Информативна служба
Српске Православне Цркве

9. октобар 2007. године

ОБАВЕШТЕЊЕ СВЕТОГ АРХИЈЕРЕЈСКОГ СИНОДА СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ

Свети Архијерејски Синод Српске Православне Цркве, Његова Светост Патријарх српски Г. Павле, нити било који архијереј Српске Православне Цркве није дао благослов за рад такозваном Реду краља Светог Владислава, у Лондону.

ПАРАСТОС СРПСКИМ ДУХОВНИМ ВЕЛИКАНИМА НА КАЛЕМЕГДАНУ

Његово Високопреосвештенство Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије уз саслужење свештеника и ђакона, служиће у капели Свете Петке, на Калемегдану, 10. октобра у 17 часова, парастос српским духовним великанима – духовницима, писцима и уметницима, који нису имали биолошког порода, али које Мајка Црква није заборавила. Позивамо све вернике да дођу на парастос да се заједно помолимо Богу да им свима дарује места светла одкле одбеже сваки бол, туга и уздисање.

ПОМЕН ЊЕГОВОМ ВЕЛИЧАНСТВУ КРАЉУ АЛЕКСАНДРУ I КАРАЂОРЂЕВИЋУ

Данас је Преосвећени Владика шумадијски Г. Јован служио Свету Архијерејску Литургија, у цркви Светог Ђорђа на Опленцу, породичној задужбини Карађорђевића, а затим и помен Његовом Величанству Краљу Александру I Карађорђевићу.

После Свете Службе Божје, у име Њихових Краљевских Височанстава Престолонаследника Александра II и Принцезе Катарине који су тренутно у Грчкој, г. Владан Живуловић, члан Крунског кабинета, положио је венац на гроб Краља Александра I. Венце су, уз највише државне почасти у име Владе Србије, положили представници Министарства рада и социјалне политике, као и представници Војске Србије, општина Топола и Аранђеловац, Задужбине Краља Петра I из Тополе, као и удружења која негују традицију ослободилачких ратова Србије.

Краљ Александар I је убијен 9. октобра 1934. године у Марсеју, током званичне посете Француској, где је отпутовао да би учврстио одбрамбени савез са овом земљом против нацистичке Немачке. Заједно са њим, у атентату је страдао и француски министар спољних послова господин Луј Барту. Краљева смрт је дубоко потресла читаву Краљевину Југославију. Стотине хиљада људи одало је последњу почаст свом Краљу током погребног марша од Београда до Краљевске крипте на Опленцу. Краљ Александар I је сахрањен у Маузолеју цркве Светог Ђорђа, коју је саградио Краљ Петар I Карађорђевић. У знак признања за његова највећа достигнућа, посебно Краљево командовање Српском војском током Првог светског рата и имајући у виду његову кључну улогу у уједињењу Јужних Словена у Југославију, Народна скупштина и Сенат Краљевине Југославије прозвали су га Витешки Краљ Александар I Ујединитељ. Његово Величанство Краљ Александар I је деда Престолонаследника Александра II.

ЊИХОВА КРАЉЕВСКА ВИСОЧАНСТВА У ПОСЕТИ МАНАСТИРУ СВ. КАТАРИНЕ НА СИНАЈУ –  МОЛИТВЕ ЗА СРБИЈУ И КОСОВО И МЕТОХИЈУ

Његово Блаженство архиепископ Синајски Г. Дамјанос служио је молебан за Србију, а нарочито за Косово и Метохију, у манастиру Св. Катарине на Синају, Египат, у присуству Њихових Краљевских Височанстава Престолонаследника Александра и Принцезе Катарине. Њихова Краљевска Височанства изражавају најдубљу захвалност Његовом Блаженству за молитве које је узнео Творцу за спас српског народа, али и за почаст коју им је Архиепископ учинио поводом њихове посете Синајској гори.

ПРИНЦ ВЛАДИМИР И ПРИНЦЕЗА БРИГИТЕ СА СРБИМА СИДНЕЈА И АУСТРАЛИЈЕ

Над Београдом се опет налазе српски бели орлови и српска тробојница, симболи који никад нису престали да буду национална обележја овде, у српском расејању, поручено је из Сиднеја, поводом боравка чланова краљевске фамилије Карађорђевић.

Принц Владимир Карађорђевић са супругом, принцезом Бригите,  који се налазе у вишенедељној посети Аустралији, боравили су у уторак у Српској народној одбрани у Сиднеју, где је за њих приређена свечана вечера којој су присуствовали истакнути представници Српске Православне Цркве на челу са Епископом Иринејем, те представници свих овдашњих значајнијих српских организација. Међу њима, треба поменути генералног конзула Републике Србије Александар Бесарабић са супругом. Високе госте најпре је поздравио Велибор Миловановић, председник Српске народне одбране, који је рекао да је ово место “први српски дом” у Аустралији, да је овде дочекан, у пар прилика, и отац принца Владимира (принц Андреј) и да се он сам сећа тог времена.

Преосвећени Владика аустралијско-новозеландски Г. Иринеј обратио се гостима и, између осталог, рекао: “Ваше присуство овде нама доноси велику радост, као увек кад примамо чланове српске краљевске породице; некога од славне династије Карађорђевића, а из нашег сећања навиру сви славни догађаји из наше прошлости и недавне историје. Радујемо се да се, у данашњем времену, српски православни народ поново вратио својим коренима. Радујемо се да су симболи те исте српске нације којом  су владали Ваш деда и Ваш прадеда сада обновљени, да је српска црвено-плаво-бела тробојница поново нашла своје место и у Србији, као што је увек била и наставља да буде, у дијаспори. Бели орлови династије Карађорђевића и круне Карађорђевића, поносно лете изнад нашег главног града Београда, као што су летели и настављају да лете изнад свих наших цркава, сала и места окупљања српског расејања овде и другде у свету. Многи чланови краљевске породице вратили су се у Србију. Многи чланови краљевске породице, као и ви сами, дају себе у целости за ствар наше деце, кроз Ваш властити хуманитарни рад, у институту “За мајку и дете” који поносно негујете, као чланови фамилије Карађорђевића.” Преосвећени Владика  Иринеј је истакао да се са принчевским паром виђао много пута у Београду, за време њиховог хуманитарног рада у многим болницама и породилиштима. “Био сам с вама када сте се сусретали са нашом српском децом и видео сам радост коју сте осећали Ви и Њено краљевско височанство, када сте долазили у прилику да будете с нашом српском децом и, да кажемо, нашом српском будућности.”

Принц Владимир је рекао да “нема речи које могу да опишу” шта осећа према људима с којима се сусрео те вечери у Сиднеју: “Поносан сам јер сам се нашао на истом месту које је посетио и мој покојни отац. То је зато што ме је мој покојни отац учио о славним данима наших битака, као четника, против злочиначких напада. Поносан сам на вас, господо, и на оно што сте ви урадили за нас, као српску нацију и за династију Карађорђевића. Нема речи довољних да вам кажу шта осећам према вама. Изгубили смо многе од вас, нажалост, последњих година. И осећам грижу савести што ми, као фамилија Карађорђевића, нисмо били у положају да изразимо више љубави и поштовања према вама, и да вам довољно гласно захвалимо,” казао је принц Владимир и затим рекао да је поносан што му је познато да су други чланови породице, као принц Александар, недавно такође били овде. “Надам се да ћемо ускоро добити прилику да опет дођемо, појединачно или заједно и да ћемо бити у стању да видимо више наших у српској заједници и више наших цркава и учествовати у многим Светим Литургијама,” поручио је принц.

Током вечери, домаћи фолклорни ансамбл “Гаврило Принцип” извео је за госте сплет игара.

“Ми веома, веома много верујемо у силу нашег драгог Господа Исуса Христа и у Његову снагу да ће нам помоћи у нашим настојањима, као српских православних хришћана. Хтео сам да затражим од вас нешто што је више лично. Молио бих вас, као посебну услугу мени, да искажете вашу стопостотну подршку, вашу снагу и помоћ, сваком настојању које владика Иринеј буде подузимао у будућности, у његовом веома тешком задатку у целом свету, а посебно овде у Аустралији и Новом Зеланду,” поручио је принц Владимир, истичући да је реч о посебној личности, изузетном пријатељу, с којим се он познаје више од 20 година. “Много пута тражио сам његово вођство и савет, увек би ме упућивао правим путем и веома сам захвалан за то”, рекао је он.

Текст и фотографије: С. Принцип
Преузето из часописа "Вести"

Извор: Епархија аустралијско-новозеландска

ЕПИСКОП КАНАДСКИ ГЕОРГИЈЕ ПОСЕТИО ВАНКУВЕР

На крајњем западу Епархије, на пацифичкој обали Канаде, налази се град Ванкувер, трећи по величини у Канади. Међу два милиона његових житеља, овде је свој дом нашла и српска колонија, чија се бројност процењује на десет до петнаест хиљада. Од манастира Преображења Господњег у Милтону, седишта Епархије канадске, дели их три сата временске разлике и више од пет сати летења.  Зато се свака посета епархијског архијереја овде претвара у свечаност. Тако је било и овога пута.

Његово Преосвештенство Епископ канадски Г. Георгије, као духовни вођа канадских Срба, боравио је у Ванкуверу 6. и 7. октобра 2007. године, у редовној канонској посети Црквеношколској општини Светог Саве која у овом граду ради од 1971. године и са своје две парохије опслужује поред Ванкувера и скоро целокупну канадску провинцију Британску Колумбију, на површини три пута већој од Немачке.

Преосвећени Епископ Георгије је свој боравак почео учешћем на Задушницама, у суботу 6. октобра. Исто вече, служио је Вечерњу службу у цркви Светог Саве, уз саслуживање парохијских свештеника, протојереја-ставрофора Мирослава Дејанова и јереја Милоша Пурића. После тога је присуствовао вечери и солистичком концерту госпође Јелене Милојевић, једне од најбољих хармоникашица на свету и победнице Светског трофеја 2003. у Италији.

Света архијерејска Литургија  је у недељу, 7. октобра, почела у 10:30. Началствовао је преосвећени Епископ Георгије уз саслуживање парохијских свештеника. На Светој Служби је одговарао хор „Стеван Мокрањац“. Црква Светог Саве и њена припрата су биле мале да приме све Србе који су дошли да узму архијерејски благослов од Преосвећеног Владике.

Јереј Милош Пурић

ВЛАДИКА ВАСИЛИЈЕ СЛУЖИО У МАНАСТИРУ СВЕТЕ ПЕТКЕ У БИЈЕЉИНИ

Његово Преосвештенство Владика зворничко-тузлански Г. Василије служио је јуче, на празник Светог Сергија Радоњешког, Свету Архијерејску Литургију у манастиру Свете Петке у бијељинском насељу Пет језера. У овом манастиру налази се честица моштију Светог Сергија Радоњешког коју је овом манастиру даровао Патријарх Московски и целе Русије Г. Алексије II.

Владика Г. Василије обратио се присутном народу и у својој беседи истакао значај труда и молитве којим се одликовао Свети Сергије. „Овај велики подвижник и свјетило Руске Цркве и цијелог православног свијета је за свој труд и молитву награђен чистотом срца. Чистота срца га је пак довела до дара чудотворства тако да је и мртве васкрсавао именом Христовим. Свети Сергије је био и остао пчела матица око које се свио рој вриједних пчела, рој Христових војника, рој моћне монашке обитељи“, казао је у својој беседи Епископ ворничко-тузлански Г. Василије.

Извор: Епархија зворничко-тузланска

ИЗЛОЖБА ИКОНА У МУЗЕЈУ СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ

Данас је у Музеју Српске Православне Цркве у Патријаршијском двору отворена изложба икона иконописца Дражена Врачара из Београда.

На отварању је прво Мирослав Илић, управник Музеја Српске Православне Цркве, поздравио све присутне госте и нагалсио да је радостан што ће изложбе бити отварена на дан када Црква прославља Светог Јована Богослова, а затим је говорио Горан Јанићијевић, проф. Фрескописа на Академији Српске Православне Цркве за уметности и консервацију, који је у свом кратком и језгровитом излагању, истакао најбитније карактеристике иконописа г. Дражена Врачара – то су јака линеарност, налик византијској, и форма, преузета из античке уметности. Спој те две одлике заокружен је оригиналном минуциозношћу на свим иконама и цртежима који су представљени јавности. Затим је проф. Јанићијевић цитирао Јеванђеље по Јовану и пожелео да г. Дражен Врачар буде још један у низу српских оригиналних боговидаца. У наставку је говорила гђа. Вероника Ђукановић о почецима иконописачког труда и рада г. Врачара, јер му је она била учитељ. Она је истакла да је за икону коју је он рукоделао најбитније да испред ње верник може да се помоли. На крају отварања говорио је Преосвећени Епископ далматински Г. Фотије, који је истакао богословско-литургијску димензију иконе. Преосвећени Владика је објаснио чему икона служи и како се на икони изображава Господ, односно кроз Њега и сви светитељи. На крају своје беседе Владика је отворио изложбу.

Дражен Врачар је рођен 1971. године у Бенковцу. Иконопис је изучио у атељеу Веронике Ђукановић. Студент је Академије Српске Православне Цркве за уметности и консервацију, у Београду. Ово му је прва самостална изложба икона, а до сада је учествовао на неколико групних изложби у Милану у Италији, Шапцу и Београду.

Покровитељ изложбе је Друштвено водопривредно предузеће Хидросрем, Сремска Митровица.

РИЗНИЦА ЛЕПЕ РЕЧИ

Библиотека Српске академије наука и уметности прихватила је предлог игумана манастира Студенице архимандрита Тихона (Ракићевића) да се попише и електронски обради библиотека ове значајне српске светиње. Тако би од заборава било сачувано више од 500 старих и ретких књига и око 6.500 монографија из области књижевности, културне историје и религије, који чине веома значајан Фонд манастриске библиотеке.

l NEWS ARCHIVE l

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2007 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
info@spc.yu