Култура
Нови број часописа „Глас“ Епархије нишке
9. Фебруар 2018 - 17:27Из штампе је изашао седми број пете серије часописа „Глас Епархије нишке“. Први број овог гласила штампан је 1899. године и сматра се епархијским часописом са најдужом традицијом излажења.
Часопис „Глас Епархије нишке“ обраћа се православним и другим хришћанским верницима, академским личностима, интелигенцији, катихетама и другим просветним радницима, студентима, ученицима и свима који желе да се упознају са актуелним животом Цркве, као и публикованим образовним, културним и историјским садржајима. Структура часописа не одудара од оне карактеристичне за епархијска гласила. Службени део часописа садржи изводе из летописа Епархије нишке, попис служби и канонских посета Епископа нишког г. Арсенија и простор за посебна саопштења, чије публиковање има велики историјски статистички значај за генерације будућих истраживача и других заинтересованих.
Посета изложби о Јасеновцу у седишту УН
9. Фебруар 2018 - 10:46Поводом Интернационалног дана Холокауста (International Holocaust Remembrance day) у седишту Уједињених нација у Њујорку отворена је изложба Јасеновац - право на незаборав (Jasenovac - Right to Remembrance). Ово је први пут после 75 година од јасеновачког страдања да се у седишту УН поставе слике, документи, предмети и видео запис мученичког страдања невиних људи жена и деце у овом злогласном усташком логору. Изложбу су посетили бројне светске дипломате и друге истакнуте личности, а била је отворена и за јавност.
Наука и уметност руку под руку
8. Фебруар 2018 - 20:47У петак, 9. фебруара 2018, у 19 сати, у Салону Народног музеја Зрењанин биће одржано предавање Александре Нинковић Ташић, председнице Образовно-истраживачког друштва „Михајло Пупинˮ, под називом „Наука и уметност руку под руку, Михајло Пупин и Урош Предић”.
Предавање је организовано у оквиру изложбе „Дакле, Ви сте тај Урош Предић?", на којој је један сегмент посвећен односу двојице великана, Пупина и Предића. Њихови путеви су се рано укрстили, а онда кроз дружења, сарадњу, међусобну подршку и уважавање то је прерасло у једно искрено пријатељство. На изложби је приказан и цртеж Михајла Пупина (власништво Народног музеја Зрењанин), на коме је познати научник приказао свог учитеља из Идвора. Био је тада ђак трећег разреда панчевачке гимназије, а исту школу је у то време похађао и Урош Предић.
Свечана хаљина кнеза Лазара
8. Фебруар 2018 - 13:04Кнез Лазар је у битку на Косову пољу, која се одиграла 1389. године, кренуо као војсковођа у оклопу. Када је погинуо, тело му је ослобођено оклопа и сахрањено у близини места битке. По тадашњој црквеној пракси, земни остаци нису дирани у наредне три године како би се завршио биохемијски процес у земљи. Након тога могло се приступити ексхумацији и преношењу покојника на жељено место. У овом случају, то је био манастир Раваница, који је кнез Лазар подигао са намером да ту буде његов маузолеј. Када je отворено место на коме је кнез сахрањен, нађено је цело тело - нетрулежно. Отада је кренуо култ кнеза Лазара као светог и он је од патријарха српског Данила III био канонизован. Када је царска поворка стигла натраг у Крушевац, мошти светога кнеза обучене су у свечану хаљину.
Заједно за Николу
8. Фебруар 2018 - 10:44Братство православне омладине Светог Василија Острошког из Никшића организовало је 6. фебруара 2018. године у Парохијском дому у Никшићу, добротворно вече, чији приход је намењен лечењу Николе Мијушковића. Двадесетпетогодишњи Никола је више од четири године на дијализи, а тренутно је на лечењу у Турској где чека трансплатацију бубрега за шта је потребно 35 хиљада евра.
У част српском Страдиварију
7. Фебруар 2018 - 15:53У Свечаној сали Дома Војске у четвртак, 8. фебруара 2018. године, биће одржан концерт „У част српском Страдиварију“. Свираће солисти на виолончелу Сандра Белић и Немања Станковић и на виолини Катарина Васиљевић уз пратњу Уметничког ансамбла Министарства одбране „Станислав Бинички“. Концерт почиње у 18 сати. Организатор овог музичког догађаја је Удружење „Пријатељи српске културе“ у чијем власништву је виолина коју је својевремено направио чувени градитељ гудачких инструмената, Никола Васић, много познатији у Америци, где је живео и радио, него у свом родном Зворнику. Виолина, коју је Никола Васић направио 1954. године, у Србију је стигла посредством доктора Душана Ристића, који је овај инструмент купио на једној њујоршкој аукцији, видеши да унутра стоји посвета на српском ћириличном писму.