Информативна служба
Српске Православне Цркве

29. октобар 2007. године

ПРОСЛАВА ПРАЗНИКА СВЕТЕ ПЕТКЕ У ЦРКВИ РУЖИЦИ НА КАЛЕМЕГДАНУ

Његово Високопреосвештенство Митрополит црногорског Г. Амфилохије у суботу, 27. октобра 2007. године, на празник Свете Петке, служио је Свету Архијерејску Литургију у цркви Ружици на Калемегдану уз саслужење братства цркве Ружице и капеле Свете Петке на челу са протојерејом-ставрофором др Радомиром Поповићем.

У беседи је Митрополит Г. Амфилохије описао духовни лик Свете Петке, угоднице Божије, коју је Господ поставио за узор свим хришћанима у Вери, Нади и Љубави што богољубиве душе и препознају сабирајући се у небројаном мноштву око њене светиње са извором целебне воде на Калемгдану.

У току Свете Литургије Митрополит Г. Амфилохије рукоположио је у чин ђакона дипломираног теолога Саву Милина. Нови ђакон је трећа генерација богослужитеља из породице Милин.

По вишедеценијској традицији, после Свете Литургије Митрополит Г. Амфилохије са свештенством у свечаној литији дошао је до капеле Свете Петке пред чијим дверима је преломио славски колач и одржао поучно слово хиљадама сабраног народа. Потом је пред криптом где су положене кости српских војника палих за Веру, Краља и Отаџбину у борбама око Београда од 1914. до 1918. године одржао помен.

Као и свих предходних година уочи празника и на сам празник десетине хиљада Београђана и верника из крајева Србије поклонило се Калемегданској светињи поневши својим домовима свету водицу за благослов.

ПРОСЛАВА ПРАЗНИКА СВЕТЕ ПЕТКЕ ШИРОМ НАШЕ ПОМЕСНЕ ЦРКВЕ

РОКБЕНК, АУСТРАЛИЈА - У суботу 27. октобра 2007. године на дан Свете Петке Параскеве свечано је прослављена храмовна слава у граду Рокбенк недалеко од Мелбурна. Свету Архијерејску Литургију по благослову домаћина служио је Епископ захумско-херцеговачки и приморски Г. Григорије, а саслуживао је домаћин Епископ аустралијско-новозеландски Г. Иринеј са свештенством, ђаконима и верним и христољубивим народом који се у великом броју и са великом радошћу, заједно са својим свештеником протојерејем-ставрофором Душаном Ракићем, окупио да дочека и прими благослов од Херцеговачког Владике. По завршетку Свете Литургије, свечане Литије и ломљења славског колача, домаћин, Владика Г. Иринеј, после поздрава и речи захвалности уваженом госту из Херцеговине, рекао је да српски народ, иако живи на најудаљенијем континенту, срцем је и вером веома близак својој Отаџбини, Цркви и својим коренима о чему највише сведоче бројни храмови широм Аустралије и Новог Зеланда. По благослову Владике Г. Иринеја беседио је Владика Г. Григорије и у својој беседи нагласио: "Ми хришћаниимамо велику славу, велику част, да имамо славно поријекло, племићко поријекло.А када је човек племић, онда он треба племићки и да се понаша, треба племићки да живи. Ми нисмо више синови само ове земље и синови тела наших родитеља, него смо синови Царства. А пошто смо синови онда нисмо најамници у овоме свијету нити у ономе који долази, него насљедници.А пошто смо насљедници таквог Царства, онда треба да се понашамо као царски синови. Зато хришћанин не сме да мрзи другога, да завиди другоме, да подцјењује другога, јер у лицу другога хришћанин види Бога свог. Љубав коју имамо један према другоме је љубав Божја. Ако немамо љубави један према другоме, онда мрзимо Бога и синови смо Ада пакленога.Нека је благословен Бог наш који нам је даровао ту радост, ту милост, ту љубав да можемо да волимо један другога, да можемо да се обрадујемо један другоме.Зато смо, драга браћо и сестре и драга децо, дошли к вама овдје из велике даљине, да се обрадујемо лицу брата свога и ви да се обрадујете нама грешнима и недостојнима, али вашој браћи у Христу. То је радост неописива, то је љубав Божија којом нас Бог чува и храни да у овоме свијету живимо не као они који немају наде, него као они који имају наду, који имају вјеру, трпљење и који имају љубав.“ После ових речи утехе и наде и радости, сви присутни су уз песму и игру наставили празнично славље за Трпезом љубави коју је припремило вредно Коло српских сестара при овој парохији. 

МУРИНА ОД АНДРИЈЕВИЦЕ - На празник преподобне мати Параскеве, Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је Свету Архијерејску Литургију у храму Преподобне мати Параскеве у Мурини код Андријевице. Овај храм је још у изградњи, а за празник Свете Петке организовано је саборно Свето Крштење у току свете службе.

СКРАДИН - Његово Преосвештенство Епископ далматински Г. Фотије служио је Свету Архијерејску Литургију на храмовној слави (27.10.2007.) поводом празника Свете Петке у Скрадину. Епископ Г. Фотије је у својој беседи истакао велики подвиг свете и преподобне матере Праскеве, која је савршенство живота у Христу достигла подвизавајући се у јорданској пустињи. Света Петка је једна од најпоштованијих светитељки Цркве Христове, која је својим светим моштима објединила скоро све православне народе – Грке, Бугаре, Србе и Румуне, потврђујући јединство и нераздељивост Православља. Храм Свете Параскеве у Скрадину се тренутно обнавља и у њему се редовно одржавају богослужења за православне хришћане скрадинског краја, док се за саборну цркву светог Спиридона у Скрадину, која је девастирана у последњем рату, припрема пројекат за обнову, која би ако Бог да, требала да почне 2008. године.

ВРАЊЕ - Посебно свечано и торжествено било је у храму Преподобне мати Параскеве на Шапраначком гробљу у Врању, где је Свету Архијерејску Литургију служио Његово Преосвештенство Епископ врањски Господин Пахомије са свештенством и монаштвом Епархије врањске. Овај храм, који је подигнут 1925. године, представља посебно место и светилиште верника града Врања јер се налази на гробљу на коме почивају земни остаци генерација врањанаца од 18. века до данас. Због тога овај храм има посебно место у духовном животу града Врања. У својој беседи, Епископ Пахомије, говорио је, најпре, о данашњем Јеванђељу и значају празника Преподобне мати Параскеве како у нашем, тако и у другим православним народима, да би се на крају осврнуо о потреби правилног поимања духовног живота и односу православних хришћана према смрти и царству небеском коме треба тежити већ у овоземаљском животу. Обележавање празника Преподобне мати Параскеве, завршено је литијом и разањем славског колача, а за све присутне приређена је трпеза љубави.

ГРЧИЦА КОД БРЧКОГ - Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански Г. Василије на празник Свете Патке служио је Свету Литургију у Цркви Свете Петке у брчанском насеља Грчица. Владика Г. Василије потом је обавио ломљење славског колача, а у чин ђакона рукоположио дипломираног теолога Николу Лукића. Досадашњем председнику Црквеног одбора грчичке парохије Илији Тодоровићу за изузетно велике заслуге у богоугодном делу изградње храма Свете Петке Владика Г. Василије уручио је Орден Светог Саве којим га је одликовао Свети Архијерејски Синод Српске Православне Цркве. Владика Г. Василије је у порти црквеног освештао новосаграђене парохијске канцеларије, као и простор за прислуживање свећа. У обраћању верницима Владика Г. Василије истакао је да Срби желе да живе Републици Српској и да не желе да поново бјеже. "Судбину нам кроје. На светом српском Косову хоће да нам одузму Пећку патријаршију и Дечане. На овим просторима хоће да нас утјерају у некакав тор. Желимо да живимо у Републици Српској за коју су многи своје животе дали, у којој су уточиште нашли прогнани Срби из Федерације БиХ. Нећемо да опет бјежимо у некакву земљу недођију", рекао је Владика Г. Василије. Он је истакао да СПЦ у Брчком хоће да одузму зграду Основне школе која је подигнута на земљишту које су даровали српски доброчинтељи, па да у њу смјесте музеј. "Нудимо им рјешење: нека музеј смјесте у зграду некадашњег турског конзулата, која је у власништву наше цркве, зграду садашње основне школе нека додијеле културним институцијама, као што је библиотека", поручио је Владика Василије. За кума славе изабран је предсједник Скушитине дистрикта Брчком Милан Томић, који је за добијање те части издвојио 1.700 КМ. Прослави славе присуствовало је неколико стотина парохијана.

ПЉЕВЉА - Његово Преосвештенство Епископ милешевски Г. Филарет служио је јуче Свету Архијерејску Литургију у пљеваљској Цркви Свете Петке, поводом славе храма и осамдесетогодишњице његовог постојања. Улицама града прошла је литија у којој је било неколико стотина грађана. Обиљежавање храмовне славе Цркве Свете Петке почело је јуче празничним Бденијем, а синоћ је у Дому Војске одржана свечана академија. Бесједу је одржао протојереј Велибор Џомић, а у програму су учествовали хор Богословије "Свети Петер Дабробосански" из Фоче, фолклорни ансамбл из Чајнича, рецитатори из Гимназије "Тансије Пејатовић" и млади гуслар Васо Ђондовић. Академији је присуствовао градоначелник Пљеваља Филип Вуковић и представници Исламске заједнице на челу са Самиром Кадрибашићем, главним имамом Хусиен-пашине џамије.

КРАГУЈЕВАЦ – Његово Преосвештенство Епископ шумадисјки Г. Јован, по први пут је служио у цркви Свете Петке, у Крагујевцу, празнично бденије у петак, а затим у суботу ујутру и Свету Архијерејску Литургију. Иначе, ово је новосаграђени храм који сваким даном трудом свештеника који у њему служе добија облик истинске српске православне богомоље. У овој години је постављен иконостас и нови полијелеј. Домаћин славе био је Милоје Раичевић.

Владика је беседио о врлинском начину хришћанског живота користећи пример Свете Петке и о врлинама које се потврђују у нашем свакодневно животу добрим делима. Као пример укрепљења у хришћанској вери, Преосвећени Владика је навео пренос моштију Свете Петке из Трнова у Београд у тренутку када је српски народ  губио државу и слободу.

Владика је, даље, говорио је о Светој Литургији као центру хришћанског живота, и нагласио да је циљ Свете Литургије да се верници причешћују на Литургији, јер хришћански начин живота јесте укључивање целог себе у Литургију, а не прилагођавање Цркве својим световним потребама. У данашње време људи   доживљавају Цркву као институцију, а не као Богочовечански организам. “Ово данашње сабрање је потврдило у пракси да је да је литургијска заједница у чијем средишту је Епископ јесте у ствари права и истинска Црква, пошто је Једна, Света и Саборна Црква где је Епископ што потврђује сабрање у  храму Свете Петке.” (јереј Мићић Горан)

ДАЛЕС, ОРЕГОН, САД - У суботу, 27. октобра, на дан Свете великомученице Петке-Параскеве, у маленој мисионарској парохији у Далесу, држава Орегон, служена је Света Литургија којом је началствовао Максим, Епископ Западноамерички. До Далеса је путнике довео пут од Орегона, дуж реке Колумбије, а посматрач може посматрати уједно речни, аутомобилски, железнички и, повремено, авионски саобраћај. Свештеник Лука је са својим вернима сачекао епископа, те је Света Литургија почела у 10 часова, а саслуживали су свештеници Лука и Димитрије, са јерођаконом Јованом. Верници ове мисије су одговарали на служби, а певушила су и многобројна деца. У својој беседи-тумачењу после прочитаног Јеванђеља, Епископ Максим је говорио о критеријумима учестовања у Царству Божијем које је установио сам Господ. Љубав и ерос за Христа којим јеванђелска покајница приступа Господу плод је личног доживљаја Његове благодати и љубави за људски род и сваког појединца. Томе насупрот стоји законско, јуридичко схватање човековог односа са Богом који су показали савремени фарисеји. Тај избор прати историју Цркве од почетка до данас. Црква нас учи да наш грех и промашај испратимо покајањем, да свој преступ реалистично одмеримо са величином властитог постојања, са христоликошћу наше личности, с ону страну друштвених и објективних мерила. Јеванђелска жена је била "оправдана" простим разлогом: "јер је велику љубав имала", а јеврејски фарисеји, утврђени у властитој самоуверености, у достигнутој једнообразности лицемерја и формализма и традиционализма бејаху прекорени од Човекољубивог Господа. Христос у нашу природу и живот усађује божански начин постојања, којим превазилазимо све људске, друштвене, класне и ине поделе, сходно апостолској речи: "У њему нема Јудеја ни Грка, роба ни слободњака, мушког ни женског", него су сви прихваћени по критеријуму пројављене слободе и љубави.
После Литургије на којој се причестила сва Пуноћа верујућег народа, уследила је трпеза љубави, а дечица су певала, радовала се...
У поподневним сатима у српској цркви у Портланду, епископ Максим је венчао Чедомира и Виолету у свезу црквеног брака.

Извори: Епархија будимљанско-никшићка, Епархија далматинска, Епархија врањска, Епархија зворничко-тузланска, Епархија западно-америчка

ВАНДАЛСКО СКРНАВЉЕЊЕ ХРАМОВА БОГОРОДИЦЕ ЉЕВИШКЕ И СВЕТЕ НЕДЕЉЕ У ПРИЗРЕНУ

Након редовне посете храмовима у Призрену који су обухваћени процесом обнове након Мартовског погрома 2004. године, стручњаци Покрајинског завода Министарства културе Србије архитекте Зоран Гарић и Јовица Лукић, установили су да је украден део оловног кровног покривача са храмова Богородице Љевишке (50 м2) и Свете Недеље у Призрену (15 м2). Представници Завода, који су истовремено и надзорна лица у процесу обнове, о овом догађају обавестили су данас Епископалипљанског Г. Теодосија као представника Српске Православне Цркве у процесу обнове. На жалост, ово је већ други пут да је са ова два храма која су тешко оштећена у Мартовском погрому 2004. године украден оловни покривач. Са храма Богородице Љевишке украден је већи део оловног покривача у јесен 2005. године, а почетком ове године однешен је комплетан оловни покривач са мале цркве Свете Недеље у старом делу Призрена, Поткаљаји. Након оба ова вандалска акта Комисија за обнову је санирала штету и поставила нови оловни кров.

Епископ Липљански Г. Теодосије, као званични представник Цркве који је од Светог Архијерејског Сабора Српске Православне Цркве задужен за бригу о процесу обнове порушених храмова на Косову и Метохији у складу са Меморандумом о обнови из 2005. године најоштрије је осудио овај најновији вандалски акт. „Нажалост и поред свих наших досадашњих апела и захтева да се српске православне светиње које су тренутно у обнови адекватно обезбеде, а посебно храм Богородице Љевишке из 14. века, који је однедавно на листи Светске културне баштине УНЕСКО, то очигледно није урађено. О овом догађају ћемо детаљно известити надлежне црквене власти, али и међународне институције и дипломатска представништва и захтеваћемо да се хитно заштите наше преостале светиње од даљег скрнављења и пљачке и да се најновија штета што пре санира“, рекао је Владика Г. Теодосије. „Само неколико дана након што је Министар иностраних послова Србије г. Јеремић указао у седишту УНЕСКО да је српска културна баштина у Покрајини и даље озбиљно угрожена, суочавамо се са овим најновијијим неделима, међу којима је поред овог у Призрену и недавни напад на српску православну цркву у Гњилану. Ови најновији напади указују на озбиљне пропусте међународне Мисије и Косовских институција, који очигледно нису озбиљно схватили да се већ једном мора зауставити скрнављење хришћанске културне баштине и да се угрожени објекти морају адекватно обезбедити од даљих напада и пљачке.“ Став Српске Православне Цркве који је потврђен на последњем заседању Светог Архијерејског Сабора Српске Православне Цркве јесте да се све порушене српске православне светиње морају обновити и адекватно заштитити. „Обнова наших светиња која се спроводи с благословом Светог Архијерејског Сабора СПЦ и у пуној сарадњи са Министарством културе Србије за нас нема алтернативу. Сваки покушај да се процес обнове заустави само ће омогућити даље уништавање наших светиња и свих трагова српског постојања на овим просторима“, нагласио је Владика Г. Теодосије. Процес обнове српских православних светиња уништених или оштећених у мартовском погрому 2004. године наставља се у организацији Савета Европе према Меморандуму о обнови из марта 2005 који је потписао Његова Светост Патријарх Српски Г. Павле. У овом процесу поред Савета Европе и представника Српске Православне Цркве учествује Завод за заштиту споменика културе Србије, чији експерти припремају пројекте и врше непосредни надзор на објектима у сарадњи са представницима покрајинских институција. Тренутно је у току обнова неколико објеката, међу којима је и Епископски двор у Призрену и стара задужбина Симе Игуманова у склопу Богословије Светих Кирила и Методија.

Портпарол Косовске полицијске службе Ветон Ељшани обавестио је данас Епископа Г. Теодосија да је истрага о пљачки олова са Богородице Љевишке и Свете Недеље већ почела и да је полиција претресла неколико локација на којима се врши препродаја метала. Претраге су извршена на подручју Призрена и Ђаковице и полиција сумња да је реч о крађи олова ради препродаје. КПС је јутрос издала и званично саопштење о инцидентима у Призрену.

Министар за локалну самоуправу Владе Косова Љутфи Хазири изразио је искрено жаљење у име Владе Косова и обећао је да ће Влада из својих фондова покрити све трошкове поправке најновије штете на овим објектима. У прелиминарном извештају представника Савета Европе арх. Франциска Монтанеса који је данас посетио локације у Призрену са члановима Техничке јединице Комисије за обнову, поправка крова на обе цркве износиће око 12.000 евра. У току дана фирме које раде на обнови покриле су оштећене делове крова ПВЦ фолијом ради заштите до постављања новог олова.

Извор: КИМ Инфо-служба

ПРЕСТАВЉЕНА КЊИГА „ЕТНИЧКО ЧИШЋЕЊЕ И КУЛТУРНИ ГЕНОЦИД НА КОСОВУ И МЕТОХИЈИ“

У недељу, 28. октобра 2007. године, на штанду Српске Православне Цркве (хала 1 Београдског сајма) представљен књиге „Етничко чишћење и културни геноцид на Косову и Метохији – Сведочанства о страдању Српске Православне Цркве и српског народа на Косову и Метохијиод 1945. до 2005. године“. Књига је изашла у издању Светог Архијерејског Синода Српске Православне Цркве.

О књизи су говорили Његово Преосвештенство Епископ хвостански Г. Атанасије, Његово Преосвештенство Епископ липљански Г. Теодосије и аутор књиге протојереј-ставрофор Саво Б. Јовић.

ПРЕДСТАВЉЕН ЗБОРНИК НАУЧНИХ РАДОВА О МИТРОПОЛИТУ СКОПСКОМ ЈОСИФУ ЦВИЈОВИЋУ И КЊИГА АРХИЕПИСКОПА ОХРИДСКОГ Г. ЈОВАНА – СЛОБОДА У ЗАТВОРУ

На овогодишњем Сајму књига, у петак 26. окотбра 2007. године представљен је Зборник научних радова о Митрополиту скопском Јосифу Цвијовићу под насловом Мудри орач њиве Господње. Зборник су поводом педедестогодишњице упокојења овог знаменитог јерерха Српске Православне Цркве заједнички објавиле Православна Архиепископија охридска и Митрополија Црногодрско-приморска. Уредник зборника је монах мр Павле Кондић.

Зборник су представили Архиепископ охридски и Митрополит скопски Г. Јован и  Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије који је у своме слову оцртао духовни и морални лик овог витеза православља поткрепивши своје излагање и наводима из два важна историјска документа: Записника седнице Светог Архијерејског Синода из 1944. године и Тестамента Митрополита Јосифа. Представљању су уз бројне угледне личности присуствовали и Епископи бачки Г. Иринеј и стобијски Г. Давид.

Истог дана, на штанду Српске Православне Цркве, представљена је  и књига Архиепископа охридског и Митрополита скопског Г. Јован, Слобода у затвору, дело симболичног наслова, у издању Информативно-издавачке установе Православне охридске архиепископије.

ВЛАДИКА ВАСИЛИЈЕ СЛУЖИО ПАРАСТОС ПРЕМИНУЛОМ ПРЕДСЕДНИКУ РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ МИЛАНУ ЈЕЛИЋУ

Његово Преосвештенство Владика зворничко-тузлански Г. Василије служио је јуче, 28. окотбра 2007. године,  на празник Светог свештеномученика Лукијана и преподобног Јевтимија, Свету Архијерејску Литургију у Модричи. У току Свете Литургије Владика је рукоположио у чин презвитера Николу Лукића, дипломираног телога.

После Литургије Владика Г. Василије служио је парастос преминулом Предсједнику РС Милану Јелићу. У поподневним часовима, у присуству великог броја вјерника, Владика је освештао темеље нове нове цркве у Грабовици код Добоја. За кума цркве изабран је предсједник грађевинског одбора Владо Милетић.

Извор: Епархије зворничко-тузланска

ПРЕЗВИТЕР АЛЕКСАНДАР ЂАКОВАЦ: ЦРКВА И САВРЕМЕНЕ ИНФОРМАЦИОНЕ ТЕХНОЛОГИЈЕ

По благослову Његовог Преосвештенства Епископа бачког Г. др Иринеја, предавањем презвитера мр Александра Ђаковца, које је одржано у недељу, 21. октобра 2007. године, у свечаној дворани Гимназије Јован Јовановић-Змај у Новом Саду, отпочео је јесењи семестар Школе православне духовности. Отац Александар познат је у јавности као угледан теолог и уредник интернет презентације Верујем, а његов свакодневни рад и научна делатност у блиској су вези са савременим информационим окружењем и технологијама.

Предавач је своје излагање започео појашњењем израза информисаност и знање, откривајући, кроз детаљну теолошку анализу, битне разлике у њиховом појмовном садржају. Информација је чињеница која нам се презентује о неким догађајима и личностима, а знање представља заједницу – познање личности у љубави. Знање о Богу, које према речима оца Александра нас у Цркви највише интересује, могуће је једино на овај начин. Наиме, људе можемо да упознамо и по њиховој телесности, спољашњости и психолошким особинама а да их и не волимо, али Бога не можемо да упознамо на тај начин. О Богу ми, заправо, и не можемо ништа да кажемо. Бога можемо упознати само у догађају љубави – Светој Литургији. Ради илустрације, отац Александар је навео неколико примера, посебно истичући значај интернета и телевизије у нашој стварности. По његовом мишљењу, гледање телевизијских преноса Свете Литургије може бити веома благочестиво и корисно; људи који нису учесници литургијског сабрања могу да виде како оно изгледа, могу да чују и неки одговарајући коментар и објашњење, и, потом, пожеле да и они учествују. У овоме се огледа позитиван начин употребе савремених информационих технологија. С друге стране, телевизијски преноси доносе разна искушењa и неопходно је гледаоцима што чешће објашњавати да није могуће тако учествовати у Литургији; побожним слушањем химни и седењем у свом стану. Отац Александар сматра да баш ту и лежи највећа опасност, а то је замена личног односа. У другом делу Трибине, Његово Преосвештенство Епископ Г. Иринеј изразио је своју захвалност предавачу, који је на веома упечатљив начин расветлио многе аспекте ове актуеле теме, и то веома уравнотежено и у духу расуђивања, које је у православном свету и нашој Цркви с правом проглашено за мајку свих врлина. Према Владичиним речима, отац Александар је избегао замку и сцилу манихејског односа према творевини, и оно што мање-више сви данас осећамо, на веома леп и методичан начин изложио у своме предавању.

Предавач на Трибини Појам слободе у Цркви и савременом свету, која ће се одржати у недељу, 28. октобра ове године, са почетком у 19.00 часова, биће ђакон мр Драган Радић, асистент на Богословском факултету у Београду.

Извор: Епархија бачка

У ЛОС АНЂЕЛЕСУ ОДРЖАНИ 73. ПРАВОСЛАВНО-РИМОКАТОЛИЧКИ БОГОСЛОВСКИ РАЗГОВОРИ

У Лос Анђелесу, од 26. до 28. октобра 2007. године, одржани су 73. по реду разговори о питањима вере и догмата између представника Православне и Римокатоличке Цркве.

Тема овогодишњих разговора била је Проблеми у богословским разговорима између православних и римокатолика: Крштење и Филиокве (Филиоqуе).

Овом скупу, поред осталих црквених великодостојника Православне и Римокатоличке Цркве и професора богословских наука, присуствовао је Његово Преосвештенство Епископ западноамерички Г. Максим.

Следећи разговори заказани су за јуни 2008. године у Православној школи Часног Крста у Бруклину, Бостон.

Све реферате који су читани на разговорима можете наћи на Интернет адреси http://www.usccb.org/seia/officialdialogues.shtml и
http://www.scoba.us/resources.html

l NEWS ARCHIVE l

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2007 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
info@spc.yu