Култура
У току је живописање Цркве Светог Пантелејмона у Ресавици
16. Јануар 2020 - 12:25Иницијативу за изградњу цркве у Ресавици покренули су њени грађани у договору са месном заједницом 8. августа 1997. године. После годину дана, 9. августа 1998. године, Његово преосвештенство Епископ браничевски Игнатије освештао је темељ за Цркву Светог Пантелејмона, а зидање и малтерисање цркве потрајало је од 2000. до 2004. године. Мештани су затим затражили и свог свештеника, због чега је 1. септембра 2003. године основана Црквена општина и парохија ресавичка са седиштем у Ресавици. Њу сачињавају: Ресавица, Равна Река и Сењски Рудник. Пре оснивања црквене општине Ресавица је припадала парохији стрмостенској. Први парох постао је свештеник Зоран Филиповић, који је остао у цркви до 2005. године, а од тада је парох свештеник Саша Ђорђевић. Сама црква се налази на једном од најлепших места у насељу, окружена зидом од камена и металном оградом.
Мошти афричког мученика чувају се у Србији
15. Јануар 2020 - 15:55Древни град Картагину знамо пре свега по њеном војном команданту Ханибалу Барки који је стигао „пред врата” Рима и стекао ратну славу по којој га памти историја. Мање је познато да је Картагина, неколико векова касније, била поприште још једне „битке” с Римљанима. Тај бој против сурове и репресивне власти водили су Христови војници, картагински мученици. За хришћанску веру у трећем веку пострадали су тако ученици раније погубљеног Светог Кипријана, Свети свештеномученик Флавијан и с њим још седморица хришћана, а готово сви, претпоставља се, били су у свештеном чину.
У Суботици одржан добротворни концерт
15. Јануар 2020 - 12:33Црквени хор Свети Роман Мелод из Суботице одржао је свој једанаести добротворни концерт у уторак, 14. јануара 2020. године, у дворани Градске куће у Суботици, под вођством проф. Драгане Николић.
Новогодишњи концерт Првог београдског певачког друштва
15. Јануар 2020 - 11:40На дан када Српска Православна Црква празнује три празника - Обрезање Господње, Нову годину и Светог Василија Великог, 14. јануара 2020. године, Саборна црква у Београду је приредила свој традиционални, добротворни новогодишњи концерт у Народном позоришту.
Концерт је почео молитвом "Оче наш" и химном "Боже правде" у извођењу Првог београдског певачког друштва, после чега је старешина Саборне цркве и председник овог певачког друштва, протојереј-ставрофор Петар Лукић, прочитао традиционалну Новогодишњу поруку Његове Светости патријарха српског Иринеја:
Када се отвори Библија, отвара се читав космос
15. Јануар 2020 - 9:46”73 Увертира. Почеци библијских прича и њихова порука” (73 Ouvertüren. Die Buchanfänge der Bibel und ihre Botschaft)
Оно што важи за савремену књижевност, важи и за библијске књиге: у њиховим почецима лежи потенцијал који омогућује улаз у целину Светог Писма. Отуда су почеци библијских књига нешто посебно. Педесет реномираних библиста тумаче на примеру 73 библијских књига идеје водиље библијског канона.
Приређивачи су библисти из Оснабрика – професор Старог Завета на Техничком универзитету у Дортмунду др Егберт Балхорн, професор Старог Завета на универзитету у Оснабрику др Георг Штајнс, др Регина Вилдгрубер, библиста у бискупији Оснабрика, и др Ута Цвингенбергер, управница Библијског форума у бискупији Оснабрика.
Кроз песме и приче лице Раковице
11. Јануар 2020 - 21:50приредио Никола Рајаковић, издавач: Књижевно друштво Раковица, Београд 2019, стр. 216.
Хронологија Књижевног друштва Раковица обухвата период од 29. јуна до 28. децембра 2015. и од 27. јуна до 26. децембра 2016. године, као и целу 2017. годину. О импозантном раду Књижевног друштва Раковица сазнајемо кроз 21 књижевно вече чланова, 19 ауторских вечери, 11 гостовања, 6 дочека гостију из других књижевних удружења и клубова, 5 манифестација, једног фестивала, 5 радијских и тв представљања и 4 представљања на Међународном сајму књига. Како пише у поговору гђа Аница Перић, уредник, Књижевно друштво Раковица је најмиомириснија кадионица писаних речи Раковице, Београда, Србије и иностранства, о чему сведочи и конкурс за Међународни сабор духовне поезије на који се из године јавља све већи број песника из иностранства.