског пука којим је командовао мајор Драгутин Гавриловић. Аустријске јединице утврдиле су се иза железничког насипа на самој обали. Жестоко дејство аустријске артиљерије претворило је српске положаје у Банатској улици у хрпу рушевина, али су храбри браници и даље пружали отпор. Растојање између српских и аустријских положаја на неким местима није било веће од 30м.

Непријатељу се никако није смело дозволити да утврди мостобран. Прво је у напад кренуо жандармеријски одред који упркос тешким губицима није успео да потисне непријатеља. Једино решење било је да све расположиве српске јединице на овом сектору фронта изврше општи контранапад.

Око 14.30 мајор Гавриловић је прикупио своја три вода, два вода 3. батаљона, Сремски одред и пред кафаном "Јасеницом" издао следећу заповест:

Тачно у 15 часова непријатељ се има разбити вашим силним јуришем,
разнети вашим бомбама и бајонетима.
Образ Београда, наше престонице, има да буде светао.
Војници!
Јунаци!'
Врховна команда избрисала је наш пук из свог бројног стања.
Наш пук је жртвован за част Отаџбине и Београда.
Ви немате више да бринете за ваше животе, који више не постоје.
Зато напред, у славу!

Уз громогласни поклич српски војници су кренули у контранапад. Међутим, снажна ватра аустријских јединица на насипу подржана ураганским дејством аустријске артиљерије одбила је и овај напад. Мајор Гавриловић је тешко рањен.

Жестоки напади српске војске су се наставили све до сумрака. Аустријски положај на насипу је био угрожен и само је ноћ спасила аустријске јединице од пораза. У току ноћи 7-8 октобра Аустријанци су наставили да пребацују појачања преко Дунава. Између 8-9 октобра јединице Комбинованог одреда више нису браниле прелазе преко Саве и Дунава већ су се извлачиле на резервне положаје. Аустријске снаге су 9. октобра 1915. год. истакле Аустроугарску и Немачку заставу на згради Старог двора.

У Првом светском рату, Београд је два пута био окупиран. Први пут је то било од 2. до 15. децембра 1914. године, после четворомосечног аустроугарског бомбардовања. Друга окупација је почела у октобру следеће године и трајала до 1918. године.

Драгутин Гавриловић рођен је 1882. године у Чачку. Војну академију завршио је 1901. год. Учествовао је у свим ратовима српске војске. Војну каријеру је завршио у чину пуковника. Умро је 1945. год. у Београду. Носилац је Карађорђеве звезде, француског Ратног крста као и многих других одликовања. У српској историји остаће запамћен по говору који је одржао браниоцима Београда октобра 1915. године непосредно пред јуриш у коме је и сам тешко рањен.

 

l NEWS ARCHIVE l

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2007 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
info@spc.yu