Хришћански свет

50-годишњица Института за екуменске студије

Институт за екуменске студије при Универзитету у Фрибургу у Швајцарској прославио је 24. марта 2014. педесетогодишњицу свога постојања. Овај јубилеј се поклопио с јубилејем самог универзитета који ове године прославља 125-годишњицу свога оснивања.

Студијски дан овог Института био је посвећен питању папског примата у православно-католичком и унутар-православном дијалогу. Повод овом једнодневном симпосиону био је документ Московског Патријархата „Став Московског Патријархата о питању примата у универзалној Цркви“.

Нигерија: Висока цена коју Црква плаћа Боко Хараму

Више од од 600 убијених и 90.000 изгнаних католика у северној Нигерији

Абуџа. Католичка Црква у Нигерији плаћа данак у крви терору исламистичке секте Боко Харам.  Најмање су 500 одраслих католика и 170 католичке деце пали као жртве терора у североисточним савезним државама Адамауа, Јобе и Борно почев од 2009. године. 300 жена је обудовљено, 1.500 деце је осиротело. У  дијецези је изгнано више од 90.000 лица.

Најновије информације у вези са притвореним Патријархом еритрејским Абунa Антонијем

Један од еритрејских православних верника недавно је успео да посети Патријарха Абунa Антонија у Асмари где га држе у кућном притвору. Омогућена је тајна посета током које је верник успео да га услика својим мобилним телефоном. Фотографија је направљена пре 6 месеци. Патријарх Абунa Антоније је доброг здравља тренутно, као што је и забринут за цркву и вернике. Патријарх проводи већи део времена у молитви.

Такође је саопштено раније да је Патријарх Антоније тражио од власти да промене његову локацију и да га сместе у један од православних манастира у земљи али захтев никад није прихваћен. Он је и даље у притвору на непознатој локацији у Асмари.

У потрази за подмлатком

Папа Фрања: Ко жели да буде свештенослужитељ, тај мора добити подршку

Папа Фрања је последње недеље у базилици Светог Петра у Риму рукоположио 13 ђакона из Италије, Пакистана, Вијетнама, Кореје, Бразила, Чилеа, Венецуеле и Еквадора у свештенике Римокатоличке Цркве.

Комисија бискупских конференција у Европској унији

Комисију бискупских конференција Европске уније, основану 1980. године, сачињавају 26 римокатоличких бискупских конференција са подручја Европске уније. Свака бискупска конференција има свога представника у Бриселу у лицу бискупа.

Циљ ове установе је да прати европске политичке процесе у Бриселу и евентуално утиче на њих. Комисија бискупских конференција из Европске Уније (ComECE), односно њени чланови и сарадници налазе се у сталном директном контакту са надлежним установама Европске уније и њиховим представницима. Ова комисија има своју канцеларију у самом Бриселу. 26  бискупа делегата састају се редовно у пролећном и јесењем заседању када разматрају велике теме и стратегије. Садашњи председник ComECE је минхенски надбискуп кардинал Рајнхард Маркс. Путем редовних дијалошких семинара,  приредби, а и информалних сусрета представници Цркава одржавају контакте са институцијама Европске уније.

Религијски плурализам у Немачкој и у нас

Религијски плурализам у Немачкој и у нас
Религијски плурализам у Немачкој и у нас
Религијски плурализам у Немачкој и у нас
Религијски плурализам у Немачкој и у нас

У организацији Фондације Конрад Аденауер, у Београду је 10. маја 2014.г. одржан научни скуп на тему „Улога религије у Европи и на Балкану: традиција и плурализам“. У првом делу скупа предавање је одржао проф. др Томас Бремер из Минстера на тему Улога религије и проблем верског плурализма у Немачкој. На другом делу заседања предавање је у шест теза изложио проф. др Дарко Танасковић са Филолошког факултета у Београду на исту тему, али са освртом на Балкан и Србију.