Информативна служба
Српске Православне Цркве

26. октобар 2007. године

БОГОСЛУЖЕЊА НА ПРАЗНИК СВЕТЕ ПЕТКЕ У БЕОГРАДУ

Сутра, на празник Свете Петке, Високопреосвећени Митрополит црногорско-приморски, у име Његове Светости Патријарха српског Г. Павла, служиће Свету Архијерејску Литургију у цркви Ружици на Калемегдану, и том приликом ће рукополжити у чин ђакона Саву Милина. Истог дана, Његово Преосвештенство викарни Епископ хвостански Г. Атанасије служиће у Саборној цркви, а после тога ће преломити колач у Градском заводу за јавно здравље - Београд, који већ дуго времена ради уз Божји благослов.

ПРЕДСТАВЉЕНА ПРАВОСЛАВНА ЕНЦИКЛОПЕДИЈА НА ПРАВОСЛАВНОМ БОГОСЛОВСКОМ ФАКУЛКТЕТУ УНИВЕРЗИТЕТА У БЕОГРАДУ

Синоћ је, са благословом Светог Архијерејског Синода Српске Православне Цркве, Његове Светости Патријарха српског Г. Павла и Свјетјејшег Патријарха московског иу целе Русије Г. Алексија II, на Православном богословском факултету Универзитета у Београду представљено капитално издање Московске Патријаршије – Православна енциклопедија.

Пре самог представљања служено је вечерње богослужење у коме је учествовао Архиепископ веријски Г. Јевгеније, у присуству архијереја Српске Православне Цркве: Митрополита црногорско-приморског Г. Амфилохија, епископа: Зворничко-тузланског Г. Василија, Жичког Г. Хрисостома, Бачког Г. Иринеја, Бихаћко-петровачког Г. Хрисостома и Шумадијског Г. Јована.

После вечерње службе сви окупљени су из цркве прешли у амфитеатар, где је уследило представљање Православне Енциклопедије, у присуству г. Војислава Коштунице, Председника Владе Републике Србије; г. Слободана Самарџића, Министра за Косово и Метохију; г. Алексејева, амбасадора Руске Федерације у Србији; г. Еуђенија Збарбара, Апостолског Нунција у Београду; академика Владете Јеротића и Матије Бећковића; протојереја-ставрофора Сава Јовића, генералног секретара Светог Архијерејског Синода Српске Православне Цркве; протојереја-стварофора др Драгана Протића, ректора Богословије Светог Саве у Београду, професорa Православног богословског факултета, студенатa и многобројних гостију.

На самом почетку је Високопреосвећени Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије, у име Његове Светости Патријарха српског Г. Павла, говорио о значају Православне енциклопедије, не само на богословском пољу, већ и на културолошком и социјалном. Митрополит је поздравио овај пројекат који је, према  његовим речима, наставак Православне енциклопедије Јеладске Цркве, која је започета половином XX века, али и наставак труда на овом капиталном делу Руске Православне Цркве која је још почетком XX века идеју о Парвославној енциклопедије покушала да реализује али је тај труд прекинула бољшевичка револуција. Митрополит је нагласио да су српске и руске везе јаке и укорењене не само етнички, већ и историјски и верски. Два народа, српски и руски, одувек су живели у братској љубави, што је и доказ да је Руска Патријаршија у овај пројекат укључила и српске богослове, посебно Блажене Памјати академика Епископа Саву (Вуковића), затим многе друге српске богослове и истпричаре уметности. Високопреосвећени Митрополит је посебну захвалност одао Свјетјејшем Патријарху московском и целе Русије Г. Алексију II због правичног и хришћанског, недавног, сведочења у Савету Европе о косовско-метохијској трагедији – не само српског народа већ целе Европе. На крају, Митрополит је посебно истакао значај што се енциклопедија представља на Православном богословском факултету Универзитета у Београду и поздравио Декана, професоре и студенте.

Затим се Архиепископ веријски Г. Јевгеније, ректор Московских духовних академија и семинарија, захвалио Светом Синоду Српске Православне Цркве и Православном богословском факултету Универзотета у Београду на гостопримству. Прво је Архиепископ говорио о везама српског и руског народа, са посебним нагласком на догађаје са почетка XX века и доласка многих Руса у Србију. Затим је укратко упознао присутне са самим пројектом енциклопедије, да би на крјау прочитао писмо Његове Светости Патријарха москосвког и све Русије Г. Алексија II.

Писмо доносимо оригинално у целини:

Преосвећени Епископ бачки Г. Иринеј, декан Православног богословског факултета у Београду је на почетку беседе, као домаћин, поздравио госте и све присутне. Затим је Преосвећени подсетио на претходна издања Православне Енциклопедије, која су излазила у Русији почетком прошлог века, али су  прекинута револуцијом и доласком комуниста на власт у Русији. Преосвећени Владика је подсетио да је на објављивању Православне Енциклопедије, под покровитељством најважнијих руских институција, радило 150 најеминентнијих руских научника из свих области – религије, науке, културе и уметности; као и преко 1.000 стручњака из поменутих области из целог православног света. На крају надахнуте беседе, Преосвећени Владика је пожелео да у здрављу доживимо и дочекамо излазак и последњег тома Православне Енциклопедије

Уследила је церемонија додељивања грамата Свјетјејшег Патријарха московског и целе Русије Г. Алексија II српским Институцијама (САНУ, Византолошком институту, Музиколошком институту, ...) и ауторима одредница у Православној енциклопедији, а Архиепископ Јевгеније је даривао комплетом, до сада објављених књига, Православне енциклопедије, Свети Синод Српске Православне Цркве, Православни богословски факултет Универзитета у Београду, Народну библиотеку Србије и Српску Академију Наука и Уметности.

А. Алексејев, амбасадор Руске Федерације у Београду, прочитао је писмо Сергеја Лаврова, миситра иностарних послова Руске Федерације поводом представљања Православне енциклопедије у Београду.

Писмо доносимо оригинално у целини:

Затим је говорио С. Л. Кравец, руководилац Црквено-научног центра Православна енциклопедија.

Модератор на овом скупу био је Горан Раденковић, проф. Богословије Светог Саве, а преводилац Ксенија Кончаревић, проф. Руског језика на Православном богословском факултету Универзитета у Београду.

После промоције уприличен коктел у просторијама деканата Православног богословског факултета, а Преосвећени Владика бачки Г. Иринеј је, том приликом, уручио поклоне Архиепископу Г. Јевгенију и осталим гостима из Русије.

У НЕДЕЉУ ПРОМОЦИЈА КЊИГЕ „ЕТНИЧКО ЧИШЋЕЊЕ И КУЛТУРНИ ГЕНОЦИД НА КОСОВУ И МЕТОХИЈИ“

У недељу, 28. октобра 2007. године, са почетком у 18 часова на штанду Српске Православне Цркве (хала 1 Београдског сајма) одржаће се промоција књиге „Етничко чишћење и културни геноцид на Косову и Метохији – Сведочанства о страдању Српске Православне Цркве и српског народа на Косову и Метохијиод 1945. до 2005. године“. Књига је изашла у издању Светог Архијерејског Синода Српске Православне Цркве.

О књизи ће говорити Његово Преосвештенство Епископ хвостански Г. Атанасије, Његово Преосвештенство Епископ липљански Г. Теодосије и аутор књиге протојереј-ставрофор Саво Б. Јовић.

СТУДЕНТСКИ ГРАД У БЕОГРАДУ ДОБИО СВОЈ ДУХОВНИ ЦЕНТАР

Његово Високопреосвештенство Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије служио је данас, 26. октобра 2007. године, Свету Архијерејску Литургију и освештао новоустројени духовни центар са капелом посвећеном Светом Јовану Златоустом у Студентском граду у Београду, уз саслужење протојереја др Владана Перишића, продекана Православног богословског факултета, протојереја-ставрофора др Радована Биговића, професора  Православног богословског факултета и свештенства Архиепископије београдско-карловачке.

Овим светим чином отпочео је рад дуго очекиваног духовног центра који ће омогућити задовољење духовних потреба студената овог највећег академског насеља на Балкану у коме у току школске године борави преко 4500 студената Универзитета у Београду. Радом духовног центра руководиће млади свештеници мр Александар Ђаковац и Вукашин Милићевић. Иницијатива за изградњу капеле и духовног центра потекла је од студената, чланова Светосавске омладинске заједнице при Студентском граду и Савеза студената Београда.

У надахнутој беседи Митрополит Г. Амфилохије тумачио је речи Светог Јована Златоустог записане у Светој Литургији : „ Љубимо једни друге да бисмо једнодушно исповедали Оца и Сина и Светога Духа, Тројицу Јединосушну и Нераздељиву.“ Поздрављајући све присутне професоре и  многобројне студенте Универзитета у Београду и честитајући им почетак духовне мисије новоустројене капеле посвећене Светом Јовану Златоустом у спомен на 1600 година од његовог упокојења, Митрополит се сетио и својих студентских дана које је провео у Студентском граду пре више од 45 година.

Богослужењу су присуствовали министри просвете и вера у Влади Републике Србије, Зоран Лончар и Радомир Наумов.

l NEWS ARCHIVE l

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2007 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
info@spc.yu