Информативна служба
Српске Православне Цркве

22. октобар 2007. године

ПРОМОЦИЈА ПРАВОСЛАВНЕ ЕНЦИКЛОПЕДИЈЕ НА БОГОСЛОВСКОМ ФАКУЛТЕТУ У БЕОГРАДУ

На Православном богословском факултету Универзитета у Београду у четвртак, 25. октобра 2007. године, са почетком у 19 часова одржаће се промоција Православне енциклопедије. Тим поводом у посету нашој Цркви доћи ће делегација Руске Православне Цркве коју ће предводити Архиепископ верејски Г. Јевгеније.

Ових дана је у Храму Христа Спаситеља у Москви, представљен десети том Православне енциклопедије, у коме је обрађено 552 појма, већином на слово Г, почевши од ВТ, а завршивши са св. Георгијем Победоносцем.Како је планирано, пројекат ће садржати 30 томова. Први том је изашао 2000. године, а како се предвиђа, последњи ће изаћи 2015. године. Иако је за идућу годину било предвиђено да изађу два тома, биће објављена три. Пројекат финансира руска Федерална агенција за културу и кинематографију, као и управа престонице. Председник издавачког савета је градоначелник Москве Јуриј Лушков.

УПОКОЈИО СЕ У ГОСПОДУ СВЕШТЕНИК СТОЈАН ДАМЧЕВИЋ

Дана 21. октобра 2007. године, у Београду се упокојио Стојан Дамчевић, свештеник у цркви Ружици и капели Свете Петке на Калемегдану у Београд.

Отац Стојан Дамчевић родио се 21. марта 1957. године у Београду. Основну школу и 14. Београдску гимназију завршио је такође у Београду. Дипломирао је на Филозофском факултету – смер историја; а затим и на Богословском факултету Српске Православне Цркве у Београду. У свештенички чин рукополежен је 1990. године, када је и постављен на место професора у Богословији Светог Саве у Београду.

Као ђакон је служио у манастиру Ваведење, а затим је био парохијски свештеник у цркви Светог Кнеза Лазара у Београду. Од 2004. године био је свештеник у цркви Ружици и капели Свете Петке на Калемегдану.

МИТРОПОЛИТ АМФИЛОХИЈЕ: НОВИ УСТАВ ЈЕ ПЉУВАЊЕ ПО ЦРКВИ

Подгорица, 20.октобар - Нови Устав, који је усвојила црногорска Скупштина двотрећинском већином, је "пљување по цркви у Црној Гори", оценио је Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије.

Његово Високопреосвештенство Митрополит Г. Амфилохије је у беседи, након службе у селу Требесину код Херцег Новог, рекао да у Уставу може "све друго да буде, али не и назив православне цркве".

"Црква ће бити названа неким именом којим се никада није звала. Двије хиљаде година ова црква има име, а данас је зову вјерском заједницом", нагласио је Митрополит Г. Амфилохије и упитао "шта значи вјерска заједница и ко има право и у име којег закона и идеологије да лиши цркву имена".

Митрополит Г. Амфилохије је рекао да "данашњи просветитељи укидају свом народу и српски језик", што нису, како је подсетио, радили ни Турци, ни Млечани, ни Аустроугари.

"Српског језика нема у Уставу Црне Горе. Нема више српског језика, већ матерњег. Зна се на којем је језику написано све у Црној Гори од Петра Цетињског, Његоша и свих од некада до данас", оцијенио је Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије.
Срна

Извор: Епархија зворничко-тузланска

ВЕЛИКИ ШКОЛСКИ ЧАС

21. октобра 1941. године немачка "казнена експедиција" је у Крагујевцу у Другом светском рату стрељала више од 7.000 српских цивила. То је један од највећих и најмонструознијих злочина у Другом светском рату извршен над цивилним становништвом у једном месту и у једном дану.

Крагујевачким новомученицима је посвећена црква у Шумарицама у којој је Свету Архијерејску Литургију служио Његово преосвештенство Епископ шумадијски Г. Јован уз саслужење протојереја-ставорфора др Зорана Крстића и протојереја-ставрофора Милана Бороте, старешине храма. Светој Литругији су, између осталих, присуствовали и градоначелник Крагујевца Верољуб Стевановић и његов сарадник Саша Миленић.

После Свете Литургије Епископ Г. Јован је преломио славски колач са ктитором цркве Јованом Алексићем, а затим је са свештенством града Крагујевца поред хумке стрељаних, код споменика „Пето-три“, одслужио молебан крагујевачким новомученицима.

Код споменика „Пето три“ је одржан и Велики школски час са којег је послата антиратна порука да се никада не понови злочин из Другог светског рата, када су немачке окупационе снаге у знак одмазде у Крагујевцу стрељале неколико хиљада грађана, међу којима ђаке и професоре Прве крагујевачке гимназије.

У оквиру Великог школског часа је изведен и музичко-сценски програм по тексту поеме „Плави лептир“ савременог енглеског песника Ричарда Берсна, а коју је режирао београдски редитељ Драган Ћирјанић.

Извор: Епархија шумадијска

ВЛАДИКА ГРИГОРИЈЕ И ДЕЈАН БОДИРОГА У ПОСЕТИ АУСТРАЛИЈИ

Поводом освећења темеља колеџа Свети Сава, од 26. октобра до 4.новембра 2007. године, Епархију аустралијско-новозеландску посетиће Епископ захумско-херцеговачки Г. Григорије, и прослављени кошаркаш Дејан Бодирога. Заједно са Епископом Г. Григоријем долазе и протојереј-ставрофор Благота Васиљевић, парох суторинско-крушевички и ђакон Зоран Алексић.

За време свог боравка у Аустралији Владика Г. Григорије и Дејан Бодирога ће присуствовати следећим догађајима:
Петак, 26, октобар - Вечерње Богослужење и омладински семинар у цркви Свете Параскеве - Петке у Рокбенку;
Субота, 27. октобар - Света Архијерејска Литургија и храмовна слава цркве Свете Параскеве - Петке у Рокбенку;
Субота, 27. октобар - Вечерње Богослужење и духовно вече у цркви Светог првомученика и архиђакона Стефана у Кизсбору;
Недеља, 28. октобар – Света Архијерејска Литургија и рукоположење у свештени чин презвитера ђакона Владислава Шиповца и свечани ручак у част протојереја-ставрофора Драгомира Шиповца у цркви Светог Саве у Гринсбору;
Среда, 31. октобар - Света Архијерејска Литургија на дан Светог апостола и јеванђелисте Луке и Светог Петра цетињског у цркви Лазарици у Александрији;
Субота, 3. новембар - Свечана донаторска вечера у српском центру Бонириг у организацији колеџа Свети Сава са почетком у 7.30 увече
Недеља, 4. новембар - Света Архијерејска Литургија са освећењем темеља на имању Колеџа Светог Саве  од 9.00 ујутро. Адреса 381 St. Andrews Rd, Varroville.
Недеља, 4. новембар - Вече Руско-Српског пријатељства у Блектауну, биће присутни Архиепископ Г. Иларион и Генерални конзули Србје и Русије.

Извор: Епархија захумско-херцеговачка и Епархија аустралијско-новозеландска

ПАСТИРСКА ПОСЕТА СРБИМА У ЦЕНТРАЛНОМ ЗАТВОРУ У РИЈЕЦИ

У четвртак 18. октобра 2007 године, Његово Преосвештенство Епископ горњокарловачки Г. Герасим, у Централном затвору у Ријеци посетио је Жељка Шупута Србина из Коренице, који је почетком децембра прошле године ухапшен на темељу  оптужнице која га терети за ''почињене злочине'' током последњег рата.

Наиме, Жељко Шупут и Милан Панић, оптужени су да су у току рата у кореничком затвору тукли и малтретирали ратне затворенике. После четири године њиховог повратка на своја огњишта и борбе за опстанак, ову двојицу православних Срба, наводно су препознали они који су од њих били злостављани. Према оном што смо до сада сазнали, у процесу суђења њих двојицу су оптужили сведоци који су иначе прозвани „дежурним или професионалним сведоцима“. Ови сведоци се појављују у сваком процесу који се води против православних Срба кореничана, тако су сведочили против Светозара Карана, кога је судац Милановић Бранко осудио, кад већ није нашао кривице за коју је и ухапшен, за кривицу што су „пре петсто година Срби  заједно са турским освајачима угњетавали Хрвате у Лици“.

Свима иоле нормалним људима постаје јасно да хапшење Срба који имају породице и малолетну децу, а који нису ништа криви, имају за циљ да спрече повратак протераних Срба на своја вековна огњишта. Сматрамо да је оваквог мишљења и суткиња која суди овим људима за измишљене злочине. Нажалост хрватски судови суде Србима на основу сведочанстава лажних сведока и мишљења злонамерних новинара који у својим текстовима распирују мржњу према Србима не поштујући основну новинарску етику. Њихови текстови у јавности  већ створе негативну слику о одређеном случају и на суду је само да задовољи јавност кажњавањем ''злочинца'' небитно да ли постоје докази да је злочин учињен.

Циљ ове  Епископске посете био је да духовно окрепи оптуженe Жељка и Милана и да им да моралну подршку у овим тешким тренутцима које преживљавају они и њихове породице, очекујући исход суђења.

Извор: Епархија горњокарловачка

СВЕТА ЛИТУРГИЈА У САН ГАБРИЈЕЛУ

У недељу, 21. октобра 2007. године, у Сан Габријелу је служена Света Архијерејска Литургија којом је началствовао Епископ западноамерички Г. Максим уз саслужење протојереја-ставрофора Петра Јовановића, јеромонаха Јована и ђакона Ненада Радаковића и Јована Станојевића.

Епископ Г. Максим је беседио на прочитану јеванђелску и апостолску перокопу, а посебно је скренуо пажњу на смисао речи које је изговорио Свети апостол Павле: "Не живим више ја, него живи Христос у мени". Преосвећени Г. Максим је између осталог рекао да није посреди психолошко искуство појединца, него једна онтолошка истина: човек је истински он сам једино уколико је ипостазиран у Другоме, ослобађајући у себи место да би Други могао да се усели у њега. Ова врста ипостазирања је суштина заједнице. Тумачећи ово место Св. Максим Исповедник (7.век) је рекао да се не ради о укидању слободе него о "вољном уступању" у склопу љубавне екстазе у којој неко живи живот вољенога, слободно и потпуно пригрљен њиме и у Њему. За нас хришћане ово је могуће у Христу. После Свете Литургије приређена је свечана трпеза у великој парохијској сали. У поподневним сатима Епископ Г. Максим посетио је парохију у Сан Маркосу. Претходне вечери Епископ Г. Максим је у Саборној цркви у Лос Анђелесу венчао Андреја и Викторију.

Извор: Епархија западноамеричка

СВЕЧАНОСТ НА ЛИПАРУ

У суботу 20. октобра 2007. године, на празник Светих Сергија и Вакха (Срђевдан), у новооснованом манастиру Светог Георгија на Липару код Крагујевца, уприличена је несвакидашња свечаност чији је повод био освећење новоподигнутог конака и припрате са звоником.

Свету Архијерејску Литургију служио је Епископ шумадијски Г. Јован уз саслужење и присуство свештенства и монаштва шумадијске и жичке епархије.
Прохладно јесење сунчано јутро наговештило  је свечаност, која је окупила велики број верника Крагујевца, Јагодине  и левачког краја. У непосредној близини светиња као што су Ралетинац, Денковац и Саринац, на обронцима Гледићких планина, изникло је још светилиште, вредно пажње и поштовања. И ако је овај манастир основан 2004. године, он се данас по лепоти придружио овим манастирима, захваљујући вери оних који су га стварали и градили. Највећа захвалност припада Мирославу и Драгани Брковић и њиховој деци. Побуђен  вером и жртвом ктитора, Епископ Г. Јован је предложио Мирослава Брковића за одликовање Светом Аријерејском Синоду Српске Православне Цркве, који му је и доделио орден Светога Саве другог степена. На крају Свете  Литургије орден Светог Саве ктитору је уручио Епископ Г. Јован. У пригодној беседи Владика Г. Јован се осврнуо на смисао хришћанског литургијског живота,  који је предукус Царства Божјег, и о потреби причећивања, као пуноћи и савршенству живота у Цркви. Захвалио се ктиторима, породици Брковић, „који су као плод своје вере, даривали свој иметак да послужи цркви и роду. Даривали су Господу и оно што су имали најлепше и највредније, а то је дете своје, које је са својих 15 година отишло у манастир и које се припрема за монашки постриг.“

После Свете Литургије уследило је освећење новоподигнутог конака, који је у потпуности опремљен и предат на употребу старешини ове светиње, архимандриту Сави (Аврамовићу). На крају свечаности уследила је трпеза љубави припремљена од стране ктитора породице Брковић и старешине манастира оца Саве. Сви су били послужени и угошћени, али и духовно обогаћени, оним  што су доживели овог дана „који Господ створи, да му се радујемо и веселимо“.

Извор: Епархија шумадијска

ДАНИ ПРОТЕКЛИ У МОЛИТВЕНОЈ РАДОСТИ

На простору парохије манастира Липље, у селу Карач, при храму Светог апостола Томе, а трудом управе манастира Липље (јеромонаха Теофана и јеромонаха Стефана) и верног народа, саграђена је парохијска сала са звоником.  У петак, 19. октобра 2007. године, Епископ бањалучки Г. Јефрем, уз присутство великог броја верника и свештеника, служио је Свету Архијерејску Литургију и освештао салу са звоником, као и ново звоно.

У приједорском приградском насељу Гомјеница саграђени су темељи храма, који ће бити посвећен Преподобној мати Параскеви – Светој Петки. Уз саслужење свештеника и ђакона Владика Г. Јефрем је исте осветио, изражавајући радост речима што се народ и овога краја уткао у богату историју неимарства, градећи светиње Божије.

У недељу, 21. октобра 2007. године, служена је Света Архијерејска Литургија у храму Светих цара Константина и Јелене у Бочцу. После Свете Литургије, Његово Преосвештенство Г. Јефрем освештао је новосаграђени парохијски дом са црквеном салом. Благодарећи свесрдној помоћи г. Јована Видовића, родом из Бочца, а настањеног у Бањој Луци, поменути објекат је у кратком временском периоду завршен.

Извор. Епархија бањалучка

ВЛАДИКА ВАСИЛИЈЕ СЛУЖИО СВЕТУ ЛИТУРГИЈУ У ШЕПКУ КОД ЗВОРНИКА

Његово Преосвештенство Владика зворничко-тузлански Господин Василије служио је Свету Архијерејску Литургију 21. октобра 2007. године, на празник преподобне Пелагије и преподобне Таисе, у храму Светог великомученика Пантелејмона у Шепку код Зворника.

Преосвећеном Владики Г. Василију саслуживали су архијерејски намјесник зворнички, протојереј-ставрофор Видоје Лукић, јереј Лука Петровић и протођакон Жарко Мијатовић.

У току Свете Литургије Владика Г. Василије рукоположио је у чин ђакона Милета Јовановића, дипломираног студента Духовне академије у Кијеву.

После Свете Литургије Владика Василије је освештао новоизграђени парохијски дом и благословио почетак фрескописања храма.

“Градећи храмове Божије, браћо и сестре, ми градимо себи мјесто у Царству Небеском, Царству Божијем. Но, то нам није довољно ако немамо Христа у себи и ако не идемо Његовим путем у нашем животу. Са Христом у срцу, са Христом на уснама у молитви, моћи ћемо да се у потпуности уселимо у то мјесто у Царству Божијем”, истакао је у беседи Владика Г. Василије.

Извор: Епархија зворничко-тузланска

ПРЕДАВАЊЕ ПРОФЕСОРА НЕДЕЉКА ГРГУРЕВИЋА СА БОГОСЛОВСКОГ ФАКУЛТЕТА У ЛИБЕРТИВИЛУ

У великом амфитеатру Православног богословског факултета Универзитета у Београду, 18. октобра 2007. године, професор Литургикe са хришћанском археологијом и црквеном уметношћу на Богословском факултету Светог Саве у Либертивилу (Libertyville, Illinois – САД) протојереј-ставрофор др Недељко Гргуревић одржао је предавање на тему Православни богослужбени мозаик на простору Северне Америке. Пре почетка предавања, цењеног професора је представио професор Литургике на Богословском факултету у Београду др Ненад Милошевић. Потом се асистент на Катедри за литургику Србољуб Убипариповић осврнуо на кључне моменте из биографије професора Гргуревића и у наставку је промовисао његове две књиге које се користе као литература у оквиру редовних студија из литургике на Богословском факултету у Београду: Увод у Православну литургику, друго исправљено и допуњено издање, Фоча-Либертивил 2006; и Евхаристија као жртва – Литургијско богословље, Србиње-Либертивил 2004. После тога, професор на Катедри за историју религије и ректор Београдске богословије протојереј-ставрофор др Драган Протић, некадашњи ученик професора Гргуревића, бираним речима је говорио о педагошком раду свога професора.

Напослетку, професор Гргуревић одржао је концизно и занимљиво предавање у коме је на првом месту изложио историјат развоја богослужења и литургичко-богословске науке Православне Цркве, а потом се задржао на опису хришћанског богослужења на простору северноамеричког континента. Боравећи више деценија у Сједињеним Америчким Државама он је био у прилици да своје богословско знање и искуство надгради на делима и примерима о. Александра Шмемана, о. Јована Мајендорфа и о. Георгија Флоровског, па се тако сврстао у ред савремених литургичара. Баш због тога, предавање је изазвало нарочиту пажњу присутних који су поставили више питања протојереју Гргуревићу. Предавање је завршено професоровом благодарношћу на части која му је овим поводом уприличена.

Извор: Православни богословски факултет Универзитета у Београду

ОСВЕШТАНА ЦРКВА У СТАРИМ ЛЕДИНЦИМА

Након 64 године црква Преноса моштију светог оца Николаја у Старим Лединцима у Срему обновљена је и освештана у петак, 19.октобра 2007. године. Његово Преосвештенство Епископ сремски Г. Василије уз саслужење више свештеника и ђакона служио је Свету Архијерејску Литургију у обновљеној цркви и парастос за 156 Срба које су усташе 1943. године затворили у цркви и ту их живе запалили.

Обнову ове мученичке и страдалне цркве су помогли Покрајински секретаријат за прописе, управу и националне мањине, Горан Рајков из Сремских Карловаца, Милош Травица, предузеће ХГП из Новог Сада, СЗР Новоградња из Надаља и Славко Пекез. Свима њима уручене су захвалнице и грамате признања.
Ценећи труд  и ангажовање око обнове светог храма у Старим Лединцима, Епископ сремски Г. Василије доделио је пароху Благоји Катићу достојанство протонамесника.

Прота П.Азап

Извор: Епархија осечко-пољска

l NEWS ARCHIVE l

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2007 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
info@spc.yu