Култура

Деценија од упокојења патријарха Павла

Вече патријарха Павла, поводом 10-годишњице упокојења, одржано је 18. септембра 2019. године у Центру за културу Раковица. О животу и раду "свеца који хода" говорили су протођакон Љубомир Ранковић, Слободан Радуловић - аутор књиге Вујански крст патријарха Павла и академик Славко Каравидић, рецензент. Водитељ трибине био је ђакон Александар Аздејковић.

Београдски паримејник

Током средњег века, за већину православних Словена, а самим тим и за становнике Србије, паримејник је, уз превод Псалтира, представљао основни извор за упознавање са Старим заветом. На старословенски језик га је превео Свети Методије у IX столећу, као једну од књига неопходних за одвијање редовног богослужбеног живота и за мисионарење међу моравским Словенима. Захваљујући томе, преписи паримејника су од изузетног  значаја како за реконструкцију старословенске писмености тако и за проучавање заједничке подлоге појединачних словенских традиција.

Протојереј-ставрофор Момир Васиљевић: Сузе радоснице

Са благословом Његовог Високопреосвештенства Митрополита дабробосанског г. Хризостома, Издавачка кућа Митрополије дабробосанске „Дабар“ издала је другу по реду збирку песама протојереја-ставрофора Момира Васиљевића из Чајнича под називом „Сузе радоснице.

Збирка представља теолошки карактер поезије у наслову и садржини, у контексту свештеног периода јубилеја 800 година аутокефалности Српске Православне Цркве и Епархије дабарске (дабробосанске), у чијем се знаку и одштампа. Песник назначивши збирку овим насловом, као и претходном збирком „Сузе покајнице“, попут непознатог путника који пише стихове на Богородици Љевишкој, вапије Богородици Чајничкој и Тројеручици: „Зеница ока мога, гнездо је лепоте твоје.“

Народни музеј у Краљеву: Дакле, Ви сте тај Урош Предић?

Изложба Дакле, Ви сте тај Урош Предић? у краљевачком Народном музеју отворена је на почетку 26. Жичког духовног сабора Преображење 2019. Посетиоци те богате изложбе са великим бројем слика, цртежа и студија насталих током дугогодишњег стваралаштва једног од најзначајнијих српских сликара (1857-1953) одгонетнуће тајну наслова изложбе. Реченицу је изговорио архимандрит Иларион Руварац, игуман манастира Гргетега, када се сусрео са Урошем Предићем. У наставку је додао да је очекивао омаленог буцмастог сликара, а угледао призор који се отегао као гладна година. Овим је алудирао на високу и достојанствену фигуру сликара који је живео веома скромно и аскетски.

Десети Словенски форум ликовних уметности „Златни витез“

Десети Словенски форум ликовних уметности Златни витез почео је 14. септембра 2019. године и трајаће до 31. октобра. Форум се одржава у Севастопољу, Суздаљу и Москви. У оквиру Форума, своје најбоље уметничке радове представиће сликари и вајари, као и други истакнути делатници из сфере декоративног и примењеног уметничког стваралаштва, који долазе из различитих крајева Русије, као и из других словенских земаља.

,,Поезија Бранка Ћопића” у Бечу

У четвртак 12. септембра 2019. године, у име Епископа аустријско-швајцарског г. Андреј, јереј Филип Милуновић, старешина Саборног храма у Бечу, примио је у новоуређеном простору Владичанског двора у Бечу учеснике деветог симпосиона Поезија Бранка Ћопића на челу са проф. др Бранком Тошовићем.