Хришћански свет

Постављен крст на дну Црног мора

Рониоци су поставили крст на дно Црног мора у области Карантинајског залива код Севастопоља.

Пре тог подухвата, настојатељ Севастопољске црквене општине протојереј Сергије Калјута освештао је часни крст у знак молитвеног сећања на православне хришћане који су нестали у мору. Рониоци и православни верници су иницирали постављање крста на дно Црног мора у оквиру пројекта Свето морe a који се поклапа  са прославама 1025-годишњице Крштења Русије.

Мишка тенкиста

Постоји у српском главном граду меморијал посвећен успомени на ослободиоце Београда. Беле стеле, тужне фигуре, дугачки спискови имена и назива различитих партизанских јединица и „пролетерских“ бригада...

Увече је то обичан градски парк, ту се играју деца, недалеко разговарају њихове баке и маме. Омладина вози ролере, неки старији су изашли у тренеркама на свакодневни „тренинг“. Девојчица од три-четири године се бори с пластичним тротинетом који се преврнуо. Ако се крене даље у дубину меморијала, на самом крају се налази парцела на којој су сахрањени совјетски борци, погинули приликом ослобађања града.

Супружници = заједно упрегнути

Вероватно је мало оних који сами могу да се досете и открију полазни смисао или етимологију руске речи «супруг»: то је онај ко је заједно упрегнут, ко се налази у једној запрези са својим животним сапутником. Иста је била и етимологија старогрчке речи «супруг»: ὁι σύζῠγες (sudzuges), ова реч у множини на грчком језику не означава само супружнике, већ и заједно упрегнуте. Она је сродна старогрчкој речи τό ζεῦγος (dzevgos) – парна запрега, кола у које је упрегнут пар, двоје. Исти корен као ове речи има и глагол ζεύγνῡμι (dzevgnumi) – упрегнути јармом, упрегнути у запрегу, спојити (у браку), сјединити, сковати.

Горњи Будачки – храм који требамо довршити

У предивном крајолику, с ̓лијеве стране тзв. Личке магистрале, у центру Кордуна налази се мјесто Горњи Будачки и црква посвећена Вазнесењу Господњем чија је изградња почела још 1988. године. На истом мјесту била је и једна од најстаријих цркава на Кордуну, а тик уз њу најстарија школа на Кордуну. Горњи Будачки познат је и по чувеном српском трговцу, добротвору и оснивачу најзначајнијих српских организација у Аустроугарској и Хрватској, Владимиру Матијевићу.

Прва православна Литургија у Северној Кореји

Епископ усурски г. Иноћентије, викар Епархије Владивостока, био је у посети Демократској Народној Републици Кореји од 9. до 16. октобра 2013. године на позив Православног одбора ДНРК и Православне епархије у Пјонгјангу.

Последњег дана посете, која је уприличена на 65-годишњицу успостављања дипломатских односа између Русије и ДНР Кореје, епископ Иноћентије, у чијој пратњи су били протојереј Алексије Сабански, свештенство Пјонгјангшке парохије и чланови делегације Епархије Владивостока, посетио је град Вонсан и Кимгансан - Дијамантску планину са знаменитим водопадом. Богослужење је одржано на платформи за разгледање. Света Литургија је служена по први пут у историји Руске Православне Цркве у Северној Кореји. 

Епископ Иноћентије је служио 12.  и 13. октобар свеноћно бденије и Божанску Литургију у цркви Свете Тројице у Пјонгјангу уз саслужење протојереја Алексија Сабанског и два корејска свештеника.

Богослужењу су присуствовали амбасадор Руске Федерације у Северној Кореји Александар Тимонин, председник Православног одбора ДНРК Ким Чи Сон, и чланови амбасаде Русије. Током ове посете делегација Епархије Владивостока такође је посетила спомен гробље у Пјонгјангу. 

+++

Парохија Животворне Свете Тројице у Пјонгјангу основана је 2006. године и под канонском је јурисдикцијом Његове Светости Патријарха московског и све Русије г. Кирила. По његовом благослову, Епархија Владивостока помаже православне свештенике у Кореји у њиховој служби.

Извор: Московска Патријаршија

Државно-верска делегација отпутовала у Индонезију

У Индонезију отпутовала државно-верска делегација Републике Србије. Први пут у историји наше земље државни функционери и сви верски поглавари заједно у званичној посети једној држави.

Државно-верска делегација Републике Србије боравиће у званичној посети Индонезији од 22. до 26. октобра 2013. године где ће учествовати на Другом билатералном међуверском дијалогу Србије и Индонезије. За међуверски дијалог са Индонезијом Република Србија је формирала највишу државно-верску делегацију коју чине:

  • Његова Светост Патријарх српски г. Иринеј, шеф верског дела делегације
  • Др Милета Радојевић, шеф државног дела делегације, директор Канцеларије Владе Републике Србије за сарадњу са Црквама и верским заједницама
  • Др Драган Новаковић, помоћник директора Канцеларије
  • Монсињор Станислав Хочевар, римокатолички надбискуп београдски
  • Адем еф. Зилкић, реис-ул-улема Исламске заједнице Србије
  • Исак Асиел, рабин Јеврејске заједнице у Србији,
  • Мухамед еф. Јусуфспахић, муфтија србијански и београдски имам, заменик, реис-ул-улеме Исламске заједнице Србије,
  • Проф. др Драгомир Сандо, продекан на Православном богословском факултету Универзитета у Београду,
  • Др Александар Раковић, координатор билатералног међуверског дијалога Србије и Индонезије и председник Друштва српско-индонежанског пријатељства „Нусантара“
  • Протођакон Радомир Ракић, главни и одговорни уредник Информативне службе Српске Православне Цркве